Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 17 Elfde Jaargang. 144 XX jfiL A JX Xj JCi ±?JL Q XJ XX met AMSTERDAM. van ZAIEKDACj 2 Maart ISoy. verschijnt: op ZONDAG O Maart 1889. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudeqracht 86. TELEPHOONNUMMER TT A A D T TP TUT fTT TELEPHONISCHE VERBINDIN8 MRHHMID ABONNEMENTSPRIJSry A tittidta A P O l\/Tn «-*■«+ 1 ÖÖO Per drie maandenf— ,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van I tot 5 regels 25 cents, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond* Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte# Advertmtïèn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Yoorm. 10 nre, J. Faber, pred. te Heemskerk. Nam. 2 ure, Moeton. 16e Zondag, 's Avonds 6 nre, Brutel de la Rivière. le Lijdenstekst Heemstede. Yoorm. 10 ure, P. J. Moeton Pred. te Haarlem. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9Vs ore, G. A. Hoog Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 2 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Smeding. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, SnetJilage. Woensdag 'sav. 7 ure, T. M. Looman. Mededeelingen over de Zending. Collecte aan de deuren voor het Java-eomité. Bakeuesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Velsen. Voorm. 91/2 ure, <7. van Loenen Martinet Pred. te Sandpoort. Doopsbediening. 's Avonds geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 nre, O. Schrieke. Nam. 2V2 nre, O. Schrieke. Weten en Werken. zulke als wij in ons gelukkig Nederland niet kennen, de hoogmoedige n. Een geneesheer, Doctor Bottier, was speciaal belast met het onderzoek van hen,die niet weten waar de schoen wringt. Een patient leed aan zelf verheffing, één aan een windbuil, receptgeregeld, maar met overleg ge trapt worden. Er was een slachtof fer van het geluk, de arme kerel was zijn hersens kwijt geraakt; toch kon hij, met verstand behandeld, herstellen. Een lijder aan blanwe scheen was deerniswekkend, de pijnlijke kwaal was echter volstrekt niet gevaarlijk. Die over het paard getild waren, werden ge nezen, door ze laag bij den grond in een kinderwagentje te honden. Wie van het hondje gebeten zijn, als ridderorden- en titeljagerslaat ze dikwijls den neus stooten, ze genezen dan. De lijders aan ligtgeraaktheid worden elektriesch behandeld. Hunne aeute zelfverheffing geneest door de gevoelige plaatsen stelselmatig in aanraking te bren gen met de stroomingen des levens. Tegenover een stijfdeftig jongmensch, die zich met alle macht vastklemde aan een boom, die, thans verdord, voor zijn grootpapa vruchten had gedragen, stond een lijder, zich niet storende aan de wetten der betamelijkheid en den eersten uittartende zijn steunpunt te verlaten. „Laat ze begaan" zegt de medicus: „De hoogmoed van den een wordt bedwongen door den trotsch des anderen. Zij zullen eindigen met elkaar de hand te drukken. Een patient, die juist was binnen ge bracht, zatindeklemjhg had te hoog geleefd. Naar de snijkamer werd hij ge bracht om eene pijnlijke operatie te onder gaan, maar genezen zou hij Voor elke kwaal bestaat een genees middel, dooh de ondervindingrijke dokter haatte elk algemeen geneesmiddel en de menschkundige arts had nog genoeg ver trouwen in de menschheid om te durven beweren, dat ieder mensch op eigen ma nier goed kan worden of zijn. Na, dat gelooven wij ook. Niemand is uitsluitend slecht, doch zoeken wij waar bij den kranke de schoen wringt. Behandel de maatschappelijke wonden met beleid, scheur het verband niet los, of gij maakt nieuwe wonden. Er behoeft niet gezegd te worden, dat Spreker met aandacht gevolgd werd. Zijn prettige spreektoon, zijn hooge ernst bij eene gemoedelijkheid welke ons steeds zoo zeer aantrekt, deed ons in den heer Kei ler van Hoorn een welmeenend vriend zien, die de diepten der maatschappelijke wonden peilt en ze dnrft bespreken. Wij gelooven onder zijne behandeling wijzer en beter te zullen worden en stellen ons véél voor van een nieuw ooneult, dat evenwel dit seizoen niet meer kan plaats hebben, omdat het bestuurslid de heerj. H. Stoel, die den geachten Spreker met een hartelijk woord ODzen dank bracht, ons tevens mededeelde, dat met deze lezing de reeks der voordrachten zou gesloten worden. Wij zullen dns gedurende een maand of acht maar volgens ons beste weten moeten voortdokteren, met de aangewezen geneesmiddelen in voorraad. Laat ons nu voorzichtig zijn, dat wij geen medecament met een verkeerd of onbekend etiquet aanwenden. Het zou toch kunnen zijn, dat wg de kwaal door een drukfout nog er ger maakten. Tot lid van den gemeenteraad te Aalsmeer (vac. P. Lubberde) is gekozen de heer D. J. Tas. Benoemd tot onderwijzer te Haarlem mermeer aan school 3, A. C. Hendriks te Noordwijktot onderwijzeres aan school 2, Mej. M. Vreeken te Wyk a/zee. HAARLEM, 1 Maart 1889. Het Bestuur der VereenigingWel dadigheid naar Vermogen" hield Woensdag eene vergadering, na welke eene bijeen komst plaats had van de Commissie van Huisbezoek, welker aantal leden thans tot drie en zestig is geklommen. De Voorzitter, Jhr. Mr. A. J. Kethaan Macaré, opende deze vergadering met een hartelijk woord en bracht der Commissie dank voor de moeite en zorgen door haar reeds ten dienste der Vereeniging ten beste gegeven, waarna de wijze van huisbezoek werd besproken en het uitbrengen der rapporten, terwgl de aan dacht werd gevestigd op mogelijke wijzigin gen in dit opzicht.Verder werd medegedeeld, dat niet bg voorkeur onderstand in geld zon worden verstrekt, en achterstallige huis huur bgv. niet door de Vereeniging zon betaald worden, doch dat de ondersteuning, behoudens enkele uitzonderingen, zou be staan in levensmiddelen. Zoo had de Ver eeniging reeds gedurende den winter bons uitgereikt voor brood en tnrf, waarvoor 200 benoodigd was, alsmede voor soep, door tusschenkomst van de Commissie tot Spgsuitdeeling aan behoeftigen. Het plan bestaat om den volgenden winter deze te vermeerderen met bons voor aardappe len en andere eerste levensbehoeften. Nog bestaat het plan eene opvrage te doen voor afgelegde kleedingstukkenhet veranderen of herstellen tot gebruik van deze zou dan knnnen plaats hebben door behoeftigen, die dit werk kunnen verrich ten en hiertoe aanbevolen zgn, terwgl dan tevens een regeling zou kunnen getroffen worden tot werkverschaffing. De Commis sieleden werden uitgenoodigd aan het be stuur op te geven welke personen tot het verrichten van werkzaamheden kunnen in aanmerking komen. Sedert den korten tgd van haar bestaan ontving de Vereeniging reeds 500 aan vragen om hulp. Van deze werden 60 afgewezen, terwgl 50 aanvragen voorloo- pig werden aangehouden en 250 in be handeling bleven. De overige aanvragen werden beantwoord met eene gift in eene, of wekelgkschen onderstand, waarvoor 1800 werd uitgegeven, of een renteloos voorschot. Ten opzichte van de bedelarg zgn, wegens de vele werkzaamheden, tot heden geen maatregelen beraamd geworden. Verder werd met erkentelgkheid melding gemaakt dat de gevraagde inlichtingen zoowel door de politie als door diakoniën, werkgevers en partikulieren met de meeste bereidwilligheid verstrekt worden. Met het oog op de vele aanvragen, die inkwamen, werd de Commissie voor Huis bezoek verzocht in eigen kring haar le dental uit te breiden. De vergadering was zéérdrnk bezocht; Het stedelgk museum van schilde rgen en oudheden op het raadhuis alhier is in de afgeloopen maand bezocht door 55 personen tegen, en door 244 personen zonder betaling. Waalsche Kerk. Pas de Service. Christelijk Gerel'orm. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 'sav. 8 ure. Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Honderdag 's av. 8 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Poolman. Honderdag 's av. 8 nre, Mees. Lgdenspred. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Honderdag 's av. 8 ure, Weiss. Mattb. 26:47—50. dhr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bgbellezing. Luk. 11 37 enz. Lokaal in de Oranjestraat. Hinsdaq 'sav. 8 ure, Snethlage. Bgbellez. Lokaal v. de J ongelings- vereeniging. Geen Bgbellezing. Door Ds. Smeding is met veel dank ont vangen voor de Chr. school voor on- en minvermogendenopbrengst van de af scheidsrede van Ds. Escher ƒ60,21; voor de zending op Oost-Java van een onbekende onder het adres van den zendeling Kreemer ƒ40; van eene andere onbekende ƒ1,50. Ds. de Lanog hoopt alle cateehisatiën te houden, behalve die op Maandagmorgen 9Vs121/2 uur. De Heer Post kan Maandag zgne cate ehisatiën niet houden. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, G. van Hermaarden. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C, Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaaï. Voorm. 10 ure. J. H. van Arkel. Nam. 21/2 ure, J. D. van Arkel. Maandag avond eene kunstbeschouwing, Dinsdag avond eene voordracht van den heer Keller van Hoorn overja, waarover zal mg wel invallen als wg aan het eind zgn. „Goeden avond, vrienden!" Jnist, zóó was het in den goeden toon gezegd, en zóó had de spreker ons het luisteren ge- makkelgk gemaakt. Op een zgner reizen was Spreker aan geland in de stad had daar kennis ge maakt met iemand, die zich geneesheer noemde en zich beschikbaar stelde om hem, den vreemde, de merkwaardigheden der stad te laten zien. Wg begrepen, nn eene opsomming te zullen vernemen van heerlijke gebouwen en van museums, om hiernit tot den naam der stad te kannen beslui ten, dooh spreker bracht ons in een zieken huis, maar toch een zeer bgzondere inrich ting, blijkbaar uit het opschrift: Vrede, die hier ingaan. De nieuwe vriend leidde Spreker door het vriendelgke gebouw, totdat hem buiten hetzelve eenige barakken werden aange wezen voor besmettelgke ziekten. Geen pokken, roodvonk etc. heerschten ertoch waren de celletjes alle bezet met kranken, die lgdende waren aan babbelzucht. Wat al variteiten van lgders eraan; grootsprekers, kwaadspre kers, twistzoeker s, lasterzuch- tigen, verklappers vangehei men. Of ze besmettelgk zgn? Slechts een gezonde ziel kan er onder denoodige voorzorgen ongestraft binnentreden Het lokaal waar Spreker vervolgens werd binnen geleid was bestemd voor de gymnastiek. Het bevatte, behalve de gewo ne toestellen, geheel vreemde instrumenten. Zoo was er een draaischgf tot herstel der parlgdigheid. De lgders aan dit euvel zien slechts ééne richting; de toestel leert hen zien dat elke richting recht van bestaan heeft. Voor hen die de slechte gewoonte hebben aangenomen, van niet van tgd tot tgd naar bovente zien was een beproefd werktuig, terwgl ook zg, die te zwak zgnomopeigenbeenentestaan door het doelmatig gebruik van velocipe des hunne standvastigheid konden leeren bewaren. Door deze zeer interessante in richting voor heilgymnastiek leidde de weg naar eene ziekenzaal, waar een mas sa kranken bgeen waren en wel van

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1