Nieuwsberichten. van welgestelde familie geenszins zoo ver- werpelijk als schoonzoon als hij zich had voorgesteld. De bijeenkomst was slecht bezocht, een gevolg van het slechte weer en misschien ook wel van den ongeschikten avond. Jam mer was dit ook voor den spreker, wiens voordracht blijkbaar zeer in den smaak viel. Weten en Werken. Na eenige letterkundige lezingen te heb ben by gewoond, waren wy Maandag onder 't gehoor van den Heer A. van der Voort d.w.z. wy genoten eene lezing op't gebied der natnur-wetenschap. Boven luoht en wolken werden wy gevoerd naar de Maan, de getrouwe wachtster van onze Aarde. Om nu den geheelen titel der lezing op te schrijven, dan zou het eigenlijk moeten zijn: De Maan, hare grootte, beweging en schijngestalten, mitsgaders alle de oor zaken en gevolgen van dezelve, op duide lijke wijze uiteengezet. Zoo ongeveer zou den 't onze grootvaders gezegd hebben. Nu dan; de maan is een en vijftig duizend mijlen verwijderd van onze aarde. Zy heeft een inhoud van 53 miljoen ku bieke geografische mijlen, en beslaat toch maar het vijftigste deel der ruimte van onze aarde. Zulke getallen zijn gauw genoeg neer geschreven en uitgesproken, maar het juiste begrip er van heeft men pas, als wy door den Heer Van der Voort met eenig ontzag omtrent deze vervnld worden. Een geografische mijl ligt tusschen het Paviljoen in den Hont en Bennebroek. Als wij een doos konden vervaardigen die ééne geografische mijl lang, breed en hoog was, dan zouden alle steden der aarde, alle raenschen en al de bergen met al wat op de aarde leeft, ter nauwernood voldoende zyn om een kist van die afmetingen te vul len. Een kanongskogel, zich voortwegen- de met eene snelheid van vijfhonderd meter per seconde zou, op de aarde afgeschoten, de maan eerst na negen volle dagen be reiken. De maan is een donker, bolvormig li chaam, zonder dampkring. Er kan daar dus geen water, geen leven zijn. Evenmin kunnen er menschen wonen in den zin waarin wij het opvattenzoo'n maan- mensch zou heel anders moeten zijn dan wij. Hij zou niet kunnen hooren, zien, ruiken of smaken, zou geen bloed en dus ook geen hart of longen bezitten, om de dood eenvoudige reden, dat hy ze toch niet gotraikcu kun. Do mannetjes op dc uiddf] zijn dus niet bestaanbaar met onze begrip pen. In ruim negen en twintig dagen beweegt de maan zich om onze aarde en in het licht, dat zy ontleent van de zon, doet zij zich onder telkens verande rende gestalten aan ons voor, welke wij bestempelen met de namen van nieuwe raaaD, eerste kwartier, volle maan en laatste kwartier. Een zeer duidelijke teekening maakte de wijze waarop en waarom wy haar dan zoo zien voor ons duidelijk. Vervolgens verklaarde Spreker ons de oorzaak der maansverduistering; zon, aarde en maan in de zelfde richting, alsmede dat die natuurlijk slechts by volle maan kan plaats hebben, hoewel spreker ons duidelijk maakte, dat niet bij elke volle maan eene verduistering plaats grijpt. Eene maans verduistering kan volkomen of gedeeltelijk zijn. Nu kan het ook nog zijn, dat de maan ons zóó in den weg staat, dat de zon onziohtbaar is en nu hebben we de malle gewoonte den toestand, die dan ontstaat eene zonsverduistering te noemenhoewel toch eigenlijk dan de maan voor ons duister is. Eene zonsverduistering wy zullen het zoo maar blij ven noemen kan volkomen, gedeeltelijk of ringvormig zyn. Na het boven aangevoerde, zoo eenvoudig te verklaren, nu nog te meenen dat maans verduistering pest en kwade tijden ten gevolge heeft, of dat de maan invloed zou uitoefenen op het weêr, kwam bij geen der hoorders op, ons laatste geloof eraan ver- dween, toen de Spreker er op wees, dat nauwkeurige waarnemingen, gedaan sedert een reeks van jaren, slechts aan 't licht hadden gebracht, dat het weer in ons klimaat met maansverandering net zoo dikwijls verandert als hetzelfde blijft. Na er nog de aandacht op gevestigd te hebben, dat de maan^eene belangrijker rol speelde in het leven van ons voorgeslacht dan in onze tijden, sloot de Heer Van der Voort zijne voordracht. Spreker heeft er slag van de eenigermate droge stof ten volle genietbaar te maken dit bleek uit de goed gevulde zaal en uit de aandacht waarmede hij van het begin tot einde werd gevolgd. De eerste lezing in het volgende jaar, d.w.z. den volgenden Maandag, treedt de heer J. B. A. Saeijs op met het onderwerp Europeesche landverhuizingen. Door de Eerste Kamer zyn Zaterdag goedgekeurd de ontwerpen betreffende de provinciale belastingen, verschillende sup- pletoire begrootingen, Hoofdst. I 7a van de Staatsbegrooting en de Middelenwet voor 1890. Daarna nog de uitzonderingswetten voor de heffing van plaatselijke belastingen voor Vlissingen, Edam, Hoorn, Purmerend en Alkmaar, na bestrijding door den heer v. d. Breggen, met 26 tegen 11 stemmen. De Indièsche Begrooting is zonder stem ming goedgekeurd, met verdaging der bespreking van het politiek beleid des Min. tot de behandeling van Hoofdst. X (Kolonieén) der Staatsbegrooting. De ka mer is op reces uiteengegaan. Bij den Nederl. Rijnspoorweg zullen, naar men mededeelt, met het aanstaande Beizoen nieuwe locomotieven in gebruik komen, van zulk vermogen, dat de afstand Amsterdam naar Utrecht in een half uur kan afgelegd worden, terwijl voor het traject den Haag-Emmerik een halfuur minder dat tot heden zal benoodigd zijn. Te Schoten is in de vergadering van den gemeenteraad van 27 December tot wethouder benoemd de Heer Gr. A. Ritsema. L.l. Zondag avond is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht een 18 jarige knaap genaamd J. A. B. die zich aan diefstal van twee jassen in partikuliere woningen had schuldig gemaakt en wel op de navolgende wijze na door de dienstbode in de woning te zyn toegelaten, overhandigde hij haar een gesloten enveloppe zonder adres, met verzoek die aan mevrouw te laten lezen. Terwijl zij hieraan voldeed stal hij de jas welke aan een standaard in de gang hing. Hy is een bekende deugniet en was eerst j.l. Zaterdag uit de gevangenis te Rotter dam ontslagen, waarin hij wegens ver duistering een jaar heeft doorgebracht. HAARLEM, 31 December 1889. De aandacht wordt gevestigd op de verplaatsing van het kantoor der Rijksbe- lasfingen, dat thans gevestigd is in de Teylershofjesstraat No. 6. Na eene kortstondige ziekte is alhier overleden Jhr. Mr. T. L. L. Prins, sedert 26 Januari 1885 vice-president van de Arrondissements-Rechtbank. De Heer Prins was tevens regent van het Ned. Gteref. Weeshuis, lid van ver schillende kerkelijke en liefdadige instel lingen, voorzitter van de Commissie ter spysnitdeeling aan behoeftigen, en oud-lid van het college van Regenten van het huis van bewaring. Hij was den 7en Januari 1832 te Rotter dam geboren. Donderdag, 2 Januari, te 12 ure heeft te Heemstede de ter aarde bestelling plaats. Den len Januari en volgende dagen zullen in het Museum van Kunstnijverheid alhier de meubelen van bamboe, alsmede de schoone verzameling gekleurde afbeeldingen van decoratief schilderwerk nog te bezich tigen zyn. De Commissie van het Museum blijft de aandacht vestigen op de verzameling boeken en afbeeldingen, waarvoor door belangstellende begunstigers bijdragen zyn toegezegd. Zoo ontving de Commissie dezer dagen van den Heer Dr. L. Erancken te Parijs, het kostbare plaatwerk l'Ornement Polychrome van A. Racinet. .Een nieuwe catalogus der Boekerij is ter perse. Zon- en feestdagen is de toegang vrij. Maandagavond gaf de Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" in onzen schouwburg „Rooie Hannes", tooneelspel door Emile Seipgens. Een overzicht van dit stuk achten wij overbodig, daar dit in ons nummer van 13 Februari 1.1. voorkomt bij gelegenheid van de voorstelling gegeven door het Nederlandsch Tooneel. Met aan dacht en belangstelling werd het spel van het begin tot het einde door het talrijk publiek gevolgd. De hoofdrollen werden goed vervuld, aan vele warme toejuichingen ontbrak het dan ook niet, een bewijs dat „Cremer" bij het Haarlemsch publiek goed staat aangeschreven en terecht, de Ver eeniging tracht door ernstige studie en volharding tot meerdere volmaaktheid te komen. Slechts ééne opmerking wenschen wy te maken, n.l. deze, dat de souffleur dezen avond wat luid sprak, hetgeen het publiek blijkbaar zeer hinderlijk was. Door den Makelaar A. H. Poortman alhier is weder een statistiek opgemaakt van de in het jaar 1889 in het verkoop lokaal „de Gouden Leeuw" geveilde per- ceelen. Daaruit blijkt, dat er verkocht zijn 230 perceelen tot een bedrag van 526085, opgehouden 57 perceelen tot een bedrag van ƒ218950. Totaal 287 perceelen tot een bedrag van 745035. Tot klerk aan het bureau van den buigelijken standen de bevolking alhier is J' benoemd L. T. J. Tollenaar. TWEEDE KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Haarlem. Voldoende aan artikel 19 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Slaatsblad No. 72) betrekkelijk de Nationale Militie, roepen bij deze op, alle mannelijke ingezetenen, hunne wettige woonplaats hebbende binnen deze Gemeente, die op den lsten Januari 1890 hun negentiende jaar zullen zijn ingetreden, en mitsdien diegenen, welke in het jaar 1871 zijn geboren, ten einde zich (voor zoover zij niet binnen deze gemeente geboren zijn. onder overlegging van een geboorte acte, die bij het gemeente-bestuur der geboorteplaats gratis is te bekomen) voor de Nationale Militie te doen inschrijven, waartoe zitting zal worden gehoudeh ten Raadhuize dezer Gemeente Af deeling Militie enSchutterij),te weten: Op Vrijdag, den 3 Januari 1890, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters A, B, C en D Op Zaterdag, den 4 Januari 1890, voor hen wier namen aanvangen met een der letters E- F, G en H Op Maandag, den 6 Januari 1890, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters I, J, K, L en M Op Dinsdag, den 7 Januari 1890, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters N, O, P, Q, en R Op Woensdag, den 8 Januari 1890, voor hen wier namen aanvangen met een der letters S, T, U, V, W, X, IJ Z, telkens van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uur. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstente nis is, volgens art. 18 der wet, de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd, tot het doen van die aangifte verplicht. Zij. die eerst na het,intreden van hun 19de jaar, doch voor het volbrengen van hun 20ste, ingezeten worden, zijn verplicht zich zoodra dit plaats heeftop grond van artikel 20 der wet ter inschrijving bij Burgemeester en Wethouders aan to geven. ter voldoening aan art. 15 van het Konirik lijk besluit van den 17den December \861 (Staatsblad No. 127), ter kennis van deHje- langhebbenden, de navolgende, bij bovenge noemde wet gemaakte, bepalingen, betreffende de inschrijving voor de militie, te weten Voor ingezetenen wordt gehouden: 1°. hij, wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezetenen is, volgens de wel van den 28sten Juli 1850, (Staatsblad No. 44), lui dende als volgt "Art. 3. "Gevestigd of ingezetenen zijn, die binnen het Rijk in Europa hebben gewoond: »1°. gedurende de drie laatste jaren; »2°. gedurende achttien maanden na ran »het bestuur hunner woonplaats het voorne- »men tot vestiging te hebben verklaard. «Nederlanders zijn gevestigd of ingezete- »nen, die gedurende de laatste achttien maan- »den hunne woonplaats binnen het Rijk in «Europa hebben gehad. «Nederlanders, die ter zake van 's Lands «dienst in een vreemd land wonen, worden «voortdurend als ingezetenen beschouwd. «De bepalingen van ingezetenschap, in «bijzondere wetten voorkomende, gelden al- «leen voor zooveel betreft de onderwerpen «in die wetten behandeld." 2°. Hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste aan den lsten Januari 1890 voorafgaande achttien maanden, in Ne derland verblijf hield; 3°. Hij, van wiens ouders de langstlevende ingezetenen was, al is zijn voogd geen inge zeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verpliehte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aan zien der dienstplichtigheid, het beginsel der wederkecrigheid is aangenomen. De inschrijving geschiedt: 1°. Van een ongehuwde, in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden, de moe der, of zijn beiden overleden, de voogd woont 2°. Van een gehuwde en van een weduw naar, in de gemeente waar hij woont; 3°. Van hem, die geen vader, moeder o, voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de gemeente, waar hij woont 4°. Van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands zoon van een ingezeten, die geen Nederlan der is. 2°. de in een vreemd rijk verblijfhoudende onderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzee- sclie bezittingen of koloniën woont. Eindelijk brengen Burgemeester en Wet houders nog ter kennis van de belangheb benden, dat volgens art. 25 der wet, het re gister van inschrijving voorloopig wordt ge sloten op den 31 sten Januari 1890, des na middags ten 4 ure, en dat volgens art. 22, diegenen, die mochten hebben verzuimd, zich in den loop der maand Januari te doen in schrijven, alsnog zullen worden ingeschreven, tot den Sisten December 1890 mede des na middags ten 4 ure, doch, dat deze volgen» art. 183 der wet worden gestraft met eene boete van 0.50 tot /TOO. subsidair hech tenis van ten hoogste twintig dagen. Haarlem, den 19 December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Joroens. De Secretaris, A. A. Land. HONDSDOLHEID. BEVELSCHRIFT. De Burgemeester van Haarlem, Overwegende dat in deze gemeente een gevat van Hondsdolheid ia voorgekomen; Gelet op de artikelen 2 en 3 der wet van 5 JuDi 1875 (Staatsblad No. 110); BEVEELT: dat gedurende vier maanden, te rekenen van heden, alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen (geen openbare middelen van vervoer zijnde) in deze gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een muilkorf, volgens het door den Minister vau Binnenlandsche Zaken vastgesteld model, dat ter gemeeDte-secrelarie ter bezichtiging ligt. Haarlem24 December 1889. De Burgemeester voornoemd E. A. Joedens. Voorwerpen, gedeponeerd aan het CommissariaatvanPolitie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een notitieboekje. Eene looden pijp. Eene zijden voile. Een dozijn fantasie- knoopen. Eene zweep. Een duimstok. Een R. K. Kerkboek. Eene paraplnie. Een gedeelte eener gouden oorbel. Eene schooltas met twee boeken. Een wit bonten kraagje. Een zinken plaat.Een benrsje met eenig geld. Een bloedkoralen armband met gouden sluiting. Een paar dameslaarsjes. Een zwart bontje. Een kinderschoentje. Eenige kinderwantjes. Eene jas. Een defect horloge. Een paternoster. Eenige handschoenen. Burgemeester en Wethouders brengen^oorts j ^eu^- Ken bandje waaraan eenige Terng te bekomen bij P. v. d. Sloot; Lange Vlamingstraat no. 9a, eene gouden oorbel. Idem bij A. J. van der Vlerk, Zijlstraat no. 5, eene gouden kinderoorbel. ^dem bij H. Hnikman, Oude Groenmarkt no. 7, eene koperen pijp,Idem bij A. C. van Putten, Rozenstraat no. 54, eene kleine gouden officiersmedaille. Idem bij J. Witkamp, Korte Begijnestraat no. 30, eene paraplnie. In een der tramwaggons gevonden. Een boa. Een N. H. Kerkboek. Markt van 30 December 1889. Aardappelen. Aangev. 290, verk. 150, H.L. L. pr. 2.00 H. pr. 3.25 p. H.L. Appelen. Aangev. 20, verk. 8, H.L. L. pr. 5.00 H. pr. 8.00 p. H.L. Peren. Aangev. 6, verk. 4 H.L. ƒ5.00 p. H.L. Boter. Aangev. 236, verk. 202, K.G. L. pr. 1.25 H. pr. 1.50 p. K.G. Biggen. Aangev. 44, verk. 39 etnks. L. pr. ƒ8.00 H. pr. 18.00p. stuk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 30 December. Witte tarwe Rogge Haver Gerst Duivenhoonen Paardenboonen Bruine boonen Groene erwten Capucyners 6.90 7.25. 5.35 3.— 5.— 6.80 5.50* 9.— 5.— 8.— 3.62s. 6.37s. 5.75. dienst in een vreemd land woont, in de ge- meente, waar zijn vader of voogd bet laatst, in Nederland gewoond heeft. Voor de militie wordt niet ingeschreven 1°. dc in een vreemd Rijk achtergebleven ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 2 Jan. 1890, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaMendelssohn. 2. Toonstuk No. 2Niels W. Gade. 3. Sonate No. 2J. S. Bach. a. Vivace. b. Largo. c. Allegro. 4. Fantasie..A. Hesse. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2