Verder meldt men dat de Ned. Rijn spoorwegmaatschappij met de Roll, IJzeren is overeengekomen, om voor de concur rente stations de prijzen van de Holl. aan te nemen, zoodat voortaan de prijzen voor beide spoorwegen dezelfde blijven. De aanleiding tot den bovenvermelden mantregel moet gezocht worden in de bui tengewoon hooge kolenprijzen, die na 1 April aanstaande moeten betaald worden, en waarvan een stijging der exploitatie kosten met minstens tien percent het ge volg is. Geheel onverwachts is opnieuw de winter ingetreden, in een tijd waarop zij, zooals men dat uitdrukt, het minst kan geveeld worden. De land- en tuinbouw- werkzaamheden, waaraan bij niet vriezend weder reeds begonnen was, liggen geheel stil,waardoor het er in menig arbeidersgezin eerst thans nog trenrig uitziet. Het zach tere Februari-weder deed de bloembolkiemen zich al tusschen het dekriet verhellen, zoodat deze winter ook daar, zoo niet scha delijk is, dan toch nog extra kosten vordert. Voor de vijfde maal is de scheepvaart in dezen zoogenaamden „kwakkelwinter" in Spaarne, ringvaart en omliggende wa teren gestremd met moeite gelukte het Maandagmorgen een goederenboot in de Ringvaart een gedeelte van den tocht af te leggen. Naar wij vernemen zal de commissie tot aankoop van paarden voor het leger tot dat doel ook eenige landbouwstreken in Noord- en Zuidholland bezoeken. Van wege de genie te Haarlemmer meer is men druk bezig door middel van 't graven van greppels, over eene lengte van 11000M, van de Vijfhuizen tot aan den Ringdijk by Aalsmeer, de gren zen aan te geven van het land der eige naars en dat van het Ryk, benoodigd voor het verder voltooien van den inunda- tiedijk. HAARLEM, 4 Maart 1890. Op de tentoonstelling van zaaigra nen en zaden te Utrecht gehouden is aan de firma J. Leupen Zoon alhier uitge reikt een getuigschrift voor Probsteiha- ver, een voor Zweedsche pluimhaver, een voor Zweedsche zwarte haver en een voor brnine booneneen voor Timothee-graszaad en een voor tropaar graszaad. Benoemd tot onderwijzer aan de open bare kostelooze school te Goriohem de heer E. H. Wierdeman t^Bennebroek. Laatstleden Donderdag gaf „Het Ne- derlandschïooDeel" alhier eene druk bezoch te voorstelling van „De Fabrieksbaas," too- neelspel in vier bedreven naar hetEngelsch van H. A. Jones. Was het om den zwaar beproefden artisteo een blijk van sympa thie en deelneming te geven of omdat de titelrol door onzen grooten Louis Bouw meester werd vervuld, dat de opkomst zoo bijzonder groot was Misschien hebben beide redenen wel samengewerkt om menig een naar den schouwburg te lokken, die anders was thuisgebleven. De inhoud van het stuk is in 't kort aldusDe onbeteekenende porceleinfabri- kant Joseph Schandler heeft tengevolge van de geniale uitvindingen van zijn mees terknecht, Cyrus Blenkarn, eene reusach tige fortuin verkregen. Blenkarn steldezioh niet alleen met eene karige bezoldiging en ondergeschikte betrekking tevreden maar liet zelfs toe, dat Chandler van zijne uit vindingen behalve het geldelijk voordeel ook de eer aan zich hield. Hy leeft alleen voor zyne proeven en een zijner vurigste wenschen is nog eens de bereiding van het antieke porcelein te ontdekken. Uit dien droom van belangeloozen onderzoekings- lust wordt Blenkarn opgeschrikt door de ontdekking, dat de zoon van den meester, dien hy door zyn werk ryk maakte, Ka pitein Julian Chandler zyne dochter Mary ongelukkig heeft gemaakt. Toen de hard vochtige en gewetenlooze fabrikant hem het herstel van eer, dat hy voor zyne doch ter vroeg, weigerde en hem zelfs verne derde door het aanbod van geld, kwam de wraakzucht bij den werkman boven en be sloot Blenkarn alles in het werk te stellen, door eene nieuwe uitvinding de fabriek van Chandler te gronde te richten. Met onge looflijke inspanning en opoffering gelukt het Blenkarn eindelijk, tegen aller verwach ting, het geheim der fabrikage van het an tieke porcelein te ontdekken. Het duurt dan ook niet lang of Chandler is tot den bedelstaf gebracht en de vroegere meester komt ten lange leste bij zijnen zoo bitter gegriefden knecht om hulp en onderstand. Hoe groot Blenkarn's haat en wraakzucht ook zijn, bij de gedachte aan zijne Mary, die hy gestorven waant, wordt zyn hart1 vertederd, schenkt hy Chandler vergiffenis en biedt hem eene betrekking op zyne fa brieken aan. Het einde is dat de doodge waande Mary in de armen haars vaders terugkeert, als de gelukkige echtgenoote van Julian Chandler, die nooit had opge houden haar te beminnen en haar in 't buitenland in het geheim gehuwd heeft. Men ziet nit deze beknopte schets, dat men te doen heeft met een tooneelstuk uit de oude school, waar als billijk, ondeugd bestraft en deugd beloond wordt. Wat zulke stukken voor het publiek winnen in eene bevredigende oplossing, verliezen zij in re aliteit. Toch had men schoone momenten in het stuk en hadden de artisten gele genheid hunne krachten te toonen. Dat aan den Heer Bouwmeester het leeuwendeel der toejuichingen te beurt viel is licht te raden. Met groote waarheid gaf hy ons hier den ouden Blenkarn weêr. Dit stuk leven, dat hy ons liet zien, was alleen den gang naar den Jansweg waard geweest. De dames Lorié en Holtrop, de eerste als Nancy Blenkarn, de tweede als Mary Blen karn waren uitnemend. Ook Schulze was soms onbetaalbaar. De heer Spoor had onzes inziens als Joseph Chandler, zeer goede momenten alleen was de Chandler, dien hy ons gaf wat al te onbeduidend. Van Zuilen als Danks was ook zeer goed. We gelooven niet te veel te beweren, als wij zeggen, dat het publiek zich uit nemend geamuseerd heeft. Allen dank hier voor aan de kunstenaars, die nog onder den indruk van het groot verlies, dat zij hebben geleden, geestkracht genoeg bezaten hunne kunst te dienen, waar zij daarvoor geroepen werden. Het College van Commissarissen over het Gemeentelijk Muziekkorps ver keert in de noodzakelijkheid ook voor dit jaar financieelen steun in te roepen van Haarlems burgerij voor de instandhou ding en verdere ontwikkeling van ge noemd korps. De oprichtingskosten, de uitgave voor den aankoop van nieuwe mu ziek en muziekinstrumenten zijn van dien aard geweest, dat zij slechts met zorg, bij de andere uitgaven uit de inkomsten bestreden konden worden. Dit tweede jaar zal er minder noodig zijn; toch kunnen Commissarissen de medewerking van par ticulieren nog niet missen, vooral niet, omdat dit jaar het korps op de gewenschte getalsterkte, 40 personen, zal gebracht worden. Ten einde zich de noodige hulp te verzekeren, verzenden Commissarissen deze week circulaires aan de notabelen in de omliggende gemeenten en zullen aan onze stadgenooten lijsten ter teekening worden aangeboden. Commissarissen zeggen een en ander met vertrouwen te doen, overtuigd als zij zijn, dat het Gemeente lijk Muziekkorps zich de sympathie heeft verworven van Haarlems ingezetenen en deze ingenomenheid zich zal openbaren in het verschaffen van den onmisbaren gel- delyken steun. Wij vertrouwen, dat dit zoo zijn zal en men niet te vergeefs zal aankloppen. Wanneer wy ons toch herinneren, hoe verleden zomer ons muziekkorps aan de burgerij op verschillende plaatsen door de degelijke concerten genot verschafte en hoe vooral de muzieknitvoeringen in den Hout met toenemende belangstelling wer den gevolgd door een steeds grooter pu bliek, uit allerlei rangen en standen, dan gelooven wij, dat de gegoeden onder ons hunne beurzen niet gesloten zullen houden. Men bedenke daarbij, dat de subsidie uit de gemeentekas betrekkelijk gering is en de eerste jaren voor ons muziekkorps in alle opzichten de moeilijksten zijn. Met groote vrijmoedigheid bevelen wy daarom deze zaak opnieuw bij onze kunstminnende stadgenooten aan. Het Hollandsche tooneelgezelschap onder directie van Gebroeders A. van Lier gaf Maandag avond het drama Galeotto, uit het Spaansch van Echegaray. Den inhoud en de strekking van het stuk, vroeger reeds hier ter stede opgevoerd door het Nederlandsch Tooneel, herinnert men men zich; de laster, de babbelzucht ver woesten er het levensgeluk van drie per sonen, die elk op zich zelf en in hunne positie achtenswaardig en onberispelijk zijn. De kwaadsprekendheid van het publiek brengt juist te weeg wat men wilde voor komen, veroorzaakt den dood van een echtgenoot en plaatst diens vrouw en zijn vriend aan den rand der helling, die met zekerheid tot zonde leidt. De heeren van Kuijk en Tartaud met mevrouw RóssingSablairolles vervulden, elk naar hunne gaven, de hoofdrollen. Hoe wel de opvatting der partijen verschilde met die der leden van het Nederlandsch Tooneel en natuurlijk elk acteur voor Ae zyne rede heeft, gaf de voorstelling veel genoegen, soms zelfs shepte het spel vun de beide heeren het publiek dermate mede, dat zij herhaaldelijk werden teruggeroepen. De toejuichingen golden ook Mevrouw Rössing. In het tweede en in het laatste bedrijf had zij schoone momenten. De zaal was slecht bezet. Nog altijd schijnt ons kunstminnend publiek in de meening te verkeeren, dat slechts goed gewerkt wordt door de Koninklijke Ver- eeniging. Maandag avond had men zich kunnen overtuigen, dat deze meening on gegrond is. Zondag avond viel er voor liefheb bers van goede muziek in de concertzaal van de sociëteit „Vereeniging" veel te ge nieten. Het strijkorkest van ons Gemeentelijk Muziekkorps gaf er met een zeer afwisse lend programma weder een volksconcert. Het mag eenigszins verwondering wek ken, dat dit concert ook weer niet in hoofd zaak bezocht werd door de personen, waar voor het eigenlijk in de eerste plaats be stemd is. Op een „Volksconcert" van dit gehalte, zouden wy zoo gaarne het volk zien. Onze knappe, ontwikkelde werklie den en de kleine burgerstand moesten daar niet ontbreken. Het publiek was vrij tal rijk, doch bestond in hoofdzaak uit leden der sociëteit en personen, welke niet be- hooren tot bovengenoemde kringen. De uitvoering van de verschillende nom- mers, waarvan wij slechts noemen „ouver ture romantiqne" van Kéler Béla, adagio uit het 3de quintet van Mozart, de ouver ture „Tannhauser" van Wagner en het „Ave Maria" van Cherubini, viel in alle opzichten te roemen. De stemming van het geheel was buitengewoon goed en het ensemble liet, ten gevolge van flinke voorbereiding, niets te wensohen over. De voordracht was daarbij steeds warm en genuanceerd. De heeren Ch. Blazer, violon cel, en Fr. Lusschen, Oboë, hadden veel succes met hnnne afzonderlijke voordrach ten. In het laatste nummer „Potpourri" van Conradi, een werk met zeer schoone momenten blonk het koper uit. Het kwartet voor hoorns slaagde uitstekend: de piston was gelukkig in zyn „Am Meere" van Schubert en de trombonne won de belangstelling door de wijze, waarop hy in dit werk het lied uit Wagners „Meis- tersinger" voordroeg. Waarlijk, de heeren van het orkest hebben op dit Concert al len met inspanning en succes gewerkt. Zij. hebben getoond, iets goeds te kunnen voortbrengen, indien hun de tyd voor stu die niet ontbreekt. Den Heer Kriens, den hoogst bekwamen leider, komt voor zyne wijze van werken een woord van waardee ring toe. De goede geest, die in zijn korps valt optemerken en de zichtbare toewijding, waarmede alle leden hnn taak verrichten, zyn vast een gevolg van zijn welwillenden omgang en van zijne groote bekwaamhe den. Door de gladheid der straat is 1.1. Zondag namiddag een paard gevallen, dat met andere paarden door den eigenaar door de Jansstraat vervoerd werd. Een werkman, J. van Rooyen, die toeschoot om het paard op te helpen ontving van dit dier een trap tegen een zyner beeuen dat daardoor werd gebroken. Hij is per brandcard naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Door de politie alhier is aangehouden en naar het huis van bewaring overge bracht W. Visser, oud 20 jaren, woonachtig te Egmond aan Zee, ter zake van verduiste ring. Hij had de vorige week een twee- wieligen wagen gehuurd, welken hij kort daarna voor ƒ15 heeft verkocht. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 51 personen vervolgd ter zake van dronkenschap op straat. In de maand Februari van het vorige jaar was dit getal 23, dus 28 minder. In de afgeloopen maand is het Ste delijk museum van schilderyen en oudheden op het Raadhuis alhier bezocht door 82 personen tegen betaling en door 128 per sonen kosteloos. Een voor koper- en metaalgieter. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor looilgieterskuecht. Zes voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw Een voor hulpkookster. Brie voor burgernaaister. Drie voor breister. Eeo voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, w orden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis). KENNISGEVING. Burgemeester en "Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875 (Staattblad No. 95) Doen te weten, élat van heden op alle werk dagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 18 Maart e.k 's namiddags ten 2* ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van J. C. Erdinansdörfler, om vergunning tot oprichting van eene. rookerij in de beslaande slachterij van het perceel aan de Morinnesteeg No. 19. Kad. Sectie C. No. 3835 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 13 Maart e.k., en wel des namiddags ten 2"/ï uur op het Baadhuis der gemeente de gele- geuheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem, 27 Februari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens. Be Secretaris, A. A Land. Postkantoor Haarlem. OPGA VB van brieven en verdere stukken geadresseerd aan onbekende personen, welke stukken door de Afzenders kunnen worden opgevraagd. Brieven, J. Bekman, AmstMej. S. v. Diepen!.uyzen, Amst.; Mevr. Janssen, id Krnseman, id.,- H. J. v. d. Meulen, id.; P. Mulder, id,; Wed. F. E. Nix, id v. Stralen, id.; Vos. id.; Mevr. v. d. Bosch, id.; J. de Graaf, id.; Mej. Dietrieh, Arnhem; Douairière Elias, Baarn L. de Beer, Busscm.; E. Heere, Dordt.; v. Dijk, 's-Hage Mevr. de Beau fort, 's-Hage Borakker, Haarlem.; J. Schouten, II. Meer.; Menkman, Heemstede.; P. Vis, Hille- gotn C. Deutekom," IJmuiden.; Broodbakker IJ- muiden Mej J. Sombeek. Rott P. Schols, Rott. v. Louoen, Tilburg; M. Harmsen, Velp.; Mej. Kets, Venloo.; de Graaf, Westzaau J. v. Bergen, ?- Briefkaarten. Nieuwenhuizen Amst.; A. P. Leemhuis Amst.; J. Bok, id.; G. Hendriks, id.; H. Paals. Amst P. v. d Stad, Hillegom.; v. Deutekom, Ilmuiden.; L. A. de Haan, Brieven, verzonden geweest naar het Buitenland. J. Verhulst, Sheboijgau, (Amerika)J. Mackdonald Edinbnrgh.; A. Maaue. Curacao.; Mej. C. Delinotte Florence,: Mej. J. Egeling, lloms. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebhen zich jj de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor koetsier. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Vier voor kantoorlooper. Twee voor portier. Een voor schrijfwerk. Een voor boekbinder. Een voor schoenmaker. Twee voor schildersknecht. Twee voor metselaarsknecht Een voor timmermansknecht. Een voor broodbakkersknecht. Voorwerpen, gedeponeerd, aan hLOfc Commissariaat vanPolitie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zoiidagsj van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene groene beurs met flobertpatronen. Een Fransch leerboek. Een bril. Een insigne van de onderofficiers-vereeniging „Mars". Een zakmes. Een fantasie- armband. Eenige kinderwantjes. Een handschoen. Eene portemonnaie met ee- nig geld. Eene zwtep. Twee gele kwasten eener vlag. Twee paternosters. Eenige muilkorven. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij J. van den Haak,. Lange Heerensingel no. 25a, een beursje met eenig geld. Idem by H. Traksel,. Doelstraat no. 27b, eene kip. Idem by K. Vuyk, Kondenhorn no. 48, een kruis van de militaire Willemsorde. Idem bij E. P. Wester veld, Grroote Houtstraat no. 44, een kruiwagen. Paardenmarkt 3 Maart. Aangevoerd 231 paarden, meest allen werkpaarden van lulandsch ras f 60. f 250.—. De handel was vry levendig. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 3 Maart. Witte tarwe f 6.05 f 6.75. Rogge 4.80 f 5.25. Haver 3.65 3.70. Gerst 5. Duivenboonen 6.65. f 6.70 Kanarizaad 6.25. Markt van 3 Maart 1890. Aardappelen. Aangev. 24, verft. 24, H.L. L. pr. f 1.50 H. pr. f 2.50 p. H.L. Boter. Aangev. 140, verk. 140, K.G. L. pr. 1.60 H. pr. 1.65 p. K.G. Biggen. Aangev. 59, verk. 53 stuks. L. pr. 7.00 jj. pr. f 19.00 p. stuk. ORGELBESPELING ju de Groote- of 3t. Bavokerk alhier, op Donderdag 6 Maart 1890, des namiddags van 2—3 uur door aeu Hoer W. EziiKMAN. programma. 1. Preludium c-n FugaJ. S Bach 2. Largo i? 3 Fantasio Eroicahulimstedt. 4. Mélodie 5. Andante en VariationA. Hesse. 6. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2