muren uit elkaar geslagen werden. Twee mannen en drie kinderen werden door het water meegesleept. Het spoorwegverkeer werd naar alle zijlen verbroken. Over ge heel België woedde de orkaan, maar ner gens zoo hevig als boven Charleroi. Zaterdag, moest te Wiesbaden de zaak van dr. Mezger worden behandeld, in zoo ver dat er eerst moest worden uitgemaakt, af er termen bestonden om het voorloopig beslag op zijn vermogen te handhaven. In de hiertoe gehouden zitting van het Amts- gericht werd voorlezing gedaan van een besluit van den provincialen regeerings- president, waarbij Mezger en zijne echtge- noote laatstleden Donderdag als Pruisische onderdanen waren genaturaliseerd. Nadat Mezger had verklaard en bezworen, Wies- baden inmiddels niet te zullen verlaten, werd de uitspraak omtrent de inbeslagne ming bepaald op aanstaanden Woensdag. H. M. de Koningin en de Prinses zijn Woensdag van het uitstapje naar Waldeck-Pyrmont op het Loo terugge komen. Tegen een persoon, die op de spoor lijn Amsterdam-Enkhuizen door onnoodig de noodrem te doen werken, den trein deed stilstaan, is procesverbaal opgemaakt. Tevens werd hij onmiddellijk uit den wa gen verwijderd, Bij de instructie in zake den moord bij Stompwijk ontkende T^selaar met een mes gestoken te hebben, hoewel de vader van den verslagene verklaart het gezien te hebben. Het mes in kwestie is tot he den niet terug gevonden en beklaagde's metgezel beweert dat een mes toch wer kelijk dien Zondagochtend in zijn bezit was. Taselaar is te Leiden met het lijk van zijn slachtoffer geconfronteerd doch bleef bij de vroeger afgelegde bekentenis volharden. Maandag is de bliksem geslagen in den toren der Herv. kerk te Bekken bij Eibergen. De toren is behouden, doch de kerk is geheel uitgebrand. Maandag avond werd te Waarde door iemand, die als naar gewoonte bij ebbe de visch uit de fuik van zijn weer (twee rijen rijshout onder een hoek ge plaatst) ging halen, achter dat hout eene groote schildpad gevonden. Men kon op dat oogenblik moeielijk constateeren, of het dier al dan niet leefde. De schildpad heeft eene lengte van ruim een meter, bij eene breedte van vijf en zeventig centimeter. Zij had een gewicht van ruim 70 kilogram. Bij ontleding bleek het dier tal van eieren, waaronder een aantal van natuur lijke grootte, te bevatten. De schilden zijn in bewaring van den eigenaar. De grootste vijandinnen van de rup sen zijn de spreeuwen. Dragen sommige menschen deze vogelsoort geen goed hart toe wegens de eigenaardige, rumoerige, ge woonten van het diertje, de landbouwer verstaat zijn belang beter, zoo zelfs, dat de uitdrukking„Elke spreeuw is honderd gulden waard", in zekeren zin gepast is. Wanneer men er op wil letten, zal men kunnen bemerken, dat de jonge spreeuwen voornamelijk met rupsen gevoed worden. Het ouderpaar vliegt den ganschen dag af en aan, telkens met vier a vijf rupsen, en zoo kan men nagaan, hoe groot de verdelgende kracht moet zijn van een en kele spreenwenfamilie. De Shah van Perzië zal vijf dagen in ons land blijven en den Haag, Amster dam en Haarlem bezoeken. Het Vaderland verneemt, dat het voornemen zou bestaan den Shah bij zijn verblijf hier te lande het gebruik van het paleis op den Dam te Amster dam aan te bieden. De adjudant-generaal Verspijck zal den Vorst wegens Z. M. den Koning ontvangen en hem gedurende zijn verblijf zullen zijn toegevoegd. De regeering heeft eene som van f 455.000 aangevraagd als eersten termijn van 2y» millioen tot voortzetting der ri vierverbetering op Bijn en Waal. Over Botterdam en den Haag zijn geheele zwermen „glazenmakers," ook wel korenbonten geheeten, waargenomen, zich bewegende in de richting van West naar Oost. Een oude, alleen wonende juffrouw te Wansweerd werd Zondagnacht opgeschrikt door een dief, die haar woning was binnen gedrongen en nu ontstond er eene worsteling waardoor de indringer zich ge noodzaakt gevoelde het hazenpad te kiezen. In den nacht 3 op 4 Juni is er een belangrijke diefstal gepleegd in de Eusebinskerk aan het Nieuwe plein te Arnhem. Na eene gevaarlijke klauterpartij en het verbreken van eenige afsluitingen hebben de dieven zich meester gemaakt van eenige gouden en zilveren voorwerpen en eenig geld. De gouverneur-generaal heeft aan 37 van de 42 schuldigsten in de Bantam- sche onlusten gratie van de doodstraf ver leend. Men deelt mede dat door eenige invloedrijke ingezetenen te Amsterdam pogingen zullen in het werk gesteld wor den om eenige Amsterdamsche werklieden de Parijsche tentoonstelling te doen bezoe ken. De steppenhoenders, die verleden jaar in Oostelijk Drente en op Tessel zoo menigvuldig voorkwamen zijn thans ge heel verdwenen. Men gelooft, dat zij met het voorjaar ons land verlaten hebben. Zaterdag is in het Helenaveen (N. Br.) een turfwerker door den bliksem ge troffen en gedood. Woensdag begaf zich te 's Graven- hage een paartje naar het stadhuis om in den echt verbonden te worden. Onderweg kreeg de bruidegom dorst, ging een her berg in en verdween daaruit, zonder dat het bruidje het opmerkte. Na lang wach ten begaf ook zij zioh maar weer naar huis. De trouwelooze is nog zoek. De vrouw van den boer, die te Stomp wijk bij den twist met een tweetal Hage naars, die aan 't visschen waren, gedood werd, moet ontijdig bevallen en aan de ge volgen overleden zijn. Ook het kindje is gestorven. Er zal te Amsterdam een Gerefor meerd Gymnasium geopend worden. De aanvragen om plaatsing zijn voldoende om er de opening van te laten doorgaan. Dit gymnasium zal gesticht worden door de Vereeniging voor hooger onderwijs op Gereformeerden grondslag, maar door eene afzonderlijke vereeniging. Men zal beginnen met eene le klasse, om, als de inkomsten gunstig blijken, elk jaar eene nieuwe klasse aan de bestaan de toe te voegen, tot het in zijne zes klasse volledig is. Vrijdag namiddag ontspoorde bij Stobbegat de trein van Leeuwarden naar Heerenveen. Gelijk steeds op den marktdag, was de trein zeer zwaar en werd daarom door twee locomotieven getrokken, Ofschoon de bagagewagen, waarin zich drie con ducteurs bevonden, bijna geheel op andere wagens was geloopen en een 2e klasse wagen te pletten werd gedrukt, zoodat de zich daarin bevindende reizigers er uit ge zaagd moesten worden, hebben als door een wonder zoo goed als geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. De machinist Kuipers, van den voorsten locomotief (no- 101), bleef, even als ook de machinist Koelman van den tweeden locomotief (no.- 34) op zijn post, doch werd, gelijk te denken is, van den trein geworpen. De eerst genoemde machinist is eenig- zins aan het linkerbeen gekneusd, de ander bleef geheel ongedeerd. De hoofdconduc teur Hardendorff kwam er mede slechts met eene lichte kneuzing af. Van een der personen-wagens werden stukken een eind ver geslingerd. De weg was natuurlijk ge heel versperd en de treinenloop vertraagd. Een locomotief vertrok ten spoedigste uit Leeuwarden met werkvolk en gereedschap pen naar de plaats van het onheil. Met kracht is terstond begonnen den weg te herstellen. Naar men zegt, is het onheil te wijten aan het niet voldoende in orde zijn van den weg, die men bezig was te herstellen. Omtrent de oorzaak van het onheil schijnt men het evenwel niet eens te zijn. Van de eene zijde wordt beweerd, dat door de groote warmte de rails ontzet waren, volgens an deren werd er aan den weg gewerkt en was de trein te laat, of bij gebrek aan seinvlaggen niet voldoende gewaarschuwd. Tusschen Gouda en Botterdam zijn Vrijdag een locomotief en twee wagens ont spoord. De personentreinen naar en van Gonda ondervonden evenwel geene vertra ging- Zaterdagmorgen had op het stations emplacement te Tilburg het volgende plaats. De wisselwachter J. N. wilde zijne vrouw groeten, die in den trein zat, welke te 10,38 naar Breda vertrekt, en bemerkte daardoor niet dat op de lijn achter hem de trein, die te 10.40 van Breda aankomt in aantocht was. Terwijl hij nog stond te wenken, greep deze hem in den rug, waardoor hij viel, en de geheele trein over zijn lichaam ging. Nadat hij naar het gasthuis vervoerd was, overleed hij eenige oogenblikken later. De vrouw ontving eerst te Breda de ontzettende tijding. Dat bier in een glas spoedig zijn frisschen smaak verliest is een bekende zaak. De Duitsche ApotJi. Zeitung zoekt de reden in het feit dat de meeste bierglazen loodoxyde bevatten. Wanneer men een loodhoudend en een loodvrij glas beide vult met bier, pas van het vat, dan zal het verschil binnen vijf minuten duidelijk te proeven zijn. Het bier in een loodhoudend glas verliest zijn zachten frisschen smaak en wordt scherp en onsmakelijk, en ook in den reuk is spoedig verandering waar te nemen. Trouwens al bevat een glas geen lood, dan behoudt het bier er toch op den duur zijn oorspronkelijken smaak niet in. Het koolzuur van de vloeistof toch oefent zijn werking op het glas uit en doet door die werking den smaak van het bier verande ren. Hetzelfde euvel heeft het glas, wan neer het met sodawater of met champagne in aanraking komt. Vrage: Waaruitmoet men dan bier drinken Op den openbaren weg van Duiken naar Viersen, niet ver van Venloo, werd Vrijdag ochtend het lijk gevonden van eene vijf- en dertigjare ongehuwde dame. Het schijnt dat zij op den weg aange vallen en vermoord is. De politie zoekt den dader. Twee maanden geleden werd in de Engelsche steeg te Amsterdam een meisje van 41/3 jaar vermist; men meende dat het kind ontvoerd was en de noodige pogingen werden in het werk gesteld het kind terug te krijgen. Thans is gebleken, dat al de moeite in deze te vergeefs is geweest. Men heeft toch het lijkje ge vonden in een onder water staanden kelder, die men leegpompte. Hoe het kind in dien kelder is gekomen, begrijpt men niet. HAARLEM, 11 Juni 1889. Het port voor brieven en gedrukte stukken welke rechtstreeks over zee tus schen Nederland en zijne koloniën en bezit tingen in Oost-en West-Indie worden ge wisseld is thans bij kon. besluit vastge steld als volgt: Brieven, voor elk gewicht van 15 gram of gedeelte van 15 gram tiencents. Briefkaarten, voor een enkele kaart v ij f cents; voor een kaart met vooruitbetaald antwoord tien cents. Papier en en be scheid en, (documen ten), voor elk gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram, twee cents met een minimum van tien cents. Monsters, voor elk gewicht van 50 gram of gedeelte van vijftig gram twee cents, met een minimum van vijfcents. Gedrukte stukken, vooreik ge wicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram twee cents. Brieven aan militairen beneden den rang van officier, bij de zee-of land macht in Nederland of in de Nederlandsche koloniën en bezittingen in Oost-en West- Indië dienende, worden gefrankeerd met vijf cents, mits zij het gewicht van 15 gram niet te boven gaan. Ongefrankeerde brieven worden belast met het dubbele port dat bij frankeering verschuldigd is; ongefrankeerde papieren en bescheiden (documenten) zijn aan het ta rief van ongefrankeerde brieven. Ongefran keerde briefkaarten worden niet verzon den. Ontoereikend gefrankeerde brieven, brief kaarten papieren en bescheiden (documen ten), gedrukte stukken en monsters worden belast met tweemaal de ontbrekende som, van de geadresseerden te heffen. Dit Kon. besluit zal van kracht zijn op den dag te bepalen, voor Nederland door den Minister van Waterstaat, Han del en Nij verheid en voor de Nederland sche Koloniën en bezittingen in Oost-en West-Indië door den Gouv.-Gen. van Ned. Indië en den Gouv. van Suriname en van Curacao. Gedurende de Pinksterdagen zijn per Holl. Spoor van Amsterdam naar Haarlem vervoerd 6000 personen. De Haarlemsche tram vervoerde op die dagen 7336 passagiers. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Twee voor huisknecht of oppasser. Een voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor loopwerk. Een voor schrijfwerk. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor koekbakkerskoecht. Een voor loodgietersknecht. Een voor bloemistknecht. Een voor witter. Twee voor metselaar. Acht voor aardwerkers of los werkman. Dertien voor werkster of schoonmaakster. Drie voor burgerwaschvrouw. Zes voor burgernaaister. Een voor burgerbaker. Twee voor breister. Twee voor strijkster. Twee voor dagmeisje. Particulieren en werkgevers, die van deze aan» biedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) Daar het in den laatsten tijd is voorgekomen, dat personen zich om werk aanmelden uit naamt der Vereeniging zonder daartoe het recht te hebben verzoekt het Bestuur te willen noteereu dat slechts zij dit mogen doen, die een door den Secretaris- der Vereeniging geteekend briefje kunnen vertoonen. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. Onderzoek over Verlofgangers. Burgemeester en Wethouders van Haarlem ge ven bij deze kennis aan milicien-verlofgangers dezer gemeente: Naam: Lichting: Korps: Willem Plantje18857ereg. infanterie Kornelis Brugman.1886idem Hendricus Straatemans.1886. 2e reg. Veldartillerie dat het nader onderzoek over hen zal plaats heb ben op den Doelen alhier op Donderdag den 4 JulL 1889, des voormiddags ten 11 uur, met last op geraelden tijd en de aangewezen plaats tegenwoor dig te zijn, gekleed in uniform en voorzien van de verdere kleeding- en uitrustingstukken, hun bij vertrek met verlof medegegeven benevens van het. zakboekje en den verlofpas. Haarlem, den 8 Juni 1889. De Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens. De Secretaris A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlems- Gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 187&- (Staatsblad No. 95); Doen te weten, dat bij hunne beschikking van 6 Juni j.l. aan W. J. Porton vergunning is ver leend tot oprichting van eene bakkerij uitsluitend voor koek en banket in het perceel aan de Ko ningstraat No. 4 Kad. Sectie. C. No. 2919. Haarlem8 Juni 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens. De Secretaris A. A. Land. Marktbericht van 11 Juni. Aardappelen. Aangev. 50, verk. 46 H.L„ L. pr. ƒ1.00, H. pr. 2.75. Boter. Aangev. 224, verk. 224 Kilog. L. pr. f 1.00, H. pr. f1.30. Biggen. Aangev. 49, verk. 41 st. L. pr. ƒ6.50, H. pr. ƒ14.00. GRAAN- EN ZAADMARK T, Marktbericht van 11 Juni. Witte tarwe ƒ6.25. Garst 4.10. per H.L. ELFDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Donderdag 13 Juni 1889, dea avonds van 7%—-10 uur, van het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1MarschBender. 2. Ouverture AnacreonCherubini. 3. Gazella PolkaPiefke. 4Fantaisie sur des Motifs de l'Opéra „Un Ballo en Maschera"Verdi. 5. Ouverture „Leichte Cavalleri"Suppé. 6. Frühlings-Kinder WalzerWaldteufel. 7. Zwei Ungarische TanzeBrahms. Geïnstrumenteerd door Kriens. 8. A Musical Bouquet. Potpourri.Gassner. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 13 Juni 1889, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaC. F. Hendriks Jr. 2. Choralvorspiel und FugeJoh. Brahms. 3* Sonate No. 3Rheinberger. a. Pastorale. b. Intermezzo. c. Fuge. 4. Variatiën op eeu origineel Thema.,AHesse 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2