HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 80. Elfde Jaargang. 144. van WOENSDAG 30 October 1889. N ieu wsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. 5TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. meer 5 cents, groots letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Miss Fay. Het wonderbaarlijke en onbegrijpelijke trekt den mensch met onweerstaanbare macht. Dinsdag avond kon men van deze waarheid weer eene her nieuwde bevestiging zien in het buiten mate talrijk •opgekomen publiek voor de Séance van Miss hay in den schouwburg. Er was letterlijk geen plekje onbezet en velen, die geen besproken plaatsen hadden, moesten zich inet staanplaatsen tevreden stellen. In de middeleeuwsche sproke van Parthonopeus •ende Meliore wordt ons verhaald, hoe de ridder in het tooverslot van Meliore door onzichtbare handen wordt bediend en geholpen. Hoe op ge heimzinnige, onzichtbare wijze allerlei muziek instrumenten hunne liefelijke toonen doen hooren en hoe dit alles den jongen ridder met schroom vervult voor de wonderen, die hij ziet gebeuren. Wat wij in dezen middelecuwschen roman hooren verhalen, konden onze oogen Dinsdagavond zien geschieden. Op geheimzinnige, onverklaarbare wijze werden binnen het zijden tentje, waarin Miss Pay, terdege vastgebonden, had plaats genomen, allerlei muziek-instrumenten bespeeld, voorwerpen verplaatst en spijkers ingeslagen. Dit alles onder controle van twee heeren uit het publiek, die zelfs om beurten binnen het tentje Miss Fay konden controleeren. Onmiddelfik na afloop van elk experiment moesten beide heeren verklaren, dat de banden, waarmee de dame aan handen, voeten en hals gebonden waren, ongeschonden waren. Dezelfde toeren ongeveer werden herhaald, ter wijl Miss Fay geplaatst, werd in eeü houten kastje, dat haar ter uauwernood ruimte aanbood, maar zoo was iugericbt, dat haar hoofd, voor iedereen zichtbaar, er boven uit stak. Hoe 9uel dan ook weer 11a elk experiment het achterste gedeelte werd verwijderd, steeds bleken de handen onge schonden te zijn. Ten slotte verdween een zakmes van een der coutroleerende heeren op geheimzinnige wijze in het kastje en een oogenblik later waren alle handen, waarmee Miss Fay gebonden was, door gesneden. Niet minder belangwekkend was het experiment der tweede afdeeling. Miss Fay werd daarbij zoo danig met een koord aan eene stevig vaststaande plank vastgebonden, dat zij zich niet van hare plaats kon hegeven. De uiteinden van het koord liepen door twee gaten in de plank en waren voor ieder zichtbaar. Als te voren werdeu nu in het tentje instrumenten bespeeld, verschenen af «n toe handen door de openingen in het omkleedsel ervan, terwijl blijkbaar Miss Fay zich niet van hare plaats begaf. Toen dan ook het gordijn werd weggeschoven, zat zij nog even zoo vastgebonden als te voren. Na de pauze kwamen drie andere heeren ter controle op het tooneel. Twee ervan waren, zoover wij weten, bekende Haarlemmers, wier goede trouw boven alle verdenking is. In het tentje werden weer inuziek-instrumenteu etc. geplaatst waarna het voorhaugsel werd vastgespijkerd. Miss Fay plaatste zich toen met twee van de heeren voor het kabinet, op een drietal stoelen. Nadat de drie personen elkaar bij de hand gevat hadden, zoodat geen van drieën eenige beweging kon maken, zonder dat de anderen het moesten bespeuren, werdeu zij met een groen kleed zoodanig bedekt, dat het hoofd alleen onbedekt bleef. De derde controleerende heer bleef opletten of er ook van buiten af iets in het spel kwam: Niettegenstaande al deze voorzorgen, bewoog het kleed van het cabinetje zich op hevige wijze, de instrumenten werden bespeeld en benevens andere voorwerpen door eene opening in het omkleedsel naar huiten geworpen, Op hevel van Miss Fay hoorde men afwisselend de verschillende instrumenten. Het sterkste stuk en voor ons het geheimzinnigste, vertoonde Miss Fay ons in de vierde afdeeling. Het 3cheen ons en ook anderen van het publiek toe, dat haar dit dan ook de grootste inspanning kostte. Miss Fay lichtte, enkel door hare handen op de voorwerpen te leggen, achtereenvolgens een gewone honten stoel, een houten tafeltje en een klein marmeren tafeltje omhoog en droeg die, hangende aan hare handen, rond. Bij de twee eerste legde telkens een der controleerende heeren ook zijne handen op het voorwerp. Het behoeft niet gezegd te worden, dat èn de voorwerpen, èn de handen van Miss Fay ten scherpste werden bekeken en onderzocht. Ziedaar, heel in 't kort, de voornaamste experimenten van de Amerikaansche dame. Behoeft het verklaring, dat het publick een en al verbazing was? Het vergat er somwijlen het applaudisseeren door, waarmee anders het Haarlem- sche publiek nu juist niet karig is. Omtrent de quaestie of men in de séance van Miss Fay een welgelukte fopperij of iets anders te zien heeft, loopt de meening van het publiek, voorzoover wij hebbeu kunnen nagaan, meer uiteen, dan die van de verslaggevers der verschillende plaatselijke bladen. Deze denken toch eenstemmig aan mystificatie. In deze scharen wij onze echter niet op hunne zijde. Het dunkt ous het wijste „in dubio" zich te onthouden. „There are more things in heaven and earth, Horatio, Than are dreamt of in youz philosophy" zeggen wij met Hamlet en wachten ook in deze op „meer licht." Jammer, dat Miss Fay zelf zich niet bepaalder uitspreekt, hoe zij hare experimenten wil beschouwd hebben. Menigeen zou dienaangaande iets meer gedecideerds willen hooren, dan het op het pro gramma medegedeelde, dat voor meer dan ééne uitlegging vatbaar is. Ook gisteravond hebben wij de Séance van Miss Fay bijgewoond, maar zijn er weer even wijs van daan gegaan als wij er kwamen. Bestond er den vorigen keer voor ergdenkenden nog schijn of scha duw van fraude bij de controle, hieraan kon nu onmogelijk gedacht worden. Hoe men ook eene oplossing zoekt, men vindt er geene, die met redelijken grond aanneembaar is. De Eerste Kamer heeft met algemeene stemmen goedgekeurd de volgende ont werpen instelling van een konsulaat- generaal te Teherangewijzigde druiflnis- konventie; bepalingen op het visschen in territoriale waterenuitgaven voor de volkstelling; aanvalling der artsen-wet; uitbreiding der maréchaussee; verkoop van grond te Bergen op Zoom; onteige ning voor den bouw van twee slnizen op de Drentsche Hoofdvaartverbetering van de Waal; nadere regeling van de dienst en het gebruik der spoorwegen, waarop met beperkte snelheid wordt vervoerd; wijziging der Indiesehe begrooting. Met 36 tegen 6 stemmen werd aangenomen het ontwerp betreffende den aanmaak van een pantserdekschip, nadat de Min. van Marine verklaard had, dat de kontrakten gereed liggen, zoodat nu geen gevaar meer bestaat, dat de raming neg eens weêr verhoogd zal worden. In afwachting van de schriftelijke ge- dachtenwisseling in zake de onderwijswet en de konsignatie-kas, is de Kamer voor- loopig weder uiteengegaan. De aanleg van een commnnatie- en inundatieslnis in den ringdijk der Haar lemmermeer bij Aalsmeer is thans vast bepaald. Van wege de genie wordt de aanleg ten behoeve der stelliDg Amster dam tot stand gebraoht, doch daar deze sluis een nieuwe verkeersweg opent, draagt de gemeente daarin by. Voor Haarlemmermeer is de schutsluis van veel beteekenis; zij toch maakt het mogeiyk de Bchepen die thans alleen de ringvaart kannen bevaren ook op de hoofd en kruisvaarten in den polder kannen ko men, en dus alsdan het vervoer zeer ver- gemakkelyken. Ds. Dekking, predikant by de Herv. Gemt. te Haarlemmermeer, heeft voor het beroep naar Klaaswaal bedankt, doch dat naar Hagestein aangenomen. Dat het ook in de Argentynsche Republiek „al geen goud is wat daar blinkt" bewijst, dat twee gezinnen, een nit Hout rijk en Folanen en een nit Sloten in Maart j.l. vertrokken, thans in hoogst armoedi- gen omstandigheden zijn teruggekeerd. Ook de berichten van nit laatstgenoemde ge meente en Haarlemmermeer vertrokken emigranten, tot den arbeidenden stand be- hoorende, luiden zeer ongunstig. HAARLEM, 29 October 1889. In den vreemde wordt geklaagd over de groote landbezitters in Nederland die de wet geeft er hnn het recht toe hunne bezittingen slechts met een bordje als verboden terrein behoeven te kenmer ken om voldoende de macht te hebben, ieder van eigen terrein te weren. Wandel onder Overveen, Bloeraendaal, Santpoort, Heemstede, overal „Verboden toegang". Verboden toegang, tot de plekjes waar ge als jongen Uwe gelukkigste uren sleet, waar ge droomdet of zat te soezen, al naarmate Uwe oogenblikkelijke geestes toestand U ingaf. Onze prachtige, begroeide Brederosche duinen, de duinen achter Bloe- mendaal en verder strekkende „verboden terrein". Ge loopt lange den weg, ge waagt een stap links of rechtskans hebt ge weggezonden te worden als een stoute jon gen terwijl ge reeds de grijsheid nadert en volstrekt niet van plan zijt Uwe han den te bezoedelen aan het wild van den eigenaar. Nu wordt het verbod wel niet altijd in zyne gansche uitgestrektheid op genomen of uitgevoerd, maar de kans van verwijdering blijft bestaan. Klagen de vreemden, de eigen landskinderen schik ken zich ook noode in den toestand, en dat wel in een tijd nu alles pu bliek domein wordt, tot zelfs het intieme leven van keizers en prinsen, ja zelfs niet uitgesloten het private leven van menschen als Verwaayen en consorten komt tegen woordig zichtbaar voor ieder die het weten wil. Men wenscht echter niet alles te weten, hoewel er toch wel zyn die overal notitie van nemen, tot zelfs van het verleden onzer loopjongens. Dit kon de vorige week nog opgemerkt worden, aan de Deventer firma's die geen jongens meer in 't werk nemen, of zij moeten voorzien zyn van het „ver- eerend ontslag" hnn toegewezen door de Schoolcommissie. Te Haarlem bestaat wel het „vereerend getuigschrift" maar niet de vereeniging van firma's tot bovengenoemd doel. 't Ie wel jammer, want de ondervinding leert, dat een eervol ontslagen schooljongen staat tot een te vroeg van school weggeloopen knaap als een flink werkman tot een ba liekluiver. Een bedorven jengd wordt niet goed gemaakt door een welbesteed volgend leven zoo is 't by de jongens, zoo is 't met alles in de maatschappij. Een verkeerd aangelegd bouwplan is niet te verbeteren door fraaie afbraaktheorien zie de nn by- na voltooide Barrevoetsteeg, of wat ook in de toekomst de naam mag zyn van de straat, op zioh zelf goed genoeg, maar enfin overtnigt U van de waarheid en beken voor 't minst, dat de sohoonheidslyn by het werk niet is in acht genomen. Zie den bevalligen kronkel, gevormd door Bar- revoet- en Keizerstraat aan de Zuidzijde de vermakelijke grillig gebroken lyn van deze straten met den nitwas van vier huizen op de Botermarkt aan de Noordzijde. Breekt ze weg en ge zyt nog niet klaar, tenzij een goede genins te eeniger tyd de blokken hnizen opneemt en ze brengt ter plaatse waar ze gebrnikt kunnen worden, b. v. b. tot demping der ontelbare kuilen in het plaveisel op het Verwnlft, thans by slordig weer een modderpoel, zonder goed voetpad. In het Radicaal Weekblad kwam voor eenigen tyd een artikel voor van den Engelschen hygiënist Dr. F. R. Ailin- son, waarvan met het opschrift Brnin Brood eene menigte afdrnkjes verspreid werdende inhoud behoort in alle opzichten i gelezen en ter harte genomen te worden. Bruin brood wordt gebakken van onge- builde tarwe. Ten onzent wordt het niet veel gebruikt, omdat by ons nog al veel roggebrood gegeten wordt, maar vóór een goede vyf en twintig jaar was het gebruik in de provincie en de stad Utrecht zeer algemeen en het waren voornamelijk de kinderen, wier gezonde eetluBt dat bruine brood, weitebrood, verkozen hoven elke andere broodsoort. Nn is het bekend dat kinderen over 't algemeen slechte beoor deelaars zyn op 't stuk van spijzen, doch brengt men deze in verband met de op merkingen van Dr. Allinson, dan is hnn goed inzicht in deze te rechtvaardigen. Eenige kwalen, als Engelsche ziekte en onvoldoende stoflwisseling kunnen voor komen worden door 't gebrnik van bruin brood, bevattende, het de minerale be- standdeelen van het koren, welke by het bnilen verloren gaan en dus in het witte brood niet voorkomen. Bruin brood en water, zegt hij o.a. bevat ten alles, wat noodig is om het leven te onderhonden, ook by iemand die hard werkt. In verband met bovenstaand werd Maan dagavond eene vergadering gehouden waar toe opgeroepen waren de besturen der vereohillende vakvereenigingen voor werk lieden en anderen. Hier werd door den heer D. de Clercq de wenschelykheid be toogd van het gebruik van brnin brood ook door den werkman. De voordeelen er van werden uiteen gezet en de tegenwoordigen werden er op gewezen, dat elk in zyn kring tot het gebruik behoorde mede te werken. Een eerste vereischte van het brood zou echter moeten zyn dat het gebakken werd van zui ver tarwe. De directie van de broodfa briek DeVolharding"heeft reeds de noodige maatregelen genomen om hierin te voorzien, aangezien deze zioh voorstelt het genoemde bruine brood, aan boven gemelde voorwaar den voldoende, verkrijgbaar te stellen by de depóthouders tegen den prijs van tien cents per kilo. Indien vereenigingen zich wilden beschikbaar stellen tot ontvangBt van partijen van dit brood, zou de prys nog lager kunnen gesteld worden. Als proeve van fabrikaat was een voor raad brooden aanwezig, waarvan men zich kon bedienen om over de hoedanigheid te oordeelen. Een jpaar aanwezigen verklaarden de smaak en de kleur van het brood over eenkomstig met dat waarmede zij vroeger hadden kennis gemaakt. De directie der broodfabriek houdt zich verder aanbevolen tot het ontvangen van alle mogelijke opmerkingen. Na nog eenige mededeelingen in verband met gewenschte wijzigingen in de verhou ding van het zieleDgetal dezer gemeente tot de personeele belasting en eene aanspo ring tot het richten van een verzoek tot de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in verband tot het doen waardeeren der bewijzen van eervol ontslag aan leerlingen, die den geheelen schoolcnrsns mede gemaakt hebben, giDgde vergadering niteen. Vrydag&vond hadden we het genoe gen de afscheidsvoorstelling van Herr Mitterwürzer by te wonen. We hadden gehoopt, dat èn de persoon lijkheid van den kunstenaar èn de rol van Hamlet, waarin hy optrad, genoeg aantrek kelijks voor het Haarlemsch pnbliek zou den hebben om het in grooter getal te doen opkomen dan de vorige keeren het geval was. Onze hoop bleek evenwel ij del.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1