Schouwburg,-Haarlem. Tot MvaiTt Algemeen. Tot Nnt van 't Algemein. Nieuwsberichten. advertkntien. Remonstrantsch Zangkoor- SMs liet Nederlaiidseli Tooneel. Buitengewone V oorstelling, Rooie Hannes. SOCIËTEIT „VEREEMG"* Tweede Séance voor KAMERMUZIEK Trio's van Beethoven en Schumann, Violoncel-sonate van Mendelssohn. MAATSCHAPPIJ Departement Haarlem. MAATSCHAPPIJ: Departement Haarlem. No. 85; No. 88; No. 107; No. 156; No. 168. Dit laatste behoedt hem voor overdrijving en de genoemde eigenschappen samen ge nomen zullen hem steeds verder brengen. De inhoud van de novelle zal ik na niet behoeven te vertellen wie kent haar niet Liever wijs ik op de tooneeltjes welke naar mijn bescheiden meening wezenlijk goed, Van Manrik waardig, werden weer gegeven. Dan noem ik de typige tooneel- knecht Steven, als hij den Secretaris van dentooneeldirectenr een eigen stnk aan biedt ter beoordeeling; de gesprekken in de directiekamer; het kinderlijk gesnap van het kind des tooneelschrijvers aan het ziekbed van den vader; het treffende wederzien in het slot. Toch waren er onder ons, die werkelijk meenden, hier met een blyeindend treurspel te doen te hebben, want, sommige hoor ders gelukkig weinige lachten 1 En die weinige, ze begrepen niet den diepen ernst, gevoelden niet het hoogst tragische van den voortreffelijk weergegeven toe- staud 1 Tot hunne verdediging moet even wel aangevoerd worden, dat de overgangen door den schrijver te eng genomen zijn. Zonder eenige nadere toelichting verplaatst hij ons te snel van de eene plaats der handeling naar de andere en dit geeft den mingeoefende aanleiding tot verwar ring. Maar dit staat vast: Wij hebben van ganscher harte den spreker toegejuicht. Toch kregen wij nog iets dat werkelijk lachwekkend was: De Aanspreker, de origineele aanspreker, van voor zooveel jaren. Beelden uit het verleden rezen op voor het geestesoog !Wat was hij de verper soonlijking van al wat deftig was Hoe soliede was hij tot zelfs in het oppeuzelen van de broodjes met begrafenis kaas. Hart had hij voor zijn vak en hard viel het hem den deftigen driekant, dien hij met elegance hanteerde te zien ver dringen door den akeligen cilinderhoed. Tot besluit hadden wij Teveel Vergunning. Goed geteekend vonden wij de vrijpostige burgervrouw, die door haar welbespraaktheid en zotte kwinksla gen zich en 't publiek vermaakte en den hulpeloozen dronkaard bespottelijk maakte, om hem ten laatste toch uit de handen der politie te houden, omdat hij vrouw en kinderen had. De avond was weer omgevlogen, een bewijs dat wij ons niet verveeld hadden. Naar wij vernemen wordt de volgende spreekbeurt vervuld door den heer Th. Testas van Oosterbeek. Omtrent den in den beginne eeni- germate geheimzinnigen dood van den OoBtenrijkschen kroonprins is thans eenig meer licht verspreid. Heeds dadelijk ver spreidde zich te Weenen het gerucht, dat Z. K. H. niet den natuurlijken dood was gestorven en toen kwamen eenige dag bladen met het bericht dat de prins zelf moord had gepleegddeze bladen werden zeer onhandig onmiddelijk in be slag genomen. Ten laatste kwam de Wie ner Zeitung met de officieele tijding, dat de prins zich had doodgeschoten en aan het hoofd eene diepe geschoten wond was, die den dood heeft tengenvolge gehad. In verband met dit bericht laat zich dan ook het gereed maken van eenige brieven op dien noodlottigen Woensdagochtend verklaren. Reeds sedert eenige weken moet de prins lijdende geweest zijn, maar men meent ten gevolge van een val met het paard, waarvan de prins echter alle opheldering weigerde te geven. Men zegt, dat de kei zer eerst na heftigen tegenstand is over gegaan tot het geven van verlof om de juiste waarheid mede te deelen. Slechts om het gerucht tegen te spreken dat de prins zou gevallen zijn in een twee ge vecht om eene dame, schijnt de toestem ming gegeven te zijn. Te Berlijn heerscht de overtuiging, dat het revolverschot waarvan het officieele bericht gewag niaakt, öf het gevolg is van een een onderhoedschen aanval óf van een dnel. De kroonprins was zeer geliefd. Hij was talentvol, goed onderwezen, menschlievend en vredelievend, bovendien arbeidzaam en een beschermer van kunsten en weten schappen. Met rijk en arm, met aanzien lijk en gering ging hij op de hem aange boren minzame wijze om. Geen wonder dan ook, dat het verscheiden van den aan staanden keizer de meest algemeene ont zetting teweeg brengt. De Neue Freie Fresse laat zich hieromtrent nog volgen- derwijze nit: »Op dezen dag is de mo narchie in eeu land der droefheid en der tranen veranderd, een leven is ten einde gegaan, waarvan niets dan liefde, geest en ridderlijkheid uitging. God trooste den keizer, het rijk en ons allen, die dezen heerlijken man, wiens leven het vader land, de deugd en de ontwikkeling gewijd was, verloren hebben." Niet alleen het Oostenrijksche volk is smartelijk getroffen, ook de Hongaren, die den kroonprins liefhadden, treuren K met keizer en rijk, De Pesti Naplo schrijft «Geheel Hongarije weent met ons; de bloei van den troon, de hoop des volks is ge broken, dood. Diep geschokt staan wij voor het besluit van den Almachtige en kunnen het niet begrijpen." Men verneemt dat de begrafenis Dinsdag zal plaats hebben. Het lijk werd Zondag nacht uit het slaapvertrek naar den hof burcht en van daar naar de Augustijner kerk gebracht. De groote straten van Wee nen zijn geheel in rouw gehuld. Naar men meent zal de naaste rechthebbende op den troon, Aartshertog Karei Ludwig, van zijne rechten afstand doen ten behoeve van zijn zoon, den zes en twintig jarigen Frans Ferdinand, die dan door den keizer zou geadopteerd worden. Op den spoorweg van Brussel naar Namen en wel bij het eerste station voor bij Brussel, Groenendael, heeft Zondag even na half tien een ontzettend spoor wegongeluk plaats gehad. De weg loopt daar tusschen twee vrij hooge taluds, ter wijl een gemetseld viaduct de beide hoog ten verbindt. Eenige meters voor dezen boog ontspoorde de trein en liep met zulk een kracht er tegen, dat het viaduct in stortte en de trein onder het puin bedolf. De opruiming ging met veel moeite ge paard en zoo kon niet spoedig de omvang van het ongeluk bepaald worden. Men stelt het aantal slachtoffers der ramp op veertig, buiten rekening latende de passagiers in de achterste wagens waar van nog velen licht gewond waren. De oorzaak van de ramp schrijft men toe hieraan, dat de weg op dat pnnt her steld, doch er nog niet voldoende ballast op geplaatst was, waardoor langzamer moest gereden worden, wat door den ma chinist niet gedaan is. De stoker en de machinist zijn op de plaats doodgebleven. Het lichaam van den laatste was letterlijk onkenbaar. Ds. B. J. Swaan te Gouda heeft voor het beroep naar Heemstede bedankt. Te Houtrijk en Polanen is aanbe steed het vergrooten der pastorie, minste inschrijver J. A. Kaub aldaar voor 1725. De ijsclub aan de Lijnden te Haar lemmermeer heeft besloten ƒ25 uit de kas te geven, ten einde hiervoor levens middelen en brandstoffen aan de armen te kunnen uitreiken. Tevens zal in die buurt worden rondgegaan om te trachten genoemde som door giften te vermeerde- HAARLEM, 5 Februari 1889. Met een spoed, die werkelijk onze verbazing wekt, heeft de Heer C. P. W. Kriens, luitenant-kapelmeester van het Gemeentelijke Muziekkorps alhier, zijne kapel reeds zoodanig georganiseerd, dat hij instaat is, niet alleen nu reeds con tracten te sluiten voor het a. s. zomersei zoen, maar van dit oogen blik af kan voor zien in de eventueele aanvragen voor groot en klein Orkest. Onze lezers verwijzen wij naar de hier op betrekking hebbende advertentie in dit blad. Zooals uit het reglement voor de Leden van het muziekkorps blijkt, mogen H. H. Leden van het orkest niet medewerken aan uitvoeringen, waaraan het korps vreemd is, zonder toestemming van den Directeur. Zij hebben dus ook niet het recht op eigen hand muziek te maken met klein orkest bij feestelijke gelegenheden, op par tyen, bals enz. Uit meer dan één oogpunt juichen wij deze bepaling toe. In de eerste plaats, omdat de soliditeit van het korps in zijn geheel er door verhoogd wordt en in de tweede plaats, omdat de tusschen- komst van den Directeur den waarborg geeft, dat ook de gedeeltelijke bezetting goed zal zijn en in overeenstemming met het doel waarvoor zij gevraagd wordt. Finantieele schade hebben de Leden van het orkest door deze bepaling niet, daar zij boven het salaris een gedeelte van den opbrengst van buitengewone uitvoeringen ontvangen, 'tls wel natuurlijk, dat ver- eenigingen en particulieren, indien zy mu ziek noodig hebben zich nu, bij den goeden waarborg van iets degelijks te krijgen, hij den Heer Kriens zullen vervoegen. Voor de Aanbesteding tot het Ver bouwen van een winkelhuis in de Kruis - straat, welke Maandag 4 Febr. j.l. heeft plaats gehad, waren ingekomen 4 biljet ten, minste inschrijver, H. van Es alhier voor ƒ2693 en voor de aanbesteding tot het maken van een smederij met twee bovenwoningen Margarethastraat, 6 bil jetten, gegund aan H. van Es alhier, welke beide werken heeft aangenomen. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 31 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Januari van het vorige jaar was dit getal 15 dus 16 minder. Door de politie alhier is aangehou den een gehuwd werkman, die op keeter daad was betrapt op diefstal van een stuk compositie ter waarde van ruim zes gulden aan de werkplaats van de Hol!, ijzeren Spoorweg Maatschappij. Aan de Inspecteurs van Politie L. van Wolferen en A. Wijbenga alhier is door deu Algemeenen Nederlandschen Politiebond het brevet uitgereikt resp. voor 30 en 10 jarigen trouwen politie dienst met verguld zilveren, en met bron zen medaille. Aan het Jaarverslag der Vereeni- ging van gepensionneerde Onderofficieren en Minderen van het Nederlandsche Le ger ontleenen wij het volgende De Ver- eeniging stelt zich teu deel ondersteuning te verleenen: a. aan hulpbehoevende_gepensionneerde Onderofficieren en Minderen (waar van het meerendeel onder vroegere wetten op pensioen gesteld). I. aan weduwen en weezen van idem en c. aan Oudstryders (niet gepensioneerde) versierd met de Citadel medaille of het Metalen kruis. Gedurende het dienstjaar 1887/88 be droeg het getal beschermers en donateurs bij de Officieren 876, bij Officieren en Min deren 2772. De staat der uitbetaalde onderstanden aan Leden en Weduwen van Leden wijst aan een cijfer van ƒ3339; die der uitbe taalde onderstanden aan Oudstryders die geen pensioen genieten en aan Oudstrijde- ressen een bedrag van ƒ1040. Het totaal der onderstanden beliep een cijfer van 14391.50. Dit getal, f 1838.65 meer dan in het vorige boekjaar, wijst wel op voortduren- den vooruitgang der Yereeriiging, doch veroorzaakte ook een slechts zeer matig ba tig saldo, ten bedrage van 23.96. Het zeer lezenswaardig Verslag eindigt met het volgende P. S. Aan hen, die onze Vereeniging bij testament willen gedenken, wordt de volgende formule aanbevolen Ik verklaar te legateeren aan de Ver eeniging van gepensionneerde Onderofficie ren en Minderen van het Nederlandsche Leger," de som van Desverkiezende voege men er bij Vrij van alle rechten en kosten, ook van het recht van successie. De liefdadigheids-voorstelling, gegeven door het genootschap Melpomene en Thalia op Donderdag 31 Januari in den Nieuwen Schouwburg ten behoeven eener weduwe met 8 kinderen, heeft na aftrek der on vermijdelijke onkosten de somma van ƒ407,OJi/j opgebracht. Marktbericht van 4 Februari. Aardappelen. Aangev. 240, verk. 60 H.L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. ƒ4.00. Appelen. Aangev. 60, verk. 30 H. L. L. pr. ƒ4.00, H. pr. 9.00. Peren. Aangev. 30, verk. 19 H. L. L. pr. 4.00, H. pr. 5.00. Boter. Aangev. 92, verk. 92 Kilog. L. pr. ƒ1.60, H. pr. 1.75. Biggen. Aangev. 19 verk. 9 st. L. pr. ƒ6.00, H. pr. ƒ20.00. Marktbericht van 4 Febr. GRAAN- EN ZAADMARKT. Witte tarwe 6.30, 7.15. Baver f 2.80, ƒ3. Garst f 4.75. Buivenlioonen 6.40, 6.40. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 7 Febr. 1889, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium eu FugaJ. S. Bach. 2. Recordare uit Mozart's Requiem.. .R. Schaab. 3. Sonate No. 3Mendelssohn. a. Con moso maestoso. b. Andante trauquille. 4Adagio (Sonate Pathétique)Beethoven. 5. Finale. Repetitie op Donderdag 7 Februari 1889, des avonds ten 8V2 uur voor de Heeren-Leden in het Kerkgebouw. Koninklijke Ver- JL eeniging Buiten abonnement Op Vrijdag 8 Februari I88tk Tooneelspel in 5 bedrijven. Aanvang 7 uur. Balcou 2.le Loge 1.75- Parterre 1.50, 2e Loge f 1.25- Gaanderij 0.50. Plaatsbespreking zooals gewoonlijk. gjSjgr"" De hoofdrollen worden ver vuld door Mevrouw FRENKEL ea den Heer BOUWMEESTER. BOVENZAAL. op Zaterdag 9 Februari 1889, Aanvang 8 uur. Afzonderlijke toegangskaarten ver krijgbaar bij DE ERVEN LOOS- JES, DEN HAARL. BOEK- EN MDZIEKBANDEL, den Heer H.. N. MUL en 's avonds aan het Bureaus voor een Heer a f 1.99, voor eene Dame a 1.49. (428) L. SCHLEGEL. Buitengewone Vergade ring met Dames, op Dinsdag 12 Februari 1889- des avonds ten acllt Uur, in de zaal der Sociëteit „de Kroon". De Heer WILLEM VAN ZUILEN, van Botterdam. De dameskaarten zullen dezer dagen aan de leden worden toege zonden, diploma's zijn alleen per soonlijk geldig, eu worden zij die nog tot het lidmaatschap willen toe treden, uitgenoodigd daarvan kennis te willen geven aan den Penning meester, den HeerP. LOOSJES, Ged„ Oudegracht. (429) Bet Bestuur: H. JACOBI, Voorzitter. Ei). DE LANOIJ, Secretaris. In de algemeene vergadering van het departement van 4 Februari 1889, zijn van de geldleeuingen 1870 en 1872 uitgeloot de aaudeelen De betaling der uitgelote aandeelen en coupons, zal van af 1 Maart 1889 geschieden door deD Penningmeester van het Departement (430) P. LOOSJES.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2