HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 99 Elfde Jaargang: 144. van ZATERDAG 14 December 1889. op ZONDAG 15 Dec. 1889. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8tj. f HBP HOONNTMMEK TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Pry's per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsmimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Moeton. Nam. 2 ure, Snethlagt. 39e Zondag. Avonds 6 nre, Knottenbelt. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Bloemendaal. Voorm. 10 ure, P. E. Barbas, Pred. te Haarlem. Nam. geen dienst. Donderdag. 'aAvonds 7 ure, Bidstond voor Israël. Voorgangers de H.H. Korff en Van Os, Zendelingen onder Israël. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Hoog. Woensdag 's avonds 7 nre, Openbare Jaar vergadering der Afd. Haarlem van de Nederl. Zend.-Vereeniging. Sprekers Smeding en S. CoolsmaZendeling leeraar op W.-Java. Colleste voor de zending by de uitgangen der kerk. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Snethlage. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Rochedieu, pasteur a Delft. Christelijk Gerei'orni. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 nre, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure. Schotel. Donder dag 's av. 7V2 nre, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. 's Avonds 6 nre, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, de Vries. ■•s Avonds 6 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Tideman. Bevestiging van nieuwe leden. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Donderdag 's av. 8 ure, Weiss. Voorbereiding. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Luk. 15 11 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Sicaan. Bijbellezing. Lokaal v.de Jongelings-vereeniging. Annastraat. Donderdag 's av. 8n., Knottenbelt. Bijbellez. Ds. Barbas verzoekt hen, die van het door hem te geven godsdienst-onderwijs wenschen gebruik te maken, zich daartoe aan te melden, hetzij mondeling, hetzij sohriftelgk, by den koster der Groote Kerk en daarby op te geven: naam en voornaam, woonplaats, geboortedag, oi en van wien zij tot hiertoe godsdienst onderwijs genoten hebben. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, G. van Herwaarden. Collecte voor de Kerk. Donderdag. 's Avonds 6Vs ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuilman. Woensdag. 's Avonds 61/2 nnr, J. Kuilman. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Eest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld, C.Ez. 's Avonds 6 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Boenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 10 nre, H. Waardenburg. 's Avonds 6 >/2 nre, H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 nre, O. Schritke. Nam. 21/2 nre, O. Schriehe. „Crescendo." De Ilaarlemsche Mannen-Zangvereeni- ging „Crescendo" gaf Dinsdag avond haar eerste concert in de muziekzaal van de sociëteit „Vereeniging." De goed bezette zaal bewees, dat het ook deze zangver- eeniging niet aan belangstellenden ont breekt en het getal barer kunstlievende leden steeds grooter wordt. „Crescendo" verdient ten volle de sympathie van onze stadgenooten. Onder de vereenigingen, die onder ons de muzikale knnst met sncces beoefenen, neemt deze Mannenzangveree- niging eene goede plaats in. Hare wakkere en bekwame Directeur, de Heer N. H. Andriessen beijvert zich steeds, de concer ten zóó te doen zijn, dat zij voldoen kun nen aan de thans gestelde eischen. Voor de uitvoering van Dinsdagavond bad „Crescendo" zich de medewerking verzekerd van Mej. Von Dötscher, vroeger zangeres aan de Dnitsche opera te Rotter dam, thans te Berlijn en van den Heer Joh. Snoer, cellist en harpist van het orkest te Groningen. De eerste zong eene aria uit „Lohengrin" van Wagner en een viertal liederen de tweede gaf een drietal nommers op de harp ten beste. „Crescendo" zelf zong twee groote werken n.l. „de Grenzen" van R. Hol en „Les Esprits de la Nuit" van Riga, benevens zes kleinere nommertjes, waaronder twee van den Di recteur. Wy waren niet in de gelegenheid de uitvoering van het geheele programma by te wonen. Werkzaamheden riepen ons elders. Toch hoorden wy genoeg, om met ingenomenheid van dit concert te gewagen. De uitvoering van „de Grenzen" o.a. toonde, dat er met vrucht gestudeerd was. Dit werk van Hol stelt hooge eischen, het vraagt geroutineerde zangers. Het tweede couplet,, Het vooglenheir doorklieft de lucht" is zeer gefigureerd bewerkt. Toch kwam het, wat duidelijkheid betreft, goed tot zijn recht. De attaques waren beslist en by de grootste beweeglijkheid bleef de harmonie zuiver. Jammer datertnsschen de vier stemmengroepen in sterkte eene minder gelukkige harmonie bestaat. De Tenoren zyn te zwak tegenover de Bassen. De laatste ontwikkelen een klankvolume, te machtig voor de hooge stemmen. Deze kunnen daar niet bovenuit komen en daar door lijdt het melodisch element schade. By meerstemmig gezang moeten de ver schillende stemmen van gelijke kracht zyn. Indien er sprake mocht zyn van domineeren, zonden wy dat, terwille van de melodie, toestaan aan de Tenoren, vooral als die' instaat zyn echt mooi, mu zikaal te zingen. Wy maken deze opmer king, omdat werkelyk de zang van „Cres cendo", die overigens door zooveel goeds uitmunt, lydt onder bovengenoemde on gunstige verhouding. Yan de koren hoor den wy nog het eenvoudige, en zangerige „Aan de sterren" en het opgewekte „Ja gerslied" van Viotta. Beide werden met smaak en goede nnanceering voorgedragen. Met de werkjes van Hngo Jüngst „Braun Maidelein" en „Spinn! Spinn" hadden de Heeren Zangers veel succes. Dit ver wonderde ons niet. Wie veel werkt maakt van de voordracht, en dat doet vooral de Heer Andriessen steelt met deze juweeltjes altijd de harten der hoorders. Het laatste werd op aanhoudend verlangen herhaald. Verschafte alzoo het koor door zijne verrichtingen in rnime mate genot, ook de solisten deden dat. Vooral Mej. Von Dötscher. Zij is by „Crescendo" eene goede bekende. Zy zong er meermalen. Hare schoone sopraanstem behoedt hare frisoh- heid en hare gezonde kracht. In de voordracht ligt bovendien veel bekoorlijkheid. Zy is eenvoudig, ernstig, geestig soms, al naar matt hare liederen dat verlangen. Daarby en hierop wijzen we met bijzonder ingeno menheid zy vergeet in de concertzaal voor een oogenblik „de planken", en staat in dat opzicht boven vele harer vakge- nooten. Haar gezang werd met genoegen aangehoord en lnide toegej nicht. De Heer Joh. Snoer bespeelt als harpist een instru ment, dat ons minder geschikt voorkomt voor solo'8 en zeker meer dienst kan doen als begeleiding. De capaciteit ervan is gering. De tonen, die er op worden voort gebracht, hebben weinig kraoht, en weinig dnnr, zoodat zy moeielyk in opvolging en verbinding de dragers kunnen zyn van eene grootsche of diepe gedachte. De teohniek van het instrument eischt de grootste voor zichtigheid en men moet het zeker al heel ver op dit speeltuig gebracht hebben, om instaat te zyn, er zyne hoorders mee te treffen en aan te grijpen. Hen eenige oogen- blikken aangenaam bezig te honden is iets anders. Dit deed Joh. Snoer Dinsdag avond ook ongetwijfeld zyne hoorders. Het lied van Mendelssohn en „Souvenir de Thalberg" klonken werkelyk lief en werden dan ook zeer welwillend ontvangen. Voor de afwisseling waren zeker de be scheiden voordraohten van den Heer Snoer allen welkom. B. Bij de verdere behandeling in de Tweede Kamer van de Indiesche Begrooting nam de Min. van Marine bet amendement van den heer Land over, om geen afzonderlijke marine-hoofdofficieren naar Indië te zenden voor het kommando der statio- neerende oorlogsvaartuigen. Het nieuwe lid voor 's Gravenhage, de heer Gnyot stelde voorƒ825.000 voor den aanbouw van kleine oorlogsvaartuigen, type Ceram en F lores, te schrappen, op grond van de geringe behoefte, en in afwachting van voorstellen der staatskommissies betreffende de samenstelling der Indiesche marine. De heeren v. Vlijmen, Land, Levysshon Norman en Schim- melpenninck v. d. Oye bestreden het uitstel, met het oog op de noodzakelijkheid van de versterking der Indiesche marine voor Atjeh. Nadat de Min. had medegedeeld, dat het lndiesch Bestuur den bouw der vaartuigen dringend noodzakelijk achtte, advizeerde de Komm. van Rapp. tegen het amen dement, dat daarop door den voorsteller werd inge trokken Alle verdere hoofdstnkkken werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Toen werd een aanvang gemaakt met de beraadslagingen over de Staatsbegrooting. Volgens het Maandag genomen besluit nam de Kamer terstond de Hoofdstukken II {Hooge Staats Kolleges) en III (Bnitenlandsche Zahen) in behandeling, voordat het algemeen debat over de Begrooting werd gevoerd. Het eerste der beide genoemde Hoofdstukken werd goedgekeurd. Hoofdstuk III lokte nog al wat diskussies uit. Da heer Brantsen v.d. Zijp drong aan op bespoediging der keuze van arbiters in het grensgeschil tusschen Suriname en'Fransch Guiana, en ook op inlichtin gen in zake de belemmering van den veehandel in Engeland, in weerwil van den gunstigen toestand van den veestapel. De heer Boreel van Hoge- landen beklaagde zich over onze machteloos heid tegenover Engeland in zake Engelsche nederzettingen op Borneo, en wenschte hand having van het traktaat van 1824. De heer Veegens vroeg, of Frankrijk onze opvatting om trent de omvang der arbitrage in zake het Suri- naamsch grensgeschil deelt. De heeren AV. Cremers en v.d. Feltz drongen aan op aansluiting van de Overijselsche Kanalen aan de Pruisische grenzen. De heer van Bijlandt waarschuwde tegen verstoring der goede verstandhouding met Duitschland, dat men onvredelievende bedoelingen ten onzen op zichte toedicht, zooals o.a. de heer Tindal in zijn voordrachten deed. De heer van Kerkwijk vroeg inlichtingen betreffende de deelneming aan de anti- slavernijkonferentie, en aangaande de diplomatieke vertegenwoordiging van Perzië hier te lande, en betreffende onze houding tegenover Brazilië. De Min. van Buitenl. Zaken antwoordde op deze ver schillende vragen, dat de arbitrage in zake het Surinaamsch grensgeschil zich beperkte tot de grens der heide rivieren: belemmering van vee- invoer in Engeland tracht de Reg. te voorkomen de beëindiging der grensregeling op Borneo wacht te op inlichtingen uit Indië; de bewijzen van vriendschappelijke verstandhouding, die wij van Duitschland ontvangen, maken, volgens, den Min. het door den heer Tindal gesprokene waardeloos: een humanitair doel heeft de Reg. bewogen om deel te nemen aan de Brusselsche Kouferentie; betreffende onze houding ten opzichte van Brazilië was nog niets vastgesteld. Het algemeen debat over het Hoofdstuk was daarmede afgeloopen. Bij art. 2 stelden de H.H. E. Cremers eu Lieftinck een amendement voor, om ƒ700 voor traktements verhoogingen voor ambtenaren te schrappen, welk araendement werd verworpen. De heer Farncomhe Sanders gaf de voorkeur aau de vestiging van een konsul te Swatow, in verband met de emigratie van Zuid-Chinezen naar Indië. Vrijdag werd het debat voortgezet. De heeren Cremer en v. Bijlandt advi- zeerden ook tot de vestiging van een konsul te Swaton. De heer Tak van Poortvliet achtte ophef fing van het vice-Koosulaat tc Antwerpen niet raadzaam. De Min. van Buitenl. Zaken verdedigde Amoy als standplaats voor het Konsnlaat, in het belang van een ongehinderden koelie-uitvoer; hij had niets tegen een honorair Konsulaat te Swaton en achtte het vice-Konsulaat te Antwerpen onnoodig. De heer Cremer kritizeerde scherp onze geheele vertegenwoordiging in China, en zou tegen de begrooting stemmen als protest tegen dat beleid. Op aandrang van de H.H. Mees, de Beaufort en v. Houten beloofde de Min., die den vertegenwoor diger in China verdedigde, zich een Daderonderzoek voor te behouden over de vestiging van een kon- sulaatszetel te Amoy of te Swaton, alsmede over het vice-konsulaat te Antwerpen. De begrooting voor Buitenl. Zaken werd goedgekeurd met 64 tegen 16 stemmen. Daarna vingen de beraadsla gingen aan over Hoofdst. IV der Staatsbegrooting (Justitie). De heer Hartogh vroeg regeling van het loonkontrakt, en stelde de wenschelijkheid in het licht van verzamelstaten van testamenten aan het departement van Justitie of aan dat van Fi- nancieëu. De heer Borret ondersteunde laatstge noemden wensch. De heer Heemskerk vroeg weg neming van de belemmering aan de stichtingen van nieuwe kerkgebouwen. De heer Domela Nieu- wenhuis betoogde, dat het wantrouwen in de on kreukbaarheid der rechtelijke macht wortelt in de rechtsongelijkheid, en dat ongelijke behandeling van verschillende beklaagden niet zonder recht van eene klassenjustitie deed spreken. Waar Jeanne Lorette licht werd gestraft, van Heeckeren werd gegratieerd, blijft Geel, die in hevige gemoedsbe weging, en door de politie geprovoceerd op den Kommissarls Stork schoot, in de gevangenis. Hoe denkt de minister, vroeg Spreker, over de invrijheid stelling van dezen laatste, over schadeloosstelling aan preventief gevangenen, over afschaffing van lijf straffen in de gevangenis te Leeuwarden? Als hoofd der magistratuur kwam de Min. van Just, dadelijk tegen de door niets gerechtvaardigde of bewezen beschuldigingen van de rechterlijke macht op. Tot de dierbaarste kleinoodieën van een volk behoort een onkreukbare magistratuur, die hij rijk en arm vertrouwen inboezemt en dat ook verdient

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1