Op het oogenblik zijn er in Europa, wat zeker nog nimmer voorkwam, niet minder dan zee rijken, waar wegens de jengd van den vorst, of andere omstandig heden, het gezag in handen van een re gentschap bernstnl. Nederland, Spanje, Beieren, Servië, Luxemburg en Bronswijk. van zijn Engelsche vereerders ter gelegen heid van zijn onlangs gevierd jubileum een kostbaar geschenk ontvangen, bestaande in een Straduvarius-viool met een met goud ingelegden strijkstok. Het instrument be hoort tot de grootste, welke door den beroemden meester vervaardigd zijn. Uit eene vergelgking tusschen Lon den en Parijs ten opzicht van den prijs der middelen tot levensonderhoud blijkt, dat vroeger en tot het midden van onze eenw het leven te Londen dnnrder was dan te Parijs. Dit is sedert veranderd en tegenwoordig is, volgens verklaring van een aantal Engelschen die geruimen tijd te Parijs wonen, en van Franschen die zich lang te Londen ophielden, het leven te Pa rijs omstreeks 30 °/a duurder dan in de Engelsche hoofdstad. Een Franschman, de heer Osiris, heeft aan het drukpers-comité voor de tentoon stelling eene som van 100.000 francs doen toekomen om de door gezegd comité het merkwaardigst gekeurde inzending op het gebied van kunst, industrie of ten alge- meenen nutte te bekronen, en wel 50.000 francs voor den inzender en 50,000 francs, te verdoelen onder allen, die aan de ver vaardiging hebben medegewerkt. De aartsbisschoppen van Parijs, Ly on en Bordeaux zullen in het eerstvolgen de consistorie tot de waardigheid van kardinaal verheven worden. De aartsbisschop van Bordeaux, Msgr. Gnilbert, was bisschop van Gap on der het bestuur van Mac Mahon en de eerste prelaat die zijne geestelijkheid aan beval de staatkunde af te scheiden van den godsdienst. Een restaurateur te Berlijn is op een goeden inval gekomen om naast het pu bliek ook zijn eigen beurs van dienst te zijn Op alle uren van den dag rijdt door de straten der Duitsche hoofdstad een om nibus, welke allerwegen gasten voor zijn restaurant opneemt, hen kosteloos ver voert en waarop met reusachtige letters ge schilderd issEinsteigen zu Schulze mit'n in der Elsasserstrasze. Fahrt frei De machinist van het Engelsche schip Golf of Trinidad viel, op 120 mijlen afstand van Rio de Janeiro, in volle zee, omstreeks middernacht over boord. Er werd hem een reddingboei toegeworpen en hij klemde zich daaraan vastmaar door de golven werd hij zóo ver van zijn schip gescheiden, dat men hem niet meer kon zien. De ongelukkige man dreef nu zes en twintig uren met de reddingboei rond, in de verzengende stralen der tropische zon, natuurlijk zonder eenigen spijs of drank. Eindelijk, juist toen hij, uitgeput door de ontberingen, den strijd wilde opgeven, werd hij door de bemanning van de Noor- sche bark Vesterlide opgemerkt en aan boord genomen. Door de regeering is een ontwerp ingediend tot wijziging van de wet op het lager onderwijs. Van de verschillende bladen zijn de hoofdorganen der anti-liberale par ty met het voorstel tot wijziging inge nomen. Van de liberale bladen spreekt alleen het Handelsblad een voorloopig, niet bepaald ongunstig, oordeel uit. Volgens de memorie van toelichting komen voorgel- deiyken steun uit de staatskas in aanmer king de scholen, welke onder het bestuur Btaan van eene instelling of vereeniging, die rechtspersooniykheid bezitten. Op die scholen moet minstens onderwijs gegeven worden in de gewone vakken van lager onderwijs vermeld onder lrs. a-k van art. >2 der wet. Verder moet de school voldoen aan alle eischen die gesteld worden aan de open bare volksschool met de bepaling, dat er minstens negen schooltijden per week moet school gehouden worden. Byzondere scholen, waar het schoolgeld gemiddeld 25 of meer per jaar bedraagt komen voor vergoeding niet in aanmer king. Van de vergoeding zijn mede uitge sloten de scholen waar het aantal leerlingen minder dan 25 bedraagt of waar het aan tal onderwijzers gedurende langer dan zes maanden niet voldoet aan de eischen in artt. 23 en 24 voor de openbare school Te Oudehoorn nabij Alfen a/d Rijn zal 1° Mei e. k. een Leerhoeve voor zuivel bereiding geopend worden. De Heer Mr. D. Visser van Hazerswonde, Voorzitter der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft een Vereeniging in 't leven geroepen, die 40 Hectaren land heeft aangekocht en daarop een gebouw gesticht, waarin volgens alle eischen van den nieu- weren tijd de zuivelbereiding kan worden uitgeoefend en onderwezen. Deze Vereeniging, door den Staat, de Provincie Zuid-Holland en de Holl. Maat- schappij van Landbouw gesubsidieerd, heeft dezer dagen aan de Afdeelingsbesturen van bovengenoemde Maatschappy een oirculaire gericht met een uitvoerig leerplan, waaruit belanghebbenden nadere inlichtingen om trent de toelating van leerlingen zullen kun nen verkrijgen. Jongelieden, zoowel jongens als meisjes, zullen aldaar worden opgenomen, mits zij den leeftijd van 13 jaren hebben bereikt. Het schoolgeld bedraagt 30, terwijl het Bestuur bereid is voor het eerste jaar op zeer voordeelige conditiën voor huisvesting te zorgen, indien kinderen van leden der Afdeeling aldaar wenschen te worden ge plaatst. Leden van de Maatschappij, die hier omtrent nadere inlichtingen mochten ver langen kunnen zich aanmelden by den Secretaris van de Afdeeling Haarlem en Omstreken den Heer W. K. Loeff, of by den Penningmeester, den heer W. Meyer. De Hongaarsche minister voor de spoorwegen heeft zich bereid verklaard een proef te nemen met het personen-porto. Men verstaat hiermede het vervoeren van personen tegen een uniform-tarief. Hiertoe wil hij Hongarije verdeelen in zes krin gen binnen welke men vervoerd kan wor den volgens een tarief veel lager dan het thans bestaande. Het denkbeeld is niet nieuw. Reeds voor vele jaren heeft een Fransch schry- ver de voorspelling gedaan dat het een maal zoover komen zou. Men zou b.v.b. voor Nederland aldus kunnen redeneerenHet rijk verzendt een postpakket van 5 Kilo gewicht van Haar lem naar Groningen, afstand 43 uren voor 25 cents, dat is tegen ruim '/8 cent per uur en per kilo, en dit levert voordeel op. Nu weegt een mensch gemiddeld GO of 12 maal 5 kilo, vragewaarom een mensch nu niet vervoerd kan worden tegen 12 X 25 of 3, wat nu kost ƒ4.80 per derde klasse. Nu kan hiertegen aangevoerd worden dat postpakken op reis niet zoo veelei- schend zijn als personen cn naar verhouding meer plaats behoeven, doch hier tegenover staat, dat het ryk voor de richtige bezor ging der pakketten zorgt, wat voor men- schen niet noodig is, en dat er in de ver schillende treinen nog altijd genoeg plaats beschikbaar blijft. In allen gevalle is men zeer verlangend naar den uitslag van de proefneming van den Hongaarschen minis ter, als ten minste het voornemen ertoe tot werkelijkheid komt. Naast de visschery op de Lutine zal waarschijnlijk eene nieuwe onderne ming verrijzen, eene onderneming die zich ten doel stelt het opvisschen van de zil ver- en koperertsen uit het dioht by de Lutine gezonken schip Eldorado. Van deze nieuwe visschery stelt men zich heel wat voor. Zoo als men weet is de hoop op de millioenen van de Lutine sedert den laatsten tyd aanmerkelijk getemperd, vooral sedert door het ongunstige weer de stoomzuigers binnengaats aan het schel- penzuigen zijn. In den omtrek van Tietjerk (Fr.) zyn dezer dagen twee albatrossen gezien. Daar deze vogel zich gewoonlijk ten zui den van den evenaar beweegt, mag hare verschijning in ons land wel eene zeldzaam heid heeten. De Noordwyker voorjaarsveemarkt, die bezocht werd door één jongen stier en één oude geit, was nog levendig en druk vergeleken by de Donderdag j. 1. te Oosterhout gehouden groote jaar-of palm markt. De totale aanvoer van vee beliep daar 1 rund. Zoodra de aanvoerder zag, dat hy de eenige zou blijven, geneerde by zich, maakt# fluks zyn beesje los en verdween voor het aangezicht der koopers. Omtrent den toestand van Z. M. den Koning deelt men mede, dat Z. M. zich meestal te bed bevindt, maar meer voedsel verlangt, zoodat naar alle waar schijnlijkheid de krachten verder zul len toenemen. De toestand van opgewon denheid is voorloopig geweken. Z. M. geniet meermalen natuurlijken slaap en naar aan leiding van deze gunstige verschijnselen gelooft men aan een toenemende beterschap. Aan het paleis in Den Haag was Maandag een bulletin bekend gemaakt van dezen inhoudDe toestand van Z. M. den Koning blyft naar omstandigheden bevre digend. Z. M. heeft de laatste nachten goed geslapen en gevoelt zich daardoor opge wekter. De getrouwde hoofdconducteur der Holl. Spoorweg-Mij te Kesteren, die zich met een tweede vrouw in ondertrouw had verbonden en dientengevolge in arrest was genomen, is berouwvol naar zyn wettige vrouw en zyn kind teruggekeerd. Op eene tentoonstelling van Hol landsche teekeningen en aquarellen te Londen zyn eenige geëxposeerde kunststuk ken verkocht en betaald met 180 tot ƒ4200. Mogen deze pry zen ons hoog voor komen, voor de Engelsche kunnen ze laag genoemd worden. Ds. Kuylmann te Delft heeft het be roep naar de Ned. Herv. gem. te Heem stede aangenomen. Te Sloten is bij den veehouder J. A. v. d. Berg het miltvuur onder het vee uitgebroken en zyn dientengevolge twee runderen volgens de bestaande voorschrif ten afgemaakt en verbrand. Hoewel het voorjaarsweder nog te wensehen overlaat is de stand der lande- ryen in de zuidelijke streken van Noord holland aanmerkelyk beter dan het vorige jaar. In die omstreken ziet men dan ook reeds veel vee buiten, hetwelk menigen landbouwer uitnemend te stade komt, daar de hooivoorraad gering was en de prijzen hoog zyn. Aan zykanaal F. by Halfweg zyn ten behoeve der torpedo-schietoefeningen aldaar onder bevel van den luitenant ter zee le klasse Wentholt en den chef der oefeningen Burgers op de torpedoboot No. 7 24 mansohappen van het korps torpedisten gedetacheerd welke eerstelyk tot bijwoning der oefeningen zijn aangewezen. De instelling van een Rykspontveer over het Noordzeekanaal ter verbinding van Amsterdam en de IJpolder met de Zaanstreek kan spoedig worden te gemoet gezien. De Haarlemmertrekvaart zal naar wij vernemen, wegens de herhaalde klach ten waarin zy uit een hygiënisch oog punt beschonwd, by Halfweg verkeert, van wege het gemeentebestuur van Am sterdam in de kom van het dorp worden HAARLEM, 23 April 1889. De aandacht wordt gevestigd op de gelegenheid om aan de tuinbouw-inrichting van de heeren E. H. Krelage en Zoon aan den Kleinen Houtweg alhier de Hyacinten- pronk bakken te bezichtigen, waar men de Hyacint in haar meest volkomen ontwik keling aantreft. In de vorige en in het begin van deze eeuw bestond het gebruik onder de kwee kers en ook bij sommige liefhebbers om pronkbedden te planten en die gedurende den winter en het voorjaar tegen alle wis selvalligheden te beschermen, ten einde in den bloeitijd de kleurenpracht der bloe men beter te doen uitkomen. Nadat ge durende eenige jaren het aanleggen van pronkbakken was buiten gebruik geraakt, waren in 1880 voor het eerst van de Tuinbouwinrichting Krelage weer zulke bakken aangelegd. De groote belangstelling welke de Firma in deze ondervond blijkt dat zy goed ge zien heeft door het op nieuw invoeren van het goede oude gebruik om het publiek gelegenheid te schenken de Hyacint in al haar verscheidenheid te kunnen bewonde ren. Men mag verwachten dat door liefheb bers en kenners, evenals in vroegere jaren van deze gelegenheid, iets buitengewoons op het gebied der bloementeelt te zien, een ruim gebruik zal worden gemaakt. Voor bewoners van Haarlem is de inrich ting opengesteld des namiddags van twee tot vier uur. De berichtgever van de N. Rott. Ct. te Mainz bericht, dat aldaar is bekroond de heer Krelage alhier, met den eersten prijs voor narcissen. Nog is ontvangen voor de weezen en weduwen te VlisBingen1 Coupon N. W. S. a ƒ3,461/» en onder de Lett. L. B. Door de Bloemendaal-Overveen-Haar- lem Tram-omnibus maatschappij zijn gedu rende de Paaschdagen vervoerd 2973 per sonen, en door de Haarlemsche Tramway Maatschappy 4646 personen. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zicb de volgende personen voor werk aangemeld: Drie voor huisknecht of oppasser. Twee voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Vier voor kantoorlooper Een voor portier. Een voor loopwerk. Een voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor broodbakkersknecht. Een voor koekbakkersknecht. Een voor bloemistknecht. Een voor polychromeerder. Een voor witter. Een voor zagenvijler. Twee voor metselaar. Een voor timmerman. Zeven voor aardwerkers of los werkman. Vijftien voor werkster of schoonmaakster. Drie voor burgerwaschvrouw. Vier voor burgernaaister. Een voor burgerbaker. Twee voor breister. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) Het bestuur maakt hierbij bekend dat het kan toor der Vereeniging met ingang van 1 Mei a.s. gedurende die maand en verdere zomermaanden tot nader bericht zal gesloten zijn. Alle mededeelingen of aanvragen zullen dus na. 1 Mei slechts schriftelijk (bus Doelen of Stadhuis)» kunnen geschieden. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 24sten April 1889, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden 1. Rapport Commissie van Financiën rekening 1888 voormalige gildegoede- ren. 2. Idem idem rekening 1888 Stads-apo- theek. 3. Idem idem rekening 1888 Stads Bank van leening. 4. Voorstel B. en W. plaatsing kermis 1889, met adressen. 5. Idem idem standpijp waterleiding Ke naustraat. 6. Idem idem onderhandelingen electrische verlichting, 7. Idem idem kelderluiken Groote Hout straat. 8. Idem idem bezoldiging 1ste Luitenant- Kwartiermeester der dienstdoende schutterij. 9. Benoeming lid Commissie van Toe zicht scholen middelbaar onderwijs. 10. Idem idem onderwijzers vier lagere scholen. 11. Idem stembureanx verkiezing drie leden Provinciale Staten. 12. Voorstel B. en W. op adres demping 13. Idem idem verlof Dr. P. M. Heringa. 14. Rekest J. Schaafstal, ontslag onder wijzer School D. 15. Verslag Gymnasium 1888. 16. Idem toestand Lager Onderwijs 1888. Marktbericht van 23 April. Aardappelen. Aangev. 70, verk. 53 H.L. L. pr. ƒ2.50, H. pr. 5.00. Boter. Aangev. 325, verk. 302 Kilog. L. pr. 1.05, H. pr. ƒ1.20. Biggen. Aangev. 35, verk. 29 st. L. pr. ƒ7.00, H. pr. ƒ16.00. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 23 April. Witte tarwe f 6.65, Haver i 2.85. 3. Garst f 4.90, ƒ5. Bruine ioonen 7. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 25 April 1889, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1Preludium en FugaJSBach. 2. Andante (Mendelssohn's 4e Sym phonicE. Schaab. 3SonateS. de Lange. 4AdagioG. v. Krieken G.Bzn. B, Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2