Eerste Blad. PREDIKBEURTEN 144. XX XI, JX Xj XLl JxL O KJ XX met AMSTERDAM. No. 55 Uitgave van DE ERVEN LOOSJ ES, Gedempte Oudegracht 86. Elfde Jaargang. Nieuwsberichten. ÏÏ1KPHOONNOMMEE HOT A A T3 T" XP IVF Cat T3T TELEPHONISCHE VERBINDINQ ADVERTENTIEBLAD ABONNEMENTSPRIJS: r/ rpnnnA a TVT iuon Per drie maanden/-,25. van ZA1ERDAG 4 Mei 1889 VERSCHIJNT: n v franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. op ZONDAG 5 Mei 1889. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, J. van Loenen Martinet pred. te Zandpoort. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Nam. 2 ure, Snetldage. 18e Zondag. *s Avonds 6 nre, Hoog. Bevestiging van ouderlingen en diakenen Nienwe Kerk. Voorm. 10 ure, Snetlilage. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, F. N. Gijsman, cand. tot den H. Dienst, oud-zendel. (voor Moeton). Woensdag 's av. 7 nre, Smeding. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Smeding. Waalsche Kerk. Pas de Service. Christelijk Gerefornt. Gemeente. (Gei. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Fooiman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Ds. Moeton verwacht deze week weder al zijne catechisanten op de gewone uren. Ds. Mees deelt mede dat hij te beginnen met Maandag 6 Mei al zijne leerlingen -wacht op de gewone uren. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, C. F. Gronemeijer, Pred. te Amsterdam. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloomondaal. Voorm. 10 ure, J. F. van Arkel, Nam. 21/s nre, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. Peaux, Pred. te Wijk aan Zee en Duin. Hillegom. Voorm. 91/2 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 nre, W. Beekhuis, Pred. te Uitgeest. Zang en Vriendschap. De Haarlemsche Liedertafel „Zang en Vriendschap" mocht zich ook bij hare tweede uitvoering, welke Dinsdag in de Muziekzaal der sociëteit „Vereeniging" ge geven werd, verheugen in een goed bezet te zaal. Een drietal dames: Mej. Bertha Post, zangeres van Purmerend en de ge zusters Henriëtte en Anna Roll, pianisten nit Amsterdam, traden als solisten op en brachten in den zang der Liedertafel de noodige afwisseling. Mej. Post deed dat op recht aangename wijze in hare drie liederen»Aus deinen Angen fliessenmeine Lieder" van Bies, „lm Maien" van Hiller en „Haartje van Schalkwijk" van Hol. Hare stem is niet groot, maar meestal aan genaam van klank. Zij spreekt zeer ge makkelijk aan en is goed geschoold. De voordracht is eenvoudig, zooals het geheele optreden van Mej. Post. Het aardige liedje van Hol viel zeer in den smaak. Het werd dan ook echt schalks gezongen. Wij vonden het jammer, dat in „lm Maien" het telkens wederkeerende slot „O Welt! du bist so wunderschön im Maien", niet wat breeder werd opgevat. Nn misten wij den natuurlijken rythmus en den jubel, die er in gelegd kan worden. Voor de aria nit Mendelssohn's Elias heeft Mej. Post geen stem genoeg en mist zij over het geheel het imposante, het aangrijpen de, waarmede groote zangeressen in deze aria schitteren. MejPost zoeke hare kracht in het eenvoudige, in het naieve. Zeker zal het haar dan nimmer aan belangstel ling ontbreken. Wie zou geen oog hebben voor het bloempje, dat daar nederig bloeit verscholen in het gras? De dames Roll gaven door hun brillant spel aan de beoefenaren van het klavier ze ker veel genot. Technische ontwikkeling en onberispelijk ensemble mochten er beur telings in bewonderd worden. De sonate van Brahms was misschien eene minder gelukkige keuze. Niet allen toch is het gegeven deze sombere, granwe tonenmassa te begrij pen en er de schoonheden in te ontdekken. Gelukkiger was de kenze van de variatiën op een thema van Beethoven van Saint Saëns, en de „Danse Macabre". De goede eigenschappen der pianisten kwamen daarin helder aan het licht. Velen zal het aan genaam geweest zijn met het spel van de dames Roll kennis te hebben mogen maken. De Liedertafel zelve zong en vijftal koren, waaronder vier min of meer be kende. „Neerlands Taal," van Stille, „Omhoog" van Heinze, «Sanla Lierzang" van Gevaert, „Germinal" van Riga en het „Soldatenkoor" uit de „Faust" van Gou nod. Over het algemeen mag men den klank van her koor roemen en getuigt de voordrachtswijze van de gezonde en natuurlijke opvatting van den Directeur. Deze zangvereeniging blijft vrij van het jagen naar valsehe effecten en van alles wat zweemt naar affectatie. Toch wachte men zich voor overdrijving in het streven om bewijzen te geven van gezondheid en kracht. Nu en dan zon men meer kleur, meer nuances, meer contrasten wensehen. Er is eene neiging in de Liedertafel om bij uit voeringen steeds met volle kracht te stoo- men en daardoor gaan dikwijls de op de repetitien met zorg aangebrachte nnances te loor, tot groote schade van den totaalindrnk. Ook doet de lnst „om de borst er op te zetten" nadeel aan de attaque's, en aan de gewenschte evenredigheid in sterkte tusschen de vier stemmen onderling. Na deze algemeene opmerkingen loven wij gaarne de uitvoering van de meeste der bovengenoemde koren. Sauls Lierzang" gaf sohoone oogenblikken, „Germinal", met zijne stoute, realistische schilderingen, pak kende momenten, terwijl de Hymne aan Neerlands Taal, met warmte gezongen, niet naliet indrnk te maken. Het publiek toonde door luid applaus zijne ingenomen heid met den zang der Liedertafel en ver liet zeker na het flink gezongen Soldaten- koor in de gewenschte stemming de zaal. „Zang en Vriendschap" werd opgericht op 18 Februari 1830, en staat dns straks voor de herdenking van zijn zestigjarig bestaan. Naar wij vernemen bestaat het plan, dit jubileum te vieren met het geven van een Nationaal Concours. Bij voorbaat wensehen wij Directeur, Bestuur en Leden daarbij de volle sympa thie vau onze stadgenooten toe. B. Haarlem's Zanggenot. De Liedertafei „Haarlem's Zanggenot" onder de leidiug van den Heer W. Wiegant gaf Donderdag avond eene goed geslaagde uitvoering voor hare kunstlievende leden in de muziekzaal der sociëteit „de Kroon". De koornummers, alle met Hollandsohen tekst, werden over het algemeen goed uitgevoerd en door de aanwezigen zeer toegejuicht. De voordracht ervan gaf de overtuiging, dat de Vereeniging onder haren nieuwen directeur ijverig en met vruoht werkt. Het „Roeierslied" van de Vliegh en het „Lentelied" van Verhnlst genoten 0. a. eene zeer goede vertolking. De bariton-solo van den Heer B. klonk zeer aangenaam en werd met ingenomen heid ontvangen. De vioolnnmmers van den jongeheer Leon van der Heim brachten eene aangename afwisseling en vielen zeer in den smaak. De nommers voor kwartet moesten door ongesteldheid van den lsten tenor vervallen, doch werden welwillend aangevuld door een obligaat voor fluit door den Heer Martin, eerelid der Ver eeniging. Een en ander deed zooals boven reeds gezegd is, deze uitvoering van „Zang genot" goed van stapel loopen. B. Repetitie van het Gemeentelijk Muziekkorps. Donderdag avond woonden wij de repe titie bij, die door bet nieuw gevormde Gemeentelijk Muziekkorps onder de leiding van den Heer Kriens in den tuin van de soeieteit „Vereeniging" gegeven werd. Met belangstelling was bet oogenblik verwacht, waarop de eerste tonen ons zonden tegen klinken en wij de bewijzen zouden ont vangen, dat Haarlem door de reorganisatie van het vroegere korps een orkest bad verkregen zijner waardig. Wij hadden zooveel gehoord van de uitstekende krach ten welke door het College van Commis sarissen en den Heer Kriens in het korps waren opgenomen, en van de wijze waarop de laatste met de zijnen eenige maanden gewerkt had, dat onze belangstelling een werd met groote nieuwsgierigheid. Na de uitvoering van Donderdag avond meenen wij te mogen verklaren, dat Haarlem op dit oogenblik in het korps van Kriens een uitstekend harmonie-orkest bezit. Een orkest dat zich nu reeds kan meten met de beste onder de kleine korpsen in ons land, dat elders mei succes kan optreden en in zijne verrichtingen overal onze stad tot eere kan zijn. Inderdaad, Kriens heeft wonderen ge daan in den korten tijd van zijn verblijf in Haarlem. Hij heeft zich doen kennen als een man met een flink organiseerend talent en met groote bekwaamheden als musicus. Wij stonden verbaasd over het keurig ensemble van het orkest, over de gezonde kraoht en het groote klankvolume die het ontwikkelt, over de virtuositeit, welke het soms ten toon spreidt en vooral over de smaakvolle en muzikale wijze waarop de verschillende nommers werden voorgedragen. Wij zullen later, naar wij hopen, nog dikwijls gelegenheid hebben over Kriens en zijn wakker korps te spreken. Op dit oogenblik zij een hartelijk welkom vol doende. Aan dat welkom verbinden wij, zeker namens allen, die Donderdag avond aanwezig waren, een woord van warmen dank aan den Heer Mr. W. Jager Ger- lings, die zooveel heeft gedaan om deze degelijke reorganisatie tot stand te brengen. Straks, wanneer duizenden en nog eens duizenden van allerlei rang en stand ge nieten van wat zijn onvermoeid streven in het leven heeft geroepen, moge hem dat aansporen en lnst geven, zich met kracht te blij ven wijden aan ons nieuwe, degelijk samengestelde Gemeentelijk Mu ziekkorps. B. Dinsdag waren de beide Kamers der Staten-Generaal in vereenigde zitting ver gaderd. Zij waren bijeen geroepen, om de benoeming eener Regentes te bekrachtigen, noodzakelijk geworden door den trenrigen toestand des Konings. Intusschen heeft die toestand een zóó gunstigen keer geno men, dat de geneesheeren des Konings en de knnsuleerende hoogleeraar de verklaring hebben kunnen afleggen dat Z. M. in staat is Hoogstdeszelfs gewone werkzaamheden weder aan te vangen, alwaarom de Regee ring, eenstemmig met den Raad van State, thans voorstelde te verklaren, dat het geval in art. 38 van de Grondwet omschreven, heeft opgehouden te bestaan. De Min. van Binnenl. Zaken, namens de Reg. het woord voerend, sprak het vertrouwen nit, dat de Staten-Generaal met dankbare blijdschap en ingenomenheid dit voorstel zonden ont vangen. In eene op Dinsdag gehonden vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter hulde gebracht aan de nagedachtenis van het overleden lid, den Generaal Reuther. De Eerste Kamer, die reeds eenige wets ontwerpen van minder aanbelang heeft goedgekeurd, is nu aan de arbeidswet toe. In de vereenigde vergadering der Sta ten-Generaal, Donderdag gehonden, is het voorstel om te verklaren, dat het geval in art. 138 der grondwet omschreven, op gehouden heeft te bestaan, zonder beraad slaging en met algemeene stemmen aan genomen. In de Dinsdag te Heemstede gehou den raadsvergadering werd de bouw van een post-en telephoonkantoor met direc teurswoning aldaar gegund aan den laagsten inschrijver den heer J. Moolenaar te Sassenheim voor ƒ12245. In dezelfde vergadering werd op een deswege gedaan Sandpoort. Voorm. 10 nre, Wegens Consulentsdienst geen godsdienstoefening. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 91/2 ure, P. J. Moeton, Pred. te Haarlem. Bevestiging van Ds. Waardenburg. Nam. 2Vs urei Waardenburg, Intrede. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2V2 nre> O. Schrieke.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1