HAARLEM8CÏÏ PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 91 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 16 November 1889. op ZONDAG 17 Nov. 1889. N ieuwsberichten. telephoonndmmek TEEEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk, Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiên worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, J. Barbas pred. te Schaarsbergen. Bevestiging van P. E. Barbas. Nam. 2 ure, O. Schrieke pred. te Zand voort. (Voor Hoog). e Avonds 6 ure, P. E. Barbas. Intrêe. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2Vs nre, J. D. van Arkel. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Maandag 's av. 6 ure, Knottenbelt. Open bare catechisatie. Mattb. 11:7 vv. Woensdag 's avonds 7 ure, Snethlage. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Moeton. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, ArbousseBastide de Paris. 'Collecte pour la Société des traités religieus. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. .Houderdag 's av. 7Vs ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. "'s Avonds 6 ure, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. 's Avonds 6 ure, de Vries. Remoustrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. J. Hooijkaas. pred. te Rotterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Baron van Doorn. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Luk. 18 31 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Swaan. Bijbellezing. lokaal v.de Jongelings-vereeniging. Annastraat. Donderdaggen?. Sn.,Knottenbelt. Bijbellez. Ds. Swaan verzoekt dengenen, die van zijn catechetisch onderwijs wenschen ge bruik te maken, zich ten zijnen hnize (Florapark 22) te willen vervoegen a.s. Maandag van 10 tot 1 uur. Met hartelijken dank nog ontvangen ter aanvulling van de turfcollecte bij Ds. Snethlage van D. f 10.NN. f 5.M. f 5.en bij Ds. Smeding van NN. f 1. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. Kuilman Pred. te Heemstede. Beverwijk. Voorm. 10 ure, C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. 'Voorm. 10 ure, J. Sepp. Voorm. Woensd Heemstede. 10 ure, G. van Herwaarden, Pred. te Bennebroek. ig 's Avonds 61/2 uur, J. Kuilman. Voorm. Hillegom 10 ure, M. Buchli Eest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld, C.Ez. 's Avonds 6 nre, C. van Koetsveld C.Ez. Voorm. Sandpoort. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Voorm. Spaarndam. 10 nre, H. J. Bergsma. Vele en. Voorm. 10 nre, H. Waardenburg. 's Avonds 61/2 ore, T. Wagenaar, Evangelist te IJmniden. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. De Nutslezing. In de Groote zaal van de Sociëteit de Kroon had Dinsdag de eerste buitenge wone vergaderiDg met dames plaats van het Departement Haarlem der Maatschappp „tot Nut van 't Algemeen". Vóór de Spreker van den avond, de heer Justus van Maurik Jr. van Amster dam, zijne voordracht begon, opende de heer P. Dyserinck deze vergadering, met een kort woord erop wijzende, dat voor korten tijd het Departement Haarlem hon derd jaren had bestaan, op welke wijze het Departement zich had uitgebreid in de laatste dertig jaren en wel voorname lijk onder 't bestuur van mannen als A. C. Kruseman en Mr. H. Jacobi, mannen onder wier Voorzitterschap het getal leden klom van zestig tot ongeveer vierhonderd en door wier ijver en voortvarendheid de verschillende inrichtingen van 't Departe ment een vroeger niet gekenden bloei be reikten. Het Bestuur vond zich verplicht de buitengewone verdiensten van deze heeren hier in 't openbaar te erkennen. Na deze uiting, waaraan de vele aan wezigen lnide hunne goedkeuring hechtten, betrad de heer Van Maurik de spreekplaats en boeide zijn gehoor met de voordracht van de novelle „Kromme Krisje". De heldin van het stnkje is een kind uit de volksklasse het kind doet zich niet van de beste zijde kennen gedurende haar eerste optreden. De oorzaak ervan lag niet diepsteeds woei de alles ver stijvende wind der onverschilligheid het schaap langs de gevoeligste plekken van het gemoedsleven, zóó was het kind op twaalfjarigen leeftijd schijnbaar onvatbaar voor de indrukken, welke b.v.b. sterfgeval len van ocders op kinderen maken, doch tevens had Krisje nog niet geleerd droef heid voor te wenden. Nadat haar zoogenaamde gevoelloosheid hare verwijdering van de school had be werkt, bekwam Krisje eene plaats als lom- pennitzoekster in een magazijn, waarvan de eerstaanwezende een oud-soldaat was, die, levende van een klein pensioen, een uit gebreide menschenkennis bezat en bij een goed humeur over een schat van levens lust beschikte. Kromme Krisje hechtte zich aan dezen kalmen tachtiger, wat ten gevolge had, dat, toen zij later ouderloos werd en de onde haar een onderkomen ten zijnent aanbood, toen eigenlijk haar opvoeding begon. Nog een jaar of vier leefden zij zoo sa men. De omstandigheden waren er door het blind worden van den ouden Gerrit, niet gunstiger op geworden, doch Krisje spande zich er voor en voorzag, op haar treffende eenvoudige, echt lieve manier den ouden man van het noodige. Toen de dood deze hechte band had verbroken, kwam Krisje in een ander gezin, waar zij spoedig, dank zij haar liefdebetoongeacht en bemind was. Ziedaar het dorre geraamte van de ge schiedenis, waaraan de heer Van Maurik door zijn fraaie voordracht klenr en leven gaf. Het eenvoudige verhaal bekomt door de vele eigenaardigheden van 's Sprekers persoonlijke gaven eene groote mate van aantrekkelijkheid welke zelfs indruk maak te op den woesten troep jongelieden, die het zich achter in de zaal schenen tot taak gesteld te hebben de aandacht op verschillende wijzen af. of liever te leiden op de ongemanierdheid en het volslagen gebrek aan goeden toon die hen dien avond kenmerkten. Zou 't Bestuur die heeren in het vervolg den toegang niet kunnen weigeren, of, zoo dit niet kan, een paar mannen ter hunner bewaking willen aanstellen. Na de pauze werd voorgedragen het allerdolste stukje :Eene heel lieve Verrassing. Hier bleek opnieuw de macht van het gesproken woord. Hoeveel fijne trekjes, die bijna niet de aandacht trekken onder 't lezen, of verloren gaan onder den Btort- vloed van geestigheden, die van Maurik kenmerken, komen thans in een helder licht. Hoe sehalks staat tegenover de kleinsteedsche algenoegzaamheid der tante de veelzeggende mimiek van den tafel vriend hoe krijgt het geheel klenr en leven door den aangenaam afwisselenden toon der voordracht, waarin Van Maurik niet ligt zijn meester vindt. Trilde in „Kromme Krisje" menigmaal de snaar van 't mededoogen en ontlokte spreker hier en daar eene opwelling tot iets hoogers aan zijn gehoor, in „de heel lieve verrassing" brachten de aangebrachte toevalligheden met wat humor van de rechte soort een prettige stemming te weeg, waarbij door menigen gullen lach de Spreker zich kon overtuigen, dat hij zich hier te Haarlem een dankbaar publiek gevormd heeft. Twee Muziekuitvoeringen. Het strijkorkest van ons Gemeentelijk Muziek corps gaf Woensdag avond zijn derde concert in de sociëteit „Vereeniging." Re opkomst van de Leden met hunne Dames was goed en gaf blijken van de blijvende belangstelling in ons wakkere orkest en in den niet minder wakkeren directeur. Meer en meer blijkt het, dat er in Haarlem ruimte is voor concerten, zooals de Heer Kriens die weet te organiseeren, met een programma van goede, doch niet al te zware muziek. Voor ons is het altijd een groot genot, bet strijkorkest te mogen hooren. Wij verlustigen ons altijd in de muzikale voor- drachtswijze ervau, en verkwikken ons steeds aan de warmte, die van het geheel uitgaat. Er is ziel en leven in dit lichaam, het heeft goed bloed en een krachtigen polsslag. De verschillende nommers van het programma werden ook nn goed afgespeeld. Het eene natuurlijk heter dan het andere. Tot de beste brengen wij het „Königs Gebet" uit Wagners „Lohengrin," waarin het koper zich uitstekend van zijn taak kweet en het voorspel oit de derde acte van Rei- necke's opera ,,Kónig Manfred," waarvan de keurige uitvoering het kwartet tot eer verstrekte. De klank ervan, door de sordin gedempt, was zeer mooi, de voordracht daarbij eenvoudig en fijn genuanceerd. Met veel smaak werd ook de aardige Idyle van Eilenherg „Die Mühle im Scharzwalde" gespeeld. Zij werd gebisseerd. De Heer Wolters, concertmeester, speelde zeer verdienstelijk de be kende „Ballade et Polonaise" van Vieuxtemps. Hoewel zijne technische ontwikkeling in de Polo naise niet alles volmaakt tot zijn recht kon brengen gaf de voordracht toch menig gelukkig oogenblik. De Heer Haagmaos, pianist alhier, accompagneerde met bekwame hand. Door zijne welwillendheid verplichtte hij allen ten zeerste aan zich. Het volgende concert zal plaats hebben op Zondag 24 Nov. a.s. en is toegankelijk voor het publiek. Donderdag avond begaven we ons naar de con certzaal van de sociëteit „de Kroon" om er de eerste uitvoering van de liedertafel „Haarlem's Zanggenot," onder de leiding van den Heer W. Wiegant, bij te wonen. Dit concert was geheel van vocalen aard. Behalve door het zeer talrijke koor werd er gezongen door den bekenden Am- sterdamschen tenorzanger den Heer Herman Ven- verloo, en door een kwartet een vier goede zanger3 uit de Vereeniging. Het programma gaf veel af wisseling en bevatte zes koorwerken even zoovele solo voordrachten en een viertal kwartetten. Er werd door alle uitvoerenden goed gewerkt en alles getuigde van veel toewijding en liefde voor de kunst. De koren werden con amore gezongen; meestal met goeden klank. „Aan een beekje" op muziek van Kreutzer klonk zeer beschaafd en kenmerkte zich door een goed ensemble. Dit zelfde mogen wij zeggen van „Stille Nacht" van Heinze. „Op zee," een moeielijk toonwerk van deVliegh, klonk mede zeer verdienstelijk. Wij hebben respect voor den Directeur en voor de H.H. Zangers, die de moeielijkheden erin aandurfden en in vele op zichten zoo flink overwonnen. De Heer Wiegant is met „Zanggenot*' op den goeden weg. De Heer Venverloo had met zijne liederen veel succes. Hij zong ze dan ook verdienstelijk. Zijne stem is niet groot, in de hoogte zelfs licht en dun, maar zeer geschikt voor het genre van liederen, waaruit zijn repertoire bestaat. Hij zong o.a. „Maartje van Schalkwijk" van Hol, „In het zonnige hoveken" van Brandts Buys, „Ballade en Serenade" uit het zangspel „Yolande" van Wambach, enz. In de voordracht zoekt de Heer Venverloo zijn grootste kracht. Hij gevoelt de bekoring van zijne liederen en wil ervan overstorten in de harten zijner hoorders. Bij het grootste deel van het publiek van Donderdag avond gelukte hem dat; 'tzou hem vast bij allen gelukt zijn, indien zijne voordracht wat eenvoudiger, wat ingetogener geweest ware. Het kwartet klonk uitnemend. De Heeren waren zeer rustig, luisterden goed naar elkander en ver kregen daardoor een keurig ensemble. In het Schafer's Sonntagslied" van Kreutzer werd de Dnitsche tekst goed uitgesproken. Waarlijk het viertal ambitiëuse zangers mag tevreden zijn. „Zanggenot" heeft een goed concert gegeven. De Heer Wiegant en het Bestuur kunnen op dezen avond met voldoening terug zien. B. Ter besparing van de lakensche kleeding bij corveeën, gymnastiek, enz., zal bij de infanterie eene proef worden genomen met een eenvondigen linnen werk kiel, ongeveer van het model en de stof van dat kleedingstuk, bij de vesting-artil lerie en de genie-troepen in gebruik. Professor Fruin en professor Bnys, beiden mannen van erkende bekwaamheid hebben betoogd dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal het ontwerp der Wet op het Lager Onderwijs, zooals het door de Tweede Kamer is vastgesteld, behoort aan te nemen. Nn komt een derde Hoogge leerde, de Leidsche hoogleeraar M. J. de Goeje, juist het tegendeel verkondigen, namelijk: dat de Eerste Kamer de Wet niet mag aannemen. Prof. de Goeje is de meening toegedaan, dat de liberale partij in de meerderheid is, dat de laatste ver kiezingen voor Gedeputeerde Staten dit bewezen hebben en dat de bewegiDg tegen de openbare school met kunst-en vliegwerk is in 't leven geroepen. üit het wapenmagazijn te Bergen op Zoom is eene belangrijke partij patroon hulzen en kogels ontvreemd. De daders, vier militairen, zijn ontdekt en tegen een uitdrager die de gestolen voorwerpen heeft opgekocht, is proces verbaal opge maakt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1