5AARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. '25 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8(5. Twaalfde Jaargang. 144. van WOENSDAG 26 Maart 1890. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. d francop.post „—,40. Afzonderlijke nommera 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie yan 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Kerk der YereenigdeDoopsgezinden Vrijdag 's av. 6 u., ie Vries Voorbereiding. Tweede Kottier. In de zittiug van Dinsdag werd het debat voortgezet over de Wet op inkwartieringen. De Keg. heeft het art. betreffende de leverantiën van paarden zoodanig gewijzigd, dat nu in de Wet zijn opgenomen regelen omtrent de keuringen van paarden in vredestijd voor oorlogs doeleinden, terwijl de détails der regeling in een afzonderlijk reglement zullen worden vastgesteld. Het denkbeeld om de paarden ook te doen taxeeren is door de Reg. pry 8 gegeven. Na vrij wat woordenwisseling over het al of niet grondwettige van som mige bepalingen, en nadat de heeren de Geer van Jutphaas en Rooseboom door hen voorgestelde amendementen hadden in getrokken, werd het gewijzigde art. 32bis goedgekeurd met 53 tegen 26 stemmen. Het wetsontwerp aangenomen met 59 tegen 19 stemmen. Tot rapporteurs over Hoofdst. X Kolo- nieën) werden gekozen de heeren Schaep- man, Reekers, Levyssohn Norman, Schim- melpenninck van der Oye en van Bylandt. Den volgenden dag werd goedgekeurd het ontwerp tot herziening der konsulaat- rechten (verlaging van het recht voor expeditie van een schip.) Op voorstel van den heer Bylandt is het tarief voor attes- tatieën de vita niet verhoogd, maar onver anderd gebleven. Daarna kwam in behan deling het voorstel van den heer Reekers tot opheffing van bet verbod te visschen met den wonderkuil in de-Zuiderzee. Het voorstel werd bestreden door de heeren Zaayer, F. Mackay en Oppedijk, die het status quo wilden handhaven, tot dat de Reg. tot eene stellige overtniging zal zijn geraakthet werd verdedigd door den heer Visser van Hazerswoude en den voorsteller. De Min. van Waterstaat enz. verzette zich niet tegen het voorstel, aangezien eene zeer spoedige definitieve regeling betreffende de visscberij in de Zuiderzee niet te wachten is. Met 69 tegen 19 stemmen werd het voorstel van den heer Reekers aangenomen. Intnsschen waren de pensioenwetten zonder hoofdelijke stemming aangenomen, omdat een voorstel van den heer Rooseboom, om de diskussie over art. 9 der pensioenwet voor ambtenaren te heropenen, verworpen was, en de door de Reg. voorgestelde wij zigingen goedgekeurd waren. Daarna is een aanvang gemaakt met het debat over de belasting voorstellen van den heer Goeman- Borgesius c.s. De heer Heemskerk was van oordeel, dat door de voorstellers niet be wezen was, dat de voorgestelde inkomsten belasting eene naar draagkracht zon zijn. Het algemeen debat over de belasting voorstellen van den heer Goeman Borge- sius c.s. werd Donderdag voortgezet. De heer Heemskerk, die thans zoowat als lei der der antirevolutionairen schijnt te fun- geeren, vervolgde zijn den vorigen dag aangevangen rede. Hij ontkende het eko- nomiesch nut der voorstellen, door welke noch de werklieden, noch de landbouw zouden geholpen worden. Bovendien achtte Spreker progressie zonder een vast stelsel verkeerd, en bestreed hij het cijfer der percentage. Jaarlijksche vaststelling der percentage, betoogde hij, zou leiden tot opdrijving der budgetten, 't Gevolg zou wezen, dat men te Amsterdam 7Vs pet. van zijn inkomen moest betalen. Spreker achtte ook de voorstellen in strijd met de plannen der Reg., om eerst de gemeente belastingen te regeleD, en bij voorbaat pro testeerde bij tegen de beschuldiging, dat de tegenstanders der voorstellen geen be tere verdeeling van lasten zouden verlan gen. De heer Schaepman konstateerde, dat de voorstellers, allen behoorende tot de lin kerzijde, niet rekenen kunnen op den steun der rechterzijde. De voorstellen zijn een eersten stap op een onbekenden weg. 't Zijn feitelijk prikkels, om de Reg. tot daden aan te sporen, en om het volk te laten zien, dat de liberale partij de hervormende macht is, die den kleinen man wil ont lasten. Is het nn te vergen, vroeg Spreker, dat wij de liberalen in die hooge po litiek zullen steunenNeen! Wel drong Spreker bij den Min. aan, dat deze het vraagstuk van afschaffing van den zout en zeepaccijns ter hand zou nemen. De heer Domela Nienwenhnis verweet de li beralen, dat zij, nu zij in de minderheid zijn, als belastinghervormers willen po- zeeren, terwijl zij niets deden, toen zij de meerderheid waren. Het program der so- ciaal-demokraten is een eenige progres sieve inkomstenbelasting en progressieve sukcessiebelasting. De voorgestelde ontwer pen verminderen niet den druk, maar ver plaatsen dien. Spreker drongaan op vermin dering van den drnk voor het lage inkomen. De heer Huber vond het een groot bezwaar, dat de bijna ondragelijke drnk in vele plattelandsgemeenten, waar hoofdelijke om slagen geheven worden, bij aanneming der voorstellen, door eene Rijks-inkomsten belasting nog verergerd zou worden. De vermindering van belastingen zon het platte land bijna niet baten, maar de verarming aldaar zon er door toenemen. Spreker drong bij den Min. aan op indiening eener betere regeling der verhouding van Rijks- en Gemeente financiën, en uit vertrouwen in den Min. zou hij tegen de voorsteller stem men. De heer Lambrechts was tegen de voorstellen, vooral omdat er nieuwe lasten op reeds zwaar gedrukten grond gelegd werden. De heer Rutgers van Rozenburg verklaarde zich vóór afschaffing van den zoutakeijns, maar tegen afschaffing der patentbelasting. Een inkomstenbelasting keurde Spreker goed, mits niet met te sterke progressie. Ook verlangt hij wijziging om de doode hand te kunnen treffen, en grooter verlaging der mutatie-rechten. De heer de Meyier bestreed in eene degelijke en geestige rede de argumenten van den heer Heemskerk, en verdedigde de voor stellen behoudens kleine verbeteringen. Oók de heer v. d. Kaay verdedigde de voorstellen, en stelde in 't licht hoe de onvoorwaardelijke oppozitie der Rechter zijde de Reg. in moeielijkheden zal bren gen bij latere belastingherziening. De heer Heldt behoorde, naar hij verklaart, niet tot de tegenstanders der voorstellen, maar tot de ontevredenen de mindere klassen werden niet genoeg ontlast, zij die van vaste inkomens moeten leven worden te veel ge drukt. De heer Glinderman verklaarde zich tegen een inkomsten-belasting, op grond van praktiesche bezwaren bij de uitvoering en deelde veie bedenkingen van den heer Heemskerk. Vrijdag was de heer A. van Dedem 't eerst aan 't woord. Hij bestreed de belas ting-voorstellen, en wees er op, hoe de inkomstenbelasting hen zon tteffen, die traktementen genieten en niet in het patent zijn aangeslagen. Verlichting van mutatie rechten moest zijns inziens anders geregeld worden. Hij beweerde, dat de drnk der akcijnsen in de voorstellen zeer overdreven was voorgesteld. Wel achtte hij afschaffing van akcijnsen op verbrniksartiekelen wen- schelijk, maar daar tegenover wilde hij verhooging van invoerrechten, in 't belang onzer ekonomiesche toestanden. Aftrek voor grondbelasting achtte deze spreker lang niet voldoende. De drnk op onroerend goed is nn reeds ontzaggelijk hooger dan op het roerend vermogen. Spreker ver langde, dat de Reg. zou voorstellen het kapitaal in portefeuille te belasten. Volgens hem kon de Rechterzijde thans voor eene belasting op het roerend vermogen stemmen, omdat tegenwoordig de zuinigheid wordt betracht, en het geld niet eenzijdig voor onderwijs wordt besteed. De heer Lieftinck bestreed vele der door den vorigen spreker uitgesproken stellingen, en kwam op tegen het stilzitten van den Min. van Pin., die ook bij aanneming der voorstellen het ge meentelijk belastingstelsel beter zou kun nen regelen, ten bate van het platteland. Hij hoopte, dat bij verwerping der voor stellen, de Rechterzijde de Reg. zou aan drijven tot belasting-hervorming. De heer Mees stelde de voordeelen eener inkomsten belasting boven die eener effectenbelasting in 't licht. De heer Dijckmeester verde digde krachtig de voorstellen. De heer Schimmelpenninck van Nijenhuis konsta teerde, dat aanneming der voorstellen door de rechterzijde een ongemotiveerd gebrek aan vertrouwen in de Reg. zon te kennen geven. Hy waarschuwde tegen geheele af schaffing der akcijnsen en tegen invoering eener belasting op het roerend vermogen. De heer Harte betoogde, dat de voorstel lers geen rekening honden met het bestaand belastingstelsel, er naar streven uitsluitend de meer gegoeden te treffen en uitsluitend de inkomstenbelasting te maken tot den hoeksteen van het belastingwezen. Spre ker was van oordeel, dat verwerping der voorstellen niet zou zijn eene daad van partijdigheid, maar eene daad van vader landsliefde, daar de voorstellen op zich zelf zeer bedenkelijk zijn. De heer Okma zou tegen de voorstellen stemmen, omdat de kleine boeren- en burgerstand te zwaar zonden getroffen worden.De heer Gleich- man zette de voordeelen eener effecten belasting uiteen, maar wilde zich toch met een inkomsten-belasting vereenigen, al heeft hij eenige bedenkingen. Hij ver klaarde in de voorstellen een stap in de goede richtiDg te zien:ontlasting van te zwaar gedrukten, meer belasting van hen, die betalen kunnen. DeheerTravaglino sloot zich aan bij den heer Schimmelpen ninck, achtte een effecten-belasting onuit voerbaar, en beval belasting op sigaren en spoorwegkaartjes en verhooging van den wijnakcijns aan. De heer Farncombe San ders zon vóór de voorstellen stemmen, hoewel hij niet bizonder ingenomen is met het stelsel. Hij zon de sukcessie in de zijlinie zwaarder willen getroffen zien. In de Korenbeurs te Haarlem werd Dinsdagavond eene vergadering gehouden onder leiding van de heeren C. van Holk en G. F. Evelein alhier, met 't doel te trachten betere prijzen voor de melk te kun nen bedingen. Eerstgenoemde opende de vergadering en wees met nadruk op de te kleine prijzen, welke men voor goede melk maakt n.l. f 1.65 per vat van 30 Liter, hetwelk moest gebracht worden op 2.00. Hiertoe was algeheele samenwer king noodig en het deed Spreker daarom genoegen zoovelen ter vergadering te zien, als een bewijs dat de ontevredenheid in de bestaande prijzen groot is. Na sprekers inleiding bekwamen onder scheidene personen het woord, zoodat het voor-en tegen eener verhooging zeer goed aan 't licht kwam. Moeilijk was het natnnrlyk in deze eerste vergadering, waar als het ware, leverancier en opkooper tegenover elkander stonden, bepaald eene beslissing te nemen of zich bij contract te verbinden. Eene commissie van 7 personen werd abnn benoemd om, op de volgende Vrij dagavond te houden vergadering met plan nen voor den dag te komendeze commissie bestaat behalve uit bovengenoemde heeren uit de veehouders D. v. Bruggen, H. N. Hartgerink, C. H. van den Berg, en de op- koopers H. van Amstel en R. Verdel. In eene Vrijdagavond te dezer stede gehouden en buitengewoon druk bezochte vergadering van veehouders en melkop- koopers kwam de in de vorige bijeen komst benoemde commissie met nadere plannen voor den dag, tot oprichting eener onderlinge vereeniging van veehouders en melkopkoopers. Deze plannen kwa men in hoofdzaak hierop neer: de melk opkoopers die zich aansluiten, beginnen, reeds met 1 Mei a.s. de prijzen te bren gen op 8 en 9 et. de Liter, terwijl met het oog op de reeds aangegane verbinte nissen, de veehouders tot 1 Mei 1891 tegen de loopende prijzen blijven leveren is de vereeniging tot stand gekomen, dan zal getracht worden van gemeentewege controle op de melk te verkrijgen. Heftige tegenkanting lokten deze plan nen uit van de zijde van het meerendeel der opkoopers, zoodat het somwijlen zeer rumoerig toeging 60 der aanwezige vee houders hebben hunne medewerking toe gezegd, tot oprichting der vereeniging, doch slechts twee opkoopers konden zich met de plannen vereenigen. HAARLEM, 25 Maart 1890. Met ingang van 1 April a.s. is de finitief benoemd tot adjunct Inspecteur van politie alhier de Heer J.J. Bakker. Door de politie alhier is aangehou den en naar het hnis van bewaring overgebracht, J. P. R., ond 20 jaren, boerenarbeider, zonder vaste woonplaats, verdacht van diefstal van een schaap in een land aan de Amsterdamschevaart in vereeniging met J. G. C. S., ond 20 jaren die voorloopig in vrijheid is gelaten, daar hij in deze gemeente woonachtig is. Eerstgenoemde heeft de vorige week voor de Arr. Rechtbank alhier terechtgestaan wegens diefstal van kippen, waarvoor te gen hem een jaar gevangenisstraf is ge- eischt, terwijl laastgenoemde meermalen wegens diefstal is veroordeeld geweest. Omtrent het concert van Minnie Hauk, te geven op Vrijdag a.s, wordt ons medegedeeld, dat door de medewerking van de HH. Louis Wolff, solo-violist en Henry Tibbe, leeraar in pianospel aan de muziekschool te Amsterdam het concert in alle opzichten zeer aantrekkelyk zal zijn. Dr. J. Heldring, predikant te Mid delburg, heeft bedankt voor de benoeming van direoteur der gestichten voor lijders- aan vallende ziekten te Haarlem en te Heemstede.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1