HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN KBTïïëk. Eerste Blad. No. 57 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudeqracht 86. Elfde Jaargang 144. van ZATERDAG 11 Mei 1889. op ZONDAG 12 Mei 1889. "Meïïwsberichtén^ ïblephoonnummee telephonische verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Buitengewone collecte voor de Waldenzen in alle beurten der Ned. Herv. Gemeente, behalve in de Vroegbeurt, Kinderkerk en Namiddagbeurt. Groote Kerk. Vroegpr. 7 nre, Hoog. Voorm. 10 ure, Snethlage. Nam. 2 ure, H. J. Bergsma, pred. te Spaarndam. c. a. 's Avonds 6 ure, Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Jans-Kerk Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Woensdag 's av. 7 ure, Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hilbrander, godsd.-onderw. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debrg. Christelijk Gereform. Gemeente. (GW. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, van Mantgem, pred. te Harderwijk. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, T. H. Siemelink cand. tot den H. Dienst, Amsterdam. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Lanoy. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, P. Heering, pred. te 's Gravenhage. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Ds. Smeding zal deze week, beginnende met 14 Mei, weder al zijne catechisanten bij zich wachten. Kleine Houtweg 14. Ds. Smeding bericht met veel dank te hebben ontvangen voor de Ohr. School voor on- en minverm. uit het busje van M. K. ƒ4,50 en uit de catechisatie bus van den Heer Buemeb 2,50. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. H. Wiersma, Pred. te Amsterdam. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, D. Andrè de la Porte. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2Vs ure, J. I). van Arkel Heemstede. Voorm. 10 ure, W. H. Dekking, Pred. te Haarlemmermeer. Hillegom. Voorm. 91/s ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 ure, C. J. Brutel de la Rivière, Em. pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Doopsbediening. Velsen. Voorm. 9 Va ure, If aardenburg, Doopsbediening. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 21/2 ure, O. Schrieke. 12 Mei 1819. 12 Mei 1889. Toen in de laatste dagen van April de hoop begon te verlevendigen dat Z. M. de Koning van zijn ernstige ziekte zou herstellen en deze schoone verwachting door de aanhoudend gunstige berichten meer en meer vorm kreeg door het staken der maatregelen tot instelling van een re gentschap, toen begon men allerwege toe bereidselen te maken, den twaalfden Mei, den dag waarop voor veertig jaren onze Koning de regeering aanvaardde, feestelijk te vieren. En terecht! Welk Nederlander gevoelt niet het voorrecht gedurende zulk een lang tijdsverloop zijn Vaderland door een verlioht Vorst geregeerd te zien, door een Koning, die zich richtende naar de wenschen en behoeften des Volks, zich steeds betoond heeft als een waardig zoon van het doorluchtige Stamhuis waaraan Nederland zijn bestaan als onafhankelijke natie dankt en die steeds heeft medege werkt om het Vaderland te beveiligen tegen de sohokken op staatkundig gebied, welke zoo menigmaal andere staten als op hun grondvesten deed trillen, terwijl op ieder ander gebied Z. M. zoo menig treffend bewijs gaf, dat bet welzijn van de Lands kinderen hem na aan het hart lag, en waardoor ieder in zijnen stand in de maat schappij reden te over heeft zich in het aan staand jubilelim te verblijden en van harte het feest mede te vieren. Nederland zal op menw toonen, dat het innig gehecht is aan zijnen regeeringsvorm onder het Stamhuis van Oranje; dat het deelneemt in het wel en wee dat het Koningshuis treft, het heeft dit schitterend bewezen dat bet den aanstaanden twaalf de Mei tot een feestdag wil maken, bet pleit voor de onverzwakte liefde, welke men den Vorst toedraagt. De feestviering, zoo plotseling als uit de lucht gevallen, zal met recht een geïm- i proviseerd feest mogen heetende korte tijd van voorbereiding wettigt dit. Doch juist dit onverwachte zai karakter geven aan de feestvreugde, die te grooterzal zijn naarmate men meer overtuigd is van het voorrecht om den herstellenden Vorst op nieuw onze waardeering en aanhankelijk heid te kunnen aanbieden. De Baad van onze gemeente is in deze goed voorgegaan door het beschikbaar stel len van eene som, groot genoeg om met de bestaande hulpmiddelen enkele punten der stad of daar buiten een feestelijk aanzien te geven en de Burgerij zal niet nalaten dit voorbeeld elk op zijn wijze te volgen. Bij de opening der zitting van den Ge meenteraad jl. Woensdag gehouden, werd door den voorzitter voorgesteld aan Z. M. den Koning een telegram van gelukwen- sching te zenden met zijn gelukkig her stel. De Baad vereenigde zich hiermede, waarop onmiddellijk aan het besluit uit voerig werd gegeven. Op dit adres werd het volgende antwoord ontvaDgen Burgemeestee JORDENS, Haarlem. Zijne Majesteit de Koning draagt mij op den gemeenteraad 's Konings hijzonderen dank over te brengen om de gelukwenschen Hoogstdenzelven aangeboden. Adjudant van dienst van de Poll. De Burgemeester vroeg vervolgens een erediet van f 12001500 voor verlichting en mnziek op den feestdag der herinne ring aan de 40jarige regeering van Zijne Majeeteit. Er bestond een plan om het Baadhuis en de Dreef te illnmineeren, de bizonderheden van dat plan moesten echter een verrassing blijven. Toen daar op de Heer Stolp voorstelde een erediet van f 1500 te verleenen werd dit met algemeene stemmen toegestaan. Na eenig debat over de vraag of de feestviering op Zondag of op Maandag zou plaats vin den, werd tot eeretgenoemden dag beslo ten omdat ook de werkman alsdan beter in de gelegenheid zou zijn er aan deel te nemen. Het feeat zou na kerktijd een aan vang nemen. Yan de Heeren Zuithof en Gaykema zullen vier straten buiten de Amsterdam- scbe poort worden overgenomen, twee tegen bijbetaling van f 1 (oud tarieftwee ande ren tegen betaling van 75% van de kos ten welke door het Gemeentebestnnr zul len worden begroot voor bestrating, riolee- ring en verlichting. Yan het geld dat niet onmiddelijk ver werkt wordt zal 2!/2% rente worden ver goed. Naar aanleiding van een adres van den heer L. G. Prins is een wijziging ge bracht in de politiererordeningop het bou wen. Aan B. en W, zal voortaan worden overgelaten, te bepalen welke bijgebouwen aldus niet van steen znllen moeten wor den opgetrokken. Behalve dit art. 177 werden ook nog wijzigingen gebracht in Art. 182. Art. 150. Art. 176, art. 11 (Algemeene Bepalingen) art. 197 en art. 198 van bovengemelde Yerordening. Aan de wed. C. Bak werd eene grati ficatie van f 50 verleend. Aan den eervol ontslagen inspecteur van politie L. van Wol t eren werd mede een gratificatie van f375 en een jaarlijksche toelage van f 100 verleend. Een af- en overschrijving van het bur gerlijk armbestuur werd goedgekeurd even als de rekening van het Barbara gasthuis. Aan den Spaarndammerweg, de Leidsche Yaart en den Zijlweg werden gemeentegron den verhuurd, terwijl aan de Vereeniging Concordia de gemeentelijke gymnastiek- scbool, des Woensdagsavonds, van 9—10 uur, tegen betaling van 15 per jaar zal worden in gebruik gegeven. Yoorts stelden B. en W. voor aan W. Kooy voor den ondergrond van zijn bnis in de Barrevoetesteeg aan te bieden f 12000 op voorwaarde, dat hij het buis afbreekt en den grond voor 8 Oct. a.s. geheel vrij ter beschikking stelt van B. en W. Aan A. H. Kappelhoff zal voor 41 aren hem toebehoorende 1500 worden aange boden op gelijke conditiën. Mochten beide Heeren hiermede genoe gen nemen dan zal daarmede de verbree ding van genoemde steeg een voldongen feit zijn geworden. Bij de vaststelling van het kohier con stateert de Heer de Kanter dat alweer bet getal der aanslagen in verhouding tot de bevolking is verminderd, en vestigt de aandacht op het feit dat men zoo weinig acht geeft op de bepaling, dat er 6% boven het op de begrooting uitgetrokken bedrag zal worden geheven voor de nonvaleurs. Hij gelooft niet dat dit noodig is omdat de suppletoirs kohieren het bedrag aanvul len maar meent dat dit aanleiding moet geven de bepaling van de belastingveror dening te wijzigen. Het kohier wordt daarop vastgesteld en de onde commissie voor de bezwaarschriften herbenoemd. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt benoemd de Heer A. van Egmond, tot curator van bet gymnasium de Heer Mr. Joh, Enschedé. Aan de Heer Saeys, onderwijzer 2de klasse, werd verhooging zijner jaarwedde toegekend, wegens het aantal zijner dienst jaren, terwijl bet rapport van den gasop- zichter voor kennisgeving werd aangeno men. Aan het einde der zitting sprak de Heer Macaré den wensoh uit dat men zioh meer zou houden aan het oorspronkelijk plan volgens hetwelk de Hout was aangelegd en vooral zon zorgen, dat niet overal zoo veel doorzicht werd gelaten dat men geheel en al de illnsie verloor in den Hout een bosch te zien. De Heer fleshnysen verklaarde, dat de Commissie voor den Hout en de plantsoe nen zoo oonservatief mogelij b te werk ging. Ze had het echter niet in haar macht den groei der boomen tegen te gaan. Hierdoor verdween dan vaak het kreupelhout en ontstonden de open plekken waarop de aandaoht van den Heer Macaré was ge vallen. Deze meende echter, dat hier en daar wel opzettelijk rnimte was gemaakt. De Heer de Kanter klaagde over den langen dnur van de herstelling van de pomp op de Groenmarkt. De Voorzitter antwoordde hierop, dat deze zaak thans spoedig voor afdoening gereed zou zijn en hiermede werd de zit ting besloten. Vrijdag namiddag ten een nur was de raad wederom bijeen doch nu in bui tengewone vergadering en wel naar aanlei ding van het volgende ingekomen adres Haarlem, 9 Mei 1889. Aan den Gemeenteraad van Haarlem De Kerkeraad van deNed.Herv. Gemeen te alhier, heeft met smart en verontwaar diging vernomen, dat door den Baad dezer gemeente besloten is de feestelijkheden tot viering van de 40jarige regeering van Z. M. den Koning te doen plaats hebben op den eerstvolgenden Zondag, 12 Mei. In een tijd waarin van zoovele zijden op Zondags rust en Zondagsheiliging wordt aangedron gen, verwondert dit besluit den Kerkeraad ten hoogste, en dat te meer nn Z. M. de ko ning daaromtrent zelf den wensch heeft uit gesproken, dat dit op een anderen dag zon geschieden. De Kerkeraad spreekt bij dezen zijn ernstig protest tegen dit besluit nit, met dringend verzoek, om daarop terug te komen; waarom bij zijn moderamen heeft gelast, dit protest en verzoek persoonlijk aan het dagelijksch bestuur te overhan digen. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, (get.) G. A. HOOG, presses. J. W. KNOTTENBELT, scriba. Nadat verschillende Heeren in deze het woord gevoerd hadden werd met algemeene stemmen besloten den Kerkeraad te be richten, dat er gewichtige redenen be staan om niet op het genomen besluit terng te komen. De feestviering gaat dus Zondag door. De heer Mees was Dinsdag in de Tweede Kamer het eerst aan 't woord, toen de behandeling van de zoogenaamde „Boter-

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1