HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 35 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 27 April 1889. op ZONDAG '28 April 1889. ïelephoonnummer telephonische verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Pry's per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 oenten per stnk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentièn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Brulel de la Riviere. Afscheidsrede. Nam. 2 nre, Knottenbelt. 17e Zondag, 's Avonds 6 nre, Moeton. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Snethlage. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, O. Schriehe, pred. te Zandvoort. Woensdag 'e av. 8 nre, Hoog. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hoog. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Hebrg. Christelijk Gerel'orm. Gemeente. (Bed. Oudegracht). Voorm. 10 nre, Mulder. Bevestiging van Lidmaten. *s Av. 5 nre, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Mees. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. IV. H. Stenfert Kroese, pred. te Enschedé. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Ds. Poolman zal deze week geen cate- chisatien honden. De collecte op Zondag 21 dezer gehou den voor de school voor on- en minver mogenden heeft opgebracht ƒ135,72'. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, L. H. P. Creutzberg. Beverwijk. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 7 ure, J. O. Boon, Doopsbediening. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk, Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. B. van Arhel. Nam. 2Vs «re, J. V. van Arhel, Heemstede. Voorm. 10 ure, P. J. Moeton. Pred. te Haarlem. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 nre, II. J. Bergsma, Pred. te Kpaarndam. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Boenen Martinet. Spaarndam. Nam. 2Vs nre, II. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9V2 nre, J. C. Boon, Pred. te Beverwijk. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Br. L. Heldring. Pred. te Middelburg. Nam. 2Va ure, O. Schriehe. Uitvoering „Toonkunst". De uitvoering van „Das Paradies und die Peri" door de Afd. Haarlem van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst mag uitnemend geslaagd heeten. Zij heeft zeker aan allen oogenblikken gegeven van edel en verheven kunstgenot. Oogenblikken ook van weelde en bekoring, waaraan men zich nog lang zal big ven verkwikken en die nu en dan in de her innering zullen wederkeeren zooals zon nige dagen uit het verleden en uren van blijdschap en gelnk. Deze uitvoering van Toonkunst heeft indrukken gegeven, die het ideale leven van den mensch voeden en het gemoed treilen. Zij heeft stemmingen gewekt, zooals men slechts in de beste oogenblikken van 's menschen leven leert kennen. Geen wonder, Schumann's prach tige compositie geeft de uitvoerenden zoo dikwijls de gelegenheid daartoe. Zoo menig nommer munt uit door geniale bewerking en aangrijpenden inhoud. Wg noemen slechts een paar koren. Schlaf nun nnd ruhe in Triiumen voll Duit. en O heil'ge Thrünen inn'ger Eeue. Wie zal het wagen, de schoonheden van deze koren in woorden uit te drukken of de wondervolle werking ervan op het ge moed van den hoorder te beschrijven? Wij verstouten ons daartoe niet, maar buigen eerbiedig het hoofd voor het mach tige genie van den dichter en denker Sob. Schumann. Van de uitvoerenden noemen wg met de grootste ingenomenheid Mej, Pia von Sioherer uit München. Door hare verrich tingen toch kreeg deze uitvoering eene meer dan gewone beteekenis en werd het feest voor het oor en het hart der hoor ders. Zij vertolkte met de grootste zeker heid, op niet te overtreffen wijze de partij van de Peri. Hare vaardige keel spotte met de moeielijkheden erin. In elk register, van volle diepte tot trillende hoogte, trof hare stem. Hare voordracht was innig en warm en kenmerkte zich door fijn gevoel en mystieke bekoorlijkheid. Van menig nommer maakte zij een echt kunstwerk. MejLandré, die wij met genoegen voor het eerst hier ter stede in een groot werk zien optreden, zong hare partg met veel uitdrukking. Zeer gelukkig was zij in No. '23 „Doch horch, wie Vesperrnf zum Beten". In de ensemble gedeelten voldeed zij uitmuntend en bewees, dat haar geluid vrij krachtig is. Mevrouw V. B. zingt zeer muzikaal en bijzonder correct. Hare stem klinkt sympatiek en in hare voordraoht open baarde zich de aanwezigheid van een dui delijk begrip van de verhouding, waarin zij in hare partg staat tot het geheel. De Heer Rogmans kon niet schitteren als heldentenor. De verhalende partg, welke hem was opgedragen belette dat. Misschien was dit wel gelukkig voor hem, daar zijne stem in de hoogte, na zijne voortdurende ongesteldheden nog niet de helderheid van vroeger terug gekregen heeft. Dat hij met zijne duidelijke uit spraak en goede déclamatie schoone mo menten gaf, ligt voor de hand. In de kwartetten plooide hij met talent zijn krachtig orgaan naar den teederen zang der damesstemmen. De Heer van Duinen kon ons als Bas niet altijd geheel voldoen. In zijne be schrijving van Syrië misten wij de noodige soberheid. Als boetvaardig krijgsman was hij beter, doch wie eenmaal gehoord heeft wat Carl Hill van deze enkele maten wist te maken en hoe bij zgn „doch nun het gemoed der hoorders geschokt werd, omdat er uit sprak een wereld van smart en berouw, blijft altijd aan de vertolking van deze partg de hoogste eisohen stellen. Dit neemt niet weg, dat de Heer van Duinen zieh opnieuw heeft doen kennen als een zanger met schoone stemmiddelen, die het bij veel studie ver brengen kan. Het koor zong goed. De beide boven genoemde nommers werden vooral zeer schoon gezongen. In het eerste blonken de HH. Bassen uit door goed aangebrachte nuances en nobelen klank. Soms zon men van de Dames, met het oog op het groote aantal, meer klank hebben mogen ver wachten. Het orkest sloot goed en droeg het zijne bij om een waarlijk grootsch geheel tot stand te brengen. Aan den leider van dat geheel, den Heer W. Robert, komt zeker een woord van lof toe voor de wijze, waarop hij zich van zijne zware taak kweet en voor de ernstige inspanning, welke hij zich geeft om een en ander voor te bereiden. B. KRONIEK Onder de ingekomen stukken, vermeld iri de Raadsvergadering van 20 April j 1. kwam onder meer andere een voorstel voor van B. en W. tot aankoop van grond in de Linschoterstraat een adres van G. C. Reeser om zgn grond aan het Bolwerk van de gemeentegrond af te scheiden, een verzoek van Koldery c. s. om uniform te mogen dragen, geschenken van den Heer A. Bre- dins en J. A. Gerlings voor het Museum, een verzoek van Timmer om bestrating, voortzetting van het geding tegen Mevr. Schreuder enz. Na goedkeuring van eenige rekeningen, waaronder die van de voormalige gilde- goederen ons altijd aantrekt, door de volslagen onwetenheid waarin wij te dien opzichte verkeeren, en die toch de niet te versmaden hate van f 1181.12 in de gemeentekas stortte kwam de plaatsing Var. de kermis ter sprake. Als de Raad zich in dezen door het publiek wilde laten leiden, kwam ze zeker nimmer tot een besluit. Vragen heden 76 onderteekenaars om de kermis te verwij deren van het Wilsonsplein, morgen ko men er 78 om haar daar te behouden. Er blijven dan ook voor den Raad, indien ze ten minste blijft voortgaan zich telken jare met dit vraagstuk onledig te houden slechts twee wegen over, die van den Bur gemeester en die van den Heer de Kanter, die zooals wel eens meer het geval is, zoo ongeveer lijnrecht tegenover elkander staan. De eerste wil de kermis zoo veel mogelijk bij elkaar houden, en op de daar toe van ouds geijkte plaatsen. De laatste wilde de lusten en lasten van onze kermis vreugd, om beurten, aan alle ingezetenen gunnen en opleggen. Voor 1889 zegevierde het conservatieve denkbeeld van den Bur gemeester, en de Oude Gracht zal weder het hoofdtooneel worden van de kermis pret. De Heer Wensveen, kwam nog eens terug op zijn verzoek om de standpijp in de Kenaustraat voor rekening der ge meente te verplaatsen, maar ontving nul op het rekest. De Heeren J. J. Hartsen en E. Bosing hadden aangeboden Haarlem van electrisch lioht en beweegkracht te voorzien. Ze wensehten echter dat tot 1 Mei 1890 uit sluitend met hen daarover zou worden onderhandeld. Dit kwam den Heer Prins ongeraden voor, die wel aan de eerste aanvragers alle eer wilde geven die hun toekwam, maar concurrentie toch niet buiten wilde sluiten. Hij wilde althans vóór dit te doen de algemeene voorwaarden kennen waarop de Heeren geneigd waren hun contract te sluiten, of ze de draden boven of onder den grond wilden leggen of ze retributie wilden geven enzenzallerlei voordeelen die in Amst. waren toegestaan en ook hier wel, zg het dan ook in geringere mate konden worden bedongen. De Heer Hnet wilde zich in 't geheel de handen niet laten binden, en de Heer Bijvoet wensehte eenvoudig af te wachten welke voorstellen de Heeren aan den Raad hadden te doen. De Voorzitter achtte het verlangen der aanvragers wel gewettigd, maar wilde zich voorbehouden, om de exploitatie door dege- meente zelve in handen te doen nemen. Hij meende dat men daartoe evenals tot de ex- ploitaJjlyVan de telephoon gemakkelijk zon kun'iien komen als eenmaal het gebouw van de rechtbank ontruimd was. De contracten met de gasfabriek en de duinwaterleiding hadden niet zulke gunstige resultaten op geleverd om weder nienwe concessies te geven. De Heer von Reeken wensehte de on derhandelingen te openen om althans te kennen te geven dat men hier geenszins afkeerig is van electrisch licht. Het Amen dement van den Heer Prins werd daarop aangenomen, maar het geheele voorstel verworpen. Bijzonder duidelijk is deze con clusie niet, het eenige wat men er uit op kan maken is wel, dat de Raad alleen aan uitvoerig geformuleerde voorstellen zgn aandacht wil schenken. Enkele kelderluiken in de groote Hout straat waren nog van glad ijzer. Belang hebbenden verzochten die van gemeentewe ge door geribde te doen vervangen hetgeen hun werd toegestaan. Een personeele toelage voor den lsten Luitenant-Kwartiermeester der Schutterij vond hestrgding bij den Heer Sneltjes. Hij was van oordeel dat voor het vaste tractement genoeg reflectanten waren te vinden, en dat daarenboven een perso nele toelage te geven aan iemand die nog niet benoemd is niet wel aanging. Met 11 tegen 10 stemmen werd het voorstel evenwel aangenomen. Tot lid van de Commissie voor het middelbaar onderwijs werd benoemd de Heer Jhr. Mr. F. W. van Styrum. Tot onderwijzers worden benoemd de Heer A. J. van Ekeren, B. J. Visscher, C. A. Broekhnizen, P. C. Bouwmeester en J. Knyper, tot onderwijzeressen Mej. M. C. H. Uzuret, Mej. Visser, Mej. A. J. Krom. Deze benoemingen waren noodzakelijk geworden omdat met 1 Mei zooveel nieuwe leerlingen zich hadden aangemeld dat er verscheidene nieuwe klassen moesten wor den geformeerd. De Heer Hnet achtte het beter thans reeds een hoofd der nienwe school te be noemen al ging men ook nog niet tot het bouwen terBtond over. De Voorzitter meende echter dat men zich tot voorloopige maatregelen moest bepalen, omdat in de eerste plaats bij even- tneele aanneming van de Onderwijswet, vermindering van het aantal leerlingen op de gemeentescholen te verwachten was

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1