EAARLEMSGE In Haarlemsé Advertentieblad PREDIKBEURTEN No. 107 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8(5. Elfde Jaargang 144. van ZATERDAG 28 December 1889. op Zondag 29, Dinsdag 51 December 1889 en Woensdag 1 Jan. 1890. Nieuwsberichten. &ELE POONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post 40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk, Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentién worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. van den len Januari 1890 wordt de gelegenheid opengesteld om de namen van personen, firma's enz. te doen plaatsen onder eene algemee'ne advertentie van den volgenden inhoud: Bij gelegenheid van het Nieuwjaar wordt door de onderge- teekenden aan hunne vrienden, bekenden of begunstigers hun gelukwensch aangeboden. De prijs voor deze opname is 10 cents per naam a contant. De opgaven worden aangenomen tot Dinsdag 31 December, des namiddags één uur. Groote Kerk. Voorm. 10 ure. Barbas. Nam. 2 ure, Knottenbelt. 41e Zondag. 's Avonds 6 nre, Hoog. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Swaan. Nieuwjaarsdag. Voorn:. 10 ure, Knottenbelt. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 nre, Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 nre, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Donderdag 's Nam. 12) ure, Tideman. Huwelijkswijding I Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Oudejaarsavond. 's Avonds 11% ure, Weiss. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Oudejaarsavond. 's Avonds 6 ure, H. Buchli Fest. Dankstond. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Biduur. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van KoetsveldC.Fz. Oudejaarsavond. 's Avonds 6 ure, O. van Koetsveld C.Fz. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, 6'. van Koetsveld C.Fz. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Geen bijbellezing. Lokaal der Jongelings-vereeniging. Annastraat. Geen Bijbellezing. De collecte voor de Chr. School voor On- en Minvermogenden, op lsten Kerst dag, heeft opgebracht ƒ202.095. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Geen dienst. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Bebry. Christelijk Geref'orni. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Oudejaarsavond. 's Avonds Gi/j ure, Mulder. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Oudejaarsavond. 's Avonds 7Vs ure, Schotel. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds 6 ure, geen dienst. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Poolman. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Oudejaarsavond. 's Avonds 6V2 ure, G. van Herwaarden. Collecte voor het gesticht te Heemstede. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, C. Boon. Doopsbediening. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, J. C. Boon. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Oudejaarsavond. 's Avonds Gi/s ure, IC. A. Gonlag. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, IC. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Oudejaarsavond. 's Avonds 6V2 ure, J. Sepp. Nieuwj aars dag. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, D. Ozinga. Candidaat tot den H. Dienst. Nam. 2Vs ure, 1). van Arkel. 's Avonds 7 ure, J. I). van Arkel. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Oudejaarsavond. 's Avonds 6 ure, de Vries. Sluiting des jaars. Heemstede. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, J. Kuylman. Oudejaarsavond. 's Avonds 6V2 uur, J. Kuylman. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, .7. Kuylman. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Oudejaarsavond. 's Av. 6V2 ure, j. van Loenen Martinet. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Spaarndam. Voorm. 10 ure, II. J. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, H. J. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, IIJ. Veis en. Voorm. 10 ure, H. 1 Oudejaarsavond. 's Av. 61/» ure, II. Waardenburg. Nieuwjaarsdag. V/""m. 10 ure, II Wnnrdenbura. IJmuiden. Voorm. 10 ure, T. Wagenaar. Voorbereiding. Nam. 2Vs ure, II. Waardenburg Pred. te Velsen. Doopsbediening. 's Avonds 5 ure, H. Waardenburg. Pred. te Velsen. Avondmaal. Oudejaarsavond. 's Avonds 6V2 ure, T. Wagenaar. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, '1. Wagenaar. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2V2 ure, O. Schrieke. Doopsbediening. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, O. Schrieke. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Tweede Matinée Musicale. Voor de tweede matinée mnsicale welke Zondag middag gegeven werd, had de Heer Joh. Steenman de medewerking in geroepen van Mejufïr. Nanuy de Roever,con certzangeres te Amsterdam, en van den Heer L. Sehlegel. Voor hen, die de verschillende muziekuitvoeringen volgen en daardoor genoemde krachten hebben leeren kennen ligt in deze mededeeling reeds de ver klaring opgesloten, dat dan ook deze mati née heeft moeten behooren tot de beste, welke de Heer Steen man gegeven heeft. Immers, waar de Heer Sehlegel zyne talenten beschikbaar stelt, daar wordt op het gebied der muzikale kunst rein genot gesmaakt, daar gaan de deuren van den tempel der kunst wijd open. Voor den Heer Steenman is de welwil lendheid van zynen ouderen kunstbroeder van de grootste waarde. Zyn heerlyk vioolspel komt er door tot zyn volle recht, zyne schoone gaven treden er door in het helderste licht. Vooral wanneer dan, zooals dat Zondag het geval was, de uittevoeren werken zoozeer geschikt zyn voor zyn spel. De Sonate van Gade, de „Fantaisie- 8tücke" van Schumann en het Andante uit het vioolconcert van Mozart, hebben allen eene lyrisch karakter, 't zijn uitingen van een diep en warm gemoedsleven muzikale „Stimmungsbilder" van subjec- tieven aard. Wy gelooven, dat de Heer Steen man vooral voor de vertolking van dit genre der kunst uitnemende geschikt heid bezit, en wij zeggen dat, zonder daardoor te kort te willen doen aan zyn technisch talent. Met zijn zangrijken toon, zijne warme, diep gevoelde voordracht, zyn rijk gekleurde nuanceeringen, kan hij in zulke werken het meest woekeren. Het was een genot zich over te geven aan den ryken melodieënschat, waarvan zij over vloeien. De Sonate von Gade onderscheidt zich door eene groote duidelijkheid, die het aanhooren ervan tot een dubbel genot maakt. Schumann's „Fantaisiestücke" scheppingen uit des toondichters „Sturm- und Drangperiode" zyn roerende zangen van het zoekend, strijdend, straks gelukkig men8chenhart. In het laatste deel jubelt en juicht alles in blijde verrukking. De eigenaardige weekheid van Mozarts muze bekoorde opnieuw in het vriendelijke Andante. In de „CJngarischer Tanz" van Brahms tintelde en schitterde weer alles van leven en licht. Steen mans techniek overwon de moeilijkheden in het laatste werk met groot succes. Met den Heer ™g'elieisa™aelnenMViIJk d|eSeéferlft ni' Mej. de Roever zong een vijftal liederen. Zij werd door allen welwillend en met ingenomenheid aangehoord. In de zang kunst is zij zeer vooruit gegaan. De uit spraak der vocalen is aanmerkelijk beter geworden, ook heeft hare stem in volheid gewonnen. Zij zingt lief en eenvoudig. Jammer dat eene verkoudheid schade deed aan de hooge tonen en bij stemverheffing de zuiverheid in gevaar bracht. Schumann's „Mondnacht" en „Zauberlied" van Meyer- Helmund leden daar nog al onder. „Verdi Prati" van Handel en „Die Rose" van Spohr bevielen beter. Nadat in de zitting der Tweede Kamer van Dins dag eerst de heer de Ram op partieele herziening der personeele belasting had aangedrongen, de beeren van Nunen en Goekoop wijziging der Rijkspaardeu- helasting hadden gsvraagd, en de lieer Glindermau bevordering van de Zondagsrust voor de Rijksamb tenaren wenschelijk genoemd had, kwam de heer Domela Nieuwenhuis voor den dag met zijne mo tie, waarin hij de Kamer haar afkenrig wilde doen uitspreken over 's Ministers beleid en over zijn niets-doen voor de grootste belangen des volks. Hij betwistte 's Ministers bekwaamheid, noemde hem het zwakste lid van het Kabinet en gaf hem den raad zijne plaats te ruimen voor een werk zame minister waardoor hij een weldaad zou be wijzen aan het Kabinet. Ofschoon Sprekers party (de sociaal-demokraten) wel vaart hij het stilzitten van den Min. van Fin. en hij voorstellen als dat van den heer Bahlmann, omdat daardoor de onte vredenheid toeneemt, en zoodoende de sociaal- demokratie in kracht wint, drong hij toch aan op belastinghervorming. De liberale partij had daartoe wel eenige poging aungewend, maar was weer ingeslapen, en de rechterzijde, die bij de verkie zingen zulke schoone beloften gedaan had, had ue fout niet hersteld. Spreker verklaarde inkomsten belasting cn sukcessiehelasting als hoofdzaak voor te staan. Ofschoon verwachtend, dat van dc zijde der liberalen, die algemeen het beleid der Min. afkeurden, in zake zijne motie, exceptie zonden opwerpen, achtte hij het toch den plicht der liberale partij met die motie mede te gaan. Na een paar adviezen over andere zaken, uitgebracht door de beeren Walter, v. Gijn en van Kerkwijk antwoordde de heer v. d. Feltz op de sommatie, door den heer Nieuwenhuis tot de liberale partij gericht, dat hij tegen de motie zou stemmen, wier proemissen hij wild en vaag noemde, en die hij als politieke daad niet kon goedkeuren. Uitdrukkelijk verklaarde hij echter, dat hij 's Ministers beleid afkeurde. De heer v. d. Kaay wees er op, dat eene politieke daad

Haarlemsch Advertentieblad | 1889 | | pagina 1