ken, naar Yildizdaarop volgde de keizer met prins Heinrich en een prins van Mec klenburg, en toen het gevolg. De opmer kingen der Turksche vrouwen over het gedrag van den sultan luidden ongeveer als volgt: «Heeft men ooit zulk een schandaal beleefd dat onze Padischah op Turksch gebied een vrouw den arm reikt en met haar in éen rijtuig stapt, en dat nog wel in een open! 't Is schande «Misschien", meende een ander, «heeft de vreemde keizer die vrouw medegebracht om haar aan den sultan te schenken." Toen men te Yildiz het middagmaal had gebruikt, trok de keizer en de keize rin zioh terug om, naar de sultan meende, wat te rusten. In plaats daarvan waren de keizer en de keizerin in een eenvoudig rijtuig een bezoek aan Stamboul gaan brengen, waar zij alles bezichtigden. Toen de sultan dit na verloop van een uur hoorde was hij doodelijk ontsteld en zond hij hun terstond een geheel regiment cava lerie achter na. Zondagnacht te drie uur is brand ontstaan in een perceel in de Huidenstraat te Amsterdam, bewoond door drie gezinnen. De beneden verdieping was slechts bij dag bewoond, op de eerste boven-verdieping woonde het gezin van den inspecteur van politie, Dornbosch, diejuist nachtdienst had en op de tweede een kleermakers gezin. Het laatste gezin heeft zich knnnen redden. Van het gezin Dornbosch heelt een knaap van tien jaar zich gered door langs een waterbuis naar beneden te glijden. De dienstbode is met een jonger kind nit een raam gesprongen, waarbij zij beide bee- nen brak en het kind belangrijke kwetsuren bekwam. De ongelukkige moeder heeft men niet knnnen redden een uur na het uit breken van den brand vond men haar ver koold lijk terug. Weder wordt een uitvinding mede gedeeld, namelijk van een elektrischen patroon. De elektrische vonk, die het slaghoedje vervangt, doet de lading in den geweerloop ontbranden en veroorzaakt ver hitting, Blag noch rook. Langs onze kust houdt zich in de laatste dagen een ontzaggelijke massa haring op, zoodat, wat vroeger nimmer plaats had, de te Nieuwediep binnenko mende visschers mededeelden, door om vangrijke scholen van deze vischsoort te zijn doorgezeild. Men is nu echter beducht, dat dit een ongnnstigen invloed zal uitoefenen op de vangst van schelviBch .en kabejjauw - 5% - Te Straatsburg wordt tegenwoordig veel gerstewijn gedronken. Door eene bij zondere behandeling heeft dit wijntje het geheele gistingsproces van den gewonen wijn ondergaan en het is volgens de Straat burger bladen een even smakelijk als gezonde drank. De ertswerkers te Amsterdam blij ven het werk staken. Uit Laren waren een goede twintig mannen aangekomen die onder bewaking der politie Zaterdag ochtend met het lossen der ertsbooten een aanvang maakten. Achttien sigarenmakers te Krommenie hebben mede het werk gestaakt. Twee Rozendaalsche kommiezen hebben weer een bende zoutsmokkelaars verrast. De acht personen vervoerden acht honderd zestig kilo zout. Den 15den November 1.1. is te 's-Gravenhage door den minister van bnitenlandsche zaken met den gezant van het Duitsche rijk eene verklaring onder teekend, betredende maatregelen tot het tegengaan van den zoogenaamden handel in jeugdige meisjes en vronwen. Een schildersbaas te Amsterdam had zeker werk aangenomen voor de som van ƒ660, welk bedrag hij jl. Zaterdag 1 ontving. Hjj keerde er 60 van uit aan een onderbaas en is met het overige geld verdwenen, zonder zijn negen werklieden te hebben betaald. Volgens het door de commissie aan den minister nitgebracht rapport zal de herstelling der viaducten bij het centraal station te Amsterdam vijfhonderd duizend gulden kosten. Ds. G. van Herwaarden, predikant te Bennebroek, heeft bedankt voor het be roep naar Maassluis. In geen jaren ging de veeteelt in de omstreken van Haarlem met zulke gun stige omstandigheden gepaard als dit jaar. De stand der graslanden was reeds in het vroege voorjaar overvloedig, zoodat in het begin der maand April het vee naar buiten kon de daarop volgende hooioogst was ruimer dan de laatste twintig jaren het geval is geweestde boter- en de kaas- prijzen waren daarbij zeer voldoende, ter wijl de veeprijzen als een gevolg der ruime hooivoorraad de laatste maanden aanzienlijk zijn gestegen. Van wege de genie zal spoedig worden overgegaan tot het aanbesteden van een communicatie- en inundatie-sluis in den ringdijk der Haarlemmermeer bij Aals meer, met het daarbij behoorend kanaal en ongeveer 1000 H. inundatiedijk, voor circa f 200.000. Met het oog op den grooten aanvoer van zand enz. acht men het noodig hier eerst mede te beginnen, om zoo voortgaande tot het Hoofddorp door te werken en alsdan met den bouw van het fort aldaar te beginnen. De zandkistingen, benoodigd voor den inundatiedijk te Hoofddorp houden zich goedvan verzakkingen is geen sprake meer. Het werk dat bij aanbesteding i: 40.000 kostte, komt door deze ma nier van werken op het dubbele te staan. HAARLEM, l9 November 1889. Zaterdagavond hadden wij het genoe gen Herr Junkermann voor de tweede maal hier te zien optreden. Als Jockem Pasel naar Reuters gedicht van dien naam en Muller Voss in aui der Franzosenzeit naar de gelijknamige vertelling, beiden door Junkermann voor het tooneel bewerkt, gaf hij weer een schitterend bewijs van zijne geheel eenige gave Renters schep pingen te vertolken. Vooral als Muller Vote deed hg alle recht aan Reuters ech ten humor, die ons nu eens een gullen lach op de lippen brengt, dan weer ons een traan uit de oogen doet wegpinken. Aangrijpend was hij in de scène, waarin zijn eerlijk hart, bij de herinnering aan zijn gestorven kinderen, de overhand behoudt op zijne begeerlijkheid en hij besluit het gevonden geld en goed bij het gerecht te deponeeren. Het groote geheim van Junkermann's uitstekende vertolking der typen van Reuter schnilt voor een deel in de nauwkeurigheid waarmee hg zioh aan Reuters oorspronkelijke schildering houdt. Geen trekje, hoe klein ook, dat Reuter voor de karakteristiek van zijne typen heeft aangebracht en daarvoor noo dig oordeelde, wordt door Junkermann verwaarloosd. Hg weet te goed, hoe in - de schets van den meester elke kras op zij"V- plaats, elke lijn juist zóó en niet anders muyr loopen. In deze strenge te ruggave nu vau- 't origineel, schuilt eensdeels het geheim van Junkermann's kunstanderdeels in zijn- geheel opgaan in de schepping van den feester. Ik ben overtuigd, dat Junkermann jeze veel heeft van het geniale van Miitter_ würzer en als deze, eiken keer zijne re,,] op nieuw creëert. De medespelers van Junkermann ver dienen verder allen lof. Zij staan hem trouw ter zijde. Hoe het publiek hem alreeds be gint te waardeeren, bewees o. a. het ap plaus, waarmee Herr Pitmann in het eerste tooneel, als Amtshauptmann von Weber, begroet werd. Ook Frau Pittmann, als Mamsell Westfalen, voldeed ons bij uit stek. In 't naBtukje was vooral HerEngels- dorf de „schneidige" officier, zooals men die in Duitschland kent. Het behoeft geen verzekering, dat in deze lustige klucht Herr Junkermann, als Joohem Pasel steeds de lachers op zijne zijde had. Met genoe gen denken wij aan de beide voorstellin gen van Junkerman terug, 't Spijt ons alleen maar, dat hg niet meer typen van den grooten ons stamverwanten Nederdnit- schen humorist, kon doen leven. Gaarne hadden wij hem nog in andere stukken van zijn repertoire gezien. De Haarlemsche rechtbank behan delde in eene buitengewone zitting de zaak van den armmeester H. te Houtrijk en Polanen, beschuldigd van, gedurende de jaren 1887, 1888 en vier maanden van 1889 in bovengenoemd ambt van de hem ter hand gestelde gelden een bedrag van ruim vierhonderd gulden aan de bestem ming onttrokken te hebben en ter beman teling van dit feit de ingeleverde staten in strijd met de waarheid te hebben inge vuld. Na een langdurig getuigenverhoor veertig personen personen waren in deze zaak gedagvaard achtte de officier van justitie de feiten voldoende bewezen en eischte tegen hem eene gevangenisstraf van één jaar en het verlies gedurende vier jaren van het recht om te kiezen, herkozen te worden of een ambt te be- kleeden. De verdediger, Jhr. Mr. F. W. van Styrum verzocht ontslag van alle rechts vervolging. Over veertien dagen doet de rechtbank uitspraak. Door de politie alhier is aangehouden en naar het Huis van bewaring overge bracht, C. B. oud 49 jaren, los werkman, geboren en wonende alhier, die zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van ruim 10 gulden, zijnde de opbrengst van 5 halve hectoliter aardappelen, die hij voor een Zandvoorder had bezorgd maar het geld niet verantwoord. Bij zijne arres tatie had hij nog slechts een gulden daarvan in zijn bezit. Hij heeft reeds vroeger wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan. 1.1. Zaterdag avond is door een ad- jnnct-Inspekteur van politie wederom een bierhuishonder en slijter, woonachtig in de Leidschestraat, genaamd J., bekeurd ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Haarlemsch Onderling Ondersteu- ningfonds „Algemeen Belang" hield Zon dag de eerste jaarvergadering in de Frö belschool op het Groot Heiligland. Uit het verslag van den Secretaris bleek, dat het fonds, hetwelk in de maand November van het vorige jaar is opge richt met slechts 26 leden, er thans 168 telt, en er nog elke week nieuwe leden toetreden. Het verslag van den penningmeester toonde aan eene ontvangst van 487. en eene uitgave van f 261.18s en er dus in het eerste jaar reeds een batig saldo van ƒ225.815 is, welke gelden op de rijks- post-spaarbank zijn gedeponeerd. Het fonds wordt geheel kosteloos beheerd, de contri butie a ƒ0.10 per week door commissa rissen kosteloos opgehaald. Bij ziekte of ongeval wordt gedurende 20 weken 6 's weeks uitgekeerd, is men vier weken hersteld geweest, dan kan men wederom bij ziekte 20 weken ondersteu ning a ƒ6 's weeks genieten. Twee malen 's jaars wordt aan de leden verslag gedaan omtrent het beheer en den stand der kas. Het fonds stelt zich ten doel om, wan neer er volgens het oordeel der leden, een voldoend reservefonds zal zgn gevormd, de wekelgksche uitkeering te verhoogen, dan wel versterkende middelen te verstrek ken. Voor het examen Middelbaar On derwijs, handteekenen, iB geslaagd Me juffrouw M. C. de Vries alhier. Door wijlen J. Groen, wed. L, Ruigrok te Haarlem is besproken een legaat van 500 aan het R.K. weeshuis en 200 aan het R.K. armbestuur aldaar, alsmede door wijlen D. A. Weyhnysen twee legaten resp. van 1000 en 2000 aan yiet R.K. wees- en armenhuis onder den 'Vst van vruchtgebruik. Volgens het verslag over 1888-1889 van \Je Vereeniging „Weten en Werken" sluit lje j5a8 met een voordeelig saldo van :336.7*3Ue bibliotheek kon wederom uitgebrei«d worden; het aantal boekwerken bedraagt ujjang 932. De Maandagavond- voordrachte.» bleven zioh bij voortduring in eene grod,te belangstelling verheugen^ „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur de Vereeniging heblen zieh de volgende personen T0,0r werk asmg£.mcU Een voor koetsier. Een voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Twee voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Een voor koper- en metaalgieter. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werking Negen voor werkster of schoonmaakstv^ Een voor burgerwaschvrouw. <y Drie voor burgernaaister. I Een voor breister. Een voor kookster. Een voor baker. Een voor loopmin. Particulieren en werkgevers, die van dez^ aan- biedingen wenschen gebruik te maken, warden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Be^ulir der Vereeniging te richten, (bus Stadhui^ Doelen) KENNISGEVING. Burgemeester eu Wethouders van Haarlem doen te weten, dat het le Suppletoirkohier der plaatse lijke directe belasting dezer gemeente, dienst 1889, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noord holland den 13en dezer No. 17, ter invordering van de daarop voorkomende aanslagen op heden aan den Gemeente-Ontvanger is ter hand gesteld, alsmede dat afschrift van bet kohier van beden af gedurende vijf maanden voor een ieder op de plaatselijke Secretarie ter lezing is nedergelegd. Haarlem16 November 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens. Be Secretaris A. A. Land. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van brieven en verdere stukkeny geadresseerd aan onbekende personen welke stukken door de Afzenders kunnen worden opgevraagd. Brieven, Wassenaar, Amst.; Mej. S. Versteeg id; D. Ton- mijn, idJ. Schuter id.; Mevr. H. Scheur v. Dijkid.j J. Gemmen, id.; W. Planjee id.; Mevr. Halkeven, s'Hage; Mej. C. M. Bosch, Haarlem; A. Kohn- horst, id; J. P. Visser, s'Hage; Mej. M. Schreu- ders, Zandvoort; H. v. d. Nij id D. Hekelaar, P. Gijsen, B ri efkaarten. Mej. M. Tijssen, Amst.; J Bergsma id.; D. Stolp,. Utrecht.; D. Stolp, Utrecht. Brieven verzonden geweest naar het Buitenlandj: H. Grootenbroek, Amerika; Plaats vau Bestemming G. Werneke, id. id. id. id. H. Grevink, Utrecht (Afrika). Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lij ks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een ijzeren schroef met moer. Eene trapladder. Een kinderschoen tje. Een tweewielige wagen. Twee R. K. kerk boeken. Een notitieboek. Een hand schoen. Een emmer met ketting. Een mes. Een wit boezelaar. Een vrouwenzak waarin o.a. een boezelaar. Een schoolboek. Een schildersdiamant.. Een defect nikkelen horloge met koperen ketting. Eene photografie. Een jon gens-matrozenkraag. Eene jas. Een hamer. Een damesbont. Een blikken boterhammentrommel. Een zilveren sluiting van een horloge. Eenige porte- monnaies met en zonder geld* Een sleutel. Terng te bekomen by L. Timmer, Ken- nemerplein No. 10, twee paar zwarte handschoenen. Idem bij Houtman, Kruisweg, een nikkelen armband waarop een hoefyzer. Idem bij Franse, Papeto- renvest No. 40, eene vrouwenmuts. Idem by Ruigrok, Nobelstraat No. 29, een muiikorf. Inlichtingen zyn te bekomen omtrent eene onbeheerd drijvende gevonden roei boot. Idem omtrent eenige op het terrien van de H. Y. S. M. achtergelaten tnin- mansgereedschappen. Idem omtrent een lombardbriefje. In een der tram waggons achtergel aten r Een koperen doekspeld. Marktvan 18 November 1889. Aardappelen. Aangev. 570, verk. 510, H.L. L. pr. f 1.50 H. pr. f 3.25 p. H.L. Appelen. Aangev. 60, verk. 40, H.L. L. pr. 5.00 H. pr. f 8.50 p. H.L. Peren. Aangev. 18, verk. 12, H.L. L. pr. f 3.50 H. pr. f 5.00 p. L. Boter. Aangev. 188, verk. 188, K.G. L. pr. f 1.25 H. pr. 1.50 p. K.G. Biggen. Aangev. 402, verk. 93 stuks. L. pr. ƒ7.00 H. pr. 25.00 p. stuk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 18 November. Roode tarwe 7.—. Witte tarwe f 6.— f 7.25. Rogge 5.— 5.25. Haver 3.40 s 3.625 Gent 4.20. Duivenloonen 6.70 6.90. Paardenboonen 5.60. Groene erwten 6.50 7.75. Kanariezaad 6.60. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, oj Donderdag 21 Nov. 1889, des namiddags var 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. AdagioHaydn-Ritter. 3. Sonate No. 2Mendelssohn. a. Grave, Adagio. b. Allegro maestoso e vivace. c. Fuga. 4. Andante con motoGuilmant. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2