HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Twaalfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 15 Maart 1890. op ZONDAG 16 Maart 1890. Nieuwsberichten. No. 22 TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post 40. afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. 17e Lijdenstekst. Nam. 2 ure, Smeding. 18e Lijdenstekst. 'sAv. 6 ure, Moetan. 19e Lijdenstekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. 17e Lijdenstekst. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Woensdag 's av. 7 ure, Knottenbelt. 20e Lijdenstekst. Bakenesser Kerk. (Voor de KiDderen). Yoorm. 10 ure, Smeding. 15e20e Lijdenstekst. Waalsclie Kerk. Voorm. 10 ure, JDebrg. Christelijk Gereform. Gemeente. \Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Honderdag 's av. 7V2 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Honderdag 's av, 8 ure, Mees. Lijdenspred. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, V. doosjes. pred. te de Beemster. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. 4e Kruiswoord. Honderdag 's av. 8 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool. L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 nre, Moeton. Bijbellez. Luk. 18 31 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Swaan. Bijbellezing Lokaal der Jongelings-vereeniging. Annastraat. Donderdag 's av. 8n., Knottenbelt. Bijbellez De collecte bij de openbare vergadering van het Hulpzendeling-genootschap De liefde van Christus dringt ons" gehouden op Maandag j.l. heeft opgebracht f 66.35. Zendingbusjes zijn kosteloos verkrijg baar bij het Bestuur. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, L. Smit. Pred. te Nieuw-Vennep. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C'. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2V» ure, geen Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld C.JSz. Nam. 21/» nre, C. van Koetsveld C.Kz. Sandpoort. Voorm. 10 nre, H. Rossen. Caudidaat te Amsterdam. Velsen. Voorm. 10 ure, II. Waardenburg. 's Av. 61/2 ure, II. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 21/2 Ure, O. Schrieke. Doopsbediening. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuglman. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Vest. KRONIEK. Bij den aanvang der Gemeenteraadszit ting van Woensdag j.l. deelde de Voor zitter mede dat aan den Heer Martin alsnog vergund is 3 maanden van den Doelen gebmik te maken totdat zijn hnis gereed is; dat een advies van B. en. W. over de adressen tegen de kermis was ingekomen en tevens een voorstel van dat college om verbetering te brengen in den toestand onzer gemeentefinancien. Een voorstel tot bebouwing van open grond aan den Kinderhuissingel werd goedgekeurd, alsmede een voorstel om van W. Koog een stukje grond in de Boere- steeg te koopen, dat door verandering van rooilijn aan de openbare straat wordt ver heeld. Een voorstel tot rail van dien grond met gemeentegrond werd door B. en W. niet aannemelijk geacht. Overeenkomstig dit advies werd besloten. Een voorstel tot benoeming van een vierden Wethouder werd door den Raad verworpen. De opgegeven reden, dat bij de voorkomende influenza, stoornis in den gang der zaken werd teweeggebracht, werd niet klemmend genoeg geacht, wijl zulks te zelden voorkomt. De Heer de Clercq van Weel meende dan ook dat er wel een andere reden zon zijn. Nn echter zoo kort geleden, bij de behandeling der begrooting een dergelijk voorstel overbodig was ge acht, vond de Raad geen aanleiding daarop terug te komen. De Heeren Sanders Reynvaan en Hartsen hadden subsidie gevraagd voor hunne brug over het Sparen, ten behoeve, der nieuwe lijn die van den Kleinen Houtweg zal loopen naar het Concertgebouw te Amsterdam. B. en W. wensehten daartoe 1000 per jaar te geven, en vergoeding van de ver grooting der kosten, door toevoeging van een passage voor rij tuigen naast de Spoor brug. Er was toch vroeger bij de Kamper laan reeds een brug geprojecteerd. Men zou die brug nu met de spoorbrug kunnen vereeuigen. De Heer Macaró waarschuwde tegen overijlde besluiten in dit opzicht. Hij wenschte de onderneming in het minst niet te belemmeren maar wilde toch de gemeente niet gaarne binden, noch aan het denkbeeld dezer combinatie van twee bruggen, noch aan de plaats van aanleg, voor de Kamer van Koophandel en de Commissie van fabricage over deze aan gelegenheid waren gehoord. Deze motie van orde werd ondersteund en aangenomen. Een extra toelage werd aan den Heer Frank toegestaan, wegens bewezen diensten na het overigden van den Heer Proot. Tot bestrating en rioleering van den Projectweg benoorden den Zijlweg werd besloten. Idem idem wat betreft de Pro jectwegen bezuiden den Zijlweg. Bij verkiezingen voor den gemeenteraad zal op voorstel van den Heer de Kanter voortaan slechts in 3 bureaux worden ge- Bterad. De eerstvolgende verkiezing zal echter nog bij 4 bnreanx plaats hebben. Tot bebouwing van open gronden langs den Zijlweg wordt vergunning verleend aan de Heeren A. en J. A. G. van der Steur. Tot restauratie van het glasraam, door Haarlem in 1607 aan de kerk te Edam geschonken, zal f 150 aan de Ned. Herv. gemeente aldaar worden afgestaan. Roijaler kan bet al niet. In 1518 schonk Haarlem bet eerst een glas aan Edam en toen dit verbrandde in 1607 weder een. Nu het eindelijk dreigt te vervallen in 1890 helpt onze gemeente wederom om het te restau- reeren Op de algemeene begraafplaats zal een gebouwtje worden gesticht, tot het bergen van gereedschap als anderzins. Het denk beeld van den Heer Macaré om aldaar tevens een kamer te hebben, waarin men zich bij ongunstig weder kon begeven, vond geen ingang. De verhuring van bet gymnastieklokaal werd goedgekeurd. Om aan de gymnastiekschool een onder wijzeres aan te stellen, zooals door de Com missie was gevraagd, werd door B. en W. niet goedgevonden. Zij waren van oordeel dat er thans aan de scholen zeker genoeg gelegenheid tot oefening in de gymnastiek bestond. De Raad deelde dit gevoelen. Een voorstel van B. en W. tot ver hooging van jaarwedden van eenige on derwijzers en onderwijzeressen werd aangenomen. De overweging van het voorstel waarbij geen wijzinging der Ver ordening op dit pnnt werd noodig geacht, werd evenwel bij Amendement uit het besluit gelicht. Het schijnt toch dat hierin bepalingen voorkomen die soms tot onbil lijkheden aanleiding geven. De Heeren de Kanter en 't Hooft wezen hierop, naar aanleiding van te dier zake ingekomen adressen. Al is er dan ook op het oogenblik niets aan te veranderen, bg de eerstvolgende gelegenheid zal er wel eenige wijziging worden aangebracht, hetzij dan door B. en W. hetzij door een der Leden van den Raad. Mej. E. Spruiten burg werd tot onder wijzeres aan de Tweede Tusschenschool benoemd. Aan den Heer Valken werd eervol ont slag verleend als hoofd der tweede tus schenschool, en de Heer Bakker hoofd van school B in zijne plaats benoemd. De Heer Krol vroeg of nn niet hij deze gelegenheid tevens ook aan School B, evenals bij de andere scholen, aan jongens en meisjes gezamenlijk onderwijs kon worden gegeven. De Voorzitter beloofde deze zaak te zullen overwegen, waarop na de verkiezing der stembnreaux, de ver gadering gesloten werd. Een zonderlinge zaak is door de Rechtbank te Parijs in eerste instantie be slist. Een rijke dame, Mevrouw Pages, be weerde, dat haar zoon, 31 jaren geleden, door zijn min voor het kind van die vrouw is verruild, en eischte nu, dat haar wer kelijke zoon in zijn rechten hersteld zou worden. De man die tot dusver als haar zoon werd beschouwd, gelijkt sprekend op den man zijner min en de zoon van de min op Mevrouw Pagesmaar de Rechtbank achte die gelgkenisBen geen voldoend bewijs, evenmin als het getuigenis der min die op haar sterfbed verhoord werd en in ijlende koorts gesproken kan hebben. De eisch werd dus ontzegd, maar Mevrouw Pages zal iu hooger beroep komen. Als een middel tegen kinkhoest be veelt een Dnitsch geneesheer, Dr. Mohn, aan, de ziekenkamer te ontsmetten door het branden van zwavel, waardoor de hoest buien verwonderlijk snel verminderen en verdwijnen. De zieken worden 's morgens versohoond en naar een andere kamer ge bracht, om daar den verderen dag te blijven. Daarna brandt men in de ziekenkamer voor eiken kubieken meter rnimte 25 gram zwa vel en laat, na beddegoed, kleederen enz., doelmatig opgehangen te hebben, de zwa veldampen vijf uren lang in het vertrek hangen. Daarna moet de kamer eenige nren lang goed gelucht worden, en als de zieken 's avonds weer in hun gedesinfecteerde slaapkamer komen, zgn zg, zegt Dr. Mohn, van de kinkhoest genezen. In den Grooten IJpolder is zekere C. K. waarvan algemeen bekend was, dat hg in zijn bierhuis ook sterken drank tapte, door de politie na vele vruchtelooze pogingen eindelgk op heeterdaad betrapt. Twee als heeren gekleede politie beambten lieten zich sterken drank inschenken doch maakten bij betaling van het gelag hunne qualiteit bekend. Een proces-verbaal was het gevolg, terwgl de voorhanden zijnde hoeveelheden gediBtelleerd (men sloeg bg minstens 50 L. in) in beslag werd genomen. De werkzaamheden in de veenderijen om Amsterdam zgn weer aangevangen; eene veen-baggermachine der firma van Breemen te Haarlem is reeds met het baggeren in den Rietwijker Noordpolder begonnen, terwgl bij gunstig weder spoe dig meerdere machines zullen volgen. - De halt te Sloterdijk, waarvan de plannen aan de ministerieele goedkeuring zijn onderworpen, zal, indien bij het minis terie geen bezwaren bestaan, reeds bij den a. s. zomerdienst in dienst worden gesteld. Nog vernemen wij dat voorloopig een viertal treinen van elke richting, zullen stoppen. HAARLEM, 14 Maart 1890. Reeds verheugden velen zich in het herstel van onzen hooggeaehten medebur ger Mr. G. Heshuysen van eene langdu rige ziekte toen gisteren plotseling de treur mare van zijn versoheiden weerklonk. Inderdaad wordt door zgn dood veel ver loren. Sedert 1861 was hg lid van onzen raad, en nam hg een voornaam aandeel aan de behartiging van de algemeene belangen. In 1866 benoemd tot wethouder, wijdde hij aan dit gewichtig ambt al zijne bekwaamheden en krachten. Volijverig en eene groote toewijding bezittende, was de ontslapene een overheidspersoon, die overal en altijd te vinden was waar het gold tot den bloei der gemeente mede te werken. In hoofdzaak mogen zijne gewaardeerde bemoeiingen worden genoemd bij de takken der gemeentelijke huishouding, als de reini ging, de fabricage, den Hout en de plant soenen. Als ambtenaar van den burgerlij ken stand, vooral om zgn vaak treffende en schoone toespraken bij het sluiten van huwelijken, stond hij bij de burgerij in hoog aanzien. De heer Heshuysen bereikte den leeftijd van bijna 63 jaren, en het stoffelijk overschot zal a s. Maandag worden ter aaide besteld.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1