TE HUUR. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit, Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Alexanderstraat. No. 3. Bovenhuis, ƒ325 per jaar, Nov. Anogang. No. 48. 2. Gem. Kamers, 28 p. m. terst. Anthoniestraat. No. 38. Bovenhuis, ƒ1.75 p. w., terstond. Bakenessergracht. No. 24. Bovenuuis, 325 per jaar, terstond. No. 40. Vrij Bovenhuis, ƒ350 p. j. terstond. No. 51. Gem. kamers, 28 p. m., terst. Burgwal. No. 79zw. Benedenh. m. waterl. 2.50 p.w. terst. No. 93rood a. Huis a 1.70 p. w., terst. No. 93rood b. Huis a ƒ1.70 p. w., terst. Brouwersvaart. No. 80. Huisje, 1 i60 p. w., terstond. Frankestraat. No. 9Slaapk. m. kost en bed. /"25 p. m. terst. No. 18. Gem. kam.m.k.enbed. /35p.m., terst. Frans Halsstraat. No. 8. Huis met tuin, 425 p. j., Nov. Gasthuissingel. No. 44. Kamer m.kost ƒ30,p.m. Gasthuisstraat. No. 3. Flink Pakhuis m. besch. zold. 200 p.j. Ged. Oudegracht. No. 41. Bovenwoning, 300 per jaar, Nov. No. 118. Huis met tuin, 400 p. j., terst Ged. Voldersgraoht. No. 11. Huisje, ƒ1.25 p.w., terstond. Ged. Zijdgracht. No. 37rood. Bovenhuis, ƒ200 p. j. terstond. No. 51. Gem. zit-en slaapk. 20 p.m. terst. Gierstraat. No. 74. 2 Kamers m. alle gem., ƒ2 p. w., terst. Glasblazerstraat. No. 39. Bergplaats, ƒ1,per week, terst. Groote Houtstraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. 25 p.m. terst. No. 36rood. Bovenhuis, 500 p. j. terst. No. 61. Gem. Bovenvoork. 13 p.m., terst. No. 78. Bovenhuis, ƒ450 p. j. No. 83. Gem. Voor- en Slaapk. 25 p.m. terst. No. 172. Berg- of Werkplaats, /l,50p.w. 1 Oct. Heerensingei. No. 41zwart. Benedenhuis, 2.25 p.w.,terst. No. 59rd. Bovenwoning, ƒ2,50 p.w., terst. No. 71c. Benedenwoning'2,,p.w.,terst. Jacobijnenstraat. No. 19. Benedenhuis, 3 p. w., terst. Jansstraat. No. 5. Gem. Kam m. kost en bed., 35 p. in. No. 22. Kelder, 40 per jaar, terst. No. 77. Gem. kam. malc22.50 p.m., terst. Kamperlaan. No. 6b. Huisje, 1 .s«5 per week, terstond. Kinderhuisstraat. No. 9. Pakhuis 1.50 p. w., terst. Klein Heiligland. No. 16rood. Zit- en Slaapkamer, ƒ16 p.m. terst. No. 66. Huisje,/1,20p. w., terst. No. 72Kelder, a 10.50 p. w. terst. No. 72. Gem. Voorkamer, a 1.25 p. w., terst. Kleine Houtstraat: No. 5. Gem. Kamers, ƒ25 per maand, terstond. No. 49. Twee Zolders, ƒ2,p. w terst. No. 103. Gem. Kamer, 14 p. m. terst. No. 105rood. Bovenhuis, 225 per jaar, terst. No. 113. Benedenachterhuis, 2.25 p. w., terst. No. 115. 2 Gem. Kamers, 20 p. m. terstond. No. 132 Gem. Zit- en Slaapk,, ƒ14 p.m., terst. Koningstraat. No. 39. Bovenhuis, 4.50 per week, terstond. No. 39. Kelder, ƒ70 per jaar, terstond. No. 49. Gem. Zit- en Slaapk., 20 p.m. terst. No. 52. Bovenhuis, 150 p. j. terstond. Korte Annastraat. No. 1. Een Werkplaats, 2,p. w. terstond. Koudenhorn. No. 54. Gem. kamer met slaapkamer, kost en bediening, 35 p. m. terst. Krom No. 43. 2 Gem. kamers m. Alcove, ƒ25p.m. No. 52. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Kruisweg. No. 66. Bovenhuis, ƒ400 p. j., 1 Nov. L. Bagijnestraat. *No. 19. Bovenhuis, 4.00 per week, terst. Lange Boogaardstraat. No. 18rood. Werkplaats, 1.20 per week, terst. Lange Heerenstraat. No. 48rood. Gem. Kamers, ƒ30 p.m., terst. Lange Hofstraat. No. 4. Pakhuis, 1.35 per week, terst. Lange Lakenstraat. No. 14rood. Bovenhuis 2,15 per week, terst. L. Margarethastraat. No. 28. Bovenhuis, 1,75 p. w. terst. Lange Veerstraat. No. 8. Kelder, 75 p. j terstond. No.8. Bovenhuis, ƒ225 p.j., terst. Leidsche Vaart. No. 30. Gem. Zit- en Slaapk. ƒ15 p.m. terst. Leidsche Zijstraat. No.lO.Voork. m. zolder en wtl. 1.25 p.w. terst Lombardsteeg. No. 5. Vrij Bovenhuis, 2.50 per week, terst. Maarten Heemskerkstraat. No. 1. Bovenhuis, 180 p.j., terst. No. 7rd. Bovenhuis, '190 per jaar, terstond. Maarten Spiesstraat. No. 9. Ben.huis met tuin, ƒ2,75 p.w., terst. No. 14. Gem. Zit- en Slaapk., ƒ25 p.m., terst. No. 16. Gem. Kamers, ƒ15 's maands, terst. No. 24. Winkelhuis, 4 p. w. terstond. Magdalenastraat. No. 4. Ben. winkelhuis ƒ3 p.w. terst. Margarethastraat. No. 3. Burgerbuis, 4 00 per week, terst. Nassaulaan. No. 16. Winkelhuis m. Tuin, a 5 p. w., terst. Nieuwe Gracht. No. 34. Huis, 325 per jaar, terstond. Nieuwe Groenmarkt. No. 17. Kelder, ƒ0,60 per week, terstond. Omvalspoort. No. 9. Bovenhuis, ƒ1.25 p.w., terst. Oranjestraat. No. 5. Huis met tuin r 300 p.j. terst. Oudeweg. No. 49. Huisje, ƒ1,80 p. w., terst. Farklaan. No48Gemvoor- en achterk., 18 p.mterst. No.66.Gem.Kamers m. alk. en bed./35p.m. terst No. 84a. Huis met Tuin, ƒ500 p. j., terstond. Plein. No. 4. Gem. Zit- en Slaapk., /35p. m., terst. Baamsingel. No. 14. Huis m. tuin, 400 p.j. terstond. Raamsteeg. No. 18. Bovenhuis, ƒ1.60 p.w., terstond. Raamvest. No. 41rood. Vrij Bovenhuis, ƒ240 per jaar, terst. Ridderstraat. No. 17rood. Gem. Boven- Zit- en Slaapkamer. ƒ25 per maand, terstond. Ripperdastraat. No. 10. Huis m Tuin, ƒ500 per jaar, terst. Buychaverstraat. No. 8k. Ben.huis m. tuin, 200 per jaar, terst. Schachelstraat. No. 36. Gem. Kam., met kost, 6 p. w., terst. Seheepmakersdijk. No. 9. Pakhuis, ƒ2.50 p. w., terst. Schootersingel. No. 33. Ben.huis m. tuin, 200 per jaar, terst. No. 33. Bovenh.m.gr.zold., 225p.j.,terst. No.39. Benedenh. m. tuin, /2C0 p.j. terst. No. 41. Benedenh. m. tuin, 200 p.j. terst. Schooterstraatweg. No. 11. Huis met tuin, ƒ550 p.j., Mei 1890. Schoutjeslaan. Vrij huisje met tuin, 2.50 p. w., terstond. Sophiastraat. No. 1b. Benedenhuis, 250 p. j., terst. No. 18. Gem. Zit- en Slaapk. /22p. m., terst. Spaarne. No. 24. Huis, 4U0 p. j. terstond. Spaarnwouderstraat. No. 31c. Huisje, 2.25 per week terst. No. 75. Winkelhuis, 5 per week, terstond. Stationsplein. No. 6b. Huisje, 1.75 p.w. terst. No. 8. Bovenhuis, 275 p.j., 15 Sept.a.s. Turfmarkt. No. 34. Gem. Benedenvoorkamer, 20 p. m. Ursulasteeg, No. 11. Huis met tuin, ƒ200 per jaar, terst. Verl. Franshalstraat. No.2. Bovenhuis, 250p.j. terst. No. 17zw. Vrije kamer m. kost ƒ14 p.m. Voortingstraat. No. 27. Huis, a 1.75 per week, terstond. Voldersgracht. No. 3. Bovenhuis, 2.25 p. w. terst. Wagenweg. No. 81<ird. Bovenh. m. wtl 182 p.j. terst. Warmoesstraat. No. 11. Bovenhuis, ƒ4.00 p. w. terstond. No. 22. Kamer m. kost en bed. ƒ30 p. m terst. Wilsónsplein. No. 3. Twee gem. Kam., ensuite ƒ30 p.m. terst. Bij D. A. BRAAKENBURG. Een Heerenhuis ƒ275 per jaar te Beverwijk. Bij FRANS ERDTSIECK. Een bovenhuis, Nassaulaan 76, bevattende 6 kamers, keuken en. zolder en verder alle ge makken. Huurprijs 300 per jaar; te aanvaar den terstond. De verwachting dat het bezoek van den czaar te Berlijn nu toch plaats zal hebben bij gelegenheid van zijn verblijf in Denemarken, schijnt zich te verwezenlij ken tevens zou Keizer Wilhelm een tegenbezoek brengen in Denemarken. Men begint nu te zeggen, dat het bezoek van den czaar volstrekt geen betrekking heeft op het behoud van den vrede. Dit is zeker wel de gemakkelijkste manier om de waarde van het bezoek ontbloot te verklaren van eenig staatkundig belang maar zekere antipathie of minder hartelijke overeenstemming is toch uit een en ander duidelijk merkbaar. Zeer stellig luiden thans uit Kopen hagen de berichten dat de czaar den 5 September over Kiel naar Potsdam zal komen tot een bezoek aan keizer Wil helm, doch reeds den 7 September weder te Kopenhagen terng zal zijn ter bij wo ning van den verjaardag van de Deensche koningin. Op de photographische tentoonstel ling te Berlijn zijn eenige Amerikaansche photographieën ontvangen, die een grootte hebben van twee meter. Het zyn geen vergrootingen, maar opnemingen naar de natuur. Zoo groot heeft men ze in Euro pa nog niet gezien. Prof. Rowland uit Boston heeft een opneming van het zonne- 8pectrnm ingezonden van 14 meter lengte. Mevrouw Maybrick, wier veroor deeling tot den dood veranderd is in levens lange gevangenisstraf, is thans naar de vrouwengevangenis te Knaphill overge bracht. Men vermoedt dat, als in de meeste gevallen, dit „levenslang" zich zal bepalen tot tien of twaalf jaren. Het opperbestuur der vrij metselaars- loges in den Amerikaanschen Staat Wis consin heeft besloten, dat niemand aldaar lid van eenige loge kan zijn, die op eenige wijze sterken drank verkoopt. Yoorts is het gebruik van sterken drank in de loges van dien Staat of hunne bijlokalen ver boden. Te Le Vésioet hebben drie dames, zusters, hun huis, een villa, in brand ge stoken en na hun paard en hun hond gedood te hebben zich zelf met revolver schoten gedood, althans twee zijn overleden de derde is ernstig gekwetst. In de stoommeelfabriek te Munster in Westfalen is de ketel gesprongen. De eigenaar, die juist met zijn moeder en vrouw aan tafel zat, werd doodelijk ge wond en de eerste molenaar onder de puinhoopen bedolven. Bovendien werden twee personen ernstig, vele andere licht gekwetst. ÜAAKLEM, 6 September 1889. Het feit dat de Haarlemsche Hoogere Bur gerschool met vijfjarigen cursus deu 4en Septem ber 1864 werd opgericht ,en dus Woensdag haar vijf-eu-twintig-jarig bestaan behoorde gevierd te worden, had den leerlingen aanleiding gegeven tot het vormen van eeDe commissie, aan welke de taak werd opgedragen den vierden September 1889 niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Dinsdagavond werden de feestelijkheden, ter dezer gelegenheid vastgesteld, op waardige wijze geopend. 'legen negen uur vereenigden de leerlingen zich in de Sociëteit Vereeniging om van daaruit eene serenade te brengen aan den Heer Dr. H. Brongersma, Directeur der H. B. School en aan den Heer L. Obermuller, Leeraar in de Duitsche taal en Letterkunde, welke laatste sedert de op richting aan de School verbonden is. De stoet begaf zich met muziek voorop en be geleid door fakkellicht naar de Parklaan, waar de Heer Obermuller bij monde van den Heer Neeb, thans oudleerling der H. B. School, met eeu woord van hartelijke waardeering werd geluk gewenscht met zijn jubilé en hem den dank werd gebracht namens allen voor de wijze waarop de Heer Ober muller zyne krachten in het belang der school ten beste gaf. Na den dank van den jubelaris, welke bij de jongelieden veel geestdrift wekte, begaf men zich naar de woning van deu Directeur, waar de Heer Neeb weder namens allen den Heer Brongersma toesprak. Het antwoord van den Heer Brongersma bevatte tevens een woord van dank voor de eer hem be wezen en toen trok men naar de Vereeniging terug, waar de stoet werd ontbonden. "Woensdag werd de feestviering voortgezet met eene bijeenkomst in het kerkgebouw der Doopsge zinde Gemeente. Tot deze bijeenkomst waren uit- genoodigd allen die op eenige wijze met de H. B. S. alhier in betrekking staan. Tegenwoordig waren het Dagelijksch Bestuur der Gemeente benevens vele Raadsleden, de Com missie van toezicht, de Directeur, het college leeraren, de Ouddirecteur der H. B. School Dr. E. Van der Ven, de Oudleeraar voor Wis- en Natuurkunde, de Heer W. M. Logeman, de Oud leerlingen en Leerlingen der Haarlemsche Hoogere Burgerschool en verdere genoodigden. Te half twee werd de bijeenkomst door den Heer Mr. J. Enschedé geopend, waarna Dr. H. Brongersma de feestrede hield. Spreker hracht in herinnering de geschiedenis der Haarlemsche H. B. School met vijfjarigen cursus, hoe na de aanneming der Wet op het M. O. van 2 Mei 1863, reeds den 27 Januari d. a. v. de toenmalige burgemeester Mr. C. Lock aan den Raad het voorstel deed, dat aanleiding gaf tot de op richting, hoe spoedig daarop de Oommissie van Toezicht op het M. O. beuoemd werd, bestaande uit de Heeren Mr. C. Foek, Mr. F. W. van Styrum, A. C. Kruseman, Dr. D. Lubach, I. J. de Koning, J. G. van Gendt en Jhr. H. Teding van Berkhout, door welke uitstekende keuzen de Raad blijk gaf van diep inzicht in zake M. O. Doch ook de regeering beschikt over eminente mannen, om het Nederlandsche M. O. te brengen tot den tegenwoordigen graad van ontwikkeling, namelijk de heeren Inspecteurs Bosscha, Steyn Parvé en Staring. Toen wierp Spreker een blik op het verband tusschen Maatschappij en Wetenschap, ontstaan of bevestigd door het M, O. terwijl uit vele gegevens bleek, welke uitstekende diensten het genoemde Onderwijs gedurende meer dan vijf en twintig jaren heeft bewezen. Spreker wees er op hoe de waardeering van de jongelieden opgeleid door het M. O. Dog hij ons te weuschen overlaat, als in aanmerking genomen wordt, hoe in Duitschland zulke wetenschappelijk ontwikkelde leerlingen in de eerste plaats tot plaat sing in financieele en industrieele zaken aangeno men worden, hoewel in de laatste tijden toch ook ten onzent m deze eene veranderde opinie valt waar te nemen. De Haarlemsche H. B. School begon haren werkkring met 73 leerlingenin 1872 klom dit getal tot 175. Toen begon de toevloed der leerlingen nadeeligen invloed uit te oefenen op den goeden gang van zaken, blijkbaar uit den minder gunstigen uitslag der eindexamens. Een en ander had splitsing der klassen, uit breiding van het getal leeraren en in 1878 de oprichting der H. B. S. met driejarigen cursus ten gevolge. Thans telt de school ruim 200 leerlingen. Werden vervolgens de leerlingen aangespoord om het huDne te doen tot het doen stand houden van den goeden naam der Inrichting, de Commis sie van Toezicht ontving tevens dank voor hare hulp in deze verleend, terwijl tevens de wensch werd uitgesproken, dat de school steeds een voor werp van hare aanhoudende zorg zou blijven. Den heer Obermuller, sedert de oprichting der school ten nauwste aan de InrichtiDg verbonden, werd vervolgens in de meest waardeerende bewoor dingen hulde gebracht voor de voortreffelijke wijze waarop iiij zich steeds van zijn taak gekweten had, blijkbaar uit de resultaten van zijn onderwijs, de liefde zijner leerlingen ea de achting hem toe gedragen door het college van leeraren. Dat het den waardigen leeraar nog lang mag gegeven zijn zijne taak met dezelfde nauwgezetheid te vervullen, wenschte Spreker hem van harte toe. Namens leerareu ontving de jubilaris een fraai kunstwerk ter gedachtenis van dezen gedenkdag bestaande in een bronzen Venus op zwart marme ren voetstuk. De Oudleerling de heer Neeb verkreeg thans het woord. Hij dankte de heer Brongersma voor zijne schoone rede, en bood met eene hartelijke toe spraak den heeren Obermuller eu Brongersma een geschenk aan namens leerlingen en oudleerlingen. Onze Burgemeester, de Heer Mr. E. A. Jordens, herdacht vervolgens de wordingsgeschiedenis van de Wet op het M. O.hoe de toenmalige minister Thorbecke met den hem eigen juisten blik bemerkt had welke leemten bij ons Onderwijs aan te vul len waren, zooals bleek uit de omstandigheid dat de groote werken in Nederland bijna uitsluitend werden daargesteld door vreemden, waarbij uitkwam, dat de Nederlandsche Industrie niet te rade ging met de wetenschap. Deze leemte kon aangevuld worden door Middelbaar onderwijszóo kwam de wet tot stand. Voegt men hierbij de uiterst gelukkige keuze door den Gemeenteraad in zake Commissie, Direc teur en leeraren, dan baart de goede naam van de Haarlemsche School geen verwondering Tevens stelde de Burgemeester den heer Ober muller in keunis met een raadsbesluit; waarbij in de meest waardeerende bewoordingen de verdieosten van den nestor der Haarlemsche leeraren werden in het licht gesteld. In gevoelvolle taal bracht de Heer Obermuller zijn dank voor de welwillendheid hem door het Gemeentebestuur, den Directeur, zijne Mede-leer- aren en de Leerlingen en Oudleerlingen bewezen. Zijne toespraak werd met onstuimig applaus ont vangen. De Heer Mr. A J. Rethaan Macaré stelde vervolgens, als president der Commissie van Toe zicht in het licht, hoe, zoowel bij den Raad als de Commissie, zelfs bij verschil van meening, steeds het welzijn der School op den voorgrond had gestaan. Hij sprak den wensch uit, dat de leer lingen ieder voor zich een banierdrager van ont wikkeling mocht worden en dit banier steeds het «excelsior" tot kernspreuk mochte hebben. Met dank aan de genoodigden en een woord van opwekking tot de leerlingen werd de bijeen komst door Mr. Joh. Enschedé gesloten. Woensdag avond werd de feestviering besloten in de Sociëteit „Vereeniging". De altijd gezellige zaal was voor deze gelegenheid fraai versierd met vlaggentropheën en frisch groeu, waartusschen de jaartallen 1864 en 1889 op doelmatige wijze waren aangebracht, terwijl een orchest op de bovenzaal had plaats geuomeu. Aan de uitnoodigingen der feestcommisiic was goed gehoor gegeven, zoodat een flinke opkomst bewees, hoe men de feestviering op prijs stelde. Jeugd en vreugd passen bij elkaar eu zoo heerschte in de zaal al dadelijk een gezellige toon. De heer Neeb riep den genoodigden het welkom toe. Hij bracht in herinnering dat de jongelieden der H. B. School, behalve de wetenschap ook nog datgene beoefenen wat de lichaamskrachten aan kweekt, en gedachtig aan de waarheid, dat in een gezond lichaam ook een gezonde ziel kan wonen, de gymnastiek door hen met vrucht beoefend wordt, opdat zij krachtig ziin als Vaderland en Oranje te eenigen tijd hunne krachten eischen. Het programma werd thans met animo afgewerkt. Veel succes hadden de nummers „de twee worste laars" en „de vijf gladiatoren"' waarin de standen werkelijk schoon waren. Het Nederlandsche Comediestukje„Er komen menschen op een kopje thee," Fragment uit de Camera obscura ondervond terecht veel bijval. Kos tuum en grime waren zeer getrouw aan de waarheid en de rollen werden goed gezegd. Het komische element was iu mime mate aan- wezig, in een woord men amuseerde zich uitstekend. Het Duitsche Comediestukje: „Fragment uit „Wallensteins Tod" werd mede verdienstelijk voor gedragen. Niet ten onrechte had men veel verwachting van No. 10 Tablean vivant„Kenau Hasselaar." Men had de fraaie, uitgebreide compositie van het Stadhuis, allen Haarlemmers wel bekend, zich hier ten exempel gesteld en het geheele tafereel tot in de kleinste bijzonderhedenook wat betreft kostuum en bewapeningin zijnegeheele breed te en diepte voorgesteld, zoo treffend gelijk aan het stuk zelf, dat de zorg en moeite, aan de samen stelling besteed, haar belooning vonden in den meest welverdienden bijval. Deze Hollandsche, echt Haarlemsche vertolking van eene schoone bladzijde uit de overlevering wekte zeer veel geestdrift en toen het gordijn voor de laatste maal was gevallen loste deze zich op in het zingen der vaderlandsche liederen. Toen nam het hal een aanvang, dat velen der jongelieden en ook wel ouderen vau dagen nog lang gezellig bijeenhield. Zóó vierden de leerlingen der H. B. School het 25 jubileum der Inrichting, een dag welke tevens allen die het genoegen hadden eraan deel te nemen, de beste gedachten gaf omtrent de verhouding tus schen leerlingen en leeraren, watnatuurlijk in de eer ste plaats het onderwijs zal ten goede komen. Gedrukt bij DE ERVEN LOOSJES te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 6