denken is, is nog niet bekend. Men deelt een paar terechtstellingen mede, die hier mede in verband staan. In het Fransche blad Le Gaulois heeft de geleerde Chinees Teheng-Ki-Tong den Franschen antisemieten eene goede leB gegeven. Het artikel komt neer op het volgende In China heeft men zich nooit te beklagen gehad over de Joden, omdat de Chineezen hnn nooit kwaad gedaan hebben. Den gewezen bankier Roux was in den tijd der Bonlangistiscbe beweging te gen betaling van vijftien duizend francs de belofte gedaan van steun bij zijne kan didatuur bij de Kamer, doch bij het tanen der gelukszon had de partij zijn woord niet kunnen gestand doen. Roux was hier mede niet tevreden, eischte zijne storting terug en toen hieraan geen gevolg werd gegeven stelde hij eene vervolging in. Za terdag zou de rechtbank in deze uitspraak doen maar voor het zoover kwam, trok Roux zijn aanklacht in, op grond, dat hg inmiddels was schadeloos gesteld en boven dien nog tweeduizend francs had ontvangen tot dekking der onkosten welke hij reeds ge maakt had in het belang zijnar kandidatuur. De ontploffing in de kolenmijn te Abersychan in Zuidelijk Wales moet, vol gens de jongste berichten, aan 120 men- schen het leven hebben gekost. Ontzettend is de beschrijving van den toestand waarin vele lijken gevonden zijn. Er waren er geheel uiteengeruktandere weder door den gloeienden damp letterlijk geroosterd. De plotselinge ontlading van gas moet, in de kort tevoren nog geheel gasvri) bevon den schacht, buitengewoon sterk zijn ge weest. In Schoterland bedroeg in Januari het sterftecijfer 54 per maand. In gewone tijden is dit getal 25. De gemeenteraad van Lissabon heeft besloten tot eene bijdrage van honderd millioen reis voor de landsverdediging. Ingevolge dit besluit moet de Portugeesche regeering besloten hebben den gemeenteraad te ontbinden. Mocht de regeering hiertoe werkelijk overgaan, dan voorziet men on lusten. Volgens de Amerikaansche dagbla den zal er eene groote fïnancieele operatie door den Amerikaanschen arbeidersbond op touw gezet worden, waarvan het doel zou zijn eene kaB te stichten, waaruit gelden ter beschikking gesteld zouden wor den van ieder beroepsvak, waarin eene werkstaking plaats zou hebben. Zooals men zich zal herinneren is het verblijf op Fransch gebied van fami- liën, die over Frankrijk geregeerd hadden, bij de wet verboden. Niettegenstaande deze wetsbepaling was de hertog van Orleans, zoon van den graaf van Parijs, in Frankrijk gekomen, naar zijn zeggen om zich in het leger te doen opnemen, daar zijn diensttijd als Fransch burger was aangebroken. Men wenschte evenwel niet van hem gediend te zijn en de jonkman is zelfs op grond der wet Vrijdag gearresteerd, terwijl hij bij een vriend, den graaf De Luynes lo Ingezetenen van Wonseradeel, die hunne voedingsmiddelen te Amsterdam kos teloos wenschen te doen onderzoeken, zijn hiertoe in staat gesteld door een contract, gesloten door het gemeentebestuur met eene firma te Amsterdam om tegen eene geringe vergoeding de haar toegezonden waren aan een scheikundig onderzoek te onderwerpen. In het dorpje W. in de ge meente Idaarderadeel deed zioh dezer dagen het volgende geval voor. Een oud man was sedert eenigen tijd ongesteld, totdat op zekeren dag de huisgenooten verklaarden, dat de zieke was overleden. Een paar mannen begaven zich naar het sterfhuis, om hunnen buurplicht te ver vullen en den overledene te „bekleeden". Doch toen een hunner zich aan de ster venssponde plaatste en het gordijn ver schoof, keerde de doodgewaande zich eens klaps om en liet den blik op zijnen be zoeker rusten, die zicb daarop naar zijne metgezellen spoedde met de mededeeling. dat hunne hulp nog niet vereischt werd tot het doel, waarvoor ze gekomen waren. Dat men van het voorgevallene vreemd ophoorde, laat zich begrijpen. Een paar dagen later stierf de oude man echter in werkelijkheid. De Raad der gemeente Slochteren heeft een onderwijzer te Siddeburen, we gens misbruik maken van sterken drank, uit zijne betrekking ontslagen. Eenige dames te Utrecht hadden he4 voornemen om ten voordeele van het Ne" derlandseh gasthuis voor ooglijders dil jaar eene poppententoonstelling te doen plaats hebben even als verleden jaar, maar op meer uitgebreide schaal. Wegens de tijdsomstandigheden is dit denkbeeld echter voorloopig opgegeven. Gedurende het jaar 1889 zijn bij het koloniaal werfdepot aangenomen voor Oost-Indie 1290 en voor West-Indie 30 personen aan wie aan handgeld 333.100 werd uitbetaald. Van dat aantal werden van de korpsen van het leger hier te lande overgenomen 416 onderofficieren en minderen, te weten van de infantarie 249, van de cavalerie 46, van de artillerie 100, van de genie 20 en van de maréchausée 1, onder de overigen zijn begrepen 504 Nederlanders, 265 Belgen, 95 Duitschers, 20 Zwitsers, 14 Luxemburgers, 3 Oosten rijkers en 3 Franschen. De hygiënische betoogen over den slechten invloed van volksfeesten des avonds in de open lucht in dezen tijd van het jaar hebben geen verandering gebracht in het voornemen van het gemeentebe stuur van 's Hage om 's Konings verjaar dag des avonds met een vuurwerk in de Maliebaan te besluiten. Men is toch reeds begonnen met het inrichten van de Maliebaan tot feestterrein en het opslaan der tribunes. Niemand is verplicht zich des winters aan de avondlncht bloot te stellen om naar een vuurwerk te gaan kijken al dus was de leidende gedachte in het col lege van B. en W. Thans zijn naar men mededeelt bg de kamer ingediend de bekende over eenkomsten met de Rgn- en de Hollandsche- 8poorwegmaatschappg en de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. De Rijnspoor wordt genaast en de Staat verdeelt al de lgnen over de Hollandsche en de Exploitatie- maatschappg, in het belang eener betere exploitatie, zoowel van inter nationale als binnenlandsche verbindingen. Amsterdam en Rotterdam krggen hunne verbindingen met het buitenland in éen hand. Deze regeling zal aan den staat 45 milioen kosten, waarvoor eene geldleeningad 3 pot., nit te geven voor 95 pet., noodig zal zijn. Zg wordt berekend ten slotte aan den staat een jaarlgksch voordeel van f 38.000 te ge ven. De Heer E. W. Bok, Nederlander van geboorte, is hoofdredacteur van het te Philadelphia verschgnend blad The Ladies'1 Home Journal geworden. De heer Bob, die nog slechts 25 jaren telt, verdient daarmee ƒ25.000 's jaars. Een oppassend huisvader van vgf kinderen te Haarlemmermeer, A. Strgd, trof dezer dagen een ernstig ongeval. Bezig zgnde met het vellen van boomen, kreeg hg er een op zgn been, dat hierdoor ge broken werddaarop viel hg achterover en kreeg eene hersenschudding, aan de gevolgen waarvan hg bezweken is. De heer P. Klok, vroeger klerk te Haarlemmermeer, bg de herziening der ongebouwde eigendommen is, nu de werk zaamheden zgn afgeloopen, benoemd tot klerk ter Secretarie van den Haarlemmer meerpolder te Haarlem. HAARLEM, 11 Februari 1890. In de jaarlgksche algemeene verga dering van de afdeeling Haarlem en Om streken der Maatschappg van Landbouw, Maandagavond gehouden en gepresideerd door den heer F. Lieftinek, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, werden, na de gewone werkzaamheden, de prgzen uitgereikt welke door de leden der afdeeling behaald waren op de tentoonstelling, het vorige jaar alhier ge houden, waarna de verkiezing van twee bestuursleden plaats had. In de plaats van den heer Lieftinek, die niet herkiesbaar was, werd tot voor zitter verkozen de heer H. van Wickevoort Crommelin, terwgl de penningmeester, de heer W. Meyer, herkiesbaar, als zoodanig herkozen werd In dehuishoudelgke verg. op 10 Febr van de Afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwgzers werden als bestuurs leden voor 1890 gekozen de Heeren: J.B. A. Saegs, voorzitterC. Montauban, vice- voorz.O. J. ten Thge, 1ste Secr.C. Ver heul, 2de Secr.G. C. Weeren, penningm. Bg gelegenheid van 's Konings ver jaardag zal de onderofficiers sociëteit Con cordia" alhier op den 18 dezer des avonds om half acht eene uitvoering geven in de Sociëteit de Kroon" bestaande even als vorige jaren inschermen, gymnastiek en voordrachten. Aanstaanden Vrgdagavond heeft de groo te repetitie plaats, waarop de weeskinderen van de verschillende gezindten zullen wor den uitgenoodigd. Korporaals en minderen hebben een tom bola, terwgl voor de onderofficieren een biljartconcours uit het cantinetonds is uit geschreven. Blgkens heden ontvangen bericht is de Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" alhier, deelgenomen hebbende aan den dezen winter gehouden Internationalen Tooneelwedstrgd te Antwerpen, bekroond met den tweeden prijs, zgnde een Zilveren Eeremetaal benevens fres. 250. Het aantal lokaliteiten te Haarlem, waar op 1 Januari 1890 sterke drank werd verkocht in het klein, bedroeg 208. In 1889 werd aan vergunningsrecht ont vangen f 9886.25. Door vrouwe Caroline Wilhelmina Favre, Weduwe van den heer P. Kikkert, te Delft overleden, is aan de Vereeniging tot verschaffing van naaiwerk aan min vermogenden te Haarlem, gelegateerd een bedrag van 500, vrg van alle rechten. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor koetsier. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor schoenmaker. Twee voor schildersknecht. Twee voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Een voor koper- en metaalgieter. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor loodgietersknecht. Acht voor aardwerkers of los werkman. Negen voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Drie voor burgernaaister. Twee voor breister. Een voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaan de aanbiedingen gebruik wenschen te maken, wor den beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis). KENNISGEVING. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gczieu art. 9 van het Koninklijk besluit van den 17den December 1861 (Staatsblad No. 127). Roepen bij deze op, de ingezetenem die verlan gen als vrijwilliger bij de nationale militie op te ireden, om zich daartoe vóór het einde van de loo- pende maand Februari aan te melden, ten Raad- huize dezer Gemeente, van des morgens 10 tot des namiddags 4 ure. De vereischten om als vrijwilliger bij de militie op te treden, zijn vervat in de artikelen 11 en 13 der wet van den 19den Augustus 1861, (Staatsblad No. 72.) luidende als volgt «Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijd, «moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en «ingezetenen wezen, voorts lichamelijk voor de dienst «geschikt, ten minste 1.56 el lang, op den lsten «Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger «het 20ste jaar ingetreden zijn en het 3oste jaar «niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der op- «treding aan zijne verplichtingen ten aanzien van «de militie, zoover die te vervullen waren, voldaan «en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. «Art. 13 Hij, die bij de zeemagt, bij het leger «hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks «overzeescbe bezittingen heeft gediend, wordt niet «als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij «bij het verlaten van den dienst, behalve een be- «wijs van ontslag, van den bevelhebber, onder wien «hij laatstelijk heeft gediend,een getuigschrift hebbe «ontvangen, inhoudende dat hij zich gedurende zijn «diensttijd goed heeft gedragen. «Hij kan, heeft bij dit ontvangen, tot dat zijn «40ste jaar volbracht ls, als vrijwilliger bij de «militie worden toegelaten. De bewijsstukken over te leggen door hem die als vrijwilliger bij de militie wenscht op te treden zijn de volgende Een getuigschrift, af te geven door den Burge meester der woonplaats. Het bewijs, van aan zijne verplichtingen ten aan zien van de militie te hebben voldaan, bedoeld bij art 11 der wet. Een bewijs van ontslag en het getuigschrift van den bevelhebber van korps waarbij hij heeft gediend bedoeld bij art. 13 der wet; en eindelijk, voor zooveel een minderjarige betreft, een bewijs van toestemming van zijn vader of voogd. Eindelijk wordt nog ter kennis van de belang hebbenden gebracht, dat vóór het einde dezer maand op eiken werkdag van 10 tot 4 ure ten Raadhoize dezer gemeente, onder overlegging van stukken, aanvraag kan geschieden ter bekoming van liet door den Burgemeester af te geven getuigschrift. Haarlem, 8 Februari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens. Be Secretaris A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 187l> (Staatsblad No. 95) Doen te weten, dat van heden op alle werk dagen, van des voormiddags 10 tot des namiddag» 4 uur, tot 20 Februari e k. 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van J. Schreijers, om vergunning tot oprichting vam eene Sigarendrogerij in bet perceeil aan den Burg wal No. 55 Kad. Sectie D No. 2297 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 20 Februari e.k., en wel des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebe stuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem, 6 Februari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens. Be Secretaris A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 187& Staattblad No. 95) Doen te weten, dat van heden op alle werk dagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 20 Februari e.k. 's namiddags ten 21 Jx ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van G. Schous, om vergunning tot oprichting van eene koper- en blikslagerij in den Kelder van het per ceel aan de Paarlaarsteeg No. 10. Kad. Sectie C. No. 849 en dat op den veertienden dag na heden zijnde 20 Februari e k., en wel des namiddags ten 21/2 uur op het Raadhuis der gemeente de gele genheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting: in te brengen. Haarlem, 6 Februari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd^. E. A. Jordens. Be Secretaris, A. A. Land. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van brieven en verdere stukken geadresseerd aan onbekende personen welke stukken door de Afzenders kunnen worden opgevraagd. Brieven, Mevr. Beumer Blok, Amsterdam. F. Koller, id- Mej. v. Noord, id.; Pels, id,; A. Seeders, id„ Mevr. A. O. H. Schreuders, id.; H. v. Sluiters, id.; Mevr. Nagel, Alkmaar.; Heijs, Amersfoort.'? C. A. Martin, Breda.; A. Nieniga, Leeuwarden.? Wed. C. Vett, Leiden.; E. Schmalling, Leiden f H. Scheer, Meerenberg.; B P. Alkemade, Noord*- wijk.; W. v. d. Velde, Smilde,;Mej. F. de Jong, Briefkaarten. Mej. W. Zwartjens, Amst.; L de Jager, Amst.; J- v. d. Putten, H. Meer.; A. R. Broeker, Brieven, verzonden geweest naar het Buitenland. W. G. Phlippeau, New-York,; Mej. G. Hector, Brussel; TI. J. Jansen, Duisburg.; Mej. C. Haub- maan, Mulbausen./Bosschar, Batavia.;W.A. Arriens Batavia.; J. A. v. Eeden, Wlingi (3 stuks.) KAASMARKT, 5 Februari. Aang. en verk. 31 stapels, uitmakend© 3256 kazen, wegende 6479 kilogrammen- Hoogste prijs per 50 kilogrammen f 28.75.. VEEMARKT. 5 Februari. Aangevoerd. Frijs. 4 ^Koeien 100.a 170. 42 N. Kalveren 8.k f 12. 32 Schapen 15.a f 25. 8 Paarden 95. Markt van 10 Februari 1890. AardappelenAangev. 159, verk. 90, H.L- L. pr. f 1.75 H. pr. f 2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 10, verk. 6, H.L. L. pr. f 6.00 H. pr. 9.00 p. H.L. Boter. Aangev. 224, verk. 224, K.G. L. pr. f 1.55 H. pr. 1.80 p. K.G. Biggen. Aangev. 59, verk. 43 stuks. L. pr. f 7.00 H. pr. 20.00 p. stuk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 10 Februari. Witte tarwe f 6.15 f 6.75. Rogge 5.35 Haver 3.45 3.85. Gerst 4.60. 5.50. Duivenboonen 6.50. Paardenboonen 5.50. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 13 Febr. 1890, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezebman. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga..J. S. Bach. 2Choral-AndanteJ.G. Bastiaans, 3. Sonate No. 6Mendelssohn. a. Choral Variationen. b. Fugc. c. Finale, Andante. 4. Variatiën op 't Engelsche VolksliedRinck. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2