HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN No. 59 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudeqracht 86. Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 27 Juli 1889. op ZONDAG '28 Juli 1889. Nieuwsberichten. telephoonnummer TELEPHONISCHE VERBINDIN met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Hoog. Voorin. 10 ure, W. II. Dekking, pred. te Haarlemmermeer. (Voor Knottenbelt). Nam. 2 ure, Smeding. 24e Zondag, 's Avonds 6 ure, L. Smit, pred. te Nieuw-Vennep. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). 'Voorm. 10 nre, Hilbrander godsd.-onderwijzer. Waalsclie Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gerel'orm. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, F. Moet, -pfWf. te Opperdoes. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden 'Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. H. A. von der Meiden, pred. te Haastrecht. Donderdag 'snam. 1 ure, Tideman. Huwelijkswijding. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, geen dienst. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Zendeling Niks. Collecte voor de Zending. Nam. geen dienst. Heemstede. Voorm 10 ure, J. Kuilman. Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 9Vs nre, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 nre, H. Waardenburg. Pred. te Velsen. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam Voorm. 10 ure, H. J. Velsen. Voorm. geen dienst. Nam. 6V2 nre, H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2Va nre, O. Schrieke. Een dag te Zandvoort. Seder eenige jaren geven Mevrouw en de Heer Gerdessen een feest aan de leer lingen der openbare kostelooze scholen, telken jare aan twee dier inrichtingen. Donderdag was die bigde dag weêr daar, thans voor de leerlingen der Scholen Lrs. C en E, hoofden de heeren de Vries en Valken. Reeds vroeg weergalmden de buur ten gelegen om de genoemde scholen van de vroolijke liederen der kleinen, die onder geleide van hnnne onderwijzeressen en onderwijzers zich naar het station spoed den om van daar naar Zandvoort gevoerd te worden. Menige bedenkelijke blik werd, ondanks de opgewondenheid der kinderen, naar bo ven geslagen, waar zich dreigende wolken samenpakten. Overeenkomstig der kinderen aard sloegen zij zelf geen acht op de din gen die komen kondenblijkens de pretti ge stemming, onder het jonge volk heer- schende, zagen zij de toekomst niets donker in en zij handelden wijs, want trots de dreigende voorteekenen is men er met een bnitje of drie, waarvan één nogal van belang, afgekomen, doch toen waren de kinderen behoorlijk onder dak. „Op weg naar Zandvoort" was de titel van een lied in de Passage gezongen, een lied waarvoor de heeren J. Nierop en G. C. Weer en resp. de woorden en de mnziek vervaardigd hadden. Prissohe kinderstem men, naar behooren geleid, oefenen steeds een machtigen indruk uit. Zoo ook hier. Geheel opgaande in de genoegens van den dag klonken de vroolijke feestzangen, zoo als het bekende Marsehlied van S. Vestdijk vermeerderd met een couplet van den heer J. Nierop, een „Hulde aan den Heer en Mevrouw Gerdessen" en een opwekkende compositie van den heer N. H. Andriessen met tekst van G. W. Lovendaal. Om lang aan het strand te blijven was door den sterken wind niet geraden. Het opstuivende zand bemoeielijkte het gelief koosde voetjesspoelen te veel en dus werd spoedig weer het terrein achter het café Zuid-Zandvoort de verzamelplaats, waar onder verschillende spelen en onder het genot van alles wat een kind aangenaam is, de uren omvlogen. Teneinde de gewensch- te afwisseling te brengen was voor eene tombola gezorgd, waaruit voor iedere gast wat nuttigs of wat aardigs te voorschijn kwam. Albums en messen, papéteries en tollen, broches en armbanden, kaleidosko- pen en tascbjes, portemonnaies met wezen lijk geld erin..wat heerlijkheden voor jongens en voor meisjes! Toen werd weer het teeken tot verza melen gegevenmen schaarde zich, om het boven gemelde danklied toe te zingen, waarvan wij het laatste couplet overnemen Leeft gezegend, boven wenschen Door ons, kind'ren, hoog vereerd, Boven wenschen, boven bidden Worde Uw waar gelnk vermeerd Juichend klink' ons aller zang: Leeft nog lang! Dat dit lied niet werktuigelijk werd gezongen, daarvoor pleitte de wijze van uitvoering. Namens allen werden door den heer De Vries eenige hartelijke woorden van dank gebracht aan Mevrouw en den Heer Ger dessen en toen maakte men zich gereed tot den aftocht welke met de grootste or de plaats had. Te Haarlem aangekomen ontving ieder kind nog een koek, en ging ieder zijns weegs. Dat het deelnemen aan het feest op prijs gesteld wordt, behoeft niet nader verklaard te worden, en dat de kinderen zich wel tweemaal bedenken, eer zij toe geven aan den drang om van tijd tot tijd eens een middagje vrijaf te nemen ligt voor de hand. De schoolfeesten oefenen een gnnstigen invloed nit op het school verzuim, dat dan ook te Haarlem meer en meer tot de uitzonderingen gaat behooren het kind ondervindt de directe gevolgen van plichtsbetrachting en de indirecte zal het, naar te verwachten is, later onder vinden. De Eerste Kamer heeft in hare zitting van Dinsdag zonder stemming aangenomen het wetsontwerp tot onteigening voor een waterververschings kanaal te Schiedam. Den volgenden dag heeft de Kamer met 25 tegen 8 stemmen aangenomen het wets ontwerp tot verlenging van den diensttijd der miliciens lichting 1884. De heer v. Weideren Rengers drong krachtig aan op eene spoedige indiening der defensie-wetten en dreigde tegen de begrooting te zullen stemmen, als ze er dan nog niet waren. Ook de heeren Albarda van Ekenstein en Fransen van de Putte spoorden de Min. van Oorlog tot aktiviteit in deze aange legenheid aan, waarna deze de hoop uit- Bprak, dat indiening kort na 't begin van 't volgende zittingjaar zou kunnen geschie den, zonder evenwel een bepaald tijdstip te noemen. De heer Fransen v. d. Putte konstateerde en de Min. sprak het niet tegen dat het de bedoeling van den Min. scheen te zijn, het wetsontwerp vóór de begrooting in te dienen. De heeren Alberda van Ekenstein en van Royer be streden den tijdelijken maatregel, waar van de verwerping door den heer de Bruijn en door den Min. van Oorlog in't belang der defensie zeer ongewenscht werd be schouwd. De Kamer is op reces uiteengegaan. Op last van den Franschen minister van oorlog zijn te Roubaix proeven geno men met het overbrengen van dépêches door middel van afgerichte zwaluwen, ten einde te onderzoeken welken tijd deze vogels noodig hebben tot het doen van een reis. De commissie, benoemd tot het uit brengen van rapport in zake de jaargelden voor leden van het Britsche Koningshuis, is met haar arbeid gereed. De commissie stelt voor het tractement van den prins van Wales met 36,000 pond per jaar te verhoogen, terwijl het aandringt op de instandhouding van de gebruike lijke uitkeeringen aan de kleinkinderen der koningin. Naardien de koningin verklaard heeft voortaan uit eigen middelen in de behoeften te willen voorzien van de talrijke jeugdige leden harer familie zon den die bijdragen uit de rijksmiddelen voor het vervolg kunnen vervallen. In verband met het aanstaand hu welijk van de Engelsche prinses Louise met Lord Fife, wordt medegedeeld, dat van zekere zijde de wensch wordt uitge sproken, de prinses te bewegen tot afstand van al hare rechten op den troon en wel omdat het geval zou kunnen voorkomen, dat al hare broeders kinderloos kwamen te overigden, als wanneer een zoon nit haar huwelijk koning zou worden en Lord Fife hierdoor de vader zou zijn van een regeerend vorst. De Lord heeft uit de verschillende ter zijner beschikking staande hertogtitels de voorkeur gegeven aan dien van Hertog Fife. Zijn geheele titel zal voortaan zijn Hertog Fife, Markies van Maadnff. In de Pruisische districten aan Rus land grenzende bestaat sedert geruimen tijd spanning omtrent het uitbreken van oorlog en het vermoeden dat het Prui sische legerbestuur alsdan de provincie tot aan den Weichsel aan haar lot zou overlaten. De bevelhebber van het eerste legercorps in Oost-Pruisen heeft echter een paar dagen geleden in deze de meest geruststellende verklaringen gegeven, door er op te wijzen dat in de verte aan geen oorlog wordt gedacht en voor het geval zoo iets onverhoopt mocht plaats hebben zou het leger het geheele vaderland, dus ook de grensprovinciën weten te bescher men. Daar de opperbevelhebber, generaal Bronsart, een man is die zich niet voor bij praat en uit dien hoofde vertrouwen inboezemt, hecht men aan zijne overtui ging de noodige waarde. Te Londen zijn telegrammen uit China ontvangen, waarin gemeld wordt dat in de stad Lu-Tcheu een brand is uitgebarsten, waardoor 85000 woningen vernield en 1200 personen in de vlammen omgekomen zijn, terwijl omstreeks 400 personen aan brandwonden overleden. Om streeks een paar honderd duizend Chinee- zen, van dak verstoken, kampeeren op het omliggende land. De honger en ziekten richten belangrijke verwoestingen onder hen aan. Gemiddeld sterven dagelijks een hon derd hunner. Te Bologna baart groot opzien de zelfmoord van den beroemden chirurg Lo- reta, hoogleeraar aan de academie aldaar en tevens vertegenwoordiger der stad in de Italiaansche kamer. Nog zeer onlangs was er te zijner eer in de hoogeschool een gedenksteen geplaatst naar aanleiding van eene prachtig gelukte maagoperatie. Loreta leed sedert eenigen tijd aan vervolgings waanzin. De gewezen koningin Isabella van Spanje, thans koningin-moeder, incognito reizende onder de naam van gravin De Toledo, wordt met groot gevolg in Den Haag verwacht en zal haar intrek nemen in het Hotel den Ouden Doelen. Een zeldzaan onweder heeft te Villa- franca, (Piémont) gewoed. De landlieden, die op het veld bezig waren, hoorden plot seling een eigenaardig gerommel, dat snel naderde. De hemel verduisterdede schrik was algemeen. Plotseling vielen hagelstee- nen, zóó dik, als men ze nog nooit had ge zien, die gaten in den grond sloegen. De arbeiders hadden slechts even den tijd om zich onder de karren of korenschoven te verbergen. Yele personen werden gekwetst; een honderdtal liep het bloed langs het gslaat. Een meisje 11 en een jongen van 12jaar werd de schedel verbrijzeld, zoo dat ze na korten tijd in de armen hunner ouders den geest gaven. Men heeft hagelsteenen gevonden of beter gezegdstukken ijs die het ge wicht hadden van een half kilogramhoo rnen werden verbrijzeld, de oogst is ver nield; de glasruiten zijn allen stuk; de daken zeer ernstig beschadigd. Het bestnur de Fransche vereeni- ging tot aanmoediging van daden van menschlievendheid heeft aan den czaar kennis gegeven van het besluit der Ver-

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1