HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN No. 71. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegvacht 86. Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 7 September 1889. op ZONDAG 8 Sept. 1889. Nieuwsberichten. apPPBS telephoonnummer TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post 40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. lijau uvuiniuiu v. C"~ Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Collecte voor noodlijdende kerken en personen in alle benrten by de Ned. Herv. Gemeente, behalve de nam. Groote Kerk en de Kinderkerk. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, JD. van Ariel, pred. te Bloemendaal. .Nam. 2 ure, Snethlage. 28e Zondag, 's Avonds 6 nre, Knottenbelt. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Snethlage. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Woensdag 's avonds 7 nre, Moeton. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Post, godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Van der Meg, de Delft, caud. en théologie. Christelijk Gereform. Gemeente. v (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Cruandijk. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, II. S. Balsem, pred. te Beek en übbergen. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. 's Avonds 6 ure, Moog, reizend pred. te Harderwijk. De catechisatiën van Ds. Hoog van Dinsdag 11, 12 en 1 ure worden deze week gehouden op Don derdag op dezelfde uren. HH. Kerkvoogden berichten met dankzegging in de collecte van 11 Aug. Groote Kerk te hebben ont vangen f 5,voor de verlichting van de Groote Kerk. Zij hevelen zich dringend aan voor meerdere "bijdragen om deze verlichting te kunnen voltooien. Ds. Mees deelt mede dat hij te beginnen met Maandag 9 September, al zijne leerlingen wacht op de gewone uren. Ds. Moeton kan aanstaande Woensdagavond zijne leerlingen niet afwachten. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, S. H. Buytendijk, Pred. te IJselstein. Nam. 2Vs ure, J. I), van Ariel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuilman. Hillegom- Voorm. 9 V2 nre, M. Buchli Pest. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 91/2 ure, P. J. Moeton, Pred. te Haarlem, 's Avonds geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2Va ure, O. Schrieke. KRONIEK. Nadat in de vorige zitting van den Gemeenteraad de Commission waren samen gesteld als in ons vorig nummer is opge geven, werd tot onderwijzer benoemd aan School E. de Heer J. de Nobel, tot onder wijzeres aan Sohool D. Mej. J. H. Franse, en tot onderwyzer aan de Burgerschool de Heer W. J. van Es. Aan Hej. A. J. Sprnitenburg werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres. Een verzoek tot bebouwing van grond aan de Zuidzijde van den Zijlweg wordt toegestaan. Daar de belangen van het gymnastiek onderwijs meer en meer op den voor grond beginnen te treden, meenden B. en W. aan de Opleidingsschool voor jongens eenige meerdere uren voor dit vak be schikbaar te moeten stellen, overeenkom stig een voorstel daartoe uitgegaan van den Heer Hubregtse. De raad vereenigde zieh hiermede en alzoo werden aan de HH de Beer, Swaanswijk, Meerburg en Schnh- macher voorloopig voor een jaar de lessen in dit vak opgedragen. Men beperkte deze regeling tot een jaar, omdat nu nog in't onzekere was, welke wijzigingen de nieuwe wet op 't L. O. noodzakelijk zon maken. Ter behoeve van de burgerschool zal een nieuw lokaal aan het Onde-Mannen- huis in gereedheid worden gebracht. Een voorstel tot eenigszins billijke regeling in het herhalingsonderwijs werd door den Raad goedgekeurd, niet zonder protest van de zijde van den heer Krol, die de geheele regeling zoo slecht achtte, dat ze voor geen verbetering vatbaar was. Aan den Heer Schaafstal werd eervol ontslag verleend wegens lichaamsgebreken. Een nieuwe verordening op de begraaf plaats werd in overleg met de gemeente Schoten vastgesteld, hetgeen noodzakelijk was geworden nn het nieuwe gedeelte in gebruik werd genomen. Verschillende stnkken grond aan de Leidsche Vaart, den Zijlweg en de Pavil joenslaan, en daarenboven eenige walgron- den werden aan belanghebbenden verhunrd. De Heeren Caalen Bremer en Fruitier zullen voor eene afrastering van het ver huurde terrein ten genoegen van B. en W. moeten zorgen. Het bovenlokaal van de Vieeschhal wordt aan den Heer de Jager verhuurd voor ƒ150 'sjaars ten einde dit in te richten voor een museum van wapens harnassen enz. Dit mnsenm zal voor het publiek worden opengesteld onder toezicht van het Gemeentebestuur. Het rapport van den gasopzichter werd goedgekeurd en voor kennisgeving aange nomen, waarop een geheime zitting volgde die het verdere gedeelte van den middag in beslag nam. De Vergadering zal Dins dag a.s. kwart voor tienen worden voort- Houtrijk en Polanen. Voorm. 9Vs ure. J. IV. Knottenbelt, Pred. te Haarlem. Nadat in de zitting der Tweede Kamer van 3 September de Voorzitter hulde ge bracht had aan de nagedachtenis van den onverwacht overleden Voorzitter der Eer ste Kamer, Mr. W. A. A. J. Baron Schim- melpenninck van der Oye, werd het debat over art. 12 der Schoolwetherziening {opleiding van onderwijzers) voortgezet. Het amendement de Beanfort c. 8. werd verdedigd door de HH. de Beanfort en Farncombe Sanders, om geen premieën te geven aan hoofden van scholen voor de oplei ding van onderwijzers. De eerste voorstel ler schetste de nadeelen van het premie stelsel voor het openbaar onderwijs. De voorstanders van het biz. ond. verdedigden het, alleen omdat zij voor 't oogenblik geen beter stelsel voor hun onderwys vinden konden. Maar waarom het dan op gedrongen aan het openb. ond.? De heer Farncombe Sanders wees er op, dat vol gens den heer v. Asch v. Wijck het premiestelsel slechts was een pis-aller, maar dat de kwestie volgens den heer Fabius een beginsel geldt. Wie van beiden heeft nu het ware antirevolutionaire beginsel verkondigd? Spreker hield vol, dat voor openb. en biz. onderwys beiden het premiestelsel verderfelijk werken moeBt. De opleiding van onderwijzers, die den geheelen dag in de school moeten zijn, kon niet doeltreffend wezen. Men kan op zijn mooist iemand voor 't examen doen slagen, maar geen goed onderwyzer vor men. Hij achtte het niet onwaarschijnlijk, dat men later op het premiestelsel terug zou moeten komen, maar dan zon inmid dels eene geheele generatie van onderwy zers er door bedorven zijn. De heer Fabius bleef het amendement een partij-ken merkend amendement noemen. Voor het biz. onderwys leverde het premiestelsel bevredi gende vruchten. Spreker en zijne partijge- nooten willen behoud van alle soorten van opleiding, kweekscholen, normaallessen en individueele opleiding. Dat zij opheffing van kweekscholen zouden bedoelen, ont kende hij ten sterkste. Nadat de heer Veegens beweerd had, dat de Min. de aangevoerde gronden voor 't bestaan eener overeenkomst met de Gemeente Groningen omtrent de daar bestaande kweekschool niet weerlegd had, kwam de Min. van Binnenl. Zaken aan 't woord. Ook hy ont kende, dat de Regeeringsvoordracht de nor maallessen en de kweekscholen zou be- nadeelen. De opleiding door hoofden van scholen zou wel uitzondering blijven. Hy kon zich met het am.-de Beanfort niet vereenigen, maar nam over het ge wijzigde am.-Bool, om de kontróle-be- palingen op het gebruik van kweekelingen niet toe te passen op de aan de Rijks kweekscholen verbonden leerscholen. Het amendement-de Beanfort werd verwor pen met 50 tegen 36 stemmen, en art. 12 daarna goedgekeurd. De Min. heeft, nadat de Kommissie by monde van den heer de Savornin Lohman verklaard had, er geen bezwaar tegen te hebben, overgenomen een amendement van den heer Goeman Borgesins en 4 andere leden op art. 14, en waarbij hooger beroep mogelijk wordt gemaakt van raadsbesluiten betreffende den leeftijd, waarop kinderen op school worden toegelaten en die moeten verlaten. Art. 14 werd toen aangenomen. Bij art. 15 wees de heer Roëll op de noodzakelijkheid van wijziging in zake de volgorde der vakken tengevolge van het schrappen der vorm leer. Ook vroeg Spreker of een huison derwijzer geen gymnastiek zal mogen on derwijzen dan met een akte. De vrijheid eerbiedigende voor de bewaarscholen, had hij toch meer heil verwacht van een hygië- niesch toezioht van de Gemeentebestu ren, dan van het repressief toezicht van den inspecteur. De heer Veegens stelde als am. voor, het tweejarig verblijf van onder wijzers aan scholen voor doofstommen, blinden, spraakgebrekkigen of idioten meê te rekenen bij de door de wet vereischte stage van onderwyzers ter verkrijging van de hoofdakte. De Min. heeft geen bezwaar tegen dit am., maar meent met de Kom missie van Voorbereiding, dat de door den heer Veegens gewenschte toevoeging aan art. 15 niet noodig is, en dat de voorsteller zijn doel beter zal kannen bereiken door wijziging van art. 61. De heer Veegens trekt daarop zijn am. in. Na een weinig beteekenend geredetwist over de kwestie, of men scholen, lokalen, of schoolgebouwen moet lezen, wordt art. 15 goedgekeurd. Art. 16 {omvang van het onderwijs) gaf aanleiding tot eenige onstuimigheid. Op dit art. had de heer de Savornin Lohman een am. voorgesteld, om te bepalen, dat indien elders genoegzame gelegenheid be staat voor schoolgaande kinderen, om voldoend onderwys te ontvangen in nut tige handwerken voor meisjes, in de school zelf het onderwijs in dit vak niet behoeft te worden gegeven. Volgens den voorsteller kan de verplichting om dit onderwys te geven op alle scholen zeer drukkend wor den de heer Lohman beriep zich op een adres van den liberalen Gemeenteraad van Westdongeradeel. Een uitvoerig debat volgde nu. Verscheiden liberale leden ver zetten zich tegen bet am. waardoor hnns inziens het openbaar onderwijs gedesorga- nizeerd zou worden, en betoogden dat het minstens zonderling zou moeten heeten als een verplicht vak niet aan de open bare school onderwezen zou behoeven te worden. Er zou uit kunnen voortkomen, dat de kinderen van de openbare school op deze wijze gedwongen werden gebruik te maken van onderwys, dat op bizondere scholen gegeven werd. Op het platteland zal waarschijnlijk een Katholieke Gemeen teraad de zusterscholen zeer voldoende vinden, en rechtzinnig Protestantsche ou ders zouden dan tegen hun zin hunne kinderen daarheen moeten zenden, zooais de heer v. Kerkwijk opmerkte, aan welke opmerking de heer Lieftinck nog toevoegde, dat de rechterzijde, die altijd zooveel eer bied voor gemoedsbezwaren voorgeeft, zou moeten tegenstemmen, als zij konsekwent wilde zijn. De heer de Savornin Lohman verdedigde zijn am., maar eindigde met het in te trekken, om te voorkomen, dat in dit am. een partydaad zou gezien worden. Eenige sarkastieeche woorden, door dien heer gebruikt deden den heer Kerdijk vnur vatten, waarna de heer Lohman het woord vroeg voor een persoonlijk feit, dat hem echter door den Voorzitter niet verleend werd, daar deze in het gesprokene wel misvatting van onderlinge motieven, maar geen persoonlijk feit zag. Art. 16 werd daarop goedgekeurd. Op art. 24 {aantal onderwijzers) was door den heer Bool een am. voorgesteld, om de kweekelingen, die de onderwijsakte be zitten, niet mede te rekenen onder de onderwyzers, die in verhouding tot het aantal kinderen aan de sohool verbonden moeten worden. De heer Roëll achtte het beginsel, waarvan het am. uitging, juist, maar het am. overbodig, omdat het begin sel reeds was uitgedrukt in art. 8. In

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1