HAARLEMSCH No. 70. Elfde Jaargang. 144. van WOENSDAG 4 September 1889 Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. 'TBLEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS ■Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stok. meer 5 cents, groote letters naar plaatsmimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Kinderfeest in de „Vereeniging." Mochten de oitstekend geslaagde Volks feesten door den „Volksbond", j.l. Vrijdag aan de „Phoenix" gegeven, eeneschoone in leiding heeten tot den beteekenisvollen nati- onalen feestdag van 31 Angs., het Kinder feest van Zaterdagavond, ter eere van Prinses Wilhelmina in de Sociëteit, mag er een vraardig slot van genoemd worden. Met opgewekten zin werd er door ruim 450 kinderen aan deel genomen. Tegen zeven unr vnlden deze, met hunne geleiders, die steeds met de grootste vreugde de pret van de kinderen gade slaan, den tuin en de groote Concertzaal. Overgoten met een stroom van licht, ge stoffeerd door veelkleurige zomertoiletjes, leverde het geheel een recht feestelijken aanblik op. De smaakvol, kwistig met groen en bloemen versierde zaal maakte een aangenamen indruk. De leiding van het feest was toever trouwd aan de H.H. Martin en Meyerinck «n men weet, hoe deze Heeren er uitnemend slag van hebben, het jonge volkje bezig te honden. Steeds gelukte het hun, door aangename afwisseling gang te houden in de feestvreugde en groot en klein te ver mak^ Dat de kinderen dat ook heel goed gevoelen mag blijken uit de verklaring van een der jongens, die stellig verzekerde, dat de tijd van zeven tot elf uur hem omgevlogen was en veel korter had ge duurd dan eene morgenschooltijd van 9 tot 12, en ook uit de naïve vraag van een meisje: Of het nu heusch nog een jaar duurde voor de Prinses weer jarig is. Het voor deze gelegenheid samengesteld programma bestond nit twaalf nummers. Muziek, zang en dans wisselden op aan gename wijze elkaar af. Als intermezzo werden er een viertal tableaux gegeven, die misschien wat te ernstig waren voor het oogenblik, doch overigens zeer schoon gedacht waren en kenrig werden voor gesteld. Met het zingen ging het minder goed. Het goed gedichte liedje n't Prinsesje leef!" op de bekende wijze „de Koning leef!" klonk heel flauwtjes. Het „Vlagge lied" een beetje beter, maar geestdrift wekte het niet. 't Sohijnt, dat onze kin deren niet meer kunnen zingen. De vader- landsche liederen met hunne kostelijke wijzen zijn hun onbekend zelfs ons schoone Volkslied wordt met moeite ten einde gebracht. Men zou er aan gaan twijfelen, of er op onze scholen nog wel gezongen wordt. De verwaarloozing van het zangonderwijs zou zeer te betreuren zijn en ons een belang rijke factor bij de opvoeding, bij de vor ming van geest en gemoed doen ontglip pen. Wij willen er nu niet verder over spreken, omdat we over een vroolijk feest schrijven. Toch komt ons de zaak gewich tig genoeg voor, er op te wijzen en ern stig op verbetering aan te dringen. Onder het dansen werd voor de kinder tjes onder de kinderen in de kleine zaal de poppenkast vertoond. Met veel pret werden de verschillende artisten in hunne verrichtingen gevolgd. In de groote zaal werd voortdurend lustig gedanst. De bons, den kinderen bij het binnenkomen aange boden, kwamen in de pauzen tusschen de dansen goed te pas en werden dan ook met graagte voor limonade en gebakjes af gegeven. Zoo werd het onder velerlei ge not spoedig laat en moesten de kleinen er op aan herinnerd worden, dat er ook Prinsessedag een tijd van komen en gaan is. Dit laatste geschiedde niet vóór men het keurige slottableau had bewonderd en toegejuicht. Daar zag men als hoofdfiguren de nu negen jarige Prinses omgeven door hare ouders. Een tweetal lieve meisjes boden haar bouqetten van veelkleurige bloemen aan, terwijl de Nederlandsche Maagd zich op den achtergrond vertoonde en het vrien delijke tafereeltje met welgevallen gade sloeg. Rechts en links werd deze hoofdgroep geflankeerd door krijgslieden van verschil lende wapens, dragende schilden en zwaar den of ontplooiende Neêrlands geliefde driekleur. Dit waarlijk schoon gedachte slottableau, gekleurd door een stroom van Bengaalsch licht, maakte veel indruk. Het deed den ontwerper, den Heer Martin veel eer aan. Toen het doek viel was het feest ge ëindigd. Men spoedde zich huiswaarts, zeker met dank vervuld voor het Bestuur der Sociëteit, dat het ook dit jaar voor de kinderen der leden zoo goed heeft gemaakt. Wij voor ons, wij verheugen er ons in, dat er op dezen Prinsessedag voor allen, voor arm en rijk, voor oud en jong gele genheid is geweest in gepaste en bigde vreugde getuigenis af te leggen van de groote liefde en onkreukbare trouw, welke het volk van Nederland gevoelt Voor en bindt aan het dierbare Oranjehuis. Het algemeen debat der Tweede Kamer over het ontwerp tot schoolwetwijziging is Donderdag voortgezet en ten einde ge bracht. De heer Tak van Poortvliet was de eerste spreker. Hij verklaarde in de openbare volksschool een symbool der maatschappelijke eenheid te zien, verwor ven na verkrijging der staatsrechtelijke eenheid. Dat een voorstel gedaan werd tot wijziging de schoolwet, liet zich ver klaren. Maar de vraag is, of daardoor een einde zal komen aan den schoolstrijd. Hoe wil men dienaangaande zekerheid verkrij gen De tegenstanders van het openbaar onderwijs kunnen geene bepaalde verkla ringen afleggenzij meenen dat het afhangt van de voorstanders van het openbaar onderwijs. Het ontwerp geeft geen oplos sing van het financieel bezwaar. De uit gaven zullen met 1 miljoen vermeerderd worden. Algemeene verbetering van het onderwijs is er niet van te wachten. Het ontwerp stelt de Staatskas open voor elke school met 25 kinderen, en organiseert konkurrentie tegen de Staatsschool, met Staatsgeld. De strijd zal naar de Gemeen ten worden overgebracht, met veel scher per karakter. De burgerlijke overheid zal door die konkurrentie gezag verliezen. Het ontwerp tast aan den wortel van het gezag en van onze geheele staatsrechtelijke in richting. De Min. heeft het subsidiestel sel in beginsel alleen verdedigd nit het oogpunt van Staatsbelang en omdat er niets anders op te bedenken was. Maar zoo vroeg Spreker, en deze vraag wekte hilariteit moeten de geopperde bezwa ren den Min. niet overtuigen, dat de school strijd niet zal eindigen, en zou de Min niet beter doen, het ontwerp voorloopig terug te nemen De beer Schaepman toon de zich ontstemd door de vlijmend scherpe oppozitie van den heer Rutgers van Rozen burg, welke hij beantwoordde, of liever niet beantwoordde, met eenige groote woor den, meer boos dan scherp. Verder bestreed de heer Schaepman de verschillende spre kers, vooral de heeren Mees en Tak van Poortvliet. Den eerstgenoemde antwoordde hij, dat de Katholieken zich niet schamen of over het mandement der bisschoppen, of over het nomadenleven der rechterzijde. Ook het bondsvolk, de kinderen Israels, voerde aanvankelijk een nomadiesch leven. Waar voorstanders der openbare school zoo weinig voor hun school geven, paste het den heer Mees niet te onderzoeken, welk gebruik de voorstanders der bizondere school van subsidie zullen maken. Spreker ontkende, dat de Katholieken Staats- en Kerkrecht zonden verwarren. Den heer Zaayer wees hij op de wijziging welke 't karakter van den schoolstrijd ondergaan had. Vroeger gold de strijd het karakter der overheidsschool (neutraal of konfessi- neel), maar later is de vrije school het hoofdbeginsel geworden. Ook sprekers meeningen die hij erkende, dat niet vrij waren geweest van overdrijving, hadden zich gewijzigd. Toen deze bekentenis aan de linkerzijde gelach wekte, zeide Spreker j>het schijnt, dat de liberalen het zonder ling vinden, als men eigen gebreken er kent", en toen lachte men nog eens. Bij aanneming van het ontwerp, verklaarde Spreker, zal de schoolstrijd op politiek terrein uit zijn, en alleen op maatschappe lijk gebied zal voortduren. De rede van den heer Tak van Poortvliet noemde Spreker zoo caesaritiesch mogelijk. Nooit heeft hij de hoogheid van den Staat zoo hoog zien ver heffen. Als een geestig man, die toen niet geestig was, het niet als revolutionair ver boden had, zou Spreker zeggen, dat de heer Tak van de hoogte van den Eiffel- toren de majesteit van den Staat bezag. De heer Schaepman verklaarde nog, ook op het gebied van hooger en middelbaar onderwijs de vrije school te zullen verde digen. De heer Hartogh vroeg, of deze wet versterking der Rijksmiddelen zon noodig maken, en zoo ja, waarom die dan niet is voorgesteld. Hij veidedigde de ontwikkeling der openbare Staatsschool. De heer de Meyier merkte op, dat de rechterzijde het eerst van konkurrentie had gesproken, en gemakkelijk haar on derwijs kan betalen uit de bezittingen, waarvan geen suksessie betaald wordt. De heer van Houten kwam in zijne re pliek nogmaals krachtig op tegen het subsidiestelsel. Hij wil volkomen vrijheid in zake godsdienst en onderwijs; maar dan ook geen Staatssteun, want de Staat beschermt alleen met een Staatsdoel, ter wijl het wezen der vrijheid soevereiniteit in eigen kring insluit. Die vrijheidsbegin selen zijn steeds gehuldigd door alle dis senters in Nederland. De immenging van den Staat, in strijd met de vrijheid door de klerikalen gemaakt, is ook door Spre ker steeds voorgestaan. Die staatsvoogdij wordt ook nu nog door de klerikalen be streden, en Staats-subsidie voor bizondere ongodsdienstige scholen is in strijd met Pauselijke encyklieken. Spreker hield vol, dat, zoolang de rechterzijde openbaar neu traal onderwijs handhaaft, hare handeling verkeerd is, of de bedoelingen verdacht zijn. Bewondering verdient de heer Schaep man, dat hij de antirevolutionairen tot het vrgheid doodend subsidiestelsel heeft kunnen bekeeren. In geen geval zou Spre ker kunnen stemmen voor het ontwerp, zonder afdoende financieele regeling tus schen Rijk en Gemeenten. Hg eindigde met te vragen, of de rechterzijde bereid is grootere bgdragen te geven aan min vermogende gemeente, dan wel of zij dit afhankelijk maakt van meerdere subsidie van bizondere scholen. De heer de Savornin Lohman beweerde, dat de rechtergde zeer eenstemmig is. De schoolstrgd en de strgd voor de vrije sohool zullen niet eindigen, maar bij eerlijke uitvoering van dit ont werp zal rechtskrenking ophouden en rechtsgelijkheid gehuldigd worden. Ver der bestreed deze spreker de meening van den heer Tak, dat het ontwerp het open baar gezag zou ondermijnen. De strijd zal voortduren, maar met eene vrije keuze tusschen de openbare en de bizondere school. Subsidie verdedigde Spreker als middel van gelijkstelling, het eenig moge lijke, als men de openbare school wil laten voortbestaan. Wordt het ontwerp verworpen, dan zal de schoolstrgd de ge heele politiek big ven beheerschen. De heer Mntsaers ontkende, dat de Katholieken in het Zuiden des Lands geen behoefte aan bizonder onderwijs zonden hebben, en ver zekerde, dat de schuld eener eventueele verwerping niet op de rechterzgde kan geladen worden, als zij onredelijke eischen weigert in te willigen. De heer de Beau fort blijft na het antwoord der Ministers vreezen, dat volledige beëindiging van den schoolstrijd niet staat op het program der Reg., terwijl hg volhoudt, dat het ont werp geen voldoende waarborgen biedt, dat het gesubsidieerde bizonder onderwijs voldoende zal zijn. Hg waarschuwde tegen een kompromis zonder medewerking der linkerzijde. De Min. van Binnenl. Zaken repliceerde en hield vast aan zijne ver klaringen. Van hem zijn geen wijzigingen ten aanzien van 't karakter van het open baar onderwijs te wachten. Zijn Excellen tie lokte bravo's van den rechterzgde nit door zijne verklaring, dat hij, mocht men waarborgen vragen, die de vrgheid der school in gevaar brengen, die onverbid delijk zou moeten afwijzen. De laatste spreker bg het algemeen debat was de heer Tak van Poortvliet, dié herhaalde, dat de weg, door de Regeering ingeslagen, den schoolstrgd zou doen voortduren, door konkurrentie te openen tegen de openbare school. Wij staan, zeide spreker, aan het ziekbed, gereed op voorschrift van den dokter een drank toe te dienen, maar zal die drank lafenis schenken Neen, op grond van 't geen hij dezen morgen ge hoord heeft, zegt hij het remedie is erger dan de kwaal. Vrijdag ving de beraadslaging over de artiekelen aan. Op voorstel van den Voor zitter werd besloten elk der voorgedragen wijzigingen der schoolwet in art. 1 afzon derlijk te behandelen met de daarop voor gestelde amendementen, teneinde aan het slot het hoofd van art. 1 te behandelen, en daarna over dat art. in zijn geheel te stemmen. Art. 2 leervakkenwaarin door de Reg. is opgenomen de gymnastiek, kwam nu in behandeling. Een amendement, voorgesteld door de heeren Goeman Bor- gesins, Fabius en Vermeulen, om de be ginselen der vormleer te doen vervallen, maar op te nemen als verplicht leervak de eerste oefeningen in het handteekenen, werd door den heer Vermeulen toegelicht. De Kommissie voor voorbereiding ried het amendement niet af. De heer Th. Heems kerk opperde eenige bezwaren en meende, dat bet onderwijs in het handteekenen voor het platteland niet dienstig was. De heer Zaayer zou niet tegen het amen dement stemmen, maar brak een lans voor de zijns inziensonrechtvaardig veroordeelde vormleer. De heer Fabius verdedigde het am. tegen de bezwaren van den heer Heems kerk. De heer Roëll verzette zich niet tegen het amendement op zich zelf; hij

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1