HAARLEISCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 24 van DE ERVEN LOOSJES. Gedempte Oudegracht 89. Twaalfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 22 Maart 1890. op ZONDAG 25 Maart 1890. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN 8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post B—,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters aaar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. lijke nommers 3 centen per scqk.uiccr u wmo; Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. t» m T.a-V4. Q„kor+i,ar kr. 7.nnr\«ti t.P. 11 mon Irrinot RfttonnH nr» fïp.n fltpni Collecte voor het godsdienst-onder wij 3 in de Ned. Herv. Gemeente in alle beurten, behalve in de Bakenesserkerk en Namiddagbeurt. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Moeten. 21e Lijdenstekst. Nam. 2 ure, Smeding. 22e Lijdenstekst, 's Av. 6 ure, Swaan. Bevestiging van nieuwe leden. Vrijdag 's av. 8 n., Barbae. Voorbereiding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. 21e Lijdenstekst, Jans-Kerk. 's Avonds 6 nre, Snethlage. Bevestiging van nieuwe leden. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Boog. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debrg. Christelijk Geret'orm. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Donderdag 's av. 71/» ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Donderdag 's av. 8 ure, J. van Loenen Martinetpred. te Santpoort. Lydensprediking. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 21/a nre, C. van Koetsveld C.Ez. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Velsen. Voorm. 10 ure, geen dienst 's Av. 6V2 nre, II. Waardenburg. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, de Vries. 's Av. 6 ure, Craandijk. Doopsbediening. Vrijdag 's av. 8 u., de Vries Voorbereiding. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, P. H. HugenlioltzVoor ganger der Vrije Gemeente te Amsterdam. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. 5e Kruiswoord. Zandvoort. Voorm. 10 nre, O. Schrieke. Nam. 2Vs nre, O. Schrieke. De Bloemententoonstelling. De vierde groote vijfjaarlijksche tentoon stelling van bloeiende Bol- en Knolgewas sen van wege de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, heeft weder hare plaats ingenomen in de groote zaal der Sociëteit „Vereeniging" en wel ddar omdat er stellig noch hier, noch elders eene gelegenheid kan gevonden wor den, zóó ruim en zóó geschikt om eene expositie op zoo nitgebreide schaal te kan nen herbergen. Toch is de enorme ruimte niet voldoende den plantenschat te bevatten; de beide bovenzalen zijn ook nog in beslag genomen. Den indruk, welke de aanblik van al de P. F. Jansen firma: Vt. Schertzer Zoonen te Haarlem 1 G. en 25, 2 Z.V., I Z., 1 B. J. H. kersten, firmaJ. H. Kersten Co. te Haarlem 1 G., 2 Z.V., 4 Z., 1 B. A. J. Kors te Leiden 1 B. J. H. Krelage firma: E. 11. Krelage Zoon te Haarlem 2 G., 4 Z.V., 1 Z., 1 B. P. Louwersc te Scholen 2 Z. K. de Waal Malefijt tc Haarlem, 1 G., 1 Z. G. C. van Meeuwen te Haarlem, 2 ZV4 Z., 3 B. G. van der Mey te Lisse 1 Z. J. Polman Mooy, firmaPolman Mooy te Haar lem 2 Z.V., 1 Z., 2 B J. M. Philippe firma: Gebroeders Pbilippo te Hillegom, 1 Z.V., 1 Z., 1 B. C. Roos te Uitgeest, 1 B. J. Ruijsenaars te Haarlem, 3 Z. V12 Z., 1 B. C. G. van Tubergey Jr. te Haarlem, 1 G., 2 Z. G. van Velsen Fz. te Haarlem, 1 B. F. van Velsen Jr. te Overveen, 1 Z.V. Peter van Velsen Zonen te Overveen 1 Z. V P. W. Voet te Haarlem, 3 Z.V., 1Z„ 2B. G. H. van Waveren firma: bi. van Waveren Zonen te Hillegom. 1' G., 1 Z.V., 2 Z., 1 B. H. H. van Waveren firma: F. H. van Wave- reu te Hillegom, 1 G., 1-Z.V., 1 Z. P. II. van Waveren Lz. firma: L. van Wave ren Co. te Hillegom, 1 G. en f 10, 3 Z.V., 1 Z. G. L. van der Weyden, te Noordwijk, 1 Z. C. de Wilde te Heemstede, 4 Z. G. Zeestraten te Oestgeest, 1 Z. Vrijdag namiddag te één unr werd de tentoonstelling door den Heer J. H. Kre> bijeen gebrachte kinderen Flora's op den lage, president der Vereeniging, met de toeschouwer maakt, te beschrijven is totaal volgende toespraak geopend: onmogelijk. Waar ge ook standplaats kiest Dames en Heeren, Geachte Genoodig- in de in perken verdeelde zaal, omgeven den en leden der Algemeene Vereeniging van grasranden, overal waaien U de heer- voor Bloembollencultuur lijkste geuren te gemoet en geniet nw oog, r'~ en zoo ge er vatbaar voor zijt ook nw gemoed, van de kleurenmengeling, zóó ver schillend eu toch zoo barmoniscb; pleitende voor den uitgezochten smaak en de be proefde kleurenkeus van de leden der Re en de verschillende ex posanten. De tentoonstelling bevat Hyacinten, Tul pen, Narcissen, Crocne, Fritillaria, Galan- Chr. Bewaarschool. L. üeerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Slniting. Luk. 19 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Snethlage. Bijbellez. Lokaal der Jongelings-vereeniging. Ann astraat. Donderdag 'sav. 8 ure, Sioaan. Bijbellez. Sluiting, Bij den Heer J. Bierens de Haan is in dank ontvangen voor de Clir. School voor on- en minvermogendenOpbrengst der zanguitvoe ring door de Chr School voor den werkenden stand 20.80; en van de Meisjesnaaikrans voor de zending f 6,74. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Pred. te Velsen. Collecte voor de kerk. De gewoonte eischt van den Voorzitter bij de opening der vijfjaarlijksche tentoon stellingen dezer Vereeniging een woord tot inleiding. Dat woord geeft nit den aard der zaak aanleiding tot een terugblik op het afge- loopen tijdperk. De laatste onzer bloemenfeesten, mede in deze roime zalen gevierd, viel Bamen met het vijf-en-twintigjarig bestaan onzer Ver- thus en Leucojum, Scilla, Anemonen, Ra- eeniging. Deze heeft thans den dertigja- nonkels, Bol- en Knolgewassen voor den rigen leeftijd bereikt, vollen grond, als Chionodoxa, Mnseari, Er bestaan bij verschillende volken oude Erytbronium, Lilium, Gladiolus, Iris, Cou- begrippen, misschien voor onzen voor- vallaria, Hotteia Japonica, Dioentra Spec- uitstrevenden tijd verouderd, omtrent tabilis, Amaryllis, Orschideëen voor de kas, den leeftijd, waarop de man, de heer der Calla, Cyclamen, Phormium, Tafelversie ringen als tafelbloemstnkken, tafel bonquet- ten, waarvan al de bloemen afkomstig zijn van bol- en knolgewassen en Bloemen- arrungementen. Verder Bloemornamenten met Bol- en Knolgewassen of bloemen Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. O. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. D. van Arkel. Nam. geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, <7. Kuglman. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Bnclili Eest. daarvan gevnld en voorwerpen van ver schillenden aard, gevnld met bloeiende of sierlijke niet bloeiende Bol- en Knolgewas sen of met afgesneden bloemen daarvan. Donderdag kwam de Commissie van Be oordeeling gereed met haar taak, voor Bol- en Knolgewassen, te moeielijker, daar de groote menigte inzendingen, bestaande nit de fraaiste proeven van hetgeen de tegen woordige kweekkunst vermag, de bepaling van het schoonste en het beste natuurlijk niet vereenvoudigt. Vrijdag had de be kroning plaats der bonquetten en verdere bloemversieringen. De Commissie kende aan onderstaande inzenders prijzen toe, bestaande in Gouden, Zilver-vergnlden, Zilveren en Bronzen me dailles G. Blokhuis, firmaGebroeders Blokhuis te Lisse 1 Z.V. A. J. Blom te Overveen 1 G. 2 Z.V. 1 Z. J. B. Bos Az. te Overveen 1 G. en ƒ25,1 Z.V. F'. Buijs Gz. te Haarlem 1 G, 2 Z. M. W. Bijvoet, firma: Gebroeders Bijvoet te Overveen 1 G. 4 Z. V. 3 Z. 1 B. Jan Dibbets te Uitgeest 2 Z. 1 B. A. C. Groenewegen firma: A. C. van Eeden Co. te Haarlem 2 G. 2 Z.V. 1 Z. G. van der Horst te Noordwijk 1 G. 4 Z. schepping, in het bezit is van zijn vol komen ontwikkeld verstand. Bij enkelen werd daarvoor de veertigjarige leeftijd aan genomen. De meesten hechten echter aan het getal dertig. Die meening sluit in zich het denkbeeld, dat vóór het bereiken van dien dertigjarigen leeftijd van hem, die nog als jongeling beschouwd werd, tijde lijke onbedachtzaamheden door de vingers werden gezien, met het doel om aan hem later, als hij dan eindelijk zijn verstand heette te bezitteD, des te hoogere eischen te stellen. Zoo eene Vereeniging als de onze op gelijke wijze beoordeeld mag worden, dan is bet oogenblik gekomen, dat door baar wel moet worden overwogen dat zij thans den mannelijken leeftijd beeft bereikt, dat het tijdperk om met verstand te handelen voor haar is aangebroken, en dat zij zich voor bet vervolg te onthouden heeft van loszinnigheden, al werden die haar vroeger minder toegerekend, omdat zij toch daar nevens zooveel goeds bad. Wanneer wij van meening zijn, dat wij aan bet begin staan van een nieuw tijd perk voor onze Vereeniging, dan is bet onze plicht ons de vraag te stellen, wat zal dat nienwe tijdperk van ons eischen? Wat verwacht men van ons? Geen gelegen heid beter dit in het licht te stellen dan de openingsplechtigheid van dezen dag. We knnnen daar wijzen op de groote ingeno menheid voor onze Vereeniging, in zoo rui men kring betoond, op den stenn en de me dewerking zoo algemeen verstrekt. Aan Hare Majesteit de Koningin mocht het behagen voor deze tentoonstelling een eereprijs beschikbaar te stellen. Van onze eereleden, onze donateurs en onze leden, van vele vrienden van den tuinbouw uit deze en nabij liggende gemeenten ontvingen wij bijdragen in verschillenden vorm, door ons zeer gewaardeerd. Onze afdeelingen hebben ons naar ver mogen gesteund, en het gemeentebestuur van Haarlem heeft opnienw bewezen door eene mime bijdrage, dat het prijs er op stelt, dat door de bloembollenteelt dezer streken de naam van bloemenstad bij uit nemendheid voor Haarlem bij voortduring behouden blijve. Om dat eigenaardig stand punt, 't geen ons vak hier inneemt, meen den wij ook thans gerechtigd te zijn tot het bij wonen dezer plechtigheid te mogen nitnoodigen allen, die door ambtsbetrek king ter dezer stede geroepen zijn zorg te dragen voor het welzijn van het vader land, van dit gewest en van deze gemeente, allen die ons stenn hebben verleend, en hen die wij als onze medewerkers mogen beschonwen. Wij zien hier diegenen onzer leden, die kosten nooh moeite gespaard hebben hier eene verzameling bijeen te brengen, die zeker aantoont dat zij niet is de vrucht van het streven eens wnften jongelings, maar die van één gerijpt tot den mannelijken leeftijd. Wij hebben het voorrecht te spreken tot de uitnemende mannen die aan onze roepstem gehoor gaven, om de voorwaar niet gemakkelijke taak te vervullen, een goed oordeel te vellen over al wat in dezen prijskamp werd ingezonden. Wij begroeten gaarne de commissie die het Hoofdbestuur steunde en het mogelijk maakte dat in den korten beschikbaren tijd, de plaatsing van het ingezondene op behoorlijke wijze kon geschieden, en die zich belastte met al die groote en kleine zorgen, van eene onderneming als deze onafscheidelijk. Aan hen allen een woord van dank, ook aan onzen geachten Secretaris, die in weerwil der ongesteldheid, die hem belet te hier ter plaatse aanwezig te zijn, toch wensehte datgene wat tot zijne taak be hoort, als gewoonlijk af te doen en ook afgedaan heeft. Wanneer straks deze tentoonstelling zal zijn geopend, begint voor ons weder een nieuw tijdvak, en worden nu reeds de lessen opgeteekend, waarvan de vrucht over vijf jaren zal moeten blijken. Kan men dan weder op voornitgang wijzen dan heeft het feest van heden zijn nut gehad. Moge dat zoo zijn en moge dat zoo blijven, ook in lengte van jaren en tijdvakken van het bestaan dezer vereeniging. Onze tentoonstellingen zijn voor de be oefenaren van het vak als 't ware een spiegel, dien men zich voorhoudt om te zien of men al dan niet verouderd is, of men in kracht en gezondheid vooruit is gegaan of achteruit. Tot het instandhouden dier eigenschappen zijn echter andere in spanningen noodig dan alleen het toilet maken voor den spiegel. Wanneer er sprake is van den holland- schen tuinbouw in het algemeen, van de bloembollenteelt in het bijzonder, moge ieder beoefenaar van het vak doordrongen zqn van de gedachte dat zoo ergens, hier het „noblesse oblige" moet in toepassing worden gebracht. Reeds voor meer dan twee eenwen muntte Holland, als op zoo menig ander gebied, bovenal nit door zijnen tninbonw, en al wat in den vreemde bij de beoefening van

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1