HAARLEM, 15 October 1889. Gisteren avond trad in eene buiten gewone vergadering van de Ned. openb. onderwijzers- en hoofdonderwijzersveree- niging alhier als spreker op de beer Gerhard uit Amsterdam. Ofschoon de heer Gerhard in het algemeen meer bekend is op politiek terrein, als volksleider, toonde hij toch in deze vergadering van onder wijzers ook een uitstekend paedagoog te zijn. Het onderwerp, dat hg behandelde, was „de opvoeding in het huisgezin." Door talrijke voorbeelden, die dikwgls de lachspieren der hoorders in beweging brachten, doch ook zeer dikwijls ernstig stemden, toonde spreker duidelijk aan, dat in het algemeen nog steeds de regel kon gelden, dat de kinderen meer de op voeders der onderen zijn, dan omgekeerd. Ernstig spoorde hij de aanwezigen aan, toch steeds in al hunne handelingen en woorden waar te zijn, opdat de kleinen steeds een goed voorbeeld voor oogen hebben. Het is gemakkelijker over het goede te spreken, dan goed te doen. Met de keurige voordracht van een paar ideeën van Multatuli eindigde de heer Gerhard zijne boeiende, leerzame voordracht, die van het begin tot het eind door alle aan wezigen, waaronder verscheidene dames, met de grootste aandacht gevolgd werd. Bij monde van den voorzitter, den heer J. B. A. Saeijs, werd den spreker namens de vereeniging dank gezegd voor al het schoone, dat hij ten gehoore had gebracht en werd hem een welgemeend „tot weer ziens" toegeroepen. - Zondag 1.1. had de jaarlijksche on derlinge wedstrijd plaats tusschen de ad- spirant-leden der Haarlemsche Cricketclub „Rood en Wit". Vier prijzen, bestaande in kunstvoorwerpen, waren beschikbaar, twee voor batten en twee voor bowlen. Om de eerste twee prijzen werd door zeven leden gestreden. De eerste prijs werd behaald door den heer J. H. Meyer; de tweede door den heer H. Menten. Vier leden hadden zich aangemeld voor het bowlen. De heeren J. H. Meyer en H. L. Gerth van Wijk behaalden hiervoor reap, den eersten en tweeden prijs, terwijl nog een aanmoedigingsprijs voor batten te beurt viel aan den heer G. Wiarda. Maandagavond trad Herr Friedrioh Mitterwiirzer op in de titelrol van „Kean, oder Leidenschaft nnd Genie", schauspiel von Alex. Dumas. We kunnen niet zeggen, dat de keus van het stuk gelukkig was. Als comédie uit den tijd der romantiek, van 1836, vol van de onmogelijkste ver wikkelingen, opgeschroefd en onsamen hangend in de handeling, als stukken van dien tgd kunnen zgn, gelooven wij niet, dat het stuk zelf bijzonder in den smaak van het publiek viel. Het verdienstelijk spel van Herr Mitterwiirzer en zijne col lega's kon nu eenmaal van een' draak van 1836 geen aantrekkelijk en boeiend schouwspel maken. We achten het hier de plaats niet om in eene nadere beoor deeling van ,het tooneelstuk van den onden Dumas te treden, noch om na te gaan in hoeverre deze den historischen Kean in zijn stuk heeft recht gedaan. Liever willen wij enkele woorden wijden aan het spel der acteurs. Herr Mitterwiirzer toonde zich overal den actenr van groote gaven, die de situatie weet te beheer- schen. De verwachting, welke wij bij zijn eerste optreden van hem koesterden, heeft hij vervuld. Toch gelooven wij niet, dat zijn optreden zulk een kunstgenot heeft geschonken, als het geval was bg zijne kunstbroeders Ludwig Barnay en Possart. We schrijven dit evenwel niet toe aan zgne mindere gaven, maar wel aan den onzes inziens minder gelukkigen greep in zijn repertoire. Men zij in 't vervolg erop bedacht ons Haarlemsch publiek niet alleen voortreffelijke artisten, maar ook goede, degelijke stukken te geven. Van de medespelers voldeden ons bg- zonder Herr Lüpschütz, die als souffleur van het Drury Lane theater onverbeter lijk was. Herr Pittmann beviel ons den vorigen keer in de Posse beter dan nu. We gelooven dit evenwel geheel op reke ning van het stuk te mogen schrijven. De verdere rollen waren in goede handen. Men heeft ervan gemaakt, wat er van te maken was. In de Hamiet-scène voldeed ons Frl. Sokolska als eene bijzonder lieve Ophelia-figuur. Maandag avond had in de groote zaal van „Felix Favore" de eerste jaarverga- gadering plaats van de Middernachts- Zendingsvereeniging. Het doel dezer Ver- eeniging mogen wij bekend veronderstellen; toch zal het velen aangenaam zijn het een en ander te hooren mededeelen om trent haar werken, voornamelijk, daar Ds. H. Pierson, directeur der Heldring gestichten, de vriendelijkheid had hij deze gelegenheid zich beschikbaar te stellen tot het beantwoorden der vragen Is de wijze van werken der Middernachts- Zending aan te bevelen Is reglementeering der ontucht ge- wenscht V Reeds vroeg was de zaal meer dan ge vuld. Te ruim acht uur werd door den heer G. Post de vergadering met gebed geopend, waarna door dezen doel en werking der Middernachts-Zending werd uiteengezet. Voornamelijk op Zaterdag en Zondag avond zendt de Vereeniging na eene korte godsdienstoefening hare posten uit naar de plaatsen waar het kwaad der ontucht wordt bedreven. Door woord en geschrift tracht men den man of den jongeling terng te houden. In vele gevallen treft men doel, doch dikwgls betoont men zich onver schillig, terwijl het ook voorkomt, dat beduchtheid tot het bekend worden anderen weerhoudt. De houders der bordeelen zijn, 'tis natuurlijk, de M. Z. niet gunstig gezind en ook het publiek betoont niet altijd de gewenschte medewerking. In de houding der verschillende partijen ziet de Vereeniging echter een bewijs, dat haar werk niet vruchteloos is. Na deze inleiding beantwoordde Ds. Pierson de volgende twee vragen Is de wgze van werken der Midder nachts-Zending aan te bevelen? Spreker begon met de verklaring, dat de Nederlandsche Vereeniging tegen de prostitutie na een elfjarig bestaan, hoewel zich bewegende op een maatschappelijk standpunt, de zaak der M. Z. niet vijandig is, al beweegt deze zich op een positief christelijk terrein. In tegendeel de M. N. verdient de algemeene belangstelling. Als zoovele goede dingen was die Ver eeniging zoo van zelf gekomen; vanwaar is niet te zeggen. Soms gebeurt het dat zaden nit Brazilië overwaaien om in Europa te ontkiemen, zoo ook is't zaad der M. Z. in 't Noorden tot rijpheid gekomen, hier op vruchtbaren bodem overgeplant. Spre ker ziet in de M. Z. den ontbrekenden schakel in het werk tegen de prostitutie; het vond hier een omgewerkten bodem, doordat reeds het optreden van anderen tegen de ontucht het volksbewustzijn had wakker geschud. In de M. Z. zit beteekenishet is een krachtige volksuiting bewerkt door chris- telijken geest. Juist deze uiting moet de regeering noodzaken tot het bestrijden der ontucht. Spreker wees er op dat reeds in de zedelooze zestiende eeuw het volksbewust zijn zich tegen de ontucht en hare gevol gen begon aan te kanten en hoe reeds in de zeventiende eenw tengevolge hiervan de tucht veel verbeterd was, doch dat men moet big ven waken tegen alles wat dient om laagheid en onzedelijkheid te bestrijden. De tweede vraag: Is reglementeering der ontucht gewenscht werd vervolgens beantwoord. De Vereeniging tegen de Prostitutie plaatst zich op een maatschappelijk stand punt, omdat zij zich dan verzekert van den steun en medewerking van allen die meenen dat reglementeering der ontucht een schande is, en tegen nationale zonden, waartoe ook de ontucht behoort, door de natie in haar geheel moet bestreden wor den. Nog steeds vraagt het Nederlandsche volk Wie bestrijdt Men behoort dus den kring der werkzaamheden tegen de ontucht niet te bepalen tot ééne richting, en juist doordat de vereeniging geen kleur meer heeft, kan de regeering in deze tot haar plicht worden aangespoord. Reglementee ring van ontucht is noodig, zegt spreker, als kwaad geen kwaad meer is, en meer en meer zal zich de overtuiging vestigen dat reglementeering volstrekt het kwaad niet verhelpt. Spreker vervolgtMen spreekt van ge vallen vrouwen, nooit van gevallen man nen. Toch staan tegenover een gevallen vrouw tien gevallen mannen. Zoolang in Nederland nog zijn 4 i 5000 kinderen per jaar in ontucht geboren worden heeft de Nederlandsche man geen reden om zich hoo- ger te achten dan de vrouw, en wordt het tijd, dat men als éèn man opstaat tot den strijd. Vervolgens brengt de secretaris der ver eeniging, de heer H. Stap, het jaarverslag uit. Den 5 September 1888 ontstond de V. Zij telt thans een twintigtal leden, die door woord en geschrift samenwerken om den man van het kwaad af te houden. Bittere tegenstand, vooral van de zijde der bordeelhouders, is vaak haar deel. De arbeid gelukt het best bij jonge mannen het geweten is bij dezen nog niet tot zwij- gen gebracht. Onder ouderen is het werk moeielijker. Toch worden velen terugge houden, waartoe ook de vrees voor her kenning medewerkt, terwijl het blijkt, dat het bezoek aan de huizen van ontucht reeds verminderd is. Soms hebben de leden treffende ont moetingen een paar voorbeelden strekten hiervan ten bewijs. Reeds hebben twee leden der M. Z. te Amsterdam eene vereeniging die thans veertig leden telt, terwijl ook te Utrecht, den Haag en Rotterdam de M. Z. met succes werkzaam is en in verschillende plaatsen afdeelingen in wording zgn of de belangstelling ontwaakt. Hnlde werd ge bracht aan den steun der Nederl. Vrou wenbond, de politie en de gemeente der Zevendedags-Baptisten. Na voorlezing van dit Verslag volgde dat van den penningmeesterOntvangsten ƒ359.725, uitgaven ƒ327.335; goed slot 33.29, waarna nog de heeren Van der Steur en Müller een en ander mededeel den omtrent den uitslag der M. Z. te den Haag en te Amsterdam. De laatste uitte den wensch, dat ook te Haarlem spoedig een lokaal mocht tot stand komen als te Amsterdam een toevluchtsoord voor ge vallen vrouwen. Aan de gelegenheid tot debat nam deel de heer Verstraaten. Hoezeer ook ingeno- mem met het werk der M. Z. meende deze, dat deprostitutie haar oorzaak vond in armoede. Uitroeiing der armoede, door het verschaffen van eene onafhankelijke positie aan de vrouw was dus aan te bevelen. De heer Pierson kwam met kracht tegen deze bewering op. Wel gaf soms armoede aanleiding tot den val; in geen enkel geval was armoede oorzaak. Te veronderstellen dat de vrouw zich door armoede overgaf als prostituee wei gerde spreker aan te nemen; dien smaad verdienen de armen niet. De heer Verstra ten gaf toe, dat armoede soms aanleiding tot het kwaad gaf. Vervolgens sprak nog iemand, die, voor zoover verstaanbaar, zich bewoog op het standpunt ingenomen door den heer Verstraten. Het antwoord van den heer Pierson bevatte in hoofdzaak het bewijs der stelling dat rijkdom geen waarborg is tegen de zonde. De vergadering werd vervolgens met gebed en dankzegging besloten. Gedurende den duur der bijeenkomst heerschte in de zaal, niettegenstaande de groote opkomst en de drukkende warmte, een goeden geest. Te oordeelen naar het groote getal uit- noodigingen was het vooruit te bereke nen, dat velen niet konden toegelaten worden. Bg hen die tegenwoordig waren, heeft zeker de jeugdige, nuttig werkende Vereeniging een goeden indruk achterge laten, In de vergadering van het Depar tement Haarlem der Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen", Maandag avond gehouden, is gekozen tot Commissaris voor de Spaarbank de heer Mr. C. G. von Reeken, en tot Commissarissen voor de Volksbi bliotheek de heeren C. A. Honigh en W. C. de Vos. Bij Kon. besluit van 12 October is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de dirigeerende militaire apotheker met rang van Luit-kolonel G. C. W. Bohnensieg, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. 1.1. Zaterdag avond is door een In specteur van politie de bierhuishouder en slijter H., wonende Brouwerstraat, bekeurd ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. 1.1. Zondag voormiddag hebben twee schoorsteenbranden plaats gehad bij een water en vuurverkooper in de Rozensteeg en in de Amsterdamstraat, terwijl even later begin van brand is ontstaan in eene woning aan de Zomervaart door het vlam vatten van een pan met vet, die op 't vuur stond. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 16 Oct. 's namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Goedgekeurde besluiten. 2. Proces-verbaal keurmeester afkeuring vleesch. 3. Voorstel B. en W. W. bestrating en rioleering nieuwe wegen bewesten Leidschevaart. 4. Idem idem afwijzing contractsverlen ging gasfabriek. 5. Idem idem plan aanbouw Schoter kwartier, met advies comm. ad hoe. 6. Idem idem plan aanbouw Heerensingel, met idem. 7. Idem idem beschoeiing Heerensingel. 8. Idem idem bij rekeningen school C. bewesten de leidschevaart. 9. Rapport comm. v. fin. begrooting 1890 St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 10. Aanbevelingen twee leden plaatselijke comm. lager onderwijs. 11. Voorstel B. en W. W. uitdieping Nieuwegracht. MATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. Be Burgemeester van Haarlem roept bij leze op den milicienverlofganger Otto Willem de Nobel uit de gemeente Haarlem, van de lichting 1887, behoorende tot het 7e rigiment infanterie, om zicb op Vrijdag, den 1 November aanstaande, des namiddags vóór vier ure, te bevinden te Amsterdam bij zijn korps, voorzien van al de voorwerpen vaa kleeding er: uitrnstiug, door hem bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde overeen komstig art. 144 der militiewet, wegens overtre ding van art. 143 der wet in werkelijken dienst te worden gesteld. Haarlem16 October 1S89. De Burgemeester voornoemd. E. A. Johdens. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van brieven en verdere stukhen geadresseerd aan onbekende personen, welke stukken door de Afzenders kunnen worden opgevraagd. Brieven, Wed, de Bruin, Amst.; Mej. J. Ilinze, id.; G. Kemper, id.; Mej. M. E. Verheet, id.; Mej. E. Dijken, id.; A. v. Rootsduur, id.; B. H. Zijs- ling, id.; Eon, id.; M. Verkerk, id.; C. v. Tiju, Haarlem.; Ligtvoet, Leiden.; W. v. Eden, Nieuwe- diep,; Mej. J. C. Zandorp, Rott.; Lader, Vlieland; Mej. L. Brugman, Briefkaarten. Mej. G. M. Wolf, Amst.; Mej. A. W. L. Hisr sink, id.; H. v. Dijken, id.; Mej. A. Meinen, id.; A. Snel, id.; J, Bouman, id.; Mej. Buismann, id.; Mevr. L. Buys, s'-Hage.; Luther, Leiden.; J. Heits, N. Amstel.; Buitenlandsche Brieven, v. d. Dool, New-York.; Huguenin, Keulen. Mej. E. v. Keys, Yersen.; A. Snoek, Pretoria. Verkorenid. Verzonden geweest door het Hulpkantoor te: Bennebroek Limke, Elgersberg. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 14 October. Witte tarwe 7.7.10. Rogge 4.95 Haver 3.30 3.375 Garst 3.10 4.50. Buivenboonen 7.05 Groene erwten 10. Capucijners 10. Marktberiebt van 10 October. Aardappelen. Aang. 980 verk 640 H. L» L. pr. ƒ1.50 H. pr. ƒ3.50. Appelen. Aang. 430 verk 360. H. L. L. pr. ƒ2.50 H. pr. 7.00. Peren. Aang. 160 verk. 120 H. L. L. pr. ƒ3.00 H. pr. 7.50. Boter. Aangev. 224, verk. 224, K.G. L. pr. 1.25 H. pr. 1.50 p. K.G. Biggen. Aangev. 79, verk. 63 stnks. L. pr. ƒ7.00 H. pr. 19.00 p. stuk. Sociëteit „VEREENIGING". CONCERT op Woensdag 16 October des avonds te 8 uur, door het strijk-orkest van het Gemeente» lijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-» Kapelmeester C. P. W. KR1ENS. PROGRAMMA. 1. CommandeursmarschLatann. 2. Ouverture „Prometheus"Beethoven. 3Serenade (voor strijkinslrumcnten)Haydn. 4. Fantaisie voor Fluit-soloBÖhm. Uit te voeren door den Heer George Smidt. 5Fantasieaus der Oper Tannhiiuser. Wagner. 6O uverture op Schubert's Liederen.Suppé. 7. a. TriiumereiWuerst. Viool-solo door den Concertmeester Martin Wolters. b. Serenade des MandolinesDesormes. 8. Charlotten Walzer aus der Ope rette „Casparone"Millöcker. 9. Potpourri aus der Operette „Der Jungfrau von Belleville"Millöcker. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 17 Oct. 1889, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaA. Hesse. 2. AdagioC. A. Fischer. 3. Sonate No. 2A. Guilmant. a. Allegro moderato. Larghetto. c. Allegro vivace. 4. Marche funèbre..Chopin. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2