Nieuwsberichten. als „de Roos." De diepe Bassen thans het sieraad van „Zang en Vriendschap" zongen heerlijk mooi. Gezond en krachtig klonken de stemmen. Soms met indruk wekkende sonoriteit. De middelstemmen waren goed gevuld en meestal aangenaam van timbre. Jammer, dat bij de eerste Bassen in het algemeen de gelijkheid ont breekt, welke bij de andere partijen valt op te merken. In Broederliefde" deed dit euvel groot nadeel aan den totaal indruk. De eerste tenoren zgn, in weerwil van de groote verliezen, welke ze geleden hebben, goed van klank, dank zij de nieuwe leden. Het geheel, zooals reeds gezegd is, gaf reden tot groote tevredenheid en bewees, dat er bij „Zang en vriendschap" ijverig wordt gewerkt en de leden zich de opmerkingen van den bekwamen leider, den Heer W. Robert, ten nutte maken. Van de solisten was het vooral de Heer Mossel, die ons genotvolle oogen- blikken verschafte, door zijn duidelijk en geacheveerd spel. Waarlijk, deze cellist is zijn speeltuig meester in den volsten zin des woords. Hij brengt er tonen op voort, die bijna vreemd zijn aan het instrument en ons doen denken aan het geluid eener viool. Zijne voordracht kenmerkt zich door groote gemakkelijkheid en is meermalen rijk aan innige bekoring. De „Romance" van Goltermann werd op gevoelvolle wijze voorgedragen. De „Papillon" van Popper klonk licht en prettig, geheel in overeen stemming met den aard der compositie. De „Gavotte" van Popper, die na een warm applaus als toegift gegeven werd, stelde de glansvolle en schitterende tech niek des spelers in het volle licht. Wanneer later, of rijperen leeftijd, de ernst van het leven aan het spel van dezen jeugdigen artist misschien meer breedte en diepte geeft, kan de Heer Mossel een geliefd kunstenaar in ons land worden. De andere solist, Mej. Speet, kon Woens dag avond het publiek door haren zang niet warm voor zich stemmen. Wij schrij ven dit toe aan hare voordracht. Deze is, zonder bepaald koud te zijn, steeds even somber, even granw van kleur. Dit gebrek kon niet goed gemaakt worden door hare overigens milde stem. Het beste voldeed zij ons in de Aria uit „Samson und Da- lila" van Saint-Saëns en in het lied van Rich. Hol „Vrijheid" waarin het haar in de slotcoupletten gelukte den meer ge- wenschten toon te treffen, 't Speet ons voor de zangeres, dat zij Woensdagavond niet gelukkiger was. B. Teresa Tosti Concert. «Gewogen, maar te licht bevonden." In deze woorden ligt zeker het oordeel uitgedrukt van het grootste deel der be langstellenden, die Vrijdagavond het con cert in de Sociëteit Vereeniging" bijwoon den, om er Mej. Teresa Tosti te hooren zingen. De critiek heeft zich, naar onze meening, in de beoordeeling van het talent dezer zangeres niet vergist. Zij heeft met ernst en naar waarheid uitspraak gedaan, hoe pijnlijk haar dat ook moest vallen, toen zij deze zangeres afwees en aan haren zang de goedkeuring en den lof onthield, waarop deze aanspraak meende te mogen maken. Teresa Tosti is niet wat zij denkt te zijn, of wat misschien blinde vereering van haar wil maken, eene kunstenares van buitengewoon talent. Noch hare stem- middelen, noch hare voordrachtswijze, noch hare intonatie stempelen haar daar toe. Zij mist te veel, om in hare verrich tingen te schitteren, doorgaand te boeien en de harten der hoorders te treffenHare stem is in de lage tonen vol en mild maar daarnaast, in het middenregister, bij eenige verheffing, lang niet welluidend, in de hoogte, bij forto's hard en zelden volmaakt zuiver. Alleen in het mezza voce en in de piano's klinkt zjj aangenaam. Met gedekte stem zingende is Mej. Tosti instaat eeni- gen indruk te maken. Zoo klonk o. a. het «Wiegenlied" van Brahms heel mooi en was de Handelsche aria uit „Rinaldo" niet onverdienstelijk. Hare andere liede ren gaven nu en dan enkele goede oogen- blikken, doch waren overigens niet instaat, ons ervan te overtuigen, dat deze landge- noote MejTosti is van Amsterdamsche afkomst eene zangeres van beteekenis is. Van hare elders hoog geroemde coloratuur hebben wij geen proeve gekregen, tenzij eenige stroeve trillers daarvoor moesten doorgaan. Inderdaad, met de meeste wel willendheid is het ons niet gelukt ook in dat opzicht talent te ontdekken. De Heer Mahr, pianist uit Berlijn, die Mej. Tosti thans, na de verdwijning van den Heer Panzer, die onder de felle slagen j van de Amsterdamsche critiek schijnt be zweken te zijn, vergezelt, en naast haar als solist optreedt, beviel ons oneindig veel beter. Hij speelt beschaafd en duidelijk, is technisch goed ontwikkeld en beschikt, waar het noodig is, over veel kracht. Zijne „Gavotte" en de „Berceuse" van Chopin werden fijn en keurig genuanceerd voorge dragen. In de zware «Polonaise" van Chopin werden de moeielijkheden glansrijk over wonnen. Zonder de Heer Mahr te willen rangschikken onder de grootste pianisten meenen wij, dat hij den naam van uitstekend pianist ten volle verdient. B. Eerste Séance voor Kamermuziek. iïe Heer Leandcr Schlegel gaf Zaterdag avond voor een uitgelezen publiek op de bovenzaal vau de „Vereeniging" zijne eerste séance met mede werking van de Heeren Joseph Cramer en Henri Bosmans van Amsterdam. Voorgedragen werden Trio voor piano, viool en violoncel op. 40. Es dur. Bramhs. Sonate voor piano en viool op. 105. Schumann. Allegro voor piano en violoncel op. 16. Lalo. Trio voor piano, viool en vio loncel op. 97. Beethoven. 't Behoeft niet gezegd te worden, dat deze wer ken door de uitvoerenden verrukkelijk schoon ten gehoore werden gebracht. Hunne namen zeggen dat reeds voldoende. De Heer Schlegel trok, als immer, door zijn heerlijk pianospel aller aandacht. Hij vervulde de zware taak, welke bij voor dezen avond op zich genomen had, op onovertroffen wijze. Opnieuw werden wij in de overtuiging gesterkt, dat men voor ensemble-spel moeielijk zijn evenknie zal vin den. Hij verstaat in buitengewone mate de kunst van geven en nemen, Daarbij is zijn spel altijd even klaar en duidelfik, altijd rijk in kleurscha- keering, altijd vol warmte, vol gloed, vol poëzie. Met onverzwakten glans schitterde hij in alle vier werken. Doch ook de H. H. Cramer en Bosmans woekerden met hunne bekende muzikale talenten. Waar wij den eenen vol bewondering volgden in zijn week en edel spel, dat in alle opzichten den meester openbaart, daar trof ons bij den ander de geweldige kracht van den toon én de diepte van uitdrukking. Met den Heer Schlegel vormden zij in hun spel een grootsch en eenig geheel, een ge heel, dat oogenblikken deed doorleven vol zeldzame genietingen. Wij waardeeren in hooge mate het voorrecht, Schlegel's séances te kunnen bijwonen. Meer en meer zullen ons zoo de verheven schoonheden duidelijk worden, welke ook in de kleine werken van de beste componisten liggen verborgen. HAARLEM, 26 November 1889. Door de politie is wederom een val- sche gulden in beslaggenomen, voerende de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1865, blijkbaar bestaande nit lood. De bierhnishouder H., woonachtig in de Leidschestraat is door het kanton gerecht alhier ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder ver gunning, veroordeeld tot eene geldboete van f 25, subsidiair 10 dagen hechtenis. 1.1. Zaterdagnamiddag is bet Jjarig zoontje van den groentenkoopman Groe- nendaal in de Koningstraat in die straat overreden door bet rijtuig van Dr. Proot, waarbij een der wielen over bet linker beentje is gereden,dat daardoor is gekneusd. Dr. Proot, die in het rgtnig zat, heeft onmiddellijk bet kind behandeld. 1.1. Zaterdag is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van bewa ring overgebracht, J. M., oud 49 jaren, geboren te Brouwershaven, die op heeterdaad was betrapt op diefstal van eenige boenders en een partij sajet. Bij bare arrestatie is gebleken, dat zij stond gesignaleerd in het Algemeen Politieblad, waarin hare aanhouding wordt verzoobt door den Commissaris van politie te Delft, ter zake van aldaar door baar gepleegden diefstal. Gisteren middag ten ruim 12 ure is een 6jarige knaap in de Groote Hout straat voor Trouw moet Blijken, aange reden door een tweewieligen groentenwa- gen waarbij hij slechts licht verwond is geraakt, en, na door den Heer Chirn- gijn van Maas ten huize van den winkelier Roling te zijn behandeld, loopende naar huis is gebraobt. Met ingang van 1 December a. s. is G. A. Walter benoemd tot adsistent bij den postpakketdienst hier ter stede. Het concert, Zondag avond in de Sociëteit „Vereeniging" gegeven, was goed bezocht. Uit allerlei rang en stand was men opgekomen, om van de schoone mu ziek van ons Gemeen telg k Muziekkorps te genieten. Een prettig verschijnsel. Dat de Heer Kriens van dit concert veel werk had gemaakt, mocht blijken uit de samen stelling van het programma en nit de keurige uitvoering ervaD. De ouverture „Maritana", de fantasie op motieven nit „Rigoletto" en vooral de ouverture „Guil- laume Teil" werden zeer schoon uitgevoerd De Heer G. Kley, een der eerste violen uit het orkest, leerling van den Heer Kriens, speelde als solonummer zeer ver dienstelijk een gedeelte uit het vioolcon cert van Mendelssohn. Met de grootste belangstelling werd een en ander aange hoord en luide toegejuicht. Dit doet ons vermoeden, dat, mocht de sociëteit „Ver eeniging" weder een Concert, als dat van Zondagavond geven, de opkomst mis schien nog grooter zal zijn. Voor de Leden der Sociëteit zal het volgende concert plaats hebben op Dinsdag 3 December a.B. Naar wij vernemen zal dan als solist optreden de jeugdige pianist Hendrik van Breemen uit 'sGravenhage. Vrijdag nacht is brand uitgebroken in het perceel No 29 aan den Kruisweg, bewoond door den winkelier in sigaren en tabak W. Beeker, vermoedelijk ontstaan door een kachel. Het benedenhuis is bijna geheel uitgebrand. De bovenwoning, die reeds was aangetast, heeft veel waterschade bekomen. De brandweer, bijgestaan door de politie met haar slangenwagen, spoedig aanwezig, heeft den brand binnen een half uur gebluscht. Huis en inboedel van Becker waren verzekerd, doch de inboedel van de bovenbewoonster niet, evenmin als het eigendom vau drie kostgangers, die bij haar inwoonden. De politie alhier heeft aangehouden eene 21 jarige dienstbode, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van ver schillende goederen haren meester toebe- hoorende, o.a. van een kistje met ruim zestig gulden, dat zij in de keuken in een doofpot verstopt had. De Vereeniging voor Kindervoeding ving Maandag hare werkzaamheden weder aan met het spijzigen van vierhonderd zeven en dertig behoeftige schoolkinderen. Bij de Commissie waren ongeveer elfhon derd aanvragen ingekomeD. Het Bestuur van den H. Vincentius de Paulo had zich, als vroeger, weer beschikbaar gesteld, zoodat het vooruitzicht bestaat, dat gedu rende dezen winter aan bovengemeld aan tal leerlingen der scholen van onvermo- genden binnen deze gemeente viermaal per week warme spijs kan verstrekt wor den. Het menu voor Maandag wees aan rijst met krenten. Gedurende deze week zal nog tweemaal meelspijs voorgediend worden, om vervolgens tot den meer vasten kost over te gaan. Tegen twaalf unr was het een bijzonder druk tijdstip; de dames Bestuurderessen kwamen toeu bijna handen te kort om bet kleine volk geregeld voort te helpen. De kinderen gedroegen zich bijzonder ordelijk en waren blijkbaar zeer ingenomen met de genomen maatregelen om in een minimum van tijd op de beste wijze ge holpen te worden. Ten einde tegemoet te komen aan den wensch van velen, is aan het bureau van dit blad een bus geplaatst met het op schrift Warm Voedsel voor Kinderen, welke gelegenheid om iets voor de Vereeniging te doen bijzon der wordt aanbevolen. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor koetsier. Een voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Twee voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Een voor koper- en metaalgieter. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister Een voor breister. Een voor kookster. Een voor baker. Een voor loopmin. Particulieren en werkgevers, die van deze aan biedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen) Markt van 25 November 1889. Aardappelen. Aangev. 180, verR. 130, H.L. L. pr. 2.00 H. pr. 3.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 49, verk. 27, H.L. L. pr. f 5.00 fl. pr. f 7.00 p. H.L. Peren. Aangev. 15, verk. 9, H.L. L. pr. f 4.00 H. pr. f 5.50 p. L. BoterAangev. 164, verk. 164, K.Gr. L. pr. f 1.35 H. pr. 1.50 p. K.G-. Biggen. Aangev. 72, verk. 64 stuks. L. pr. ƒ6,50 H. pr. '18.00 p. stuk. 6ÜAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 25 November. Witte tarwe f 6.10 f 7. Rogge 4.80 5. Haver 3.25 3.50. Duivenboonen 6.80 Groene erwten 6.50 7.50. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van brieven en verdere stukken, geadresseerd aan onbekende personen welke stukken door de Afzendei's kunnen ivorden opgevraagd. Brieven, J. Strijker, Alkmaar.; H. v. d. Valk, Amst.j Mej. J. Timmers, id Wed. Steen, id Mej. P. H. Rooze, id.; Evelij, id; H. Escher, id; M. Bergvelt, id.; Velocipede club, Beverwijk.; v. SaD- ten, Heuvel-Beverwijk.; Mej. C. Boumen, s'Hage.;^ Mej. A. P. v. d. Vossen s'Hage; Mevr. Burgers, Hilversum.; Mevr. H. Schmitz, Nijmegen; T. Ver hoeven, RottGroenwagen, Stoinpwijk,; Mevr. Hooglandt, Zandvoort; E. Paardekan, Briefkaarten. A. v. Leeuw, Amst.; K. Pnempel, Brieven verzonden geweest naar het Buitenland* JSchaalsnia, Amerika; Gastmans Gevers, Turnhout.; L. Grau, Gent. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat vanPolitie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor cte' eigenaars terug te bekomen zijn. Een R. K. kerkboek. Een blauwe zak. Een paar handschoenen. Een nikkeien arm baud. Negen photografi- sche portretten. Een potloodhouder. Een fantasie-armband. Een rolletje ko perdraad. Een bonte handdoek. Een vrouwenzak waarin o. a. eene portemonnaie met eenig geld. Een tweewielige hand- wagen. Een schietlood. Een koperen ketting waaraan eenige sleutels. Twee mailkorven. Terug te bekomen bij P. Zweers, Nieuwe Groenmarkt No 12, een fijn schilderspen- 8eel. Idem by Zandstra, Ripperdasteeg No 6, eene portemonnaie waarin eenige lombard briefjes. Idem by den kruidenier Hessels, Gedempte Raamgracht, een buis sleutel. Idem by A. C. Planye, Spaarne No 5, eene portemonnaie met geld. Idem by J. L. Boudewyns, Klein Heilig land No 66, een paar stoffen dameslaars- jes. In een der tramwaggons achtergelaten t Een zakkammetje. Een stalen vinger hoed. Een zakje met geld. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 23 November 1889 in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Huis en Erve, Nassaulaan No. 24, ƒ3975 P. B. Verberne. qq. - 2. Huis eu Erve met Tuin, Leidschestraat No. 4. f 3. Huis eu Erve met Tuin, naast het voor gaande No. 6. 4. Huis en Erve met Tuin, naast het voor gaande No. 8. De perceelcn No. 2, 3 en 4 te zaraen 6285, J. W. de Graaff. 5. Huis en Erve met Tuin, achter het voor gaande No. 10a, ƒ1100, II. Schornagel. 6. Huis en Erve met Tuin, naast het voor gaande No. 10 B, 1080. H. C. Tombergh* 7. Huis en Erve met Tuin, naast het voor gaande. No. IOC./1100, II. C. Tombergh. 8, Huis en Erve met tuin, naast hei voor gaande. No. 10D,/1075, H. C. Tombergh. x 9 Loods en Erve, naast het voorgaande, No* 10D, ƒ610, J. J. Horaan. No. 10 tot en met 17. Acht naast elkander gelegene Huizen en Erven met Tuinen, Verlengde Oranjeboomslaan. 10. ƒ1390; No. 11,^320;No. 12, 1300;. - 13. ƒ1310; No. 14. ƒ1310; No. 15. ƒ1315;. «16. ƒ1315; No. 17. ƒ1325, allen H. C. Tombergh. De perceelen No. 10 tot en met 17 niet opgeboden. No. 18 tot en met 27. Tien Huizen en Erven met Tuinen, Brou wersstraat. 18.1320, Tombergh qq; No. 19. ƒ1310, H. Schornagel qq. No. 20. 1315, Tom bergh qq. No. 21. ƒ1310, A. Glazer qq. 22. ƒ1320, Tombergh qq. No. 23. 1315 id. 24.1310 id.; No. 25. ƒ1320 id.; No. 26 1305 id. No. 27. 1285 id. De perceelen No. 18 tot en met 27 niet opgeboden, No. 28 tot en met 39. Twaalf huizen en Erve met Tuinen, achter de voorgaande. 28. p700, II. Schornagel; No. 29. ƒ655, Tombergh qq. No. 30. ƒ660 id.; No. 31 655 id.; No. 32. ƒ655 id.; No. 33. 660 id.; No. 34. ƒ655 id.; «35. ƒ650, H. Schornagel qq.; No. 36. ƒ650, Tombergh qq. No. 37. 655 id.; No. 38. ƒ660 id.; No. 39. ƒ665 id. De perceelen No. 28 tot en met 39 niet opgeboden. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dondeidag 28 Nov. 1889, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 3Mendelssohn. a. Con moto maestoso. b. Andante tranquillo. 2. Toonstuk No. 1Niels W. Gade. 3. AdagioCb. Fiuk. 4. Concert-FantasieA. Hesse. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 2