Ms-Bibliotheek Inschryving vaaLezers J. G. MARTIN Jr., Danscursus. Haarl. Football-Club. am Ig. tep dep Waarheid. H. C. C. „ROOD es WIT". Gemeente- Gymnastiekschool. zeer de aandacht getrokken, dat de koning der Nederlanden den keizer, toen deze te Hannover vertoefde, het Grootkruis van de Militaire Willemsorde heeft gezon den. Het is de eerste keer, dat deze zeer gezochte decoratie is verleend aan een souverein, die nooit in het vuur is ge weest." Zaterdag morgen sloeg de bliksem in den met ongedorschte tarwe gevnlden berg van den heer W. de Clercq in den Spaarn- dammerpolder. Een der zware bergroeden werd in tweeën gespleten, een begin van brand werd door het spoedig en flink op tieden van brandweer in den aanvang ge- blnscht. In den Haarlemmerhout onder Heemstede ontspoorde Zaterdag middag te 2f nnr de machine van den stoomtram Haarlem-Leiden, die hierdoor dwars over de rails kwam te staan. Zonder persoon lijke ongelukken, veroorzaakte dit ongeval aan deze en aansluitende treinen, ruim een uur vertraging. De vierde sluis ten behoeve der waterkeering in de stelling Amsterdam ie Maandag gereed gekomen. Thans be vinden zich in genoemde stelling twee damsluizen en wel in de A ringvaart bij Vijfhuizen en Halfweg en twee schotbalk- sluizen in de Amsterdamsche en Fnikvaar- ten. In den IJpolder zal ten behoeve der schietoefeningen met torpedo's aan zijkanaal F een projectielen magazijn wor den gebouwd. By de jl. Zaterdag gehouden aanbeste ding bedroeg de hoogste inschrijving 159.000de laagste was die van den heer G. Moorman te den Helder en bedroeg 114.600. HAARLEM, 24 September 1889. Aan de ontwerp-begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor 1890 (bevolking 50920 zielen) door burg. en weth. aan den raad ingediend zgn de volgende cijfers en mededeelingen ontleend. De inkomsten en uitgaven zgn gelijkelijk uitgetrokken op eenbedrag van ƒ956711.72. De ontvangsten zijn genaamd voor: we gens vroegere diensten ƒ22183.545 van gemeente eigendommen en bezittingen ƒ26219.11; van belastingen en heffingen ƒ569734.50 waaronder 40 opcenten op de hoofdsom der belasting, op de gebouw de, 10 opcenten op de hoofdsom der be lastingen, op de ongebouwde eigendommen, 70 opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting, uitkeering van het rgk van de opbrengst dier belasting ƒ117135.40^; hoofdelgke omslag ƒ182000.—; honden belasting 4000.vergunningsrecht 9500. schoolgelden 65100. De ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten komen in het ontwerp voor op ƒ58839.90, terwgl de buiten gewone ontvangsten zijn begroot op ƒ279734.661, waaronder ƒ23631 voor opbrengst van de gemeentereiniging. De uitgaven zijn volgenderwijs verdeeld: Voor huishoudeiyk bestuur 40282.50, kosten van invordering der plaatselijke belastingen en teruggave deswege ƒ26388, kosten van onderhoud van gemeente ei gendommen en de deswege verschuldigde lasten 99465.79; hieronder is een som van 33990, voor onderhoud van straten pleinen, wegen en voetpaden en eene van ƒ7729 voor wandelplaatsen en plantsoe nen, kosten der openbare veiligheid en van de brandweer voorjaarwedden ƒ43480.201, kleeding en uitrusting van de agenten, onderhoud der brandspuiten, lantarens en kosten van verlichting voor ƒ40018.21, kosten plaatselijke gezondheidspolitie ƒ54748.33, waaronder ƒ52688,33 voor het ophalen van haardasch en vuilnis. Kosten voor onderwijslager 107314.09, middelbaar en hooger ƒ96998.91, kosten van andere scholen en bijdragen en subsidiën en verzamelingen 9917.70, kosten van het armwezen ƒ36924.36, waaronder ƒ14022 voor het burgerlijk armbestuur renten en aflossingen ƒ126242. Pensioe nen en wachtgelden ƒ9421.17; andere uit gaven niet onder de vorige hoofdstukken behoorende ƒ14740, waaronder ƒ9500 voor kosten van openbare vermakelijkhe den en feesten en 1920 voor de mark ten. De buitengewone uitgaven van allerlei aard zijn geraamd op ƒ240975, en de onvoorziene uitgaven op ƒ9795.415. De Commissie voor Kindervoeding te Haarlem erkent onder vriendelijke dankzegging aan den onbekenden gever of geefster, de goede ontvangst van een gift groot vijf en twintig gulden, onder couvert bezorgd ten huize van Mevr. de Wed. S. de Clercq. Johannes Kales, geb. in 1806 en Maria Oostwal geb. in 1820 hopen 2 October e.k. den dag te herdenken van hunne huwelg ks vereeniging vóór 50 jaren gesloten. De Minnebroedersteeg, waarin het gouden echtpaar woont, is door eenige belangstellende buren met groen en vlaggen versierd. De man ie blind. Bg het internationaal schermconcours op het Sportterrein „De Phoenix" is een zilveren medaille behaald door den heer Johan G. Martin en een zilveren medaille door den heer George L. Smit, beiden leden van de Haarlemsche Vereeniging Ripperda. Voor het trekken op sabel (Fransche methode) behaalde de heer F. J. A. M. Wesselingh, van de Vereeniging Ripperda alhier, een zilveren medaille. Aan den colonne-wedstrijd namen zes vereenigingen deelde derde prys, bron zen medaille, viel ten deel aan nMars" uit Haarlem. Het concours telde 140 deelnemers. Van de 24 uitgereikte medailles vielen er 8 aan Haarlemsche Vereenigingen ten deel. De Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" alhier is voornemens op een nader te bepalen datum in de maand No vember een Wedstrijd in Uiterlijke Wel sprekendheid te doen plaats hebben. Bg den heer G. van den Berg Jrz, Se cretaris - Penningmeester der Vereeniging, zgn op franco aanvraag de voorwaarden tot dezen Wedstrijd te bekomen. Met belangstelling vestigen wg de aan dacht op dit concours. Door de politie alhier is in beslag genomen een valsche gulden voerende de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1845, blijkbaar bestaande nit lood. Nadat Donderdag de Rederg kerska mer „het Vliegend Wiel, ter herden king van het vgftigjarig feest der Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappg eene goed geslaagde uitvoering had gegeven voor hare leden in de „Vereeniging" werd ongeveer het zelfde programma Vrgdag avond herhaald voor de werklieden der Maatschappg met hunne gezinnen in de Sociëteit „de Kroon." Zooals men weet was ook het werk- personeel der Maatschappg deelgenoot aan het gouden feest. Vrgdag ochtend was het eene feestgave, vergezeld van eene fraai uitgevoerde herinneringsmedaille benevens eene oorkonde en eene brochure, behel zende de geschiedenis der Maatschappg ter hand gesteld, terwgl het overige ge deelte van den dag ter beschikking der werklieden werd gesteld. Zoovelen hadden van deze gelegenheid om ook den avond in gepaste feestvreugde door te brengen, gebruik gemaakt, dat de ruime zaal schier te klein was, waaruit blgkt, dat de beschikking in deze geno men door het Bestuur van „het Vliegend Wiel", naar men ons mededeelde, op iniatief van den heer J. W. H. de Bell, zeer gewaar deerd werd. Er heerBchte in de zaal een gezelligen toon; ieder verkeerde blgkbaar onderden indruk van met kameraden feest te vieren. Na de uitvoering van een feestmarsch door het orchest van den heer Kriens, nam de heer Jansen, die ook den vorigen avond als feestredenaar gefungeerd had, het woord om nog eens op de beteekenis van het feest te wgzen, in korte trekken een en ander uit de geschiedenis der Spoorweg-maatschappg in herinnering bracht en elk der mannen aanspoorde om ook in het vervolg den goeden naam van het werkpersoneel der Maatschappg in eere te helpen houden. Sprekers rede, wel ke tot in de uiterste punten der zaal goed werd verstaan, vond een warmen bg val, waarna het kwartet Loreley den feestzang, woorden van den heer Van Hui zen, muziek van den heer Schmölling zeer verdienstelgk uitvoerde. Verder ging de avond zeer genoegelgk voorbg onder mnzikale voordrachten. De heer Van l^ooy gaf nog een extra-nummer, een obligaat op de kleine trom, zeer na- tuurlgk het afrgden, het zich meer en meer verwgderen en weer naderkomen van een spoortrein nabootsende, en toen werd er nog een nummer door den heer de Bell geannonceerd; een dansje voor allen. Toen werd het den verslaggever te warm in de zaal, zooals gewoonlgk als een danspret aanvangt, maar toch wenschte hg den mannen en vrouwen in stilte nog een uurtje van veel genot. Het Vliegend Wiel heeft met het orga- niseeren van dezen feestavond werkelgk eer ingelegd en allen zullen nog lang met genoegen denken aan den prettigen avond in de Kroon, hun door de Vereeniging verschaft. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Een voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) Witte tarwe 6.25 f 6.75. Rogge 4.60 4.75. Haver 2.75 D 3.— Garst y> 4.50 5.75. Duivenboonen 6.70 6.75. Groene erwten 5.25 7.75. Capucijners 8.35 y> 9.50. Karweisaad 10.— 10.12.5 per 50 K. G. ORGELBESPELING VERGADERING- van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 25 Sept. 's namiddags ten een ure. De volgende stukken en 'punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Goedgekeurde besluiten. 2. Voorstel B. en W. vaststelling ge meente-rekening dienst 1888, met rapport commissie van finauciën. 3. Idem idem verkoop onbruikbare uni formen enz. van de dienstdoende schutterg. 4. Idem idem plan bebouwing gronden tusschen Wagenweg en Wgde Gel- delooze pad, met rapporten commis sie van financiën en commissie van fabricage. 5. Idem idem bebouwing slop Kerkhof- - straat. 6. Idem idem verordening Hoogere Bur gerscholen, met rapport speciale com missie en nota van dr. C. G. von Reeken. 7. Idem idem bevordering onderwgzeres kostel. school lett. C. 8. Idem idem verkooping en verhuring grond eigenaar Heerenlogement, met advies comm. v. fin. 9. Benoeming curator gymnasium. 10. Idem commissaris stads-apotheek. 11. Rapport opzichter gasverlichting over Augustus. KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de op den 20 dezer executior verklaarde le kwartaals kohieren No. 8 op de personeele be lasting en het patentrecht dezer gemeente, dienst 1889/1890, op heden aan den ontvanger der di recte belastingen zijn ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem21 September 1889. Be Burgemeester voornoemd. e. a. jordens. Marktbericht van 23 September. Aardappelen. Aangev. 390 verk 310 H. L. L. pr. 1.75 H. pr. 3.75 Appelen. Aang. 310 verk. 270 H. L. L. pr. 2.50 H. pr. 6.00 Peren. Aang. 150 verk. 110 H.L. L. pr. ƒ3.00 H. pr. ƒ7.00 Boter. Aangev. 236, verk. 236, K.G. L. pr. ƒ1.10 H. pr. ƒ1.45 p. K.G. Biggen. Aangev. 61, verk. 50 stuks. L. pr. 9.00 H. pr. 25.00 p. stuk. Snijboonen. Aangev. 34, verk. 34 manden. L. pr. 0.30, H. pr. 1.75 per mand. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 23 September. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 26 Sept. 1889, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. AdagioBeethoven. 3. Fantasie Sonate No. 3S. de Lange. la. Allegro maestoso. (i. Andante religioso. (c. Moderato. 4. Fantasie No. 2F. Kiel. 5Finale ADVERTKNTIEN. TE HAARLEM. in Tiet Lokaal van 't Nut in de Zijlstraat op Vrijdag 27 September en Vrijdag 4 October 1889, op elk der beide avonden van 7 tot 8 uur voor allen wier geslachtenamen aan vangen met een der letters A-K; en op elk der beide avon den van 8 tot 9 uur voor allen wier geslachtsnamen aan vangen met een der letters L-Z. Ieder ingezetene van Haarlem, boven 14 jaar, kan voor zich zeiven inschrgving aanvragen. Hoofden van huisgezinnen maar ook deze alleen tevens voor hunne huisgenooten. Ieder aanvrager moet voorzien zgn van een Catalogus, die tijdens de inschrgving aan het lokaal verkrgg- baar is tegen betaling van ÏO cent. De boeken worden kosteloos ter lezing verstrekt, en kunnen op Vrg dag om de veertien dagen, op het door 't Bestuur aangegeven uur, tegen andere worden verwisseld. Aan hen in wier gezinnen eene besmettelgke ziekte voorkomt wor den gedurende het heereohen der ziekte geene boeken afgegeven. (Lokaal RIDDERSTRAAT.) De CHRISTELIJKE VOLKSBI BLIOTHEEK wordt geopend "Vrij dag 27 September, 's avonds van balf acht tot half tien uur. Verder eiken Vrgdag avond gelegen heid tot inschrijving. Het lezen ie gratis. J. WESSELIUS, Secret.: ALGEMEENE VERGADERING op Zaterdag 28 Sept. a. s. des avonds ten 8V» ure in Café »Neuf«. Opening van het seizoen Zondag 29 S e p t. a. s. BESTUURSVERGADERING op Zaterdag 28 September 1889, ten 7 Va ure, in Café »Neuf«. Ieder, die medewerkend lid wenscht te worden van de Zangvereeniging of Orchestvereeniging „EU TERPE" der Mgt. b. der Toon kunst, afdeeling Haarlem, wordt verzocht zich aantemelden bg den Heer W. ROBERT, Riviervischm. 7, Aanvang van den Danscursus op Dinsdag den 1 October a.s. Spreekuur, voor besloten lessen, dagelgks van 122 nnr in het Pand. A. A, SPRENGER. Aanvang van den nieuwen DANS CURSUS October a. s. Spreek uren eiken werkdag van 23 uur, Schachelstraat 31. (535) De nieuwe Cursus is 24 September aangevangen. Zg die nog wenschen deel te nemen, worden verzocht zich zoo spoedig mogelgk te vervoegen aan het lokaal. J. B. BONGERS.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2