nadere regeling der overdraohtsrechten op onroerend goed bepaling der percentage by een inkomsten belasting over 1890. Om het Fransehe volk te oontpoli- tiseeren" heeft de geestige Caliban een vernuftige machine bedacht. Een anarchist wordt er vóór geplaatst, men draait aan de machine en de man komt er aan den anderen kant uit, in primitieven staat, zóo zelfs, dat hy zich den naam van den pre sident der republiek niet kan herinneren. Het nut van een dergelijke nitvinding kan wel niet worden betwist, zegt Cali ban, want het Eransche volk sterft aan de lepra der politiek. Voor kinderen heeft hy kleinere machines gemaakt, waarin de ont- politiseering trapsgewijze geschiedt, men kan zich door gaatjes zelfs vergewissen van de gemaakte vorderingen. Caliban wil na- tuuriyk niet zeggen hoe zijn werktuig in elkaar zit, want hy vreest dat andere vol ken, die ook aan de politiek dood gaan, Frankrijk vóór zouden zijn. Zooveel is zeker, dat men hem eenmaal zal zegenen voor zijn sCalibane" zoo heet de ma chine wanneer men de versohillende afgevaardigden zal vinden, elk in hun de partement, met den ploeg ln de hand. Maar helaashet bestuur der tentoonstelling heeft geweigerd de machine een plaats te geven Uit hetgeen den laatsten tyd omtrent de werkzaamheid der nihillisten aan het licht komt, meent men volgens een schre ven aan de Köln, Ztg. nit St. Petersburg te moeten opmaken, dat het nihillisme een andere organisatie volgt dan vroeger. Voorheen berustte de leiding in handen van enkele bepaalde personen, terwijl nu verschillende groepen op eigen hand sche nen te arbeiden. De beteekenis van Home Rule, eene uitdrukking die door zeer velen inden mond genomen wordt wanneer sprake is van Ierland, is onlangs door Gladstone heel duidelqk omschreven. Hy zegt: Home Rule beteekent het beheer in Ierland, door een Iersch Parle ment, ondergeschikt aan het Parlement te West- minster, van uitsluitend Iersche aangelegenheden. De grootste vaas ter wereld is by het vervoer naar de Parijsche tentoonstel ling gebroken. Deze vaas was gemaakt te Cobridge in Engeland en oorspronkelijk voor de tentoonstelling in het Cristal Pa lace bestemd. Ze was 10 voet hoog en stelde in twee halfronden »De Aarde" voor. Jaren lang was er aan gewerkt en er moesten byzondere gebouwen en ovens voor de vervaardiging worden opgericht. De schade, die niet hersteld kan worden, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Er worden in Europa tegenwoordig ongeveer 4200 soorten van bloemen ge kweekt waarvan slechts 420 soorten, dus juist tien pet., welriekend zijn. Bloemen geur is dus eerder uitzondering dan regel. Witte bloemen zijn het talrykst; in ons werelddeel bestaan 1194 soorten van die kleur, en daaronder komen ook naar ver houding de meeste welriekende voor n. 1. 187. De andere kleuren zijn: geel, 951 soorten, waarvan 17 welriekend, rood, 823 soorten, waarvan 84 geur bezitten, blauw, 594 «oorten, waarvan 31 welriekend violet, 308, 13 welriekend, en 230 meerkleurige soorten, waarvan 28 geur hebben. Maandag namiddag te twee uur had de officieele opening van de Parijsche ten toonstelling plaats in tegenwoordigheid van de antoriteiten, waarna de president der republiek, de heer Karnot, me; zijn gevolg een bezoek bracht aan alle afdeelingen der tentoonstelling. Naar men mededeelt, wordt de Eif- feltoren eerst den 15en Mei voor het pu bliek toegankelyk gesteld. Directeuren van de Figaro hebben het plan gevormd van hun blad eene Eiffeltoren-editie uit te ge ven. Deze zal geheel op den toren geschre ven, gezet, en gedrukt worden. Alleen het papier wordt er niet vervaardigd. Elk der bezoekers zal tot aandenken een exemplaar ontvangen. Volgens den nieuwsten jaargang van den Deutschen Litteralur- Kalender telt Berlijn niet minder dan 1799 inwoners, die de pen voeren, daaronder 186 roman- en novellensohry vers, 83 tooneelschry vers en 27 lyrische dichters. Een jonge dame te Velp oefende zich in het Flaubert-schieten. De schyf was omgevallen en met het geweer onderden arm liep zy er heen om de schyfopzyn plaats te zetten. Onverwachts ging het geweer af en een jongentje van zes jaar kreeg het schot in den rug, zoodat het kind onmiddeliyk dood bleef. Een persoon te Arnhem had eene erfenis gekregen, hij maakte die op met eene vrouw met wie hy samenwoonde. De vrouw was voor eenige dagen plotseling verdwenen en met haar 1300, het eigen dom van den man. De dievegge werd op gespoord, maar van geld was niets te vin den en zy weigerde, mededeeliDg te doen, van de plaats waar het verborgen was. Te Breda kwam dezer dagen een zoutsmokkelaar van een slechte reis. Loo pend met een zak gesmokkeld zout in eene der straten, zag hy de ambtenaren, ont deed zich van zijn vrachtje en sloeg y- lings op de vlucht. De zak werd nu door de kommiezen in bezit genomen en op eene volgens hunne meening veilige plaats geborgen. De smokkelaar scheen echter berouw te hebben dat hij zyn buit achter had moeten laten, keerde terug, stal den zak weg en verkocht hem in een winkel. Dit was door eenige jongens gezien, die het gebeurde aan de politie mededeelden. De slotscène was echter, dat tegen den smokkelaar werd geverbaliseerd; lo we gens ongedekt vervoer en 2o wegens dief stal, terwyl ook de winkelier werd bekeurd ter zake van het koopen van een artikel, waarvan hy wist dat de accijns niet was betaald. Volgens bericht hebben zich 130 adspiranten aangemeld voor het a. s. exa men van adelborst. Voor eenigen tyd was er sprake van het overnemen van den Rijn- en Cen- traalspoorweg door het rijk. De geruchten dienaangaande schijnen niet jnist te zyn; niet het ryk wil over nemen, maar de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen, doch het ryk schijnt zijne tusschenkomst verleend te hebben om te trachten de zaak te bevor deren. In hoeverre men evenwel kans tot slagen heeft, is nog tamelijk onzeker. HAARLEM, 7 Mei 1889. Zondag namiddag heeft de heer S. sigarenfabrikant alhierdie met zyne echtgenoote een rijtoer deed, het ongeluk gehad met haar uit het rytuig te vallen, doordien het paard schrok van het fluiten der stoomtram nabij de Span jaardslaan en op hol sloeg gelukkig zon der zich erg te bezeeren. Het rytuig is beschadigd, doch het paard dat spoedig werd opgevangen, verkreeg geen letsel. In vervolg op het bericht van eeni gen tyd geleden, waarin gewezen werd op de gunstige gelegenheid, door ZEx. den Minister van Binnenl. Zaken geopend, om aan de kweekschool voor Onderwijzers alhier eene uitstekende opleiding te ont vangen, wordt de aandacht van belang hebbenden gevestigd op de oproeping, die dezer dagen verschenen is. Jongelieden van 14 jaar of ouder kunnen zich voor of op 15 Mei by den Directeur, den Heer P. H. v. d. Ley, aanmelden tot het afleggen van een examen dat niet vergelijkend is, en waaraan geen genees kundige keuring verbonden is. Het onder wijs wordt, zoowel als de boeken en alle verdere leermiddelen, kosteloos door het Ryk verstrekt. Het door B. en W. opgemaakte ko hier der pl. directe belasting bedraagt by- na 6500 aanslagen tot een bedrag van 178239.90, berekend naar 34/, 0 per cent van het bedrag der betaalbare ver tering. Ds. Hattink te Apeldoorn heeft voor het beroep by de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. By Kon. besluit van 3 Mei is op verzoek wegens woonplaatsverandering eervol ontslag verleend als 2e luitenant by de Schutterij alhier aan den heer H. M. J. Westerouen van Meeterenbenoemd tot le luitenant-kwartiermeester de heer W. F. Roosdorp, thans sergeant-majoor; tot 2de luitenant Mr. E. Tuymelaar, thanB 2de luit. k la suite en is aan den heer C. P. W. Kriens, kapelmeester van het muziekkorps der dienstdoende schuttery alhier, als zoodanig de personeele rang van 2de luitenant toegekend. Gedurende de afgeloopen maand zyn door de politie alhier 42 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand April van het vorige jaar was dit getal 30, dus 12 minder. -Gisteren zyn door den keurmeester van visch 4 manden met bokking, inhou dende 800 stuks, voor de consumtie afge keurd en aan de vuilnisbelt begraven. 11. Zondag avond zijn door de po litie alhier gearresteerd twee huzaren, die na eenigen woordentwist met de sabel een burger op het hoofd een slag hebben toe gebracht waardoor verwonding en bloed storting is ontstaan. Naar ons wordt medegedeeld bestaat ook hier ter stede het plan, den 12en of 13en Mei feestelijk te vieren. Voorloopig is er sprake van muziekuitvoeringen en een illuminatie, terwijl verder eene parade verwacht wordt op den Dreef en voor het Paviljoen. Tot Secretaris van Teyler's Stichting is benoemd de heer Mr. A. A. van der Merscb, kantonrechter alhier. - Een onzer abonnees doet de vraag Wat blijft er over van Zondagsrust voor het personeel van de Haarlemsche Tram- way-maatschappy, bij het drukke gebruik, dat op Zon- of feestdagen van dit ver voermiddel wordt gemaakt en of het niet alleszins gepast zou zijn er op te wijzen, dat het tijd wordt ook eens te denken aan de hoogere belangen van het Tram-personeel, nu zich meer en meer stemmen doen hooren tegen gedwongen Zondagsarbeid en zelfs de regeering door inkrimping van post- en telegraafdienst in deze het voorbeeld geeft. De vraag is gemakkelijk in toestem menden zin te beantwoorden, maar de middelen aanwijzen om den netten,hulp vaar digen koetsiers en conducteurs van den Haarlemschen Tram een geheel of gedeel telijk vrijen Zondag te verschaffen, is zoo eenvoudig niet. De verschillende beambten beschikken reeds over een vrijen dag, die natuurlijk niet altijd voor ieder hunner op een Zon dag kan vallen, en hiervan uitgaande, mag de Tramdireetie in deze niet verant woordelijk gesteld worden voor het feit, dat juist op de Zondagen de Tram veel meer in trek is dan anders, waarvan het gevolg is, dat dan ook op Zondag de eischen van den dienst hooger gesteld zyn dan op gewone dagen, doch dit neemt niet weg, dat misschien aan de strooming in de richting van Zondagsrust op de eene of andere wijze zou kunnen te gemoet gekomen worden. Zondagavond werd in de Gymnas- tiekschool aan de Westermarkt te Am sterdam, de heer A. J. Robin, hulpon derwijzer aan de gemeente Gymnastiek- school alhier, bevorderd tot meester op den degen, volgens de Fransehe methode. Door den heer G. Hesse, Leeraar in de gymnastiek en schermen, werd de heer Robin in de gelegenheid gesteld proeven van zijn meesterschap af te leggen. De Jury bestond uit de heeren, Hooy- bergh, van Menrs, Heezius en Eterman, allen meesters volgens de Fransehe me thode, en te Amsterdam woonachtig. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgeude personen voor werk aangemeld: Twee voor huisknecht of oppasser. Een voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Vier voor kantoorlooper Een voor portier. Twee voor loopwerk. Een voor schrijfwerk. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor broodbakkersknecht. Twee voor koekbakkersknecht. Een voor bloemistknecht. Een voor polychromeerder. Een voor witter. Een voor zagenvijler. Twee voor metselaar. Zeven voor aardwerkers of los werkman. Vijftien voor werkster of schoonmaakster. Drie voor burgerwaschvrouw. Zes voor burgernaaister. Een voor burgerbaker. Twee voor breister. Een voor strijkster. Twee voor hulpkookster. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik to maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op 2 en 4 van art. 30 der wet op het personeel van 29 Maart 1833. (Staatsblad No. 4), Gezien eene beschikking van den heer Commis saris des Konings in de Provincie Noordholland Brengen bij deze ter kennis van de ingezete nen dezer gemeente: lo. Dat de uitreiking van de beschrijvings-bil- jetten voor de personeele belasting, door of van wege den heer Ontvanger der directe belastingen, voor het dienstjaar 1889/1890 een aanvang zal nemen op Maandag, den Oen Mei aanstaande. 2o. Dat zij, die bij het bezorgen der biljetten, of bij het terughalen daarvan mochten zijn over geslagen, in geen geval zich zullen mogen be roepen op zoodanig verzuim, maar integendeel gehouden zijn om de vereischte en behoorlijk in gevulde verklaringen in te dienen, ten kantore des Ontvangers, binnen deze gemeente, alwaar de biljetten ter invulling verkrijgbaar zullen zijn. 3o. Dat volgens art. 33 2 der wet, een ieder verplicht is, aan de schatters (met het doen der sehattingen, tellingen en herzieningen belast), op iederen werkdag van des morgens 8 ure tot zons ondergang, den vrijen toegang tot de panden bij hem bewoond, of tot de bij hem in gebruik zijnde gedeelten van gebouwen, vertrekken enz. te ver- leenen, ter verrichting van den hun opgedragen arbeid, zoo mede, om hun de daartoe noodige aanwijzingen te doen, en zulks op verbeurte eener boete van ƒ25. Dat ingevolge art. 29 2 der wet, door Bur gemeester en Wethouders tot tegenscbatters ge durende het dienstjaar 1889/1890 zijn benoemd de heeren: J. C. Cramer, M. Mulder, .1. P. A. Nelissen, J. W. Veldheer, C. M. Mooy en J. CL van Niel. Wordende een ieder aangemaand, zich ten stipt- ste naar de bovenstaande bepalingen te gedragen, ten einde voor zooveel hem betreft, de orde en nauwkeurigheid in de beschrijving van voormelde belasting te bevorderen en zich voor schade te wachten. Haarlem2 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens. Be Secretaris A. A. Land. Voorwerpen, gedeponeerd aan hec Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 12tot2ure voord© eigenaars terug te bekomen zijn. Een schoenmakers hamer.Een schrob- zaagje. Een wit boezelaar. Twee gouden ringen. Een wit jurkje. Een vrouwehoed. Een kinderbontje en drie kousjes. Een N. H. kerkboekje. Een wollen kinderschoentje. Een knip mes. Een wandelstok. Eene fluwee- len kinderpantoffel. Een zethaak.Een nieuw R. X. kerkboek. Een fantasie armband. Een elastieken wielband. Twee paternosters. Een ring met eenige sleutels. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij J. Roest, Boere- steeg No. 5, eene zweep. Idem bij J. Silleken8, Oranjeboomslaan No. 68, een zilveren armband. Idem by D. van Dyk, ürsulasteeg No. 14Z, eene rol zilver gal lon. Idem by Blesgraaf, Zandvoortsche laan, een zak met Vs H. L. aardappelen.. In een der tramwagens achtergelaten Een R. K. kerkboek. Eene parasol. Marktbericht van 6 Mei. AardappelenAangev. 112, verk. 90 H.L. L. pr. ƒ1.75, H. pr. 3.50. Boter. Aangev. 349, verk. 325 Kilog. L. pr. 0.90, H. pr. ƒ1.05. Biggen. Aangev. 44, verk. 36 st. L. pr. ƒ6.00, H. pr. ƒ16.00. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 0 Mei. Witte tarwe 670. 7. Rogge ƒ5. Haver 13. 3.20. Garst ƒ3.75. Paardenboonen f 6.50. Groene erwten f 6.50. Karioeizaad per 50 K. G. ƒ9.75. Paardenmarkt 0 Mei 1889. Aangev. 211 paarden, prys van ƒ40 ƒ400. Meestal Inlandsch en gekruist ras. De handel vry levendig. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 9 Mei 1889, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Prelidium en FugaMendelssohn. 2. AdagioHaijdn. 3. Sonate.Fink. a. Allegro, hAndante, c. Finale. 4. Benediction nuptialeSaint-Sacns. 5Variatien op het Engelsch Volks liedRinck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2