achtte echter de vormleer voor het platte land even nuttig als het teekenen. Hg kan echter nog niet belooven vóór te zullen stemmen. De heer W. K. van Dedem ver dedigde de gymnastiek. De Min. van Binnenl. Zaken kon zich wel neerleggen hg het amendement. Hem kwam 't het hest voor, de geschiktheid voor het onder wijs in de beginselen van het handteekenen in het hulponderwijzersexamen op te nemendan knnnen alle onderwijzers in hnn eigen klasse daarin les geven. Nadat de heer Kerdijk het handteekenen als leervak verdedigd had, werd het am. aangenomen met 81 stemmen tegen 9, die van de heeren Okma, Seret, de Vries, Heemskerk, Van Kerkwijk, Reekers, Van den Bosch van Verwolde, Van Delden en Roëll. Bij art. 8 heeft de Min. overge nomen een amend, van de HH. de Beaufort, Kerdijk en Farncombe Sanders, om kennis geving aan het schooltoezicht van toela ting van kweekelingen in de school min stens drie dagen vooraf te doen geschieden door de hoofden der school. Naar aanlei ding van een amend, van den heer Bool om ook als kweekelingen toe te laten alle onderwijzers, die akte A. bezitten, kondig de de Min. een nieuw art. aan, regelende de vrijwillige toelating van onderwijzers in de school, om hulp te verleenen. Bg nadere overweging heeft de Min. het laatstgenoemde amendement overgenomen. Op art. 12 opleiding van onderwijzers eu premiestelsel voor opleiding) verdedigde de heer Farncombe Sanders een door hem met anderen voorgesteld amendement, om geen premieën toetestaan voor de opleiding door hoofdonderwijzers. Spreker betoogt, dat algemeene opleiding van onderwgzers door éèn persoon, en betaling der opleiding uitsluitend naar de resultaten, ongeacht 3e moeite van jarenlange voorbereiding af te keuren zijn. Het deed hem denken aan het oud- Indiesche kuituurstelsel, waarvan merkte Spreker geestig op waarschijnlijk een voorstander in den Ministerraad gezeten was; maar hij be doelde voegde hij er aan toe niet den Min, van Kol.. In Indië betaalt men per pikol voor afgeleverde aromatiesche heesters, onverschillig hoeveel moeite en arbeid daaraan is besteed, onverschillig of de oogst mislukt is. Hier zal men voor afgeleverde paedogogiesche hees ters betalen, per onderwijzer. De heer Bool heeft een amendement voorgesteld, om de bepalingen betreffende kweekelingen in art. 8 niet toepasselijk te verklaren op leerscholen, verbonden aan door het Rijk aangewezen kweekscholen. De heer de Savornin Lohman verklaarde, dat de meerderheid der Kommissie zich niet kan vereenigen met het am.Sanders, doch geen bezwaar heeft tegen het am. Bool. De heer Veegens wees er op, dat subsidieering van de gemeentelijke kweek school te Groningen op een overeenkomst bernst. De goede trouw eischt deze over eenkomst na te komen. De heeren v. Asch van Wijck, Th. Heemskerk en Oppedijk bestreden het am.Sanders, en wezen er op, hoe opleiding door onderwgzers uit stekend werkt bij Christelijk Nationaal Onderwijs. Niets belette, volgens hen, het premiestelsel voor die opleiding toe te staan. De Min. van Binnenl. Zaken ver klaarde zich op dezelfde gronden tegen het am.Sanders. Hij achtte opleiding aan Kweekscholen, en ook aan normaal scholen zeer goed, zoodat voor beide in stellingen het geven van Rijks-subsidie gewenscht was eene vaste bijdrage aan de kweekscholen, en aan normaallessen een bijdrage naar den uitslag der examens. Maar ook particuliere opleiding door hoofden van scholen heeft, blijkens zijn ervaring, goede vruchten opgeleverd. 'tZou onbillijk zijn deze van het premiestelsel uittesluiten. Het am.Bool wilde de Min. gewijzigd overnemen. Aan den heer Vee gens kon de Min, niet toegeven, dat er een overkomst met de gemeente Gronin gen bestaat, om te allen tijd de gemeente lijke kweekschool te subsidieeren, ofschoon hij wel voornemens was het te doen. De verwachting dat het werk te Londen Donderdag zou hervat worden, is niet verwezenlijkthoewel de dokbestu- ren op verschillende punten hebben toe gegeven, konden zij niet over het overige der kwestie, een stuiver per uur loons- verhooging, heenkomen. Hoe eenvoudig dit dan ook moge schijnen, vertegenwoor digt het gezamelgke bedrag der verhooging eene waarde van verscheidene tienduizen den ponden sterling. Toch bestaan er teeke nen van toenadering, te meer, naardien er van buiten af sterk op de besturen gewerkt wordt. Kardinaal Manning en alderman Lutk hebben een onderhoud gehad met de dokdirekteuren, ten einde de bemiddelende hand te bieden. De uitslag is onbekend gebleven; alleen hebben de dokbestnren verklaard niet verder in hunne concessies te kunnen gaan. Men meent te kunnen verzekeren, dat de meerdere uitgaven voor dien stuiver per uur om en nabij de zeshonderd dui zend gulden zouden beloopen, wat, de lage dividenden der dokmaatschappijen in aan merking genomen, een groot verlieB kan genoemd worden. De woordvoerders der werkstakers voeren hiertegen aan, dat in 1888 eene som van ongeveer drie millioen gulden winst is gemaakt, dooh men be hoort hierbij in 't oog te houden, dat deze bedragen door elk der partgen zelf gesteld en dus niet volkomen juist zullen zijn, terwijl bovendien in aanmerking behoort genomen te worden, dat de behaalde winst over enorme kapitalen loopt. Een der dokmaatschappgen b.v.b. kon in de laat ste jaren niet alleen geen dividend uit- keeren, maar zelfs kon aan de verplichtin gen omtrent de obligatiehouders niet voldaan worden. Voor het geval dus tot het betalen van hooger loon besloten wordt, zal de schade moeten verhaald worden op den handel en deze brengt natuurlijk de verhooging terug op den grooten en klei nen afnemer. Intusschen wordt er in verschillende gezinnen reeds gebrek geleden, doch men prijst de houding der arbeiders, zoodat de politie, die trouwens ook al de handen vol heeft, met de werklieden persoonlijk volstrekt geen last heeft, wel met de werkstaking in 't algemeen. De bevolking betoont zich zeer belang stellend ten opzichte der werkliedende financieele steun van het publiek is vrij Het werkstakingscomité heeft 2500 pond sterling per dag noodig, doch daar inmid dels de particuliere giften sterk afnemen, moest het comité de uitdeelingen staken, niettegenstaande er nog een groot getal aanvragen om ondersteuning waren inge komen. De gasmaatschappij te Londen vond vrijwilligers tot het losBen van steen kolen, wat onder bescherming der politie plaats vond. De werkstakers trachtten toen den toevoer der kolen af te snijden. Zaterdag hadden honderd duizend kleer makers te Londen plan hun werk te sta ken, als de werkbazen hunne eischen niet inwilligden. Maandag morgen is in de Am- sterdam8che vaart onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude drijven de gevonden het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een onbekend manspersoon van 35 a 40 jari gen leeftijd, gekleed in een zwart buks kin jas en vest, bruingestreepteu broek, grijze sokken, wit overhemd, wit tricot ondergoed, wit katoenen hemd (alles on gemerkt) en een paar zoo goed als nieuwe bottines. Op het lijk dat naar de algemeene be graafplaats onder Haarlemmerliede is over gebracht bevond men nog één gulden, een lorgnet, een schaartje en een potlood houder. HAARLEM, 3 September 1889. In de afgeloopen maand is het ste delijk museum van schildergen en oudheden op het raadhuis alhier bezocht door 967 personen met betaling en 250 personen zonder betaling. Het avondfeest van den „Volksbond" zette Vrgdag de kroon op het werk van het afdeelingsbestuur. Men mag de op komst met alle recht algemeen heeten. Het juiste getal bezoekers op te geven is uit den aard der zaak onmogelijk, doch als men 't begroot op 7500 is men stellig niet boven de werkelijkheid. Ingevolge het programma had een con cert plaats van de Haarlemsche Liederta fel „Zang en Vriendschap „onder directie van den heer W. Robert en het Stedelijk Muziekkorps onder leiding van den luite nant-kapelmeester den heer C. P. W. Kriens. Beide corporaties kweten zich uitstekend van hun taak. De vaderlandsche liederen werden met bijval ontvangen en het Volkslied werd door allen staande aangehoord en ook medegezongen. Intusschen leverde het Sportterrein een treffenden aanblik. De electrische verlich ting maakte een goed effect met de a giorno-verlichting van het noordelijk ge deelte van het terrein. De flink verlichte muziektent was in haar geheelen omtrek dicht bezet met vroolijke groepen. En dan werkte het fraaie weêr buitengewoon mede om de feestelijke stemming te verhoogen. Tot slot werd een goed vuurwerk ge geven, waarvan het slotnummer „Leve Wilhelmina", daverende bijvalsbetuigin gen uitlokte. De jongelieden waagden nog een dansje, geheel buiten het programma. Zoo eindigde het Volksfeest van den Bond; Volksfeest, om de beteekenis der feestviering, en om de algemeene deelne ming er aan, want alle standen der maatschappij waren op het terrein aan wezig. Naar het ieder voorkomt heeft de Volks bond door het verwezenlijken van zijn doel zich zeer verdienstelijk gemaakt. Er dient op gewezen dat de Bond, met zeer beperkte middelen wonderen gedaan heeft. Dankt de Bond haar succes bij de feesten in niet geringe mate aan de welwillendheid der ingezeteoen, in de eerste plaats komt het Bestuur allen lof toe voor zijn ernstig streven en zijn tact om iets tot stand te brengen. Men is algemeen van meening dat deze proeve heeft aangetoond de levensvatbaarheid van volksfeesten op nationale gedenkdagen, althans te Haarlem. Men houdt zich verzekerd, dat bg een vernieuwde poging het Bestuur nog meer algemeene deelneming zal ondervinden. Voorloopig kan geconstateerd worden dat Haarlems ingezetenen door de algemeene deelneming hebben betoond, den wensch van het Bestuur om den nationalen geest wakker te houden, op te frisschen of aan te kweeken, te deelen, en men heeft dus reden te verwachten, dat het Bestuur zich hierdoor zal aangespoord gevoelen, dit gewichtig deel der volksopvoeding met de haar eigen geschiktheid te blijven behartigen. In de vergadering van 3 Sept.j.l. werden bij den aanvang, van de Heeren Mr. A. C. Waller, Jhr. J. W. M. van de Poll, M. O. de Kanter, Mr. R. H. J. Gallandat Huet, Mr. A. J. Rethaan Macaré en den Heer W. F. G. Derx, de bij de gemeentewet gevorderde eeden afgenomen. De overige nieuw benoemde leden waren niet aanwezig. De voorzitter wenschte deze leden, den Raad en de gemeente met hunne ver kiezing geluk. Na voorlezing der Notulen deelde de Voorzitter mede dat de fout door den Heer Macaré vermoed in het adres aau de 2de Kamer door B. en W. is hersteld, dat door Mr. G. C. Everwijn Lange grond is aangekocht in het Florapark, dat de ge- meentebegrooting is ingekomen, dat ver schillende adressen zijn ingekomen die in handen van B. en W. en de verschillende commission zijn gesteld. De Heer Mr. A. C. Waller wordt ver volgens herbenoemd als wethouder, en ambtenaar van den burgerlijken stand. In de Commissie van financien werden herkozen de Heeren Mr. H. Enschedé, Dr. D. de Haan, M. O. de Kanter, Mr. A. C. Waller en J. Krol Kz. In de Commissie voor de Strafverorde ningen werden verkozen de Heeren Mr. H. Enschedé, Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, Mr. N. G. Cnoop Koopmans en Mr. W. A. 't Hooft In de Commissie voor de aanbestedin gen de Heeren Jhr. J. W. M. van de Poll, J. A. Stoel en A. van der Steur In de Commissie voor de Verzoekschrif ten de Heeren Dr. C. G. von Reeken, M. O. de Kanter en Mr. N. G* Cnoop Koopmans. In de Commissie voor Fabricage de Heeren Mr. G. Heshuysen, Jhr. J. W. M. van de Poll, G. J. van Dieren Bijvoet, J. H. Stoel en J. van Ek In de Commissie voor den Hout en de Plantsoenen de Heeren Mr. G. Heshuysen en Mr. H. Enschedé In de Commissie voor de Pensioenen, de Heeren Mr. N. G. Cnoop Koopmans, J. Krol Kz. en J. Sabelis. Tot commissarissen van de stads-apo- theek werden gekozen de Heeren Dr. J. A. Lodewijks en Dr. D. de Haan tot com missarissen van de Stads-Bank van leening voor dit en het volgende jaar de Heeren W. F. G. Derx, Mr. N. G. Cnoop Koopmans, M. O. de Kanter en Dr. D. de Haan. H. K. H. Prinses Hermann van Saksen Weimar bezocht Maandagmiddag ten twee ure het magazijn van oudheden van den heer Romein, Kruisweg 66, en deed eenige inkoopen. Gisteren, Maandag morgen, omstreeks half acht ure, is brand ontstaan in per ceel No. 4 aan het Wijde Geldeloozepad, waarvan de bewoner sedert 11. Vrgdag afwezig is. Een vertrek is grootendeels uitgebrand. De oorzaak is vooralsnog on bekend. De brand is door de buren ge- bluscht. Door de politie alhier is aangehou den een 15-jarige knaap, die op heeterdaad werd betrapt op diefstal van geld uit de toonbanklade in een winkel in de Gierstraat. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeuiging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Een voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Een voor baker. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor bnrgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebrnik te maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestnnr der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Aug. 1889. Aardappelen. Aangev. 2812, verk. 2315 H.L. L. pr. ƒ1.00, H. pr. /4.00p.H. Appelen. AaDgev. H70, verk. 1050 H. L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. 8.00 p. H. teren. AaDgev. 1920, verk. 1620 H. L. L. pr. ƒ2.50, H. pr. 14.00 p. H. Boter. AaDgev. 893, verk. 857 Kilog. L. pr. 1.00, H. pr. ƒ1.40. Biggen. Aangev. 127, verk. 108 st. L. pr. ƒ6.50, H. pr. ƒ18.00. Marktbericht van 2 September. Aardappelen. Aangev. 249 verk 210 H. Li L. pr. ƒ1.50 H. pr. ƒ4.00 Appelen. AaDg. 320 verk. 280 H. L. L. pr. ƒ2.50 H. pr. 6.00 teren. AaDg. 190 verk. 160 H. L. L. pr. ƒ3.00 H. pr. ƒ12.00 Boter. Aangev. 281, verk. 281, K.G. L. pr. 1.05 H. pr. 1.35 p. K.G. Biggen. Aangev. 59, verk. 48 stuks. L. pr. 7.00 H. pr. 25.00 Snijtoonen. Aangev. 240, verk. 240 manden. L. pr. ƒ0.30, H. pr. 1.50 per maud. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 2 September. Witte tarwe 5.40 6.70. Rogge 4.50 5.00. Haver 3.25 3.625. Garat 4.30 4.50. Groene erwten 6.50 Bruin mosterdzaad 16.00 NEGEN-EN-TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdagmiddag 4 September 1889, van het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Haarlemsche schuttterij Marscb.Kriens. 2. Ouverture PhêdreMassenet. 8-Einleitung und Braut Chor Lohengrin.Wagner. 4. Zweite RhapsodieLiszt. 5Ouverture Obe'ronWeber. 6. a. SerenataMoskowsky. b. La PrintanièreLa Combe. 7. Caprice MilitaireHerzeelen. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 5 Sept. 1889, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Toonstuk No. 2Niels W. Gade. 3. Sonate No. IIJ. Rheinberger.. a. Agitato b. Cantilene. cIntermezzo. d. Fuga. 4. AdagioG. Merkel. 5. Finale. ORGEL-CONCERT in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Vrijdag 6 September a.s., des namiddags ten. 3 ure, te geven door den Heer W. Ezerman. Met medewerking van Mejufvrouw Adèle Asmann, Concertzangeres uit Berlijn, en Mejufvrouw J. M. H. S. (Sopraan) uit Rotterdam. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaG. F. Handel. 2. Aria uit Elias (Sopraan)..Mendelssohn. 3. Kerk Aria (Alt)Stradella. 4. Morceau de ConcertGnilmant. (Prélude, Thème, Variations et finale). 5. a. Psalm 25 ,Au\ Oscar Wermann. b. Sei still J. Raff. 6. a. Gebet Stradella. b. Ti prego, o madre pia.P H. Panofka. 7. Duet uit Psalm 25Mendelsshon. 8. Hallelujah (Orgel)...*Handel. Toegangskaarten voor een Heer h ƒ1.voor eene l)ame a 0.50, zijn van af 2 Sept. verkrijg baar gesteld bij De Erven Loosjes, de Algemeene Muziekhandel en den Heer Mul, en op den dag der uitvoering aan den ingang der Kerk (Groote Markt), welke een uur vóór den aanvang geopend zal zijn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2