Tweede Blad. van WOENSDAG 18 September 1889. TE HUUR. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz, met vermelding van Stand, Lokaliteit, Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Alexanderstraat. No. 3. Bovenhuis, ƒ325 per jaar, Nov. Anegang. No. 33. Gem. zit- en slaapk. 26 p.m. Oct. No. 48. 2. Gem. Kamers, 28 p. m. terst. Anthoniestraat. No. 38. Bovenhuis, 1.75 p. w., terstond. Bakonessorgracht No. 24. Bovenuuis, 325 per jaar, terstond. No. 40. Vrij Bovenhuis, ƒ350 p. j. terstond. No. 51. Gem. kamers, ƒ28 p. m„ terst. Bartelj orisatraat. No. 24. Bovenhuis, 325 per jaar, terst. Burgwal. No. 14. Onder- en Bovenkorenzolders ƒ15 a 20 per maand, terstond. No. 79zw. Benedenh. m.waterl. 2.50 p.w. terst. No. 93rood a. Huis a 1.70 p. w., terst. No. 93rood B. Huis a ƒ1.70 p. w., terst. Brouwersvaart. No. 80. Huisje, ƒ1,60 p. w., terstond. No. 130. Huis met tuin 975 per jaar, Nov. Drossestraat. No. 13. Bovenhuis, ƒ2,p. w., terstond. Frankestraat. No. 9Slaapk. m. kost en bed. 25 p. m. terst. No. 18. Gem. kam.m.k.enbed. 35p.m., terst. Frans Halsstraat. No. 8. Huis met tuin, 425 p. j., Nov. Gasthuissingel. No44Kamer m. kost ƒ30, p. m. Gasthuisstraat. No. 3. Flink Pakhuis ra. bescb. zold. ƒ200 p.j. Ged. Oudegracht No. 41. Bovenwoning, 300 per jaar, Nov. No. 118. Huis met tuin, ƒ400 p. j., terst Ged. Voldersgraoht. No. 11. Huisje, ƒ1.25 p.w., terstond. Ged. Zijdgraeht No. 4. Benedenhuis, 175 p.j, Oct. No. 37rood. Bovenhuis, ƒ200 p. j. terstond. No. 51. Gem. zit-en slaapk. 20p.m. terst. Gierstraat. No. 74. 2 Kamers ra. alle gem., 2 p. w., terst. Glasblazerstraat. No. 39. Bergplaats, ƒ1,per week, terst. Groot Heiligland. No. 38.2 Boven voorkamers, 1,50 p w., terst. No. 38 Kamer met zoldertje, ƒ1,10 p w., terst. Groote Houtstraat No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. 25 p.m. terst. No. 36rood. Bovenhuis, 500 p. j. terst. No. 61. Gem. Bovenvoork. 13 p.m., terst. No. 78. Bovenhuis, ƒ450 p. j. No. 83. Gem. Voor- en Slaapk. 25 p.m. terst. No. 172. Berg-of Werkplaats, ƒ1,50p.w. 1 Oct. Heerensingel. No. 41zwart. Benedenhuis, 2.25 p.w.,terst. No.59rd. Bovenwoning, ƒ2,50 p.w., terst. No. 71c. Benedenwoning' 2,p.w., terst. Jansstraat. No. 5. Gem. Kam m. kost en bed., 35 pm No. 22. Kelder, 40 per jaar, terst. No. 77. Gem. kam. m. alc., 22.50 p.m., terst. Kinderhuisstraat. No. 9. Pakhuis 1.50 p. w., terst. Klein Heiligland. No. 16rood. Zit- en Slaapkamer, ƒ16 p ra. terst. No. 63rood. Gem. kamer met kost en bedien. 35 per maand, terstond, dito Slaapkamert|e, lp. week, terst. No. 66. Huisje, 1.20 p. w., terst. No. 72. Kelder, a /0.50 p. w. terst. No. 72. Gem. Voorkamer, a 1.25 p. w., terst. Kleine Houtstraat: No. 49. Twee Zolders, ƒ2,— p. w, terst. No. 103. Gem. Kamer, ƒ14 p. m. terst. No. 105rood. Bovenhuis, 225 per jaar, terst. No. 113. Benedenachterhuis, 2.Z5 p. w., terst. No. 115. 2 Gem. Kamers, 20 p. m. terstond. No. 132 Gem. Zit- en Slaapk., 14 p.m., terst. Kleverlaan. No. 5. 2 Gemeub. Kamers, 25 p.m.,terst. Koningstraat. No. 39. Bovenhuis, 4.50 per week, terstond. No. 39. Kelder, ƒ70 per jaar, terstond. No. 52. Bovenhuis, 150 p. j. terstond. Korte Annastraat. No. 1. Een Werkplaats, 2,p. w. terstond. Koudenhorn No. 54. Gem. kamer met slaapkamer, kost en bediening, 35 p. m. terst. Krocht. No.érd. Gem. Voorkam. met k. en bed. 28 p'm Krom No. 43. 2 Gem. kamers m. Alcove, 25 p.m No. 52. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Kruisweg. No. 66. Bovenhuis, ƒ400 p.j., 1 Nov. L. Bagijnestraat. *No. 19. Bovenhuis, 4.00 per week, terst. Bange Boogaardstraat. No. 18rood. Werkplaats, 1.20 per week, terst. Lange Heerenstraat- No. 48rood. Gem. Kamers, 30 p. m., terst. Lange Hofstraat. No. 4. Pakhuis, 1.35 per week, terst. Lange Lakenstraat. No. 14rood. Bovenhuis 2,15 per week, terst. Lange Veerstraat. No. 8. Kelder, ƒ75 p. j terstond. No. 8. Bovenhuis, ƒ225 p. j., terst. No. 36. Gem. Kamer, ƒ16 per maand, terstond. Leidsche Vaart. No. 30. Gem. Zit- en Slaapk. ƒ15 p.m. terst. Leidsche Zijstraat. No.lO.Voork. m. zolder en wtl. ƒ1.25 p.w. terst Lombardsteeg. No. 5. Vrij Bovenhuis, 2.50 per week, terst. Maarten Heemskerkstraat. No. 1. Bovenhuis, 180 p. j., terst. No. 7rd. Bovenhuis, 190 per jaar, terstond. Maarten Spiesstraat. No. 9. Ben.huis met tuin, 2,75 p.w., terst. No. 14. Gem. Zit- en Slaapk., ƒ25 p.m., terst. No. 16. Gem. Kamers, ƒ15 's maands, terst. No. 24. Winkelhuis, ƒ4 p. w. terstond. Magdalenastraat. No. 4 Ben. winkelhuis ƒ3 p.w. terst. Margarethastraat. No. 3. Burgerhuis, 4.00 per week, terst. Nassaulaan. No. 16. Winkelhuis m. Tuin, a 5 p. w,, terst. Nieuwe Gracht. No. 1 Gem. Zit- en Slaapk., 20 p.m. Oct. No. 34. Huis, ƒ325 per jaar, terstond. Nieuwe Groenmarkt. No. 17. Kelder, ƒ0,60 per week, terstond. Omvalspoort. No. 9. Bovenhuis, ƒ1.25 p.w., terst. Oranjestraat. No. 5. Huis met tuin r 300 p.j. terst. No. 87. Bovenhuis, ƒ2.25 p. w., terst. Oudeweg. No. 49. Huisje, ƒ1,80 p. w., terst. Parklaan. No.48. Gem. voor- en achterk., ƒ18 p.m.terst. No.66. Gem. Kamers m. alk. en bed^35p.m. terst No. 84a. Huis met Tuin, 500 p. j., terstond. Plein. No. 4. Gem. Zit- en Slaapk., 35 p m, terst. Raamsingel. No. 14. Huis m. tuin, 400 p.j. terstond. Raamsteeg. No. 18. Bovenhuis, ƒ1.60 p.w., terstond. Raamvest. No. 41rood. Vrij Bovenhuis, ƒ240 per jaar, terst. Ridderstraat. No. 6. Benedenhuis, 3.35 p. w., terst. No. 17rood. Gem. Boven- Zit- en Slaapkamer. ƒ25 per maand, terstond. Buychaverstraat. No. 8k. Ben.huis m. tuin, 200 per jaar, terst. Schachelstraat. No. 36. Gem. Kam., met kost, 6 p. w., terst. Scheepmakersdijk. No. 9. Pakhuis, /2.50 p. w., terst. Schootersingel. No. 33. Ben.huis ra. tuin, 200 per jaar, terst. No33Bovenh. m. gr. zold., 221 pj., terst No. 39. Benedenh. mtuin, 200 p. jterst. No. 41. Benedenh. m. tuin, 200 p.j. terst. Schooterstraatweg. No. 11. Huis met tuin, 550 p.j., Mei 1890. Schoutjeslaan. Vrij huisje met tuin, 2.50 p. w., terstond. Sophiastraat. No. 1b. Benedenhuis, 250 p.j., terst. No. 2rood. Gem. Zit-met 2 Slaapkamers voor 2 personen met kost, 28 per maand. Nov. No. 18. Gem. Zit- en Slaapk. 22 p. m., terst. Spaarne. No. 24. Huis, 400 p. j. terstond. Spaarnwouderstraat. No. 31c. Huisje, 2.25 per week terst. No. 75. Winkelhuis, 5 per week, terstond. Stationsplein. No. 8. Bovenhuis, 275 p.j., 15 Sept. a.s. Tuinstraat. No. 1. Huisje, ƒ2.25 per week, terstond. Turfmarkt. No. 34. Gem. Benedenvoorkamer, ƒ20 p.m. Ursulasteeg, No. 11. Huis met tuin, ƒ200 per jaar, terst. Verl. Franshalstraat. No 2. Bovenhuis, ƒ250p.j. terst. No. 17zw. Vrije kamer m. kost ƒ14 p.m. Voortingstraat. No. 27. Huis, a 1.75 per week, terstond. Voldersgracht. No. 3. Bovenhuis, ƒ2.25 p. w. terst. Wagenweg. No. 81«rd. Bovenh. m. wtl 182 p.j. terst. Warmoesstraat. No. 11. Bovenhuis, ƒ4.00 p. w. terstond. No. 22. Kamer m. kost en bed. ƒ30 p. m terst. Wilsonsplein. No. 3. Twee gem. Kam., ensuite ƒ30 p.m. terst. Wijde Appelaarsteeg. No. 8. Pakhuis, 3,p. w., terst. Bij D A. BRAAKENBURG. Een Heerenhuis ƒ275 per jaar te Beverwijk. Bij FRANS ERDTSIECK. Een bovenhuis, Nassaulaan 76, bevattende 6 kamers, keuken en zolder en verder alle ge makken. Huurprijs ƒ300 per jaar; te aanvaar den terstond. Bij J. W. VELDHEER. Een Huis met 6 kamers, grooten tuin enz. 500 per jaar, koopprijs 9000, Jansweg aan het Stationsplein. Er loopen weder verontrustende ge ruchten over samenzweringen der Russi sche revolutionairen tegen het leven van den czaar, zoodat door de politie te Kopen hagen buitengewone voorzorgsmaatregelen zouden genomen zijn. Het voorstel van kardinaal Manning behelzende de bepaling, dat de loonsver- hooging zal ingaan 4 November is behalve door de Londensohe arbeiders, thans ook aangenomen door de dokdirecteuren, doch onder voorwaarde, dat het werk Maandag hervat zou worden. Daar nu eigenlijk de arbeiders ook gaar ne een eind zien aan hunne vacantie bestaat er kans, dat de zaak geschikt zal worden. HAARLEM, l7 September 1889. Als vervolg op het bericht in het vorig nommer van ons blad opgenomen, laten wij hieronder het adres volgen, zooals dat door den Heer J. H. Krelage aan den Gemeenteraad is ingediend. Aan den Raad der gemeente Ilaarlem. lie oudergeteekeude J. H. Krelage, eeuigeeige naar der firma E. H. Krelage en Zoon, alhier, acht zich verplicht, Uwe aandacht te vestigen op het bekende feit van den diefstal van medailles, in den nacht van 18 op 19 Juni ten zijnen kan tore gepleegd. De diefstal had plaats tusschen elf uur des avonds en half vijf des morgens. Er werden ont vreemd meer dan honderd gouden, verguld zilveren en zilveren medailles, van 18491851 door den stichter der firma E. H. Krelage en van 1851— 1877 door de firma E. II. Krelage en Zoon op verschillende tentoonstellingen van tuin- en land bouw en van anderen aard, in het binnen- en bui tenland behaald. Bovendien waren daarbij enkele medailles door J. H. Krelage in zijn privé ver- ^Bfina al deze medailles droegen op den stempel den naam van het genootschap, waardoor ze waren uitgereikt, of van de tentoonstelling, waarop ze waren verkregen. Op verreweg de meesten wus de naam der Ürma, of die vau bare firmanten, als bekroonden, gegraveerd. Uit de stukken van het te dezer zake gevoerde proces is gebleken, dat deze medailles in den mor- van den 19en Juni tusschen 9 en 10 uur te Am sterdam teu verkoop zijn aangeboden in twee ver schillende winkels, bestemd voor den in- en verkoop van gouden en zilveren werken, dat de verkoop van verreweg het grootste gedeelte in een dier winkels is tot stand gekomen, en dat de medailles door den kooper reeds dienzelfden morgen te halt tien uur aan de smeltinrichting van een der meest bekende essayeurs te Amsterdam ter smelting zijn aangeboden; dat ze daar ook werkelijk gesmolten zijn, zoodat de daarvan verkregen baar of klomp, gedekt door de gehalte verklaring van den essayeur, reeds te half twee uur des namiddags door eene firma in dat artikel handelende, als handelswaar zoodanig kon worden verkocht. Na de aanhaling dezer feiten meent ondergetee- kende nog hier melding te moeten maken van zijn eigene bevindingen en handelingen op den morgeu van 19 Juni, nadat de diefstal te zijner kennis was gebracht. Dientengevolge was onder- geteekende reeds te 5 u. 15 m. op zijn kantoor aanwezig, na zich van de ontvreemding te hebben overtuigd. Onmiddelijk werd namens hem per tele foon aan het hoofdbureau van politie kennis gegeven van den diefstal, en daarna ook per telefoon bericht gezonden aan den politiepost op het Stationsplein, met verzoek, te letten op met de eerste treinen vertrekkende personen van verdacht uiterlijk. Tengevolge van het eerst vermelde telefoonbe richt waren te zes uur des morgens een inspecteur en een adjunct-inspecteur ter plaatse van den dief stal. De ondergeteekeude stelde dezen toen voor, in de allereerste plaats te trachten, telefonische verbinding te verkrijgen met het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Ofschoon hem wel bekend was, dat er voor particulieren geen nachtdienst tusschen heide gemeenten bestaat, kwam het hem voor, als van zelve te spreken, dat zich de politie bij de regeling van den nacht-telefoondienst te Haarlem, ook de nachtverbinding met Amsterdam zou hebben verzekerd. Het bleek echter, dat voor acht uur geen telefoon-verbinding met Amsterdam te verkrijgen was. Later werd de zaak voor den ondergeteekende opgehelderd, toen hem bleek, dat er te Amsterdam geen nacht-telefoondienst bestaat en dat de politie aldaar op andere wijze in de wederkeerige berichten der bureaux des nachts voorziet. Ondergeteekende was, toen hij voorstelde, deze poging tot verbinding met Amsterdam te be proeven, voor zich overtuigd, dat de ontvreemder der medailles zou trachten die zoo spoedig moge lijk te Amsterdam te gelde te maken, of te smelten of te doen smelten, al kon hij niet vermoeden, dat voor dit laatste doel de smeltkroes van den essayeur de meest geschikte gelegenheid zou blijken te zijn. Tegen zeven uur was de heer Commissaris van politie ter plaatse en vertrok weder tijdig genoeg om zorg te kunnen dragen, dat een agent met de telegrammen, waarin aan de politie in andere plaatsen, met name te Amsterdam, van den diefstal kennis werd gegeven, vóór acht uur aan het tele graafkantoor kon aanwezig zijn, om die telegram men, dadelijk na de opening van dit bureau, aan te bieden, hetgeen, naar ondergeteekende verneemt, ook geschied is. Het naar Amsterdam gezonden telegram omtrent den diefstal bereikte volgens in gewonnen inlichtingen het hoofdbureau van politie aldaar des morgens vóór negen uur. De ondergeteekende acht het niet zijne taak, na te gaan of tot opsporing en tot terngverkrijging der ontvreemde medailles al datgene gedaan is, wat mogelijk was, en of in 't algemeen de hulp middelen, waarover de politie beschikken kan, van dien aard zijn, dat de mogelijkheid bestond, de medailles uit den smeltkroes te redden, en op die wijze een voor den ondergeteekende onherstel baar verlies te voorkomen. Hij meent het onder zoek in dezen te moeten overlaten aan hen, die door hun ambt daartoe geroepen en verplicht zijn. Maar wel acht de ondergeteekende het zijne taak als in gezetene dezer gemeente en zijn plicht als burger van den Staat, ten gevolge der door hem opgedane ondervinding, er op te wijzen dat het beste hulp middel om de nadeelige gevolgen van zoodanigen diefstal zooveel mogelijk te voorkomen, ontbreekt. Ondergeteekende is tot de overtuiging gekomen, dat een nachttelefoonverbinding, althans van de politiebureaux te Haarlem en te Amsterdam niet langer gemist mag worden, eu omdat tot het tot stand komen dezer zaak de veel vermogende mede werking van Uwen Raad zal worden vereischt, acht ondergeteekende zich gedrongen, Uwe aandacht op het gebeurde te vestigen, en te wijzeu op de waarschijnlijke gevolgen, zoo dergelijke telefoon verbinding niet mocht worden tot stand gebracht. Er is grond te vermoeden, dat de medaille-dief stal heeft plaats gehad gedurende het donkerste gedeelte van den nacht, dus tusschen 12 en 2 uur. Wanneer de medailles te voet langs den straat weg naar Amsterdam zijn overgebracht, kan de drager reeds te vijf uur 's morgens de hoofdstad bereikt hebbeu, en had hij dus nog eenige uren voor zich, eer het bericht van den diefstal daar bekend kon zijn. Immers, de telefoonverbinding met Amsterdam is niet anders te verkrijgen dan zoolang daar de bureaux geopend zijn en wel op werkdagen van 8 uur 's morgeus tot 10 uur 's avonds, op zon- en feestdagen slechts van 8 uur 's morgeus tot 6 unr 's avonds. Van den rijks telegraaf kan voor Haarlem alleen gebruik gemaakt worden op werkdagen van 8 uur des morgens tot 10 uur des avonds en op zon- en feestdagen van 8 uur 6 morgens tot 4 uur 's namiddags en ver der van 6 tot 9 uur 's namiddags, terwijl de tele graaf van de Holl. Spoorweg.-Mij zoowel op werk dagen als op zon- en feestdagen steeds van 7 uur 's morgens tot 10£ uur 's avonds is opengesteld. De zaak van den medaillediefstal heeft in ruimen kring de aandacht getrokken en zeker niet het minst is van alle bijzonderheden, met dien diefstal in verband staande, kennis genomen door hen, die bet voornemen koesteren vroeger of later binnen de gemeente Haarlem diefstal te plegen. Naarmate de gemeente Haarlem zich uitbreidt neemt het aantal pogingen in deze richting toe en komt het ondergeteekende voor, dat ook het onderling ver keer tusschen Amsterdam en Haarlem van perso nen, die vroeger of later met de politie in aanra king komen, evenzeer toeneemt. Zij, die een aan slag op de bezittingen van anderen wagen, hebben in de eerste plaats het oog gericht op gemakkelijk te vervoeren voorwerpen, zooals goud, zilver, juwee- len, euz. Zij zullen nu uit den medaillediefstal ge leerd hebben, dat wanneer zij hun aanslag gedu rende de uren kunnen volvoeren, waarin van Haar lem naar Amsterdam geen telefoonberichten kunnen worden overgebracht, zij ruim den tijd hebben het ontvreemde in veiligheid te brengenDe weg is hun aangewezen, hoe zij goud en zilver, zelfs van de meest kennelijke teekenen van afkomst voor zien, kunnen doen smelten en te gelde maken, en zij zullen van die wetenschap ongetwijfeld bij elke gelegenheid gebruik maken, zoo dit niet op andere wijze verhoed wordt. Onder de tegenwoordige omstandigheden schijnt het ondergeteekende toe, dat het tot stand komen eener telefoonverbinding gedurende dag en nacht, althans tusschen de politiebureaux van Haarlem en Amsterdam, daartoe het eenige middel is. Komt eene dergelijke verbinding tot 9tand, dan zal de wetenschap dat zij bestaat, menigeen, die anders door de gunstige gelegenheid aangelokt, een kwaad voornemen zou wenschen uit te voeren, terughou den, en op die wijze zal veel kwaad voorkomen kunnen worden. De ondergeteekende heeft de overtuiging, dat deze beschouwingen door velen zullen worden ge deeld, eu dat vele ingezetenen dezer gemeente zijn verzoek zouden hebben ondersteund, wanneer hij in deD vorm van een gewoon adres zich tot uwen Raad had gewend. Daar hij echter niet meer in het bezit is der groote hem ontstolen waarde, is hij in dezen zelf minder belanghebbende, en meent hij dus te kunnen volstaan met Uwe aandacht te vestigen op de volgens zijne meening bestaande noodzakelijkheid, hoe eerder des te beter, althans vóór den invallenden winter, met zijne donkere nachten, een doorloopende politic-telefoonverbinding met Amsterdam tot stand te brengen, in de over overtuiging dat door Uwen Raad deze zaak, ook zouder door een eigenlijk adres daartoe te zijn uit- genoodigd, in ernstige overweging zal worden ge nomen en zoo mogelijk tot stand zal worden ge bracht. Het welk doende enz. get. J. H. KRELAGE.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 5