Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit, Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. TB MUIm Anegang. No. 48. 2. Gem. Kamers, 26 p. m. terst. Bakenessorgraeht. No. 40. Vrij Bovenhuis, 350 p. j. terstond. No. 105. Bovenhuis, 2,75 p. w., terstond. Barteljorisstraat. No. 7. Gem. Bovenvoorkamer met Alcoof, 25.— per maand, terstond. No. 24. Bovenhuis, 325 per jaar, terst. No. 40. Bove.r.nuis, 325 per jaar, terstond. Brouwersvaart. No. 80. Huis, ƒ1.60 per week, terstond. Burgwal. No. 13. Bovenachterkamer ƒ0.90 p. w„ terst. No.78rood. Bovenvoorkam. ƒ0,90 p. tv., terst. No. 42. Pakzolder, 1.50 per week, terstond. No. 93rood A. Huis a ƒ1.70 p. w., terst. No. 93rood b. Huis a /I 70 p. w., terst. Delfstraat No. 25rood. Net Bovenhuis, 200 p.j. terst. Doelstraat. No23Bovenhuis, 2,50 p. wterstond Frankestraat. No. 9Slaapk. m. kost en bed. /"25 p. m. terst. No. 29. Bovenhuis, ƒ1,75 p. w terstond. Gasthuissingel. No. 44. Kamer m. kost ƒ30,p. m. Gasthuisstraat. No. 3. Flink Pakhuis m. besch. zold. ƒ200 p.j. Ged. Oudegracht. No. 27. Bovenhuis, ƒ3.60 p.w., terstond. Ged. Zijdgracht. 'No. 37rood. Bovenhuis, ƒ200 p. j. terstond. No51Gem. zit- en slaapk. 20 p.mterst. Gierstraat. No. 15. Winkelhuis, ƒ4.50 p. w., terstond. No. 31. Gem. Zit-en Slaapk. ƒ18 p.m. terst. No. 76rood. Bovenhuis, 2.75 p. w., terst. No. 78. Bovenhuis, ƒ160 per jaar, terstond. Glasblazerstraat. No. 39. Bergplaats, ƒ1,— per week, terst. Groote Houtstraat. No. 36rood. Bovenhuis, 500 p. j. terst. No. 80. Bovenhuis, ƒ300 p. j., 1 Mei 1890. No. 83. Gem. Voor-en Slaapk. 25 p.m. terst. No. 103. Huis, 500 per jaar, terstond. Heerensingel. No. 41zwart. Benedenhuis, ƒ2.25 p.w.,terst. No. 67rood. Bovenwoning, 2,25 p w., terst. No. 71c. Benedenwoning-2,p.w., terst. No.145. Pakh. m. Erf en öohuur 2.50 p.w. terst Jansstraat. No. 5. Ongem. Voorkamer, 12 p. m„ terst. No. 22. Kelder, 40 per jaar, terst. Klein Heiligland. No. 99rood. Bovenhuis, 3.50 per week, terst. Kleine Houtstraat: No. 5. Gem. Zit- en Slaapk. m. bed. ƒ23 p. m. No. 77.2 Gem.Benedenkamers, 25 p.m., Nov. {Jo. 103. Gem. Kamer, ƒ14 p. m. terst. No. 115. 2 Gem. Kamers, 20 p. m. terstond. No. 121. Bovenwoning, 1.20 p. w. terst. No. 125. Ruime Zolder, ƒ100 p. j., terst. Kleine Houtweg. No. 73c. Woonhuisje, 1.75 per week, terst. Koningstraat. No. 4. Gem. Kamer m. Slaapk. 35 p. m. 1 Jan. No. 39. Bovenhuis, 4.50 per week, terstond. No. 39. Kelder, 70 per jaar, terstond. Korte Annastraat. No. 1. Een Werkplaats, 2,p. w. terstond. Korte Spaarne. No. 3. Huis, 4 kam. m. waterl. 4 p. w. terst. Koudenhorn. No. 58. Huis met tuin, 375 p. j., 1 Nov. Krom No. 43. 2 Gem. kamers m. Alcove, 25 p.m No. 52. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Kruisweg. No. 13. Gem.Voork. m. Slaapk. 20 p.m. 15 Deo. No.33. Gem. kamers m. k en bed./40 p.m. terst. Lange Boogaardstraat. No. 11. Bovenhuis, ƒ3.50 p. w. terstond. Lange Heerenstraat. No. 12. Bovenvoorkamer, ƒ1.25 p.w., terst. No. 48rood. Gem. Kamers, ƒ30 p.m., terst. Lange Poellaan. No. 37a. Huisje met tuin, ƒ1.30 per week terst. Leidsche Vaart. No. 30. Gem. Zit- en Slaapkamer, desver- kiezende met kost en bediening, terstond. No. 106. Huis met tuin, ƒ450 per jaar. Jan. Linschoterstraat. No. 25. Huisje met tuin 2.75 p. week, terst. Lombardsteeg. No. 5. Vrij Bovenhuis, 2.50 per week, terst. Maarten Heemskerkstraat. No. 1 en 3. Benedenhuis, ƒ180 p.j.,terst. Maarten Spiesstraat. No. 7zw. Benedenhuis, 2.75 p.w., terst. No. 9. Benedenhuis, 2.75 pwterstond. No. 11. Bovenhuis, f 2.75 p.w., terstond. No. 14. Gem. Zit-en Slaapk., 25 p.m., terst. No. 16. Gem. Kamers, ƒ15 'smaands,terst. Magdalenastraat. No. 4. Ben. winkelhuis ƒ3 p.w. terst. Magdalen asteeg. *No. 9. Voorkamer, 1.25 per week, terst. Nassaulaan. No. 58. Gem. Bovenvoorkamer, desverkiezend met kost en bediening, 33 p.m., terst. Nauwe Geldeloozepad. No. 24. Huis met tuin, ƒ2,50 p. w. terst. Nieuwe Gracht. No. 34. Huis, ƒ325 per jaar, terstond. Nieuwe Groenmarkt. No. 17. Kamer, ƒ0.80 per week, terstond. Nieuw Heiligland. No. 1. Benedenhuis, L.50 per week, terstond. Omvalspoort. No. 6. Werkplaats, 1,p. w. terst. Oranjestraat. No. 92. Bovenhuis, 2.p. w., terstond. Palmstraat. No. 17rood. Bovenhuis, 3.25 p.w., terstond. Parklaan. No. 48. Twee gem. Kamers met bediening, 18 per maand, terstond. No. 84a. Huis met Tuin, 500 p. j., terstond. Paviljoenslaan. No. 15. Huis met Tuin, 750 per jaar, 1 Eebr. Plantage. No. 3. Bovenachterkam, m. bed^,50p w.,terst. Ridderstraat. No. 17rood. Gem. Boven- Zit- en Slaapkamer. 25 per maand, terstond Ripperdapark. No. 14. Huis m. tuin, 650 per jaar, terstond. Ripperdastraat. No. 10. Huis en tuin, 500 p.j. terst. Buychaverstraat. No. 14. Benedenhuis m. tuin, 200p.j., terst. Bij D. A. BRAAKENBURG. Een Heerenhuis 275 per jaar te Beverwijk. Bij FRANS ERDTSIECK. Een bovenhuis, Nassaulaan 76, bevattende 6 kamers, keuken en zolder en verder alle ge makken. Huurprijs ƒ300 per jaar; te aanvaar den terstond. Bij J. wVELDHEER. Een Huis met 6 kamers, grooten tuin enz. 500 per jaar, koopprijs 9000, Jansweg aan het Stationsplein. Een Huis voorzien van alle gemakken en bevattende vijf kamers, een logeerkamertje, meidenkamer enz., staande in de Kleine Houtstraat, bij de Anegang. Huurprijs 400, aanvaarding Mei 1890. KRONIEK Wie soms mocht meenen dat in onze Raadsvergadering op een dag weinig werd verricht, kon zich van het tegendeel over tuigen op den 20sten Nov. van dit jaar, toen op éénen dag een vrij moeielijkeqnaes- tie werd opgelost en de geheele begrooting nagenoeg zonder eenige verandering werd aangenomen. De voorzitter begon met de mededeeling dat nu door den Hoogen Raad was uit gemaakt, voor welke rechtbank men het proces tegen de Wed. Schreuders zou voe ren. 't Gaat hier om een betrekkelijk kleine erfpacht, 't is dus niet om de knikkers, maar om 't recht van het spel, en dat de zaak op grondige manier zal worden behandeld, daarvoor levert het voorspel al het bewijs. In het eerste jaar is men nu zoover gekomen, dat men weet welke rechter deze zaak zal moeten beslissen. Gedeputeerde Staten betoonden hunne ontevredenheid, dat zoowel de rekening als de begrooting na den vastgestelden tijd inkwamen. De Voorzitter wilde deze Missive voor kennisgeving aannemen, met de belofte zich te beg veren in het ver volg de termijnen van de wet in acht te nemen. De Heer de Kanter zou gaarne voor de rekening wat meer tijd hebben. Toen echter de Voorzitter hem onder het oog bracht dat Gedeputeerde Staten de rekeningen van 136 gemeenten hadden na te zien, en daarom wel op eenigen spoed moesten aandringen, gaf deze zich ge wonnen. Hoeveel tijd daarvoor wel noodig zou zijn als allen de rekening wilden controleeren als de Heer de Kanter, was moeielijk te berekenen, zeide de Voor zitter. Nadat in een vorige vergadering aan Heeren Regenten van het St. Elisabeths- gasthuis gevraagd was, of ze het geheele tekort op hunne begrooting uit de ge meentekas wenschten te zien aangevuld, hadden deze daarop toestemmend geant woord zooals wel te voorzien was en de Raad besloot dan ook dit cijfer alsnog op de begrooting te brengen. Bij den bouw van school C. waren eenige buitengewone werken noodig ge bleken, en deze moesten nu nog met den aannemer verrekend worden. B. en W. waren met de Commissie van fabricage van oordeel, dat dit kon worden goedge keurd, daar het bijwerk tijdens den bouw noodzakelijk was gebleken, maar keurden het af, dat ze eerst zoo laat met dit feit in kennis waren gesteld. De Heer van der Steur meende, dat door den aannemer het bepleisteren niet naar den eisch was uitgevoerd, waardoor hij een aanzienlijke besparing had ver kregen, en stelde voor, dit bedrag alsnog van het gevraagde aftetrekken. B. en W. en de Commissie van fabri cage waren evenwel van het tegendeel overtuigd en konden dus het gevoelen van den Heer van der Steur niet deelen, wiens opmerking zij echter onder dankbe tuiging wensohten aan te nemen. De Heer van der Steur verklaart zich na de inlichtingen over deze zaak vol daan, maar blijft er bij dat het werk niet aan de letter van het bestek beantwoordt. De Heer Stoel wil de opmerking van den Heer van der Steur zonder dankbe tuiging aannemen. Door dergelijke opmer kingen wordt de positie van den architekt onhoudbaar en dit betreurt hij, daar hij hem gedurende tien jaar als een bekwaam, ijverig en eerlijk man heeft leeren kennen. Het Amendement van den Heer Stoel wordt met 12 tegen 6 stemmen verworpen. Drie raadsleden bleven buiten stemming. De meeste leden vonden het onbillijk op die wijze de bedoelingen van den Heer van der Steur te miskennen. Een voorstel vau den Heer Figee om bg deze dankbetuiging de verklaring op te nemen dat de Raad van oordeel was dat de architekt het bestek getrouwelijk had nageleefd, werd door den voorsteller ingetrokken, nadat door de Heeren Stolp, de Clercq van Weel en nog andere leden ver klaard was, dat er van geen wantrouwen je gens den architekt sprake mocht zgn, dat het hier alleen gold een finanoieele regeling. De Heer Macaré beklaagde er zich over, dat in dit stuk openbaar werd gemaakt wat de Heer van der Steur in geheime zitting had medegedeeld. De Voorzitter antwoordde hierop dat de Heer van der Steur zgne opmerking later op schrift had gesteld, en daarenboven geen bgzondere geheimhouding was opge legd. Een zitting met gesloten deuren legde geen geheimhouding op. Toen nu na afloop van die zitting bleek, dat overal weder over dit feit gesproken werd, en dat het in nadeeligen zin voor den architekt werd uitgelegd, meenden B. en W. verplicht te zgn, de zaak in 't openbaar te behan delen. Het voorstel van B. en W. om de re kening te vereffenen werd daarop aange nomen. Drie leden bleven buiten stemming. Na deze inleiding kwam de begrooting aan de orde. Met de hem eigene helder heid zette de Heer Macaré zgne bezwaren uiteen tegen de geheele begrooting. Zgne rede was eene doorloopende philippica tegen de linantieele politiek van B. en W. In 83 en 84 was het reeds door hem voorspeld, dat men zou komen waar men nu waseen toestand waarin men niets meer kon doen dan de administratie in orde houden en toch de lasten aanzienlgk moest verhoogen. De feiten hebben zgne theorie bevestigd. Wel is Haarlem in korten tijd met 78% in zielental vooruitgegaan, maar de uitgaven zgn met 150%, de inkomsten met 130% vermeerderd. Dit is zgn eerste grief. De tweede is dat nog altgd aflossing van schuld be schouwd wordt als te behooren tot de buitengewone uitgaven. Er komt een tgd dat geen terreinen meer te verkoopen zgn, reeds nu is de ontvangst beneden de ra ming. Deze bate is altgd wisselvallig en onzeker. Eindelgk is in de derde plaats de leer der belasting betalende huizen onjuist. De Voorzitter heeft altgd beweerd dat de bewoners, die in de nieuwe huizen zich vestigden en door lage belasting en lage schoolgelden naar Haarlem werden ge trokken, de meerdere kosten en de aanleg der terreinen zouden goedmaken door de vermeerdering van het hoofdogfer der be lasting. Dit kan spreker niet inzien. Als hg in de Wilhelminastraat een voorbeeld zoekt, dan rekent hg uit dat een huisgezin met vier kinderen, dat van de middelbare scholen en het gymnasium profiteert, meer geld kost aan de stad dan het betaalt, ook al heeft bet zich voor ƒ4500 in de verteringsbelasting opgegeven, wat bg de meesten niet het geval is. Daarenboven is vier kinderen slechts een minimum, de- wgl velen kinderen van elders bg zich hebben opgenomen, die niets bgdragen in onze belasting. Zoo strekt de komst van die gezinnen niet ten voordeele, maar ten nadeele van de gemeentekas. De Heer Huet voegt hierbg dat door de uitbreiding der stad daarenboven ette- lgke gezinnen van arbeiders zich hier ves tigen, die jaarlgks op nog veel grooter schaal de kosten der gemeente verhoogen. De Heer Prins zegt hierop dat de uit breiding der gemeente ook ten goede zou komen aan de gemeentekas, als slechts een ieder bgdroeg naar zgn vermogen. Er is in Haarlem geld genoeg. Ook merkt hg op, dat juist nu men aan 't uitbreiden is, de kosten aanzienlgk stijgen, dat dit echter ook met die uitbreiding een einde zal nemen. De Heer Enschedé betreurt de beschou wing van den Heer Macaré. De stad gaat vooruit, de winkelstand bloeit. Welk stelsel men ook volge, de belastingen zullen altgd hooger worden als de stad zich uitbreidt. De Heer van Reeken wgst ook op de ziohtbaar toenemende weelde. Ook hg acht het verkeerd dat vreemde kinderen, die hier komen niet mede be talen in de belasting. Overigens is de ver meerdering van betalende inwoners een voordeel voor de stad, al is het niet direct voor de gemeentekas. De burgers die van de meerdere vertering profiteeren kunnen ook hoogere belasting betalen. Onze finan cieels positie is voorts niet kwaad want wg lossen 2% af terwgl Amst. slechts Vs% aflost. De Heer Waller is het eens dat de be lasting wel iets hooger kon zgn. Toch moet men niet vergeten dat het onderwgs hier ter stede minder heeft gekost dau in de meeste steden niettegenstaande het altgd goedkoop is geweest. De Heer Macaré ontkent niet dat de gemeente bloeit, maar betreurt den staat haren finantien. Men moet afwgken van het beginsel om de belastingen laag en het onderwgs goedkoop te houden, en daardoor ophouden om den kunstmatigen bloei te verhoogen, die men tot nu toe heeft bevorderd. De Voorzitter beweert dat zgn stelsel in 84 volkomen juist was. Vroeger had de gemeente de accynsen, en deze werden vervangen door k/5 van het personeel. Zoolang deze wet bestond was zgne rekening betreffende de belas ting betalende huizen volkomen juist. Thans nadat deze wet ongelukkig is ver anderd, zgn we eerst in moeielgkheden geraakt. Wg moeten echter verder zien dan de gemeentekas. De neringdoenden in onze gemeenten zgn onder ons financieel beleid tot hooger bloei geraakt. Nu behoeven wg ook niet meer te vreezen om de be lasting te verhoogen. Er biy ft dan ook de vraag of de ver deeling der lasten billijk is. Is wellicht de winnende hand te weinig de andere te veel belast? Dat behoort te worden overwogen. Hoe het zg, er is hier de kost te ver dienen, en dat is voor allen een geluk, al brengt het meerdere last, en grooter verantwoordelgkheid voor het bestuur. Na deze algemeene beschouwingen liep de begrooting vlug van stapel, waarschgn- lgk ten gevolge van de vaderlgke ver maning van Gedeputeerde Staten. Een verhooging van de toelage der Wethouders van 900 op 1200 werd afgestemd. De Heer Macaré geeft in overweging de ambtenaren met de invordering der belas ting belast pecentsgewgze te beloonen. De kleeding der politie agenten zal dit jaar voor 'teerst worden aanbesteed. De Heer de Kanter stelt voor de Amst. Poort, die 1490 moet kosten wegens herstellingen, af te breken. Van verschei dene kanten wordt daartegen oppositie gevoerd en waarlgk wordt zelfs de alom tegenwoordige Victor de Stuers weer te hulp geroepen om dit monument van de Middeneeuwen te bewaren. De Heer van der Steur noemt de poort een Euro- peesche vermaardheid, andere leden spre ken zelfs van Vandalisme. Hierop trekt de Heer de Kanter zijn voorstel in. Bg het art. straten worden de Zoete- straat en de Meesterlottelaan door de Heeren Macaré en de Kanter nog voor ver betering aanbevolen. Het verzoek der agenten om verhooging wordt afgewezen. Het verzoek van den Heer Krelage tot nachtelgke telephonische verbinding met Amsterdam, zal eerstdaags worden beantwoord. Bg de post wachtgelden verzocht de Heer de Kanter een nadere regeling van deze zaak. De Heer Macaré wil de trottoirs niet opnemen onder de buitengewone werken, maar wordt niet ondersteund. De subsidie aan de gasthuizen wordt gebracht op ƒ2840.39'. Na al deze beschouwingen was de begrooting van uitgaven gebracht op ƒ962,619,22' en moest het tekort der inkomsten over de opcenten en de hoof- delgke omslag worden verdeeld. B. en W. hadden voorgesteld de op centen op het personeel te verhoogen tot 70 en de omslag te bepalen op f 188.000. Vgftien leden keurden dit goed, de 9 anderen hadden een andere verdeeling ge- wenscht. De Heeren hebben maar te wgzen, de burgers zullen het moeten prgzen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 7