Wk In 1889 is in Belgie het aantal op wachtgeld gestelde onderwijzers tengevolge van het opheffen hunner betrekking met twee en twintig vermeerderd en bedraagt thans ruim achthonderd. Het uit te betalen wachtgeld bedraagt ruim achthonderd ze ventig duizend francs, waarvan de staat ruim een half millioen voor zijne rekening heeft. Te Tanger in Afrika's Westkust is een speelbank opgericht door een Ameri kaan, en op den zelfden voet als het beruch te speelhol te Monte Carlo. De ondernemer denkt alle Amerikanen, die geld genoeg be zitten om zioh aan het spel te wagen, naar zijne inrichting te trekken. Door de heeren Drs. A. W. van Eeuterghem en F. vanEeden te Amsterdam is mededeeling van het plaats gehad heb bende op eene soirée gegeven door Miss Fay, de dame, die door hare verbazing wekkende kunststukken, aanleiding gaf tot de bewering dat zij de gave bezit van handelingen te kunnen verrichten alleen door haren wil. De uitslag van het streng wetenschap pelijk onderzoek formuleert het Handels blad aldusZaterdag avond heeft miss Fay o. i. getoond, dat zij niet meer kan doen dan wat binnen het bereik van een handig mensch is gelegen, en wij zijn toen ver sterkt in onze overtuiging, dat miss Fay niet is eene zoogenaamde spiritiste, noch een persoon die door wil invloed kan oefenen op levenlooze voorwerpen, maar eenvoudig een buitengewoon handige goo- chelares, die veel menschenkennes heeft en knap een rol kan spelen en volhouden. Is de opvatting van het Hól. juist, dan zal tooh ieder, die gezien heeft hoe miss Fay overal elders gebonden werd, moeten bekennen dat zij terecht buitengewoon han dig moet zijn om zich van die banden en pleisters los te maken. De heeren dr. A. W. van Kenterghem en dr. F. van Eeden verklaren thans in het Hbld dat de verrichtingen van miss Fay op den bewnsten avond naar hunne mee ning niet overtuigend waren, noch vóór de opvatting, dat zij z. g. medianimieke krach ten bezit, noch voor de meening dat lij slechts goochelt. Een herhaald ernstig onderzoek, verricht zonder vooringenomenheid, zou noodig zijn om in deze tot een beslissend oordeel te komen. Tegen een burgemeester in Gelder land is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij bij de jongste volkstelling, niettegen staande herhaalden aandrang van tellers, niet is overreed kunnen worden de hem in de plaats zijner woning aangeboden telkaarten in te vullen. De tellers hebben nu van hun kant gedaan wat de voor schriften gebieden. Men deelt mede, dat de keizer van Eusland door de regeeringen van Neder land en Frankrijk is uitgenoodigd de be- slechtiging als arbiter op zich te nemen in zake het tusschen die beide regeeringen gerezen verschil betreffende de grensrege ling van Suriname en Fransch-Guyana. De Rijnspoorwegmaatschappij zal eerstdaags verkrijgbaar stellen bijzondere retonrkaarten, UtrechtAmsterdam en te rug. Zij zullen geldig zijn voor alle trei nen uit Utrecht, vertrekkende des namid dags na drie ure en voor de terugreis uit Amsterdam tot en met den laatsten trein. De prijs van deze retonrkaarten zal zijn ƒ2 voor de eerste, 1.50 voor de tweede, f 1 voor de derde klasse. „De prijs der muziek is/" 1.50 den meterhet klinkt een beetje vreemd, maar het staat letterlijk zoo te lezen in een aankondiging in het Hlld. en het Hiemcs van den Dag. Die muziek is namelijk bestemd voor eene piano van nieuwe vinding, die bespeeld kan worden zoowel op de gewone manier als door middel van een werktuigje, dat den speler vervangt. Vooral in koffiehui zen en danszalen meent de fabrikant is dergelijke piano uitmuntend op hare plaats. Tot gemeente-veldwachter te Houtrijk en Polanen is benoemd J. de Vries te Bloe- mendaal. Te Sloterdijk heeft zaterdag avond in het huis bewoond door wed. D. I. een bruta le diefstal plaats gehad. Terwijl de bewoon ster en hare huisgenooten afwezig waren heeft de dief zich door den tuin toegang ver schaft in de achterkamer, door het uitsnijden van een paar ruiten in deze kamer heeft hij door middel van op de tafel liggende sleu tels, laden en kasten opengebroken en daar uit eenige gouden en zilveren voorwerpen en bank van leening-briefjes ontvreemd. Eleedingstukken enz. lagen door de kamer verspreid, terwijl de bewoners bij hun terug keer in den tnin nog terug vonden een zil veren beurs en een sigarenkoker. HAARLEM, 28 Januari 1890. De commissie voor volks- en school- baden heeft aan den gemeenteraad een adres gericht, houdende een verzoek om aan de nieuw te bouwen openbare school eene inrichting toe te voegen tot het verstrek ken van douohebaden aan kinderen. Omtrent den Nederlandschen Solo violist Thedore Werner,, die op Vrijdag den 31sten Januari a.s. in de Sociëteit de Kroon zal optreden, leest men in de Portefeuille het volgende: Het is steeds een zoete taak, den lof van een landgenoot te mogen uitbazuinen vooral dan, als de loftuiting niet enkel uit patriotisme, maar uit het oordeel der „Vox publics,uit de onpartijdige kritiek der vreemde pers voortspruit. Welnu, ik schroom niet te verklaren, dat de bekende violist Theodore Werner, welke bij zijn intrede als professbr, in een der zalen van de academie te Dublin, voor een groot en uitgelezen publiek, een concert gaf, met één sprong op de bovenste sporten van den ladder des roems is geklommen. Men noemt zijne voortreffelijke techniek, zoo schitterend getoond in Beethoven's „Violin concert;" den zang, dien hij de snaren weet te ontlokken in Chopins droefgeestig zoetvloeiende „Nocturne," en in Vieuxtemp's grootsch concert. Dat diep gevoel, 't welk hij in dat eenvoudig Russisch volkslied: „der rothe Sarafan" wist te leggen. Al die eigenschappen toonden zich vereenigd in Paganini's wel bekend concert No. 1. Werner's spel mnnt uit door groote kracht van toon; tevens bezit hij de goddelijke gave, de snaren door den boog te laten zingen. Moge ze steeds zijn eigen dom blijven; ze is zeldzaam,rara est avis. De heer F. L. Kist alhier herdacht Maandag onder vele bewijzen van be langstelling en hoogachting den dag waarop hij véór vijftig jaar zijn loopbaan als Procureur bij de Arrondisements Rechtbank aldaar begon. Door wijlen Vrouwe C. W. Favre Wed. den heer P. Kikkert, te Delft overleden, is aan het diakonessenhuis te Haarlem vermaakt een legaat van 500, vrij van successierechten. Zondag avond is door de poli tie al hier aangehouden een 10 jarige kuaap, die zich 14 dagen geleden door middel van insluiping had schuldig gemaakt aan dief stal van een jongensjas en bonten muts in een particulaire woning. Bij zijn tehuis komst met die kleeding heeft bij voorge geven, dat hij die van eene rijke dame had gekregen. In den nacht van Zondag op Maan dag j.l. werd door een agent van politie brand ontdekt in een pakhuis van den winkelier Heenk, gelegen aan de Bake- nessergracht. Bij onderzoek bleek al spoedig dat stroo en emballage, waarmede kachels waren ingspakt, in brand stond. Door de politie met haar slangen wagen is de brand spoedig gebluscht; de oorzaak is onbekend maar alles verzekerd. Gisteren namiddag omstreeks l3/, ure is begin van brand ontstaan in de bakkerij van den broodbakker Kamp aan de lansstraat, die echter door de bewoners met een paar emmers water is gebluscht Niettegenstaande het zeer ongunstige weder was het Zondagavond bij de muziek uitvoering aan „de Phoenix" vrij druk. Het kwartet „Loreley" handhaafde in zijne schoone kwartetten zijn ouden roem, ter wijl de Heer George Schmidt zeer ver dienstelijk begeleid door den Heer Pilage, allen door zijn keurig fluitspel aangename oogenblikken verschafte. Wij durven den Heer Sohmidt voor solo-voordrachten bij kleine muziekuitvoeringen gerustelijk aan bevelen. De Haarlemsche liedertafel Zang en Vriendschap heeft besloten voor 3e afdee- ling (wedstrijd van uitnemendheid) nog eene gouden medaille als tweeden prijs be schikbaar te stellen, terwijl bij groote deel neming ook in de andere afdeelingen meer prijzen kunnen worden toegevoegd. Door de Ned. Herv.Diaconie alhier wordt elke acht dagen eene gewone broodbedee- ling gehouden, elk jaar zijn er dus enkele weken waarin geen broodbedeeling plaats heeft; zulk een week was ook de vorige. Met het oog op de zeer vele zieken onder de bedeelden, die daardoor belangrijk schade lijden in hunne inkomsten, en, hoe gering dan ook, nog buitengewone uitgaven moeten doen, is door Diakenen der Ned. Hervormde gemeente Woensdag eene buitengewone broodbedeeling gehouden, die Vrijdag is gevolgd door eene buitengewone tnrfuit- deeling. Bij de eerste werden uitgedeeld 700 Kg, brood en 204, bij de laatste ongeveer 60000 stuks turven. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor koetsier. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. l)rie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Een voor schildersknecht. Twee voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Een voor koper- en metaalgieter. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster,, Een voor burgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Twee voor breister. Een voor kookster. Een voor baker. Een voor loop min. Het Bestuur der Vereeniging "Weldadigheid naar Vermogen" verzoekt beleefd aan hen, die hunne inschrijvingsbiljetten nog niet hebben af gegeven, die te doen bezorgen aan het kantoor der Vereeniging (bus Doelen ot Stadhuis). TWEEDE KENNISGEVING. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gezien art. 28 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72); Gezien artt. 20 en 21 van het Koninklijk besluit van den Ssten Mei 1862 (Staatsblad No. 46); Gelet op de circulaire van den Commissaris des Konings in de provincie Noordholland, van den 2 dezer; Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de Loting voor de Nationale Militie, van de ingeschrevenen in deze Gemeente in het jaar 1889 voor de lichting van 1890, zal plaats hebben in den Doelen alhier, op Dinsdag, den 11 Februari 1890, voor de eerste 187 jongelingen, vermeld op de alphabetische naamlijst, en op Woensdag, den 12 Februari 1890, voor de overige in de naamlijst genoemde jongelingen, telkens aanvan gende des morgens ten 10 uur. Voorts, dat op Dinsdag en Woensdag den 25 en 26 Februari 1890, aanvangende 's morgens ten 10 ure, ten Raadhuize dezer Gemeente, (afdeeling Militie en Schutterij), door of van wege de Lote- lingen aanvraag kan geschieden voor de getuig schriften, vermeld in de tweede en derde zinsnede van art. 53 der gemelde wet,- ter bekoming van vrijstelling, wegens Broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, en eindelijk, dat de bewijsstukken wegens eigen militairen dienst of dien van broeders, vermeld in de eerste zinsnede van art. 53 der wet, voor zoover die stukken niet door tusschen komst van den Commissaris des Konings aan de Gemeentebesturen zullen worden toegezondeu, ten minste tien dagen voor de opening van de eerste zitting van den militieraad, die zal aanvangen op den tweeden Maandag in Maart aanstaande, moeten zijn ingeleverd bij den Burge meester dezer Gemeente. Haarlem, 25 Januari 1890. Burgemeester en W?thouders voornoemd E. A. Jordens. Be Secretaris, A. A. Land. KENNIS'GEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem bren gen, ingevolge art. 5 der wet van 28 Juni 1881, (St. bl. uo. 97), gewijzigd bij de wet van 23 April 1884 (St. no. 54) en bij die van 16 April 1885 (Stbl. no. 78,) ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van C. C. II. Smits om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in de gelagkamer van het perceel aan het Klein Heiligland no. 55. Haarlem, 25 Januari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordens. Be Secretaris A. A. Land. KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 24sten dezer executoir verklaard kohier op de Grondbelasting dezer gemeente, dienst 1890, op heden aan den ontvanger der directe be lastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aan slag op deu bij de wet bepaalden voet te voldoen Haarlem, 25 Januari 1890; Be Burgemeester voornoemd, E. A. Jordens. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 25 Januari 1890in de Gouden Leeuw,te Haarlem. No. 1. Winkelhuis en Erve, Anegang No. 33, ƒ12100, J. G. Holt. 2. Huis, Erve en Tuin met Bovenwoning, Rozenlaantje No. 7, ƒ4715, G. F. Pee- reboom voor H. Scheelings. 3. Huis en Erve, Groot Heiligland No. 21,, ƒ1985, J. Timmer. m 4. Winkelbuis en Erve met afzonderlijk opg. Bovenwoning, Groot Heiligland No. 24. 5. Huis en Erve, Omvalspoort No. 16. De perceel en No. 4 en 5 te zamen 1725, J. Timmer. 6. Huis en Erve, Gedempte Oudegracht No. 113, ƒ4750, G. F. Evelein. 7. Huis eu Erve met achtergelegen verheeld Huis en Erve, Anthoniestraat no. 53 en 5lit. 8. Zes Huizen en Erven, Anthoniestr. no. 51l, k, j, i, h en o. m 9 Drie Huizen en Erven, Anthoniestr. no. oIf, e en d. 10. Drie Huizen en Erven, Anthoniestr. ne. 51a,. b en c. De perceelen No. 7 tot en met 10 te zamen ƒ9905. opgehouden. 11. Hui9 en Erve, Tuinstraat No. Ia. 12. Huis en Erve, Tuinsiraat No. 1b. 13. Huis eu Erve, Tuinstraat No. lc. 14. Tuingrond, Parklaan. De perceelen No. 11 tot en met 14 te zamen ƒ4075. J. v, d. Berg. "15. Huis en Erve, Anthoniestraat No. 5,. ƒ3150, E. J. Jonckbloedt. 16. Pakhuis met afzonderlijk opg. Bovenw, en Erve, Spaarnwoudcrstraat No. 3 zw. en rd., uit de hand verkocht. Huis met Pakhuis, grooten Tuin en Erve,. Wagenweg. i 17. Een gedeelte waarin Pakhuis en Smederij, No. 64. 18. Een gedeelte waarin Smederij en een Tuin, No, 67 b. De perceelen No. 17 en 18 te zamen ƒ4270, C. W. Schönhuth. »19. Huis met Tuintje en Erve, Schoutjeslaan No.'4, ƒ1900, D. J. W. Bouwmeester. 20. Huis met afz. opg. Bovenw., Erve en Tuintje, Plantage No. 9 zwart en rood, 2005, opgehouden. Voorwerpen, gedeponeerd aan hot Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een ledige portemonnaie. Een para* sol. Een sigarenpijpje. Een pater noster. Een bontje. Een metalen cyfer van een koppelplaat. Een zwart bontje. Een stalenboek. Acht muil korven. Een strook kant. Een oude duffelsche jas. Een blauw gesohilderde driehoek gemerkt T. M. Een pennemes* Eenige losse sleutels.Een lombards briefje. Terng te bekomen by C. van Bilderbeekr Klein Heiligland no. 1, een lap zwarte stof. Idem bij M. de Graaff, Oudeweg no. 17, een kar met visch. Idem bij. vrouw Vermeér, Krom no. 35, een hoorn tje met gonden rand waarop drie letters. Idem by J. Kooreman, Bannesteeg no. 7, een gouden oorbel met zwarten steen waarin een diamantje. Idem by Her man, Oudeweg No. 19, een houtvlotje. Idem bij J. Vogelsang, knecht by den vleesohhouwer Drieduiten, Oude Groen markt, een loterybriefje. Idem by A. C. Blok, Helmbrekersteeg no. 11, een blauw paardendek gemerkt H. 22. Markt van 27 Januari 1890. Aardappelen. Aangev. 86, verfc. 86, H.L. L. pr. 1.75 H. pr. 2.75 p. H.L. Appelen. Aangev. 33, verk. 19, H.L. L. pr. 5.00 H. pr. 9.00 p. H.L. Peren. Aangev. 6, verk. 4 H.L. L. pr. ƒ5.00 H. pr. 6.50 p. H. L. Boter. Aangev. 248, verk. 224, K.G. L. pr. 1.45 H. pr. /1.60p. K.G. Biggen. Aangev. 41, verk. 33 stuks. L. pr. ƒ7.00 H. pr. 20.00 p. stuk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 27 Januari. Roode tarwe 6 6.65. Witte tarwe f 6.35 f 6.90. Rogge 5.30 5 50. Haver 3.30 3.90. Gerst 4.75. Buivenboonen 6.25. Paardenboonen 5.55. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Donderdag 30 J an. 1890, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S Bach. 2AdagioIlaijdn-Ritter., 3. Sonate No. 4Mendelssohn. a. Allegro con beo. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Allegro maestoso e vivace. I Allegretto. Guilmant.. Priere. 5Finale

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2