ÏÏAARLEISCH Kaas- en Veemarkten. PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 95 Elfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 30 November 1889. op ZONDAG t Dec. 1889. N ieuwsbericht en. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TEXiEPHOON NUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De BURGEMEESTER van Haarlem doet te weten dat de Kaas- en Vee markten dit jaar in plaats van op 25 December, zullen gehouden wor den op Vrijdag 27 December, ter wijl de Veemarkt in plaats van op den 1™, op den 26n Januari 1890 zal worden gehouden. Haarlem, 29 November 1889. De Burgemeester voornoemd: E. A. JORDENS. Groote Kerk. Voorm. 10 ure. Smeding. Nam. 2 ure, Hoog. 37e Zondag. *s Avonds 6 nre, Snethlage. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Woensdag 's avonds 7 ure, Moeton. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hoog. Waalsclie Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Donderdag 's av. 7 V2 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. 's Avonds 6 ure, W. Bax, pred. te Zaandam. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, L. C. Schuller tol Peursem, Geref. pred. te Amsterdam, 's Avonds 6 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Luk. 14 25 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Smaan. Bijbellezing. Lokaal v.deJongelings-vereeniging. Annastraat. Donderdag 's av. 8uKnottenbelt. Bijbellez. Bg den heer J. Klein is in dank ont vangen voor de Christ, school voor on- en minvermogenden uit de catechisatiebus van den heer Hilbrander f 5, Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2V2 ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuilman. Nam. 2V2 ore, J. Kuilman. Doopsbediening. Woensdag. 's Avonds 61/2 uur, J. Kuilman. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Woensdag. 's Avonds 6 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld, C.Fz. Nam. 21/2 ure, C. van Koetsveld C.Es. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Doopsbediening. Veis en. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Doopsbediening. 's Avonds 61/2 ure, H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 21/2 ure, O. Schrieke. Doopsbediening. CORRESPONDENTIE. X. Het ingezonden stak kan niet geplaatst wordenhet ligt ter Uwer beschikking. Eerste uitvoering van de „Beverwijksche Zangvereeniging". Eene vriendelijke uitnoodiging van het Bestuur der Beverwijksche Zangvereeni- giDg'' bracht ons Donderdag avond in de Concertzaal van „de Harmonie" te Bever- wyk, om er de eerste uitvoering in dit seizoen bg te wonen van een gemengd koor, onder de leiding van den Heer L. F. Berckenhoff. Het ons toegezonden pro gramma zag er aanlokkelijk genoeg uit, om het minder aangename van een reisje naar „de Wgk" per rijtuig niet te tellen. Het bevatte twee omvangrijke toonwerken voor koor en solo's, n. 1. „Das Marchen von der schonen Melusine" van den Ber- lynschen componist Heinrich Hofmann en „Der blinde König" van Richard Hol. (Het eerste werd in 1886 ten onzent door de afdeeling van „Toonkunst" ten gehoore gebracht.) Bovendien vonden wg er als Solisten goede bekenden vermeld. Mej. Joh. S. uit Rotterdam en de Heer Orelio stonden voor de groote solo's, terwgl de Basparty „Sin tram" in Hofmann's werk was toevertrouwd aan het verdienstelgke talent van den Heer P. v. O. uit Haarlem. De uitvoering der genoemde werken was zóó, dat we ons geen oogenblik over onzen avond behoefden te beklagen. Zg was inderdaad uitstekend door den Heer Berckenhoff voorbereid. Zg getuigde van zgne groote inspanning om iets goeds tot stand te brengen, van de zgde der executanten van toewgding en liefde. Over het algemeen liepen de koten goed van stapel. Vooral in «Melusine". De klank was meestal beschaafd, de nuanceering zeer bevredigend. De Dames wonnen het in schoonheid van klank en in 't ensemble van de Heeren. De vrouwenkoren werden zon der onderscheid alle bgzonder goed ge zongen. Nu en dan stonden wg verbaasd over de nobele kracht van dit betrekke- lgk kleine aantal zangeressen. De mannen stemmen behoeven versterking in de Bas sen. De Tenoren ontwikkelden voldoende geluid. Heerlgk klonken en mannen- en vrouwenstemmen in den bruiloftszang «Fried and Heil auf allen Wegen". In het werk van Hol voldeed ons het koor „Der Riiuber ist gefallen" ook uitstekend. Wg zouden meer zeer schoone onderdeelen kunnen aanwgzen, doch volstaan met deze enkele en herhalen, dat er met sentiment, con amore gezongen werd. Van de solisten voldeed ons vooral Mej. S. Haar sympathieke stem is uitnemend geschikt voor de party van „Melusine". Hare voordracht was natuurlgk, goed door dacht, warm, zielvol, zonder overdrgving. Het tweede deel was, wat intonatie betreft, nog gelnkkiger dan het eerste. Wg hebben ons verlustigd in den zang van Mej. S. en namen met ingenomenheid deel aan het applaus, dat haar ten deel viel, toen zg met bloemen beladen het orkest verliet. De Heer Orelio zong de partgen van de blinde Koning ei; van Raimund. Na tuurlgk met veel succes. Zgn machtig orgaan boeit altgd. Hg weet zgne hoor ders mee te slepen en op te voeren. Jam mer dat een enkelen keer eene plotselinge stemuitzetting zgne voordracht ontsiert. In de duetten plooide hg zgne stem met talent en smaak naar den zang van Me lusine en deed zoo verrukkelgke oogen- blikken ontstaan. Het ontbrak hem dan ook niet aan luide toejuichingen. De Heer P. v. O. maakte van zgne ondankbare partg wat ervan te maken is en ver plichtte met zgne bekende bereidwillig heid allen ten zeerste aan zich. Ook hg droeg het zgne bg, om het concert te Beverwgk goed te doen slagen. B. In de zitting der Tweede Kamer van Dinsdag 19 November viel niet veel belangrijks voor. Aan de Kamer werd mededeeling gedaan van de inge komen stukken. De trekking der Afdeelingen ge schiedde, en nadat de vergadering voor eenigen tijd geschorst was geweest, deelde de Voorzitter mede, dat de nieuwe afdeelingen tot voorzitters gekozen hadden de heeren de Geer van Jutfaas, Verniers van der Loeff, Schimraelpenninck van Nijenhuis, W. van Dedem en de Savomin Lohman; en tot ondervoorzitters de heeren Clercx, Mees, Reekers, van Houten, en W. Cremers. Het nienw verkozen lid van 's-Gravenhage, de heer H. D. Guyet, wiens geloofsbrieven in orde bevonden waren, legde in handen des Voorzitters de door de Grondwet voor geschreven eeden af, en nam zitting. Woensdag deelde de voorzitter mede, welke wetsontwerpen de Centrale Afdeeling besloten hadden, na afloop dezer openbare zitting, in de atdeelingen te doen onderzoeken. In de zitting van Donderdag werden eerst eenige natnralizatie-ontwerpen aangenomen, en goedgekeurd de toetreding tot het voorstel der Regeering van Egypte, wegens de gemengde rechts spraak. Daarna waren aan de orde de Voorberei dende maatregelen tot het verkrijgen van de noodige kennis van feiten en toestanden ter beoordeeling, in hoeverre aanvulling der sociale wetgeving ver- eischt wordt. Na opening der algemeene beraad slaging was de heer Kerdijk de eerste spreker. Hij verklaarde zich zeer ingonomen met het ontwerp tot voortzetting der arbeids enquête door de Staats- Kommissie, en drong aan op opneming van het werk lieden-element in de Kommissie, en op uitbreiding harer taak tot onderzoek naar den veldarbeid en landbouwtoestanden. De heer de Savornin Lohman bestreed de voortzetting der enquête, die slechts zou leiden tot ontdekking van meer ellende, en daar door nieuwe ontevredenheid hij de werklieden zotl wekken, die nu reeds de vrijheid van coalitie misbruj. ken om den werkgever tot loonsverhooging te dwin_ gen. Spreker beweerde, dat wettelijke inmenging niet haten zou; wel achtte hij uoodig Kamers van Arbeid, als orgaan tusschen de werklieden en de Regeering. De heer Goeman Borgesius noemde de vrees van den heer Lohman struisvogel-politiek, en wees op de arbeidswet, om aan te toonen, dat wettelijke inmenging wel kan baten. Te Rotterdam beweerde Spreker, was gebleken, dat door het gebruik, dat de werklieden maken van de vrijheid van coalitie, aan bestaande misbruiken een einde kan wordeu gemaakt. De heer Borgesius en met hem de heer van den Bosch van Yerwolde beweerde, dat de enquête aan het oprichten van Kamers van Arbeid niet in den weg behoefde te staan. De heer Hintzen achtte de enquête te om vangrijk, maar zou voor het ontwerp sterameu. Hij achtte vooral regeling van verzekerings-fondsen voor de werklieden wenschelijk, en wilde den heer Borgesius niet toestemmen, dat de werkstaking te Rotterdam aan misbruiken was te wijten geweest. De heer Heemskerk was het geheel eens met den heer de Savornin Lohman, eu was van oordeel dat men moest trachten eene civiele wetgeving op den arbeid te verkrijgen. De heer van Alphen was vóór het ontwerp, maar tegen een onderzoek door de Kommissie naar veldarbeid. De heer Smeen- ge achtte een onderzoek naar den toestand van den veenarbeid zeer gewenscht. De Min. van Just, verdedigde het ontwerp als noodzakelijk, en ver klaarde, dat de Kommissie vrijheid heeft naar den veldarbeid onderzoek in te stellen, maar dat de Reg. daartoe geen opdracht zal geven. Opneming van werklieden in de Kommissie achtte de Min. onnoodig. Een enquête zal waarschijnlijk ook strek ken om overdreven voorstellingeu van de heer- schende ellende te logenstraffen. Art. 1 en 2 werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij art. 3 is een amendement van den heer Vee- gens, om de aan de leden der Staats-Kommissie opgelegde geheimhouding bij het bezoeken van fabrieken en werkplaatsen te beperken tot die bij zonderheden, waarvan bekendmaking aan de onde r- neming stoffelijk nadeel kan toebrengen, verworpe n met 43 tegen 30 stemmen. Met eenige wijzigingen en nadat Je termijn van afloop der enquête ge steld is op 1 Januari 1892 is het ontwerp zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Tegen Dinsdag is de Indiesche begrooting aan de orde gesteld. Nadat in de zitting der Tweede Kamer van Dinsdag de heer Schaepman verklaard had, dat hij zijn in 't vorige zittingjaar aangekondigde interpel latie over de Stoomvaartmaatschappij Rolland introk, nam het algemeen debat over de Indiesche Begrooting een aanvang. De heer van Nunen, die het eerst aan 't woord was, maakte er deu Min volstrekt geen grief van, dat deze te min zou hebben gedaan; integendeel vindt hij dat de Min. som9 te ver gaat. Hij verweet den Min. volstrekt niet gemis aan voortvarendheid. Wel bad hij be zwaren tegeu 's Ministers financieel beleid. Het deficit was zeer boog, vooral met het oog op de ongehoord hooge raming der Koffieprijzen. Herstel van het financieel evenwicht is noodig, en dat moet bereikt worden door een zuiniger en doelmatiger beheer. Een groot bezwaar van Spreker wa,s, dat het bedrag voor pensioeuen en wachtgelden ge stegen was van 5 tot 9 miljoen. Indië was achter uitgegaan sedert de zegepraal der liberale beginse len ten aanzien van de partikuliere industrie. Spreker is wel voor ontwikkeling der partikuliere industrie, maar hij wil de industrieelen meer laten betalen. De vaststelling van de Indiesche Begroo ting door Europcaneu in Indië keurde Spreker of, omdat zij maar tijdelijk in Indië verblijven, en de zaken niet zorgvuldig zouden behandelen. Ook deed hij nog middelen aan de hand om de inkom sten te vergrooien, wees op zijns inziens wensche- lijke hezuinigingen, en hoopte, dat de Min. op zijne wenken zou letten. De heer Levyssohn Nor man deed een aanval met zwaarder geschut. Hij had verschillende bedenkingen tegen 's Ministers beleid, vooral wat Atjeh betreft. Wij mochten, meende hij, niet rusten, eer wij den Sultan ge dwongen hebben het hoofd in den schoot te leggen. De geheele politiek van den Min. keurde hij af. De heer Keucnenius is te banaal in zijne toezeg gingen, vat de regeeringstaak te eng op, legt zich te veel op details toe, eu heeft geen oog voor de groote zaken, 's Ministers financieele politiek komt neer op vermeerdering van uitgaven en vermindering van inkomsten. Spreker drong aan op de opheffing der pandjeshuizen, op bestrijding van bet Moham medaan scb fanatisme en van de berri-berri. Hij beklaagde zich over 's Ministers optimisme in zake Atjeh, waar we in twee jaar geen stap verder gekomen zijn, en wilde gaarne 's Ministers oordeel hooren over den politieken gang van zaken in Atjeb, en vroeg pertinent, of de Min. volkomen vertrouwen heeft in de politieke behartiging der zaken en tevreden is over den gang van zaken in Atjeh. Zooja, dan wilde Spreker weten, door welke resul taten dat vertrouwen werd gerechtvaardigd. Op welken grondslag rusten de gevoerde onderhande-

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1