HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 6. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegrac/it 80. Twaalfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 18 Januari 1890 op ZONDAG 19 Jan. 1890. Nieuwsberichten. tBLÏPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Yoorm. 10 ure, Barba». Avondmaal. Nam. 2 nre, Hoog. Dankzegging, 's Avonds 6 nre, Swaan. Dankzegging. Nieuwe Kerk. (Vrije beurt). Voorm. 10 ure, Moeton. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Iloog. Avondmaal. Woensdag 's Av. 7 u., Motton. Bakenesser Kerk. (Vrije benrt). Voorm. 10 ure, Snethlage. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Bourlier, past, a la Haye. Christelijk Gereform. Gemeente. (GW. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Honderdag 's av. 71/3 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, W J. Mansen, pred. te Zaaudam. 's Avonds 6 ure, geen dienst. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, A. G. van Gilse pred. te Leer. 's Avonds 6 nre, de Vries. gewone nren zal hervatten. De lessen van Maandag kan by tot zijn spijt uog niet geven. Hs. Smeding meldt met hartelyken dank te hebben ontvangen van mej. R. voor de Diakonie der N. H. Gem. f 10 en voor de Christelyke school voor on- en min vermogenden ƒ10. Heeren kerkvoogden berichten met dank zegging de ontvangst van ƒ10 voor de verlichting van de Groote Kerk. Zg be velen zich dringend aan voor meerdere gaven, om deze verlichting te voltooien. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bybellez. Luk. 16 14 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Hinsdag 's av. 8 nre, Snethlage, Bybellezing. Lokaal der Jongelings-vereeniging. Annastraat. Honderdag 's av. 8 ure, Swaan, By bellezing. Hs. Smeding zal de gewone catechisa- tien deze week nog niet honden, maar wel de aannemingscatechisatien Maandag avond 9 nre, voor jongelingen, Donderdag vóórm. 11 ure voor meisjes en Vrydag- avond 7 nre voor meisjes. Hs. Knottenbelt kan zgne catechisatien van Dinsdag nog niet houden, maar wel die van Woensdag en Vrydag. De heer Bremer, godsdienstonderwijzer, hoopt in deze week al zgne catechisatien te hervatten. De catechisatien van Hs. Poolman blg- ven, wegens voortdurende ziekte, tot nader aankondiging uitgesteld. Hs. Mees deelt mede, dat hij te beginnen met Dinsdag al zgne catechisatien op de Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, N. Osti. Em. Pred. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. H. van Arkel. Voorbereiding en Doopsbediening. Nam. 2 nre, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Avondmaal. Nam. 2% ore, J. Kuylman. Dankzegging en Doopsbediening. Woensdag. 's Avonds 6V2 our, J. Kuylman. Hillegom- Voorm. 10 nre, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. 's Avonds 6 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, W. Hilbrander, Godsdienstonderwijzer te Haarlem. Donderdag. 's Avonds 7 nre, II. J. Velsen. Voorm. 10 nre, H. Waardenburg. 's Av. 6V2 ure, II. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 nre, O. Schrieke. Nam. 21/2 ure, O. Schrieke. Bachconcert. Het derde Bachconcert, dat Dinsdag avond in de sociëteit „Vereeniging" gegeven werd, was een concert van solisten. Een eminent viertal, Mejuffrouw Clotilde Kleeberg, pianiste uit Parys, de Heer Hngo Heermann, vioolleeraar aan het con servatorium te Frankfort a/M en de Heer en Mevrouw Schmidt (zangnit Berlyn gaf er, in aangename afwisseling van voeale en instrumentale nommers, een hoog en heerlyk kunstgenot. In een lange ry van afzonderlgke voordrachten vond men gelegenheid de groote talenten, de ryke gaven der uitvoerenden te volgen en te bewonderen. Het programma gaf niet minder dan een twintigtal nummers. Bo venaan stonden voor ons de verrichtingen van den violist, den Heer Heermann. Zyn voortreffelyk, edel vioolspel bracht ons in verrukking. Ook deze speler kent de ge heimen zgner verhevene kunst. Afkeerig van alle effectbejag, is zgn spel een voudig en waardig, ryk aan innige, diep treffende momenten. De hoedanigheden, die den echten meester kenschetsen, sieren dit spel en maken het in hooge mate belangwekkend. Beethovens Sonate (Op. 30) met haar onbescbryfelyk schoone Adagio, het Adagio nit het 6de viool concert van Spohr en niet minder de heer- lgke „Nocturne" van Ernst werden alle even schoon gespeeld en lieten niet na diepen indrnk te maken. In de „Caprice" van Paganini met hare moeielyke variatiën en in het extranummer „Gavotte" van Bach leerden wg het technisch talent des spelers kennen en kregen wg de overtui ging, dat deze ook als virtuoos zeer hoog staat. Met de grootste rust en nimmer falende zekerheid werden demoeielgkheden in deze werken overwonnen. De Heer Heermann bespeelt eene zeer schoone en kostbare Stradivarius-viool. Overbodig wordt het daardoor te zeggen, dat in alle werken zgn toon zeer zangrgk en liefelgk klonk. Met het grootste genoe gen znllen zeker allen met de kostelyke talenten van den Frankfortschen viool leeraar hebben kennis gemaakt. Naast den Heer Heermann verschafte Mejuffrouw Kleeberg door haar voortreffe lgk klavierspel ons een niet gering genot. Al aanstonds stemde zg hare hoorders gnnstig voor zich door de waardige wyze, waarop zg met den violist de sonate van Beethoven speelde. Met treffende muzikale talenten bracht zg de schoonheden in dit heerlgke werk aan het licht. Het Adagio werd met rein en diep gevoel vertolkt en liet niet na, grooten indruk te maken. De „Fan- taisie" in F. mol van Chopin gaf zg op brillante wgze, terwgl in de volgende nommers dnidelykheid in voordracht ge spaard ging met groote nauwkeurigheid van uitvoering. De Variations Chromati- ques van Bizet mochten voor dit laatste als proeve dienen. Mej. Kleeberg was tot hiertoe voor de Haarlemmers eene onbe kende. Voor eenige jaren speelde zg in Amsterdam met grooten by val. Zeker wenschen velen de kennismaking met haar spel te hernieuwen en zal een wederop- treden van haar by de Bachconcerten allen aangenaam zgn. De Heer en Mevrouw Schmidt, het echtpaar, dat door vocale voordrachten de gewenschte afwisseling in het programma bracht, zongen vyf dnetten en afzonderlgk elk een drietal liederen. Men mocht in de duetten het kenrige ensemble bewonderen en daarnaast de rgke stemmiddelen waar over beiden beschikken. Vooral het orgaan van Mevronw Schmidt is buitengewoon ontwikkeld en byzonder buigzaam. Zg zingt met groote gemakkelykheid. De zwierigste trillers, de grilligste passages baren haar geen zorg. Harekeelvaardigheid scbynt er mede te spotten. In de hoogte klinkt hare stem zeer sympathiek. Hare voordracht is bevallig, los en luchtig als de wiekslag van den stygenden leeuwerik, Jicht getint, als het eerste lentegroen. Luide werd zg toegejuicht. Haar echtge noot stond haar in de dnetten met zgn nobel baritongeluid waardig ter zyde. Met zgne liederen, waarvan wg noemen „Nachtstüok" van Schubert en „Edward" van Löwe, had hg een uitbundig succes, dat vooral gold de waarlyk schoone, aan- grgpende voordracht. Het Bachconcert van Dinsdag avond gaf derhalve in alle opzichten veel te genieten, 't Was daarom dnbbel jammer, dat zoovele getrouwe bezoekers door ongesteldheid afwezig moesten blgven. B. De toestand van den Spaanschen koning blijft steeds voornitgaande, doch de geneesheeren zgn nog weigerachtig een bepaald antwoord te geven op de vraag of de aanvankelgke herstelling tot geheele beterschap leiden zal. Het Londensche brandweerkorps ging 1 April 11. nit handen der voorma lige afdeeling Openbare Werken over onder de bevelen van den Londensohen County council (Graafsohaps-, eigenlyk Gemeen teraad), die dadelgk eene brandweer-oom missie benoemde. Het overleg dezer com missie met den commandant van genoemde brandweer, kapt. Shaw, had tengevolge, dat besloten werd tot den aanbouw van drie nienwe stations en dat kapt. Shaw de machtiging verkreeg om 113 man schappen meer aan te werven en het ma terieel te vermeerderen met 50 nienwe reddingtoestellen of fire-escapes van ver beterde inrichting, 25 slangenwagens en 200 brandsohellen. De brandweer had te Londen in 1889 eene zware taak te vervallen. Er kwamen in den loop van het jaar omstreeks 2100 uitslaande branden voor. De drukste week was die eindigende op 22 Sept., toen er 62 van die branden waren, en de gemak- kelgkste was de week van 1723 Maart, toen men er niet meer dan 23 telde. De cgfers betreffende verwonding en verlies van menschenlevens waren het vorige jaar te Londen ongewoon hoog. Er is alweder een schouwburg af gebrand, namelyk het Theatre Sabatier, te Morssao (Tarn et Garonne) dat Zon dagmorgen geheel in de asch gelegd is. De brand heeft, waarschgnlyk ontstaan door een weggeworpen cigarette, den ge- heelen naoht gesmeuld. De schade wordt geraamd op 40.000 francs. De schonwburg was nog nieuw en ge bouwd in plaats van het Theatre Bon nier, dat ook door brand werd vernield. De hoogeschool te Montpellier viert in Mei van dit jaar plechtig haar zes- honderdjarig bestaan. Groote feesten bg die gelegenheid zgn in bespreking. Na Parijs en Tonlonse is de hoogeschool te Montpellier de oudste in Frankryk. Woensdag werden de werkzaamheden in het mijndistrict hervat, nadat den ar beiders verhooging van John en verminde ring van werkuren was toegestaan. De Parysche rechtbank heeft uitspraak gedaan in een geval van spionage door zekeren zich noemenden graaf Mahlberg Hg is veroordeeld tot het maximum der straf, vgf jaren tuchthuiestraf, eene boete van drieduizend francs, het verlies van zgne burgerschapsrechten en na zgne in vrijheidstelling verbod van zieh ergens te vestigen waar de regeering hem niet wil toelaten. Zooals men ziet tracht de regeering door znlke maatregelen er schrik in te brengen. In de laatste vergadering van den London County Council werd een voor stel ingediend, om den terugkeerenden Stanley eene feestelyke ontvangst voor te bereiden. Hiertegen kwam echter een raadslid in verzet. Niettegenstaande hg Stanley voor een knap en moedig man hield, kwam hij met zulke onomstoote- lgke besehuldigingen tegen den reiziger op, dat het voorstel werd ingetrokken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1