HAARLEMSOH PREDIKBEURTEN No. 28 Twaalfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 5 April 1890. «p ZONDAG en MAANDAG 6 en 7 April 1890. N ieu wsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedetnpte Oudegracht 86. telephoonnummer TELEPHONISCHE VERBINDINO met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. a franco p. post ,40. Prijs Per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eerste Paaschdag. Collecte voor de Chr. School voor on- en minvermogenden alhier, in de beurten der Ned. Herv. Gemeente, behalve in de Bakenesserkerk en Namiddagbenrt. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Ie Tekst. Nam. 2 ure, Snetlilage. 2e Tekst, 's Avonds 6 nre, Knottenbelt. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Moeton. 3e Tekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Moeton. Ie Tekst. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 nre, Barbas. 3e Tekst. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Snetlilage. 's Av. 6 ure, 35e Openbare Jaarverga dering der Haarlemsche Jongelingsver- eeniging (Pred. 12 la). Sprekers: Moeton en Swaan. Plaatsen vrij. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 nre, P. E. Barbas, Pred. te Haarlem. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hoog. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereforni. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre, Mulder. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure. Schotel. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 nre, Schotel. Lutüersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Avondmaal, 's Avonds 6 ure, Poolman. Dankzegging. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Mees. Collecte voor het weeshuis. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Uraandijk. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 nre, de Fries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Donderdag 10 April. nam. 12 j ure. C. A. Dardenne Ankringa pred. te Bolsward. Hnwelijkswijding. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Snetlilage. Bijbellez. Sluiting. Beverwijk. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 nre, J. C'. Boon. Ticeede Paaschdag. Voorm. 10 ure, A. E. van Deinse Pred. te Heemskerk. Evang. Luthersche Kerk. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Bloemendaal. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2y2 ure, geen dienst. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Voorm. 10 Voorm. 10 Heemstede Eerste Paaschdag. ure, J. Kuglmnn. Tweede Paaschdag. ure, J. Kuylman. Voorm. 10 Voorm. 10 Hillegom. 'Eerste Paaschdag. ure, M. Buclli Eest. Tweede Paaschdag. ure, M. Buchli Eest. Houtrijk en Polanen. Eerste Paaschdag. Voorm. '10 nre, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. 21/s ure, C'. van Koetsveld C.Ez. Dankzegging. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Bij de godsdienstoefeningen op beide feestdagen collecte voor noodlijdende Ker ken en Personen. Sandpoort. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, J. van Zoenen Martinet. Collecte voor noodlijdende Kerken en Personen. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, H. J. Bergenia. Ticeede Paaschdag. Voorm. 10 ure, II. JBergsma. Velsen. Eerste Paaschdag. Voorm. 91/2 ure, II. Waardenburg. Doopsbediening. 's Avonds 61/2 ure, II. Waardenburg. Tweede Paaschdag. Voorm. 91/2 ure, II. Waardenburg. Zandvoort. Eerste Paaschdag. Voorm. 91/2 ure, J. E. Groenevelt, Godsdienstonderwijzer te Amsterdam. Nam. 21/2 ure, geen dienst. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. KRONIEK. In de vorige Eaadszitting was ingeko men een schrijven van de H. IJ. S. Maat schappij waarbij deze meldde op het laatste aanbod der Gemeente geen antwoord te kunnen geven betreffende hare overeenkomst met het rijk over de exploitatie van den spoorweg tot stand was gekomen. Op het adres van Kok te Sparendam om het visohwater weder te mogen huren wordt afwijzend beschikt. Het visohwater zal in het vervolg in 't openbaar worden verpacht. In plaats van den Heer van Royen, die door ziekte voorloopig verhin derd is de lessen aan H. B. S. te geven, is de Heer de Loos uit Leiden aangesteld. Eenige nienwe bepalingen omtrent het vergunningsrecht werden onveranderd aan genomen. Aan den schatter werd bovendien een hooger salaris toegekend (van ƒ0 50 op 1.) omdat hij, eerst onlangs aange steld, veel tijd noodig had zich op de hoogte van den toestand te stellen en omdat het aantal herbergen dat hij schatten moest, aanzienlijk was verminderd. De HeerLoenis wordt alsnog op de lijst der kiezers ge bracht. Hiervan worden afgevoerd Cornelis de Jager, Geerlof van den Haak, Anthonie Smit, W. A. Smit en M. P. T. Previnaire, de laatste omdat zijn hoofdverblijf te Cal lantsoog is gevestigd. Het crediet van de gemeentereiniging wordt verhoogd, omdat de ontvangsten zooveel meer hebben bedragen dan geraamd was. De uitkeering aan het personeel wordt daardoor met ƒ800 verhoogd, op welke uitgaaf niet was gerekend. Hierdoor is het verklaarbaar dat er te kort kwam ofschoon er te veel was. Het huis naast de Amsterdamsche Poort zal wegens zyn bouwvallig karakter wor den gesloopt. De Heer Victor de Stners is niet tnsschen beiden gekomen als toen het de poort zelf gold, en we zullen dus langzamerhand de Amsterdamsche Poort evenals de Willems poort van Amsterdam van alle zijden kunnen bewonderen. In een uitvoerig schrijven had de Di rectie der Gasfabriek zich tot den Raad gewend om zijn besluit van 16 Oct. tot afwijzing der voorstellen van de fabriek nog eens te herzien, daar het volgens haar inzien niet nauwkeurig genoeg was on derzocht. B. en W. adviseerden thans bij het besluit te blijven. Zij beweren, dat het genomen is na rijp beraad en gesteund door breedvoerige ad viezen, en zijn thans zoozeer gestemd voor eene eigene gemeente gasfabriek dat ze niet dan door zeer voordeelige voorstellen van de zijde der fabriek daarvan zijn af te bren gen. Ook hebben de processen te Amster dam hen huiverig gemaakt voor eene ver nieuwing van het afloopende contraot. De Heer Prins acht het beter een com missie te benoemen om nader te onder handelen. De gasfabriek belooft ons een besparing van ƒ50.000 per jaar gedurende 12 jaren tot den afloop der concessie, z. i. is dit niet verwerpelijk te achten. In eigen ex ploitatie ziet hij in den tegenwoordigen tijd geen heil. De gouden tijd der gasfa brieken is voorbij. De Voorzitter is bevreesd voor het be noemen eener commissie, welke maatregel de vorige maal niet gunstig heeft gewerkt. Het besluit van den Raad is rijpelijk over wogen. Het vrijkomen van het terrein der fabriek heeft zulk een haast niet. We hebben nog terreinen genoeg. De termijnen die men voor het nieuwe contract vraagt zijn te lang, en eindelijk moest men min stens evenveel aanbieden hier als te Amster dam, omdat daar een geheel nieuw buizen net moet worden gemaakt hetgeen hier onDOodig is. De Heer de Haan deelt het gevoelen vaa den Heer Prins. De Heer Huet acht de zaak der gemeente verlichting van zoo groot algemeen belang, dat die niet in handen van particulieren mag worden overgelaten. Zijn bezwaar te gen het gevoelen van den Heer Prins is dns principieel. De Heer Prins wil zien hoever men met de fabriek kan komen, dat kost geen geld, en voor het principe van eigen explotati# wil hij niet gaarne ƒ50,000 per jaar geven. De Heer Macaré zou gaarne ook nog van andere zijden worden ingelicht. De zaak is thans slechts van eene zijde bekeken. Omdat de Raad tweemaal achter elkaar een onvoordeelig contract heeft gesloten moet men zich daardoor niet laten bang maken. Men heeft de laatste maal op een onge legen tijdstip het contract gesloten, thans zou men wel eens op een ongelegen uur een voordeelig contract kannen afwijzen. Z. i. is nog niet genoeg onderzocht wat men zich van het electrisch licht en de toekomBt der steen kolen pry zen heeft voor te stellen. Hg is dus voor het benoemen eener commissie van deskundigen. Met 16 tegen 3 stemmen werd daarop besloten het genomen besluit te handha ven. De Heer Macaré bleef bniten stemming. Na deze verlichtings questie volgde een kennisdebat. Wordt vervolgd.) HAARLEM, 4 April 1890. Door de liberale kiesvereeniging „Vooruitgang" is Dinsdag avond tot kandi daat voor den opengevallen zetel in den gemeenteraad gesteld de Heer Mr. Th. de Haan Hugenholtz met 79 stemmen. De heer C. Witteveen Cz. bekwam 39 stemmen. De kanditatunr van den HeerJ. H. Ker sten werd met diens goedkeuring door de voorstellers ingetrokken. Woensdag namiddag is in het Zuider Bui ten Spaarae alhier de 68 jarige schipper F. Kool, van zijn vaartuig gevallen en verdronken. Het on geluk had plaats in tegenwoordigheid van zijne dochter en schoonzoon, die hem in de diepte zagen wegzinken zonder dat zij hulp konden bijbrengen, door de sterke strooming aldaar. Later is zijn lijk door een agent van politie opgevischt en naar het St. Elisabets Gasthuis overgebracht. Door de politie alhier is aangehouden een 17 jarige kaaap, die ten huize van een uitdrager een zilver verguld horloge had ontvreemd. Bij zijne arrestatie had hij het gestolene nog in zijn bezit. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 58 personen vervolgd wegens dron kenschap op straat. In de maand Maart van het vorig jaar was dit getal 49 dus 9 minder. Gedurende de maand Maart is in de Stui vers Spaarbank van de afdeeling Haarlem van den Volksbond ingebracht in 730 posten f 987,62, terugbetaald in 36 posten 911,15®. Er zijn 39 nieuwe deelnemers ingeschreven. Voor het verbeteren en veranderen en het doen van eenige vernieuwingen aan den hoofd wacht aan de Groote Markt alhier zijn ingeleverd 10 inschrijvingen. Het werk is door B. en W. gegund aan den laagsteu inschrijver J. J, Gulde- mond voor/1296,90. By de godsdienstoefeningen der Nederdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 6 Aprif (lste Paaschdag) des v^orm. te 10 ure, en des nam. te 6 ure in de Noorderkerk optre den Ds. J. Langhout. Maandag 7 April, (2e Paaschdag) de«

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1