HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 55 Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 6 Juli 1889. Nederlandsche Vereemging ter bevordering van Doet Uw inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij, geheel onnoodig, de zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 7 Juli 1889. Nederd. Herv. Kerk. N ieuwsb erichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. «r:E L E P H O O N N U M M E R TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf—,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT r Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling Haarlem. Collecte voor de Chr. School voor on- en minvermogenden in alle beurten bij de Ned. Herv. Gemeente, behalve Vroegpreek, Kin- derkerk en Namiddagbeurt. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, H. Waardenburg, pred. te Velsen. (Voor Snethlage). Voorm. 10 nre, Smeding. Nam. 2 ure, L. Smit, pred. te N. Vennep, 's Avonds 6 nre, Moeton. Voorbereiding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, C. Puensen, zendeling- leeraar te Kediri op Java, met verlof. (Voor Smeding). Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Post, godsdienstonderwijzer. Waalsche Kerk. Pas de Service. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 nre, 'sAv. 5 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Lutliersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Herinnering aan en collecte voor de Waldenzen. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Avondmaal. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Herinnering aan de Waldenzen. Honderdag 's midd. 12 nre, Tideman. Huwelijkswijding. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Benxiebroek. Voorm. 10 nre, G. van Herwaarden. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, geen dienst. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, O. Schrieke Pred. te Zandvoort. Heemstede. Voorin 10 ure, Kuilman. Hillegom. Voorm. 91/s nre, M. Buclili Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 ure, IJ. C. Boon, Pred. te Beverwijk. Sandpoort. Voorm. 10 ure, .Jvan Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, J. van Loenen Martinet Pred. te Sandpoort. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Nam. 21/s ure, W. H. J. Baart de la Faille, Pred. te Amstelveen, Doopsbediening, Zandvoort. Voorm. 10 ure, J. H. van Arkel, Pred. te Bloemendaal. Nam. 21/2 nre, O. Schrieke. Voorbereiding. Concert Grenadiers en Jagers. Directeur W. van dek LINDEN. Bovengenoemd concert werd Dinsdag avond in den tuin der sociëteit „Veree- niging" gegeven met bet volgende, dege lijk samengestelde programma 1. EestraarschNiels W. Gade. 2. Symphonie No. SL. van Beethoven. 3. Timhre d'argent^ ValseC. Saint Saëns. 4. Fantaisie de l'opéra „Obé- ron" de C. M. von Weber..F. Dunkier. 5. Ouverture „le Roi d'Ys"....E. Lalo. 6. Rhapsodie No. XIILiszt. 7- a. Gebet „Verlassunsnicht".Kucken. b. Die Wachtparade kommt.Eilenberg. 8. Grande Fantaisie de l'opéra „Rienzi" de R. WagnerF. Dunkier. De uitvoering ervan overtrof onze ver- wachting in hooge mate en schonk de overtuiging, dat de Koninklijke Militaire Kapel, eenmaal, toen Dunkier er den staf zwaaide, beroemd tot over de grenzen van ons vaderland, op weg is, onder de leiding van den Heer van der Lin den, bet verloren terrein te herwinnen, om opnieuw te worden een sieraad onder de Nederlandsche muziekkorpsen. Verle den zomer, toen trouwens de Heer van der Linden, als opvolger van Völlmar, nog slechts kort de directie had aanvaard, was het oordeel over de Kapel minder gunstig. Men sprak van tanenden roem en verbleekte glorie. Men meende zelfs, dat bij eene vergelijking van deze Kapel met het Rotterdamsch Harmonie Orkest onder Muller Berghaus, de eerepalm aan Rotterdam zou toekomen. Aan deze mee ning heeft de Kon. Mil. Kapel Dinsdag avond voor goed allen grond ontnomen. Zij is onder den Heer van der Linden herboren, en wel zóó, dat naar onze mee ning op dit oogenblik eene vergelijking met het R. H. of eenige andere Neder landsche Kapel geen reden van bestaan meer heeft. Veelvuldig zijn de goede eigenschappen waardoor het korps zich van andere onder scheidt. Wij noemen in de eerste plaats het klanktimbre en in de nuances de klank kleur. Deze zijn van bijzondere, wij zouden bijna zeggen, van ideale schoonheid. Daar naast treft ons de volheid van toon. Zoowel in het machtige, overweldigende forto als in het zachtere piano en in het fluisterende pianissimo is de klank vol en mollig, de toon bloedrijk. Die volheid wordt niet verkregen door buitengewone inspanning, maar is een gevolg van de sterke bezetting en behoeft derhalve in de forto's nimmer te leiden tot eenige ruwheid. In de uitvoering munt het korps uit door een onberispelijk samenspel en een volmaakt achevé. Wij bedoelen met het eerste nog iets meer, dan de groote gelijk heid en het voortreffelijk attaqueeren. Wij bedoelen er mede, het bewonderenswaar dige samensmelten van klanken, die ge louterd zijn door den kunstsmaak der uitvoerenden en voortgebracht worden onder controle van eene zelfbewuste muzi kale intentie. Zooals de kleuren van het zonnespectrum in innige verbinding ons geven het zuivere, witte licht, zoo ontstaat hier, uit de samensmelting van reine klan ken een stroom van harmonische geluiden, waarin het oor de elementen niet meer onderscheidt, doch deze, opgelost in el kander en elkander bedekkend als één geheel opvangt. Zoo ontstaat er een en semble in de volmaaktste en uitgebreidste beteekenis van het woord. Uit de voordrachtswijze leert men den Heer van der Linden kennen als een uiterst bekwaam, degelijk, smaakvol kun stenaar. Met artistieken zin worden de rythmische, melodische en harmonische schoonheden in de verschillende werken door hem behandeld en in het licht ge steld. Er wordt onder zijne leiding met groote soberheid, doch uiterst fijn genuan ceerd. Alles draagt den stempel van echte kunst, maakt daardoor op den ontwik kelden hoorder grooten indruk en wekt nu en dan weldadige gemoedsstemmingen. Wij zullen bij de voorgedragen werken niet afzonderlijk stilstaan. Vruchteloos zou ons pogen zijn, om de verrukkelijke mo menten, waaraan deze concertavond zoo rijk was, te beschrijven. Het zwakke woord is tegenover deze heerlijke knnst niets. Alleen merken wij daarom slechts op, dat Beethoven's achtste symphonie, Weber's „übéron" en „Rienzi" van Wag ner het beste voldeden. Toevallig zijn al deze werken door Dnnkler gearrangeerd. Er mocht opnieuw uit blij ken, hoe Dnnkler die kunst eenmaal verstond. Aan het bestuur der sociëteit onzen dank voor het genot, dat het ons door het engageeren van de „Grenadiers en Jagers" heeft geschonken. Het tweede con cert, dat naar wij vernemen op Donderdag 22 Augustus zal plaats hebben, zal zich ongetwijfeld evenals het concert van Dins dagavond in de belangstelling van allen, die ware kunst op prijs stellen, mogen verheugen. B. Men herinnert zich de ontzettende spoorwegramp bij Armagh, waarbij 76 kinderen omkwamen en velen gewond werdeD. Dezer dagen ontving het hoofd der school waartoe die kinderen behoorden eene rekening van ƒ480 voor 941 kaart jes welke bij die gelegenheid voor de leer lingen waren genomen. Over deze hoogst onkiesche handelwijze is men zeer ver ontwaardigd. Na een proces voor de rechtbank van gezworenen te Dortmund, dat twee dagen gednnrd heeft, tegen de hoofdleiders der onlusten onder de mijnwerkers der mijn Schleswig zijn vijf arbeiders van 4 tot 5 jaar tuchthuis- en vier arbeiders van 11- tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Te Durango, Californië, zijn acht blokken pakhuizen, drie kerken en ver scheidene particuliere huizen afgebrand. De schade wordt op 60,000 pd. st. geraamd. De nieuwe Bastille, als cnriósiteit op gericht bij de Parijsche wereldtentoonstel ling, veroorzaakte Zondag een ongelnk.Een luchtballon, waarvan het ankertouw brak, kwam tegen de stellages aan, zoodat de gondel nit elkander geslagen werd en de drie luchtreizigers die er in zaten, de direetenr Mayer en twee passagiers, van een hoogte van 20 meters ter aarde stort ten. De beide passagiers werden slechts licht gekwest, doch de toestand van den luchtschipper is vrij bedenkelijk. Twee leveranciers van legerbehoef- ten in Pruisen zijn wegens omkooping van betaalmeesters gestraft, een met vijf jaren gevangenisstraf en vijf jaar verlies der bnrgelijke rechten en de andere met ander half jaar gevangenisstraf. De heeren lieten zich door de militaire ambtenaren inlich ten omtrent leveranciën en als wederdienst gaven zij hiervoor klinkende mnnt of trachtten op andere wijzen voor de bewe zen diensten vergoeding te schenken. A1b stokers en kolenwerkers voor de trans-Allantische vaart zijn dezer dagen door enkele Hamburgsche stoombootreede- rijen chineezen en negers aangemonsterd. Zij zijn hiertoe overgegaan, omdat zij niet langer voldoen konden aan de steeds hoo- ger gestelde eischen der gewone stokers en verdere werklieden, terwijl daarenbo ven chineezen en negers beter bestand zijn tegen de hitte der machinekamers in de tropen. Koningin Victoria heeft aan het Lagerhuis het verzoek gericht om eene passende en toereikende toelage voor twee harer kleinkinderen. Het lid Labouchère heeft verklaard de gevraagde toelage te zullen bestrijden, zoo lang niet de commissie van onderzoek ter zake van toelagen aan leden van het konink lijk hnis, welke al lang in werking had behooren te zijn, benoemd is. Te Rome is een comité gevormd tot het te voorsohijn roepen en onderhouden van eene beweging, die zich ten doel stelt „de vrijmaking van de nog onder Oosten rijks heerschappij zijnde en dus nog niet verloste Italiaansche gewesten". Hiermede bedoelt men Trente en Triest. Twee afge vaardigden zijn leden van dit comité. Weder loopen geruchten omtrent een mogelijk vertrek van den pans uit Rome, en wel om zich te vestigen in Spanje, alsmede dat de Spaansche regeering reeds hierover gepolst zou zijn. Nog weet men mede te deelen, dat de minister-president Sagasta de koningin-regentes zon hebben aangeraden den pans geen weigerend ant woord te geven als het eens zoover mocht komen. De schade door de dennenrups aan gericht in de bosschen te Ede begroot men op ongeveer veertig dnizend gulden. Het gevaar is thans gewekengeen enke le levende rnps treft men meer aan in genoemde bosschen. Te Londen zijn proeven genomen met een elektrischen omnibus. Het rijtuig reed door de straten van de city met eene snel heid van 81/2 mijl Per nur. In het zuidelijk Italië richt de druif- luis groote verwoestingen aan in de wijn bergen. In de streken waar de noodige voorbehoedmiddelen zijn genomen is de schade zeer gering.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1