TJEÏ MUUK. N ieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit, Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang. No. 48. 2. Gem. Kamers, 26 p. m. terst. Bakenessergraoht. No. 24. Bovenhuis, f 325 per jaar, terst. No. 40. Bovenauis, 325 per jaar, terstond. Breestraat. No. 23. Bovenhuis, ƒ3,p. w., terstond. Brouwersstraat. No. 43. Winkelhuis, 3,p. w., terstond. Brouwersvaart. No. 430. Huis met Tuin, 275 per jaar, terst. No. 80. Huis, ƒ1.60 per week, terstond. Burgwal. No. 42. Pakzolder, f 1.50 per week, terstond. No. 93rood a. Huis a 4.70 p. w., terst. No. 93rood B. Huis a 4.70 p. w., terst. Delfstraat No. 25rood. Net Bovenhuis, 200 p.j. terst. De Witstraat. No. Bovenhuis, /"1,50 p. w., terstond. Dubbele Buurt. No. 76a. Bovenhuis, ƒ2,p. w., terstond. Frankestraat. No. 9. Slaapk. m. kost en bed. ƒ25 p. m. terst. Gasthuissingel. No44Kamer m. kost ƒ30, p. m. Gasthuisstraat. No. 3. Flink Pakhuis m. bcsch. sold, ƒ200 p.j. Gasthuisvest. No. 19. Gem. Kamer m. k. en bed. 32,50 p.m. Ged. Oudegraoht. No. 27. Bovenhuis, ƒ3.50 p.w., terstond. No. 118. Gem. Kam. m. k. en bed. ƒ32 p.m. terst. Ged. Zijdgraeht. No. 37rood. Bovenhuis, ƒ200 p. j. terstond. No. 51. Gem. zit-en slaapk. 20p.m. terst. Gierstraat. No. 31. Gem. Zit-en Slaapk. ƒ18 p.m. terst. No. 76rood. Bovenhuis, 2.75 p.w., terst. No. 78. Bovenhuis, ƒ160 per jaar, terstond. Grooto Houtstraat, No. 36rood. Bovenhuis, 500 p. j. terst. No. 80. Bovenhuis, ƒ300 p. j„ 4 Mei 4890. No. 83. Gem. Voor-en Slaapk. 25 p.m. terst. No. 108. Bovenhuis, ƒ400 p. j terstond. Hagestraat. No. 31. Een Winkelhuis, ƒ3,p. w. terstond. Harmenjansweg No. 57. Benedenhuis, f 1,20 per week, terst. Heerensingel. No. 41zwart. Benedenhuis, ƒ2.25 p.w.,terst. No. 71c. Benedenwoning-2,p.w., terst. No.145. Pakh. m. Erf en Schuur /'2.50p.w. terst Hout-Rust in den Hout. Huis met tuin, 1000, te aanvaarden 1 Mei. Jansstraat No. 5. Ongem. Voorkamer, 12 p. m„ terst. No. 22. Kelder, 40 per jaar, terst. Jansweg. No. 30. Gem. Kamer met kost, ƒ35 p. m. terst. Klein Heiligland. No. 99rood. Bovenhuis, 3.50 per week, terst. Kleine Houtstraat: No. 17. Gem. Kamer m. kost en bed. 32,50 per maand, terstond. No. 78. 2 Kamers m gemakken ƒ2,p.w. terst I)lo. 103. Gem. Kamer, ƒ44 p. m. terst. No. 115. 2 Gem. Kamers, 20 p. m. terstond. No. 125. Ruime Zolder, ƒ400 p. j., terst. Kleine Houtweg. No. 15a rood Bovenhuis, ƒ280 per jaar, terst. Koningstraat. No. 4. Gem. Kamer m Slaapk. 35 p. m. 1 Jan. No. 39. Bovenhuis, 4.50 per week, terstond. No. 39. Kelder, 70 per jaar, terstond. Korte Houtstraat. No. 2. Gem. kamer m. kost, ƒ30 p.m.,Eebr. Korte Spaarne. No. 3. Huis, 4 kam. m. uaterl. 4 p. w. terst. Krom No. 43. 2 Gem. kamers m. Alcove, 25 p.m. No. 52. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Kruisweg. No. 17. Gem. Kamers, 20 per maand, Jan.'90 No. 33. Gem. Voorkamer met Slaapkamer, kost en bed, 40 a 35 p.m. terstond. No.33. Gem. kam. m. k en bed. 30 a/32 pm.tst. Lange Annastraat. No. 32. Huisje, ƒ1,— per week, terstond. Lange Boogaardstraat. No. 11. Bovenhuis, 3.50 p. w. terstond. Lange Heerenstraat No. 12. Bovenvoorkamer, ƒ4.25 p.w., terst. No. 48rood. Gem. Kamers, ƒ30 p.m., terst. Leidsche Vaart. No. 30. Gem. Zit- en Slaapkamer, desver- kiezende met kost en bediening, terstond. No. 106. Huis met tuin, ƒ450 per jaar. Jan. Leidsche straat. No. 83 en 123. Huis, 2,— per weekterst. Lombardsteeg. No. 5. Vrij Bovenhuis, 2.50 per week, terst. Maarten Heemskerkstraat. No. 1 en 3. Benedenhuis, ƒ180 p.j.,terst. Maarten Spiesstraat. No. 7zw. Benedenhuis, ƒ2.75 p.w., terst. No. 9. Benedenhuis, 2.75 p.w.,terstond. No. 11. Bovenhuis, 2.75 p.w., terstond. No. 44. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p.m., terst. No. 16. Gem. Kamers, ƒ45 's maands, terst. Magdalenastraat. No. 4. Ben. winkelhuis ƒ3 p.w. terst. Magdalenasteeg. *No. 9. Voorkamer, 4.25 per week, terst. Morinnes teeg. No. 16rood. Bovenvoorkam. ƒ4,p. w., terst. Nieuwe Graeht. No. 34. Huis, 325 per jaar, terstond. Nieuwe Groenmarkt. No. 17. Kelder, 0,60 per week, terstond. Nieuwe Kerksplein. No. 12. Winkelhuis 2,25 per week, terst. Omvalspoort. No. 6. Werkplaats, i,— p. w. terst. Oranjestraat. No. 4. Huis met Tuin, ƒ300 p.j.,terstond. No. 92. Bovenhuis, 2.p. w., terstond. Oran j eboomslaan No. 87. Huis, 2.2U per week, terstond. Oudeweg. No. 49j. Huis, 1.80 per week., terstond. Palmstraat. No. 47rood. Bovenhuis, ƒ3.25 p.w., terstond. Parklaan. No. 84a. Huis met Tuin, ƒ500 p. j., terstond. Pavilj oenslaan No. 15. Huis met Tuin, 750 per jaar, 1 Eebr. Ridderstraat. No. 47rood. Gem. Boven- Zit- en Slaapkamer. 25 per maand, terstond Ripperdapark. No. 9. Huis en tuin ƒ600 p. j. 1 Mei. Ripperdastraat No. 10. Huis en tuin, 500 p.j. terst. Buychaverstraat. No. 14. Benedenhuis m. tuin, 200p.j., terst. No. 21. Huis, 250 per jaar, Eebruari. Schaehelstraat. No. 36. Kamer met kost, 6 per week, terst. Schootersingel. No.39. Benedenh. m. tuin, ƒ200 p.j. terst. Sehooterstraatweg. No. 11. Huis met tuin, 550 p.j., Mei 1890. Sophias traat. No. 2rood. Slaapkamer, desverkiezende met kost, ƒ5 per maand, terstond. No. 1b. Benedenhuis, 250p.j., terst. No. 18. Gem. Zit- en Slaapk. 22 p. m., terst. Spaarne. No.36. NetGem, Voork.m.alk. ƒ22.50p.m.tst. No. 36rood. Gem. Zit- en Slaapkamer en suite met bed. 22,50 p.m., 15 Jan. Spaarnwouders traat. No6Bovenkamer, ,90 per week, terst No. 22. Bovenhuis, ƒ450 per jaar, terstond. No. 35. Werk- of Bergplaats 1,50 p. w, terst. No. 52. Bovenhuis, 2.50 per week, terst. No. 100. Winkelhuis, 3 75 p. week, terstond. Tuinlaantje. Huisje, 2,per week, terstond. Turfmarkt. No. 34. Gem. Benedenvoorkamer, 20 p.m. Ursulas teeg. No. 11. Huis met tuin, ƒ200 per jaar, terst. Verl. Franshalstraat. No. 17aw. Vrije kamer m. kost ƒ14 p.m. Verl, Oranjeboomslaan. No. 97rd. vet gezellig Bovenh. 2,25 p.w. Jan. Verl. Voorzorgstraat. No. 56. Huis, 2,per week, terstond. No. 50 en 52. Huis, ƒ2,p. w., terst. W armoesstraat. No. 11. Bovenhuis, ƒ4.00 p. w. terstond. No. 22. Kamer m. kost en bed. ƒ30 p. m., terst. Wilsonsplein. No. 3. Twee gem. Kam., ensuite 30 p.m. terst. W ouermanstraat. No. 4. Benedenhuis met tuin, 2.50 p.w., terst No. 6. Bovenhuis, ƒ2.50 p. w., terstond. Zijlstraat. No. 43. Gcm. Benedenkamers, 16 p. m„ terst. Bij D. A. BEAAKENBURG. Een Heerenhuis ƒ275 per jaar te Beverwijk. Bij FRANS ERDTSIECK. Een bovenhuis, Nassaulaan 76, bevattende 6 kamers, keuken en zolder en verder alle ge makken. Huurprijs ƒ300 per jaar; te aanvaar den terstond. Bij J. W. VELDHEER. Een Huis met 6 kamers, grooten tuin enz. 500 per jaar, koopprijs 900oJansweg aan het Stationsplein, In Zuid-Londen bestaat de overtui ging, dat de groote werkstaking dergas- stokers en gasfitters niet zal kunnen vermeden worden en dat dan ook de ko- lendragers zullen volgen uit sympathie. In het vooruitzicht van een en ander be gint men zich daar te voorzien van lampen, olie, pitten, petroleum, benevens steenkolen en brandhout om zoodoende op elke ge beurlijkheid voorbereid te zijn. Doch ook de bedreigde gasmaatschappij neemt hare maatregelen. Wanneer werkelijk de staking uitbreekt, zal zij gebruik maken van nieuwe- iingen. Deze zullen dan in de fabriek moeten slapen, eten, wonen, teneinde be veiligd te zijn voor eventueele aanslagen der werkstakers. De directie verwacht een beleg der fabrieksgebouwen. Daarom zijn voor de nieuwe werklieden loodsen opge slagen, voorraden van allerlei leeftocht ingekocht, keukens gereed gemaakt en koks en kokskneehts gehuurd, terwijl de reeds genite bedreigingen aanleiding gegeven hebben tot het doen post vatten van een buitengewoon korps agenten bezuiden de Theems. De Indépendance verneemt, dat de Belgische regeering schijnt terng te dein zen voor het doorzetten der kiesrecht hervorming, waardoor aan vijftigduizend kiezers het kiesrecht zou ontnomen worden. De hertog van Westminster heeft in de Times geprotesteerd tegen de wijze van begraven van lijken. De hertog noemt het eene onzinnige mode om den overgang van stof tot stof zoo lang mogelijk tegen te honden, zooals bij de rij ken plaats heeft door het beschermen van het lijk tegen de invloeden die den overgang bevorderen, terwijl ook de minder gegoeden, door de lijkkisten te doen vervaardigen van duur zaam hout, de ontbinding tegen honden. De gevolgen van deze handelwijze ontsnap pen wel aan de waarneming der zintuigen, doch niet aan het voorstellingsvermogen van ieder die gelieft na te denken over hetgeen daar plaats heeft onder de zerken. - Uit Essen wordt bericht, dat de ka- nonnenfabrikant Krupp opnieuw eene som van een half millioen mark heeft beschik baar gesteld voor het bouwen van kleine eigen woningen voor zijne gehuwde ar beider». -Hamburg heeft Antwerpen in den laatsten tijd overvleugeld als eerste haven op het vasteland van Europa met betrekking tot de tonnenmaat der aankomende en vertrekkende schepen. Men is van meening dat Antwerpen, om het verloren terrein te herwinnen, zal moeten overgaan tot ver betering van de Schelde en tot afschaffing der havenrechten en loodsgelden. Te Berlijn liepen Woensdag berich ten, dat de Rijkskanselier ongesteld zou zijn. Het bericht bleek verzonnen, de kan selier bleek volkomen wel te zijn. Ook te Petersburg gingen geruchten van ziekte des keizers, en wel in verband met de daar ter stede heerschende keelon- gesteldheden, doch de keizer is zoo wel, dat hij zelfs Maandag de opera heeft bij gewoond. Ook China heeft, met zijn tijd me- degaande, zijn werkstakingen. Tot wering van den smokkelhandel was een belasting kantoor verplaatst, maar de bootslieden kwamen daartegen op en staakten ten ge tale van 60.000 het werk. Zij vielen de belastinginnende schepen aan, verwoestten het kantoor en verdreven de beambten. Te Kanton, in de nabijheid van welke stad een en ander voorviel, werden geen mis drijven gepleegd, doch het geheele ver keer stond stil. De onderkoning heeft nu beloofd het belastingkantoor weder naar de vorige standplaats te zullen overbrengen en heeft den werkstakers vergiffenis toegezegd. De heer Prins, professor in het strat- recht aan de Brusselache universiteit, die voorloopig zich belast heeft met het ambt van den ontslagen chef van de geheime politie, Ganthier de Rasse, werd Vrijdag toen hij de gehoorzaal binnen trad, door de studenten met gesis en gefluit begroet. Prins trachtte het rumoer te doen bedaren door te verklaren, dat hij als inspecteur der gevangenissen niet had kunnen weige ren om zich voorloopig met Ganthier's werkzaamheden te belasten. De studenten beantwoordden deze ver klaring met toejuichingen. Het misverstand was volgens de In dé pendance ontstaan door een verkeerde voorstelling der feiten, gegeven door de Etoile beige. Het deficit op de Italiaansche be grooting over het loopende jaar bedraagt 47 millioen frs. Men berekent dat de schul denlast van Italië op 30 Juni 1890 niet minder dan 509 millioen zal bedragen. De historische woning te Longwood op St. Helena, waar Napoleon woonde en stierf en die geruimen tijd een soort van pelgrimsoord was, heeft thans een nieuwe bestemming gekregen. Het huis, dat bij een groote boerderij behoorde, is thans een hergschuur de kamer waar de keizer stierf is in een stal veranderd en op de plek waar het lijk op een paradebed geplaatst was, staat thans een machine om graan je malen. Professor von Nusbaum te Mnnchen heeft in de Gartenlanbe een lezenswaardig artikel geschreven over het nut van het wielrijden. De professor raadt het wielrijden onvoorwaardelijk aan, niet alleen aan jon gelieden, maar ook aan dames en heeren van middelbaren leeftijd, vooral als zij last hebben van slechte spijsvertering, hemorrhoïden, pijn in de lendenen of enge borst. Voorts beveelt hij het wielrijden aan voor menschen, die aanleg hebben tot vet zucht of bij wie de beweging van het hart te wenschen overlaat, en eindelijk aan alle zenuwaohtigen, en deze laatste zijn vele tegenwoordig. Terwijl er in Nederland waarlijk een poging wordt aangewend om de voorschrif ten betreffende de vaccinatie te beperken, heeft in Dnitschland het tegenovergestelde plaats. Door het opperbestuur van het leger is bepaald, dat voortaan de reservis ten die voor de eerste oefening opgeroe pen worden, gevaccineerd moeten worden tenzij ze in de laatste twee jaren de pok ken mochten gehad hebben of met goed gevolg gevaccineerd zijn. De aanneming der Onderwijswet door de Eerste Kamer is natuurlijk door de pers druk besproken, en wel verschillend, naarmate het standpunt waarop elk der bladen zich reeds vroeger geplaatst had. De aanneming der Wet noemt het Nieuws van den Dag eene overwinning voor den minister. Als een weeskind, zegt het blad. komt de wet in de wereld, door nie mand verwelkomd en niemand volkomen be vredigend het is gebleken dat velen onder protest vóór gestemd hebben om erger te verhoeden. De Amsterdammer, Dagblad van Nederland verheugt zioh zeer in de aanneming. Dit blad meent, dat nu de zoogenaamde onverzoenlyken uit de liberale party tot nadenken zullen komen en dat er tegen het moreel beginsel der wet, de rechtvaardigheid, niet te vechten valt. De Standaard doet uitkomen, dat de antirevolutionaire party niet tevreden is. Het blad beweert echter, dat de verkie zingen voor de Provinciale Staten, in het begin van dit jaar toch aan ons booger- hnis eene eerste waarschuwing gaven, die niet is in den wind geslagen, en het her haalt, dat het ontwerp reeds niet de ver vulling van alle wenschen bevat, maar nog veel minder de aangenomen wet, die by de behandeling in de Tweede Kamer heel wat veeren moest laten vliegen. Het Handelsblad noemt de aanneming de eerste vrucht door de rechterzyde be haald na hare overwinning in 1888, doch dat de rechterzyde nu aan de natie behoort te toonen, dat haar bewind nog eene andere reden van bestaan heeft, dan het verkry- gen van staatsgeld voor hare scholen. Tevens geeft het blad den raad, dat het verschil van gevoelen in zake de wet niet leide tot eene scheuring in de liberale partij. Geen vrede, zegt het Utreohtseh Dag blad, zal de aangenomen wet brengen op het gebied van onderwys zelf en het blad zou dit zelfs betreuren, want zonder stryd geen leven, geen vooruitgang, geen ont wikkeling. Doch de stryd kan zyn verbit terend karakter verliezen en zich oplossen io eene eerly ke mededinging, naar wat ieder voor zich in het belang van ons volk acht het beste te zyn. Het Centrum schryftReeds lang had het denkbeeld van subsidie wortel gescho ten in de hoofden dier mannen, Mackay, De Savornin Lohman en Schaepman. Langzaam en voorzichtig zyn zij tot hun doel genaderd. Eerst grondwets-herziening, toen eene nieuwe kiesregeling, hebben hun eene meerderheid in de Tweede Kamer verschaft. Met vasten tred zyn zij voor waarts gegaan de heerlyke overwinning danken wy aan de helderheid der politieke inzichten van onze leiders. De Nieuwe Rotterdamsche Courant be treurt de gevallen beslissing diep. Zy ziet in die nieuwe schoolwet niets dan een ramp voor het volksonderwijs. Waakt, waakt, waarschuwt dit orgaan. Berusten moeten wy in de uitspraak van den zes den December, maar het geloof aan de deugdelijkheid van ons beginsel kan zy ons niet ontnemen. Verblijdend noemt het Dagblad van 's-Gravenhage den uitslag, en een bewijs, dat een inderdaad nationaal werk ie tot stand gebracht door de groote verzoenings gezindheid van de regeering en de meer derheid der Tweede Kamer en dank het gezond verstand en de vaderlandsliefde van de meerderheid in de Eerste Kamer. Ver der spreekt het de hoop uit dat allen eendrachtig zullen samenwerken om de wet te doen strekken tot het heil van het vaderland. Het oordeel van Het Vaderland komt op het volgende neerThans gelde het woord dat de heer Lenting in 1878 sprak de stryd moet uit zijn, de stryd ook in den boezem der vrijzinnige party, die meer een stryd van politiek dan van beginsel was. En wat de toekomst der openbare school betreft, de meerderheid der Eerste kamer, die haar liefheeft en het liberale volk, dat aan haar gehecht is, zullen haar in eerly ken stryd handhaven en verbeteren, de hand op de grondwet, de vaan van het vrije onderzoek omhoog, met de spreuk op haar steunen wy, haar beschermen wy. Gedrukt bjj DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 6