HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 27 Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 6 April 1889. op ZONDAG 7 April 1889. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. f ELBPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 «enten per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Collecte voor het godsdienst-onderwijs in alle beurten bij de Ned. Herv. Gemeente, behalve de namiddagbeurt en de kinderkerk. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, A. fV. Haksteen, pred. te Brussel. (Voor Hoog). Nam. 2 ure, Brutel de la Riviere. 20e Lijdenstekst, 's Avonds 6 ure, Smeding. Bevestiging van nieuwe leden. Vrijdag 's av. 8 nre, Snetlilage. Voorbereiding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. 19e Lijdenstekst. Jans-Kerk. 's Avonds 6 ure, Moeton. Bevestiging van nieuwe leden. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Bremer, godsdienst-onder wijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Rochedieu, pasteur i Delft. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure. Mees. Kerk der VereenigdeOoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. 's Avonds 6 ure, de Vries. Doopsbediening. Vrijdag 's avonds 6 ure, Craandijk. Voorbereiding. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Knappert, Hoogleeraar te Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Baron van Doorn. 's Avonds 6 ure, Baron van Doorn. Lokaal v. de Jongelings-vereeniging. Donderdag 's avonds 8 ure, Knottenbelt. Bijbellezing. Sluiting. Ds. Knottenbelt hoopt deze week al zijne catechisatiën weder te houden. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, D. Ana'ri' de la Porte, rustend pred. te Haarlem. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Ar kei. Nam. 2Vs ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, Pred. te Beverwijk. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9Ve ure, Dekking, Pred. te Haarlemmermeer. Voorbereiding. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Velsen. Voorm. 9Va ure, Smit, Pred. te Nieuw-Vennep. Doopsbediening. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2i/a ure, O. Schrieke. Bachconcert. De Haarlemsche Bachvereeniging gaf Dinsdagavond haar vijfde concert met medewerking van het Symphonie-Orkest uit Utrecht, onder de leiding van den Heer C. Coenen. Als solisten traden op Mevr. Anna Falk-Mehlig, pianiste uit Antwerpen en de Heer Conrad Behrens, de algemeen bekende baszanger van de Duitsche opera te Rotterdam. 't Was een merkwaardige avond voor de muzieklief hebbers. Een avond der Bach vereeniging waardig. Een avond, die ons opnieuw het bestaan der Bachvereeniging doet loven en de overtuiging versterkte, dat wij door haar het beste, wat er op muzikaal gebied bestaat, in Haarlem te genieten krijgen. Mevrouw Falk-Mehlig was, als wij het zoo mogen noemen, de heldin van den avond. Haar verrukkelijk pianospel ver volde allen met de grootste bewondering. Wij weten waarlijk niet, wat we in het spel van deze dame het meest moeien be wonderen de weergalooze virtuositeit, welke ze erin ten toon spreidde, of de innigheid, waarmede zij hare werken voor droeg; haren bijzonder schoonen aanslag of de fijnheid in hare phraseering; de rythmisohe duidelijkheid, die aan haar spel de grootste klaarheid gaf of de ken- rige nnanceering. Inderdaad deze klavier- speelster kent al de geheimen van hare kunst. Toch is zij bescheiden, 't Is haar streven, niet in de eerste plaats zich zelf te laten hooren, maar de werken, welke zij voordraagt, in het gunstigste licht te piaatsen. Hare individualiteit gaat schuil achter den componist, dien zij in zijn verhevenste uitingen tot ons doet spreken. Zoo was het in Beethovens pianoconcert, zoo was het in de Fantasie van Liszt. Tegenover Beethoven stond zij met den zelfden ernst, met de zelfde piëteit, welke Joachim bezielen, wanneer hij zijn speel tuig opneemt, om ons de onvergankelijke schoonheden in de werken van den meester te openbaren. Er is in dat opzicht eene groote overeenkomst bij beiden op te merken. Eene overeenkomst, die zeker voortspruit uit beider innige liefde voor de eenvoudige, ware kunst. Mevrouw Falk-Mehlig treedt na haar huwelijk slechts bij uitzondering in het openbaar meer op. Ten zeerste waardeeren wij daarom de onderscheiding, welke ons Dinsdagavond te beurt viel. Voor het stormachtige applaus en de herhaalde terug roepingen gaf de begaafde vrouw een extra nummer, Melodie van Rubinstein, ten beste. De Heer Behrens zong eene aria uit de „Fliegende Hollander" van Wagner bene vens drie liederen: „Der Krenzzug" en „An die Mnsik" van Schubert, „Tom der Reimer" van Löwe. Hij voldeed ruim schoots aan de goede verwachtingen, welke men van hem mocht koesteren. Zijn or gaan blijft krachtig en gezond. Hij zingt ongekunsteld, echt mannelijk, zonder te jagen naar onnatnnrlijke effecten. Zijne wijze van zingen kenmerkt den waren zanger en mocht ook het eene nommer beter voldoen dan het andere, met alle had hij sncces. Het orkest nit Utrecht kweet zich, onder de bezielende leiding van den Heer Coenen, loffelijk van zijn zwaren taak, zoowel in de orkeststukken de Snite van Bach en de beide onvertnres „Oberon" en „Tann- hauser'', als in de begeleiding. De bekende aria uit de Snite van Bach, door den violist Wilhelmj voor de G snaar van de viool gezet klonk heerlijk mooi. De eerste violen en speoiaal de heer Veerman verdienen een woord van lof voor hnn seriense spel. Jammer dat de H. H. er niet toe overgaan de streken in hunne partgen aan te teekenen om daarin wat meer gelijkheid te krijgen. De Duitsche symphonie-orke8ten zijn ons in dat opzicht voor. De prachtige Tannhauser ouverture maakte een overweldigenden indruk. In het breede priesterkoor schitterde het ko per in vollen glans. De uitvoerenden zelve sohenen geheel op te gaan in deze majes- tneuse toonschepping van den genialen Wagner. Zij gaven, wat ze geven konden. Wij hebben ons met zuiveren wellust gebaad in de zee van tonen, die daar golfde aan onzen voetwij hebben ons opnieuw verkwikt aan deze heerlijke mnziek. Dit Bachconcert was het laatste van het seizoen. Daarom vinde hier een woord van dank aan het Bestuur der Bachver eeniging eene plaats, voor het sehoone, dat wij dezen winter op hare ooncerten hebben mogen genieten. B. KRONIEK Bij de opening der zitting van Woens dag jl. werd door den Voorzitter mede gedeeld dat van den Heer J. Bakker en de Wed. J. H. Schot photographieën en teekeningen aan de gemeente waren ge schonken dat alle leden der Commissie voor het M. O. hunne benoeming hadden aangenomen uitgezonderd de Heer van der Merschen dat Mevrouw Schroder Hoge- veen, in hooger beroep was gekomen. De Raad besloot, na rechtsgeleerd advies te hebben ingewonnen, zich in cassatie te verdedigen. Een rekest van den Heer Evelein met aanbod van schikking, zal worden beant woord met een verzoek om een bepaald voorstel dienaangaande. De voorzitter zeide gaarne aan aannemelijke voorstellen ge hoor te zullen geven, maar deed uitko men, dat het wenschelijk was dat de zaak spoedig hare beslissing kreeg. Een adres van 95 ingezetenen was ingekomen om de kermis te honden op Voldersgraoht,Raamgracht enWilsonsplein. Het rekest van den Heer Bertling om alsnog op de kiezerslijsten te worden ge plaatst werd gewezen van de hand op grond van art. 7 der kieswet van 4 Juli 1850. Aan den Heer Reeser werd de grond, door hem in de Baljuwslaan gehuurd, als nog afgestaan tot lo Nov. e. k. Alsdan zal dit perceel in het openbaar verhuurd worden, waarbij echter aan hem het reoht van overgang werd gewaarborgd. Het aangevraagde crediet voor een nieuwe uniform van adjunct-inspecteur werd toegestaan. Het plan bestaat, later ook de inspecteurs van uniform te voor- De Heer de Kanter meende dat dan ook de Commissaris wel het voorbeeld zou moeten volgen. De Heer Sneltjes oordeelde dit alles als overbodige weelde te moeten afraden. De Voorzitter wees op het voorbeeld van andere steden, en de verhooging van het prestige. Aan de Heeren C. Laarman en W. H. L. Janssen van Raay werden voor extra lesuren gratificatiën toegekend. De Heeren C. A. Hiet en F. TroU kregen verhooging van jaarwedde, wegens tienjarigen diensttijd. De Tol op de Kleverlaan had reeds bij de begrooting een onderwerp van discussie uitgemaakt. Er werden niet genoeg tol gelden geïnd, niettegenstaande een druk verkeer. Nn had L. Znnrendonk aange boden die inning op zich te nemen indien voor hem een woning werd gebouwd en 25 aren grond van de boerderij het Torentje aan hem werden afgestaan tegen f 50 's jaars voor zijne bloemkweekerij. Voor de woning zou 6 °/0 van de kosten als huur worden berekend. De Heer Huet, achtte een tol in 't al gemeen verkeerd, binnen het gebied der gemeente echter ten eenenmale af te kenren. De Heer Waller waarschuwde voor de afsohafiiïng, wij 1 aldus het verkeer nog drukker zou worden, de straat meer zon lijden en de ontvangsten aanzienlijk ver minderen. De Heer Enschedé achtte het minder wenschelijk de betrekking van tolgaarder te vereenigen met dien van huurder. Niettegenstaande deze bezwaren werd het plan in beginsel aangenomen, de bij zonderheden zullen nog door de commissie van financiën en van fabricage nader wor den onderzocht. De verschillende rekesten betreffende de plaatsing der kermis zijn uitgesteld. Tot de plaatsing van vier meteorolo gische annonceklokken werd vergunning verleend. Het voorstel van B. en W. tot over name van gronden benoorden den Zijl weg was eenigszins gewijzigd door de Com missie van fabricage. Men besloot dienovereenkomstig. Door de Gemeente zal nn aldaar eerst een riool, daarna een hulpstraat en eindelijk een volledige bestrating en verlichting worden aangebracht. De kosten daarvan worden van gemeentewege geraamd, en voor door den eigenaar der gronden gedragen, die deze te storten heeft vóór het passeeren der acte van overdracht. Aangezien echter deze gelden soms Iangeren tijd in de gemeentekas zullen verblijven wordt hiervan 21/» aan den eigenaar vergoed zoolang zij niet voor het beoogde doel worden besteed. Na langdurige beraad slagingen werd besloten in dien geest met de Heeren van de Poll en Prévinaire te onderhandelen. Het plan van den Heer J.J.Beaufort werd thans goedgekeurd. Er zullen diens volgens drie nieuwe straten aan den Zijl- weg verrijzen, waarbij echter een open ruimte wordt gelaten voor twee villa's, onder verplichting, dat die grond nimmer verder bebouwd mag worden. Op een aanvrage tot aankoop van den Phoenixweg werd afwijzend beschikt. De Raad weDSchte dezen weg niet af te staan» die in lateren tijd een toegangsweg kon worden naar het noordelijk gedeelte der gemeente. Een aanvulling van de regelen betref fende het lager onderwijs bevatte weinig

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1