ÏÏAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 84. Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 12 October 1889. NederMsshe Vereeniging ter bevordering van Doet Uw inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij, geheel onnoodig, de zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 15 Oct. 1889. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. I'ELEPHOONNTJMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderljjke nommers 3 eenten per stnk, Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverterutiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling Haarlem. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Avondmaal. Nam. 2 nre, Moeton. Dankzegging, "s Avonds 6 nre, Smeding. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Avondmaal. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. Vrijdag 's avonds 8 ure, Hoog. Voorbereiding. Bakenesser Kerk. Voorm. 10 nre, Moeton. Avondmaal. Waalsche Kerk. Pas de Service. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Tuinstra, van Terschelling. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Maandag 'sav. 7Jf ure, Tuinstra, van Terschelling. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. A. P. G. Jorissen, van Rotterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, A. E. van der Pussen pred. te Amsterdam. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Luk. 12:32, enz. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's avonds 8 nre, Snethlage. Opening der Bijbellezingen. Matth. 19 16 vv. lokaal v.de Jongelings-vereeniging. Annastraat. Donderdag 's av. 8 n., Knottenbelt. Bijbellez. In dank ontvangen bij den Heer J. Dier ens de Haan voor de Chrl. School van on- en minvermogenden van de zen- jjngnaaikrans f 10, Bennebroek. Voorm. 10 nre, G. van Herwaarden, Voorbereiding en Avondmaal. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, Avondmaal. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2y2 ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuilman. Hillegom. Voorm. 9% ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 nre, H. J. Bergsma, Pred. te Spaarndam. Avondmaal. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 21/s nre, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 91/2 nre, H. Waardenburg. 's Avonds 6 V2 nre, II. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 91/2 nre, J. Brummelkamp, Pred. te Amsterdam. Nam. 2Vs me, geen dienst. Volgens nieuwe berichten heeft thans koningin Natalie aan de regeering eene schriftelijke verklaring aangeboden, waar bij zij zich verbindt om zich niet in de politiek te mengen en Belgrado te zullen verlaten zoodra koning Milan daar aan komt. Men verwachtte, dat de regeering deze voorwaarden zal aannemen, waar door dan de moeder baar zoon zou kunnen ontmoeten. Van andere zijden wordt vernomen, dat er in de eerstdaags samenkomende Skupch- tina eene machtige partij bestaat, die zal voorstellen zoowel den koning als de ko ningin nit bet land te bannen, om bierdoor in het vervolg Servië te verlossen van de tegenwoordige dynastie. Nog bestaat de meening, dat de koningin vernietiging der echtscheiding zal aanvragen. Weer een andere groep dreigt met terugroeping van koning Milan. Op dit punt moet zelfs tusschen het regentschap en de regeering van gedachten gewisseld zijn. Geheel in overeenstemming met het gevoelen, dat zich uitte in de laatste dagen, heeft Boulanger thans Londen verlaten en zich ingescheept naar Jersey. Waarschijn lijk breekt hij zijne dure huishouding te Londen op. Om in het gebrek aan tenors te voorzien, stelt de Amerikaan Wilson voor „tenors te kweeken". Hij wil dat kapi talisten ergens in een gezonde streek, in Dakota, Kansas of Zuid-Californië, 500 acres zullen koopen voor een farm met geschikte, volgens de regelen der hygiëne gebouwde woningen en dat men daar jeug dige zangers, die gezond en tamelijk ont wikkeld zijn, zal opvoeden en in de kunst onderwijzen. Zes jaren zonden daarvoor toereikend zijn en Wilson gelooft dat de zaak zeker zon rendeeren. De Zwitsersche bank geeft biljetten uit die groen geblenrd zijn met Schwein- fnrther groen. Belangrijke vergiftigings verschijnselen zijn reeds geconstateerd bij de beambten die met het tellen der bil jetten belast zijn. Niettegenstaande de tegenstrijdige berichten schijnt het toch waar te zij 11, dat de Tnrken op Kreta geducht huis honden, ongestoord moorden en plnnderen. De slecht en ongeregeld betaalde soldaten trachten hunne schade te verhalen op de ingezetenen en rooven er geregeld op los. Het lastige van de zaak is, dat moeielijk tusschen beide kan gekomen worden, voor namelijk wegens den bestaanden naijver der mogendheden, die bij samenwerking best aan de ongeregeldheden paal eD perk konden stellen. Geheel in tegenstelling met hetgeen andere mogendheden doen, had de snltan van Turkye besloten zijne legermacht aan zienlijk te verminderen en had dit al aan leiding gegeven tot de opmerking, dat het bijna niet te denken was, uitvoering van dit beslnit te wachten. Het blijkt nu werkelijk, dat er althans voorloopig van de zaak niet komt tengevolge van het tegenstreven van den minister van oorlog en de militiare oommissie. Toch is er eene buitengewone militaire commissie benoemd die belast is met het opsporen van de middelen waardoor vermindering en bezui niging in zake het leger ten spoedigste zou kunnen ten uitvoer gebraoht worden. De stokers aan de gasfabriek te Bristol hebben het werk gestaakt en de vrees bestaat, dat ook de overige werk lieden dit voorbeeld zullen volgen en dan zit de stad voorloopig des avonds in het duister. Misschien komt dan meteen nog eens bij de groote gasverbruikers, de win keliers, de vraag ter sprake of de kosten van de verlichting hunner winkels wel behoorlijk gedekt worden door de ont vangsten gedurende de lange avonden en of door samenwerking niet tot een ver vroegd sluitinguur kon besloten worden. De Duitsche keizerlijke familie ver trekt den 17en of I8en October naar Athene, doch doet eerst nog Italië aan van waar de reis over Brindisi wordt voortgezet. Keizerin Frederik vertrekt via Venetië. De immer politiseerende hofprediker Stöcker is uit het politieke leven getreden maar raadde steeds naar de oorzaak welke hem tot dien stap bewoog. Een Dnitseh blad geeft hieromtrent thans de volgende lezingAan den Opperkerkeraad droeg de keizer indertijd op, er voor te zorgen dat de hofprediker niet meer als politiek per soon zon optreden. Doch de kerkeraad verzocht vergunning om den hofprediker reohtstreeks met den keizerlijken wil in deze in kennis te stellen, wat werd toegestaan. Daar echter Stöeker voorloopig weigerde zich terug te trekken, werden onderhandelingen gevoerd, welke tot resul taat hadden dat hij zich verbond voortaan van de politiek te zullen afzien. De oorzaak van het ongenoegen van den hertog eu de hertogin van Edinburgh over het huwelijk van de ondste dochter van den prins van Wales met den hertog Van Fife, moet voornamelijk liggen in de weigering der prinses om den groot-vorst Michael te huwen. Zooals men weet is de hertogin van Edinbnrgh een Russische groot-vorstin en znster van den czaar. Voortaan zullen de hertog en de hertogin van Edinbnrgh voornamelijk in Duitsch- land en Rusland leven en alleen van tijd tot tijd een bezoek brengen aan de koningin. De hertog was in Engeland nooit popu lair. Het getal bezoekers der Parijsche tentoonstelling bedroeg op Zondag 11. 335,000, het hoogste bereikte cijfer op een dag. Te Gent is een 65-jarige fruitvrouw gruwelijk vermoord in hare woning ge vonden. De wanorde der meubelen in de kamer waar het lijk lag, en de opengebro ken kasten lieten geen twijfel of diefstal was de eenige aanleiding tot de misdaad geweest. Alle voorwerpen van waarde, waaronder een aantal effecten, die de be zitster in den kelder afzonderlijk verbor gen had, waren verdwenen. Om het laatste feit gelooft men, dat de moordenaar een der bewoners van hetzelfde huis is of er althans moet bekend geweest zijn. Twee verdachte personen zijn gevat doch weer losgelaten, daar zij onschuldig schenen. Nu den Boulangisten Zondag een beslissenden slag is toegebracht bij de verkiezingen, beginnen de monarchalen te begrijpen dat zij nimmer met de volgelingen dier party hadden behooren samen te gaan. De Ganlois zegt dienaangaande: Nn de herziening begraven is, is het tijd dat wij thans op hoffelijke wijze, maar vastberaden van elkaar scheiden. En Derouléde, de Boulangist, zegt met andere woorden ongeveer hetzelfde. Het verschil tusschen beide partyen is hierin gelegen dat beide herziening der constitntie-wensehen de een ter wille van het koningschap, de andere ten gnnste der republiek. Volgens den Radical laat de stemming van Zondag in Frankrijk zich in twee woorden uitdrukkende republiek heeft de meerderheid in het land en zij heeft de meerderheid te Parijs herwonnen. Het Bonlangisme moge een belemmering bly- ven, het heeft opgehouden een gevaar te zijn. Naar men weet heeft het allen schijn, dat in België belangrijke wijziging te wachten is omtrent de wet op de verkiezingen, naar dien de regeering er op nit moet zijn om ver scheidene zoogenaamde capaciteitskiezers te schrappen. Van verschillende zijden wordt tegen dit streven geprotesteerd, zoo ook door het gemeentebestuur van Lnik, waardoor vier leden eene motie is voorgesteld waarbij tegen elke schrapping van kiezers wordt opgekomen en eene uitzetting van het kiesrecht op grond van bekwaamheid wordt geëischt. Er is eene speciale commissie benoemd om aan den gemeenteraad in deze verslag nit te brengen. Een jonge dame uit Delft, naar Bloem fontein in Zuid-Afrika vertrokken om daar op te treden als hoofd eener meisjesschool, heeft, niet lang na hare komst aldaar, hare eigenlijke bestemming gevondenzij gaat trouwen met den staatspresident van den Oranje-Vrij staat. Een politie-agent te Utrecht had Woendagmiddag het geluk een gevaarlijken inbreker te snappen. Als heer gekleed vond hy iemand in den tuin van een onbewoond perceel verscholen. Bij onderzoek bleek, dat in de woning diefstal met braak gepleegd en

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1