PREDIKBEURTEN 144. XX JtL JX JU Hl ÜL O \J XX met AMSTERDAM. Eerste Blad. No. 401. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 80. Elfde Jaargang. van ZATERDAG 21 December 1889. op Zondag 22, Woensdag 25 en Donderdag 26 Dec. 1889. TELEPHOONNUMMER TT* A A T]j T °TV? T$JS" TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post 40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stok, Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eerste Kerstdag. Collecte voor de Christelijke school voor on en minvermogenden in al de beurten der Nedl. Herv. gemeente behalve in de Bakenesser Kerk. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Nam. 2 ure, Moeton. 40e Zondag, 's Avonds 6 ure, Barbas. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Barbas. Ie en 2e Tekst, 's Avonds 6 ure, Knottenbelt. 3e Tekst. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Moeton. 4e Tekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Sviaan. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Smeding. Ie en 2e Tekst. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Sicaan. 4e Tekst. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Snethlage. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Hoog. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Moeton. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Swaan. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Barbas. Feestelijke uit- deeling vau kleedingstukken aan de kinderen, die de Kinderkerk bezoeken, met welwillende medewerking van een mannenkwartet. Waalsclie Kerk. Voorm. 10 ure, Ttebry. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Debry. Collecte pour les missions Néerlandaises. Christelijk Gereform. Gemeente. (Gei. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Tweede Kerstdag. Vooim. 10 ure Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Ticeede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Schotel. 'sAv. 5 ure, Openbaar kerstfeest met de kinderen der Zondagschool. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet Pred. te Santpoort, 's Avonds 6 ure, geen dienst. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds 6 Vi ure, Poolman. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, If. J. F. Meiners, Pred. te Amsterdam. Collecte voor het Weeshuis. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. K. F. Ternooij Apel Herv. Pred. te Amsterdam, 's Avonds 6 ure. de Vries. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, de Vries. 's Avonds 6 ure, Craandijk. Ticeede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. (Voor de kinderen.) Voorm. 10 ure, Tideman. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Collecte voor de Remonst. Broederschap Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Luk. 15 25 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Geen Bijbellezing. Lokaal v.de Jongelings-vereeniging. Annastraat. Geen Bijbellezing. Ds. Tideman verzoekt die mannelijke leerlingen, welke met Paschen als leden wenschen te worden aangenomen, Maandag 23 Deo. 's avonds te 9 ure te komen in het gewone lokaal. De gewone lessen zijn gestaakt tot 13 Jan. 1890. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. 's Avonds 6 ure, G. van Herwaarden. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 21/2 are, K. A. Gonlag, godsdienstoef. met kerstb. v. de kinderen. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 61/2 are, MJ. Mees, Pred. te Haarlem. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Bevestiging van lidmaten. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Avondmaal. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Bloemendaaï. Voorm. 10 ure, J. I). van Ar/cel. Nam. geen dienst. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. I). van Arkel. 's Avonds 7 ure, J. D. van Arkel. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, .7. IJ. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuilman. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. Kuilman. 's Avonds 61/2 uur, J. Kuilman. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. Kuilman. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. 's Avonds 6 ure, M. Buchli Fest. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld, C.Ez. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. 's Avonds 6 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Sandpoort. Voorm. 10 ure, M. J. Mees, Pred. te Haarlem. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Tweede Kerstdag. 's Av. 6V2 ure, J. van Loenen Martinet voor de kinderen. Spaarndam. Voorm. 10 ure, II. J. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, H. J. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, II. J. Velsen. Voorm. 10 ure, H. 's Av. 6 V» ure, II. Waardenburg. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, N. Osti, £m. pred. te Haarlem. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2Vs are, geen dienst. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. 's Avonds 7 ure, O. Schrieke. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. 's Av. 5 ure, Kerstfeest viering der Zondag school. Tweede Bachconcert. Den 16dcn December 1770 werd te Bonn Duitschlands grootste toondichter, Ludwig van Beethoven, geboren. Het was zeker geen bloot toeval, dat het tweede Bachconcert van Dinsdagavond juist op dien merkwaardigen datum viel. De leden van het Bestuur der Bachver- eeniging kennende, mogen wij het er voor houden, dat bet bun aangenaam was, door het organiseeren van een concert op den Beethovendag eene eenvoudige hulde te mogen brengen aan de nagedachtenis van den onsterfelijken componist en het hun vreugde gaf een daad van piëteit te kunnen verrichten tegenover het machtige genie .van den in vele opzichten zoo merkwaar digen man. Dat de keuze van de orkestwerken welke zouden gemaakt worden, tevens door de gedachte aan Beethoven werd geleid, ligt voor de hand. Zoo werd het concert ge opend met de vierde symphonie van Beet hoven en gesloten met zijne ouverture „Fidelio." Het orkest van den Heer C. Coenen uit Utrecht was aangewezen om deze werken uit te voeren. Als solisten traden verder op Mejuffrouw Hedwig Sicca, concert zangeres uit Frankfort a/M en de Heer Max Paner pianist uit Keulen. Het orkest gaf, behalve de twee ge noemde werken, de ouverture „Meerestille" van Mendelssohn, begeleidde de aria uit de opera „Die beziihmte Widerspenstige" van Götz en het piano-concert van Rubin stein. Het Utrechtsche orkest is bij ons bekend als een goed gebouwd lichaam met degelijke krachten, dat met entrain werkt en daarbij meestal veel succes beeft. Zoo was het ook Dinsdagavond. De afzonder- iyke werken en niet minder de begelei dingen voldeden goed. Dat de Heer Coenen in den regel snelle tempo's neemt, is be kend. Wie zou er den geroutineerden directeur hard over durven vallen? Van de solisten schonk Mejuffrouw Hedwig Sicca den hoorders een groot ge not door haar merkwaardig schoon gezang. Deze dame heeft eene zeldzaam sympa thieke sopraanstem. In alle tonen is zij steeds edel van klank en vlekkeloos zuiver. Daarbij trilt er iets in haar orgaan, dat zich in zijn aard moeilijk in woorden laat uitdrukken, maar machtig is in vermogen en met toovermacht het ontvankelijk ge moed van den hoorder beroert en bij hem weldadige stemmingen wekt. Er is iets onbeschrijfelijk liefelijks in dezen zang. Mej. Sicca, aan wie de natuur in hare stem eene rijke gave heeft geschonken, bezit daarbij al de hoedanigheden, welke verder noodig zijn, om als zangeres te schitteren. Hare uitspraak is duidelijk en beschaafd. Hare voordracht warm en vol uitdrukking. Hare nuanceering vol na tuurlijkheid en eenvoud. Zoowel in hare aria, die met groote soberheid werd voor- gedrageD, als in hare liederen, waarvan het „Winterlied" van Von Koss moest herhaald worden, bekoorde zij van het begin tot het einde en toonde zij eene kunstenaresse van den echten stempel te zijn. In den Heer Max Paner leerden wij een pianist kennen met groote talenten. Zijn buitengewone techniek, die vooral uitkwam in de concert-etude „Les Yagues" van Moszkowski, trok in hooge mate aller aan dacht. „Leicht und lnstig" van Mendels sohn werd zeer geacheveerd en uiterst fijn gespeeld. Het concert van Rnbinstein gaf zeer schoone momenten en bewees, dat het den Heer Paner niet aan kracht en goede voordracht ontbreekt. De „Romance" van Scbnmann hadden wij gaarne wat warmer gehad, ook had de melodie er beter in knnnen uitkomen. Dat de Heer Pauer veel succes had, behoeft nauwelijks gezegd, 'tls mede, met bet oog op al het boven gezegde, overbodig, de rekening op te maken, om tot de conclusie te komen, dat de Haarl. Bachveresniging weder een zeer schoon conoert heeft gegeven, zooals wij trouwens van haar gewoon zijn. B. Voordrachten in Teyler's Stichting. Prof. Pekelharing sprak Woensdagj.l. over den aard der levensverschijnselen, het verschil lusschen de doode en levende natuur. Men schreef dit vroeger toe aan de levenskracht en stelde zich deze voor als van bovennatuurlijken oorsprong,^-' Toen echter in deze een nader onderzoek werd ingesteld, nam men bij de levende voorwerpen verschijnselen waar, die veel overeenkomst hadden metandere welke zich bij de doode stof vertoonden. Toch blijft er altijd nog veel over wat het levend voorwerp kenmerkend van het doode on derscheidt. Vloeistoffen kunnen door een blaas ver schillende andere stoffen die daarbuiten zijn geplaatst in zich opnemen. Zoo wordt het voedsel ook in op- gelosten vorm opgenomen in het bloed, maar het groote onderscheid is, dat in het eene geval de stof dezelfde blyft, maar in het andere, zoolang er leven is, de opge-

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1