HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 29 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 89. Twaalfde Jaargang. 144. van WOENSDAG 9 April 1890. Nieuwsberichten. telephoonnummer TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. KRONIEK {Vervolg). Vele adressen waren ingekomen tot af schaffing, enkelen tot beperking van de kermispret. Geen van de adressanten zal zieh kun nen beklagen, dat de adressen niet met bijzondere ernst behandeld zijn. B. en W. adviseerden te besluiten dat het verzoek van adressanten Diet kon wor den toegestaan. Zij wilden niet toegeven, dat op de kermis zulke schandalen voor vielen als door adressanten werden bedoeld en wilden evenmin de herbergen vroeger doen sluiten, daar ze dit een grove onrecht vaardigheid achtten tegenover de sociëtei ten, die den geheelen nacht geopend bleven. De Heeren 't Hooft en de Kanter wilden evenmin als de andere sprekers de kermis zien afgeschaft, maar eischten strenger politietoezicht en vroegere sluiting der her bergen, daar volgens de Heer 't Hooft de kermis bij dag voor velen een gepast ver maak aanbiedt, maar bij nacht eene in onze dagen ongeoorloofde bandeloosheid toelaat en bevordert. De Heer de Kanter schroomt niet de herbergen te sluiten, die immers ook in gewone tijden aan een bepaald uur gebonden zijn. De Heer Krol gelooft niet, dat er door vervroegde sluiting reden tot misnoegen zou ontstaan. De sociëteit Trouw moet Blijken en de VereeDiging zijn ook gedu rende den kermistijd na 1 uur gewoonlijk verlaten. Men behoeft dus Diet te vreezen dat het publiek de sooieteitbezoekers zal benijden om een vrijheid waarvan ze toch geen gebrnik maken. De Heer Enschedé gelooft, dat de wan orde waaraan velen zich ergeren niet aan de goede burgers van Haarlem maar aan die van naburige gemeenten is te wijten «n acht het mede gewenscht dat daar tegen krachtig wordt opgetreden. De Heer Macaré zegt, dat de kermis met onze zeden is saamgeweven, zoodat nu nog geen feest wordt ingericht of men spreekt op zijn Fransch van een kermesse d'été. Daarom wil hij ook niet afschaffing maar liever gedurende de kermis een grootere politie macht op de been brengen en trachten met beleid de uitspattingen te keer te gaan. De Heer Huet noemt de kermis een kerkelijke instelling, en daarom ligt het niet op den weg van den gemeenteraad die instelling af te schaffen. Daarvoor moet men zich wenden tot het volk. De Baad moet alleen waken, dat er geen tooneelen van zedeloosheid plaats vinden; hij onder steunt daarom het denkbeeld om vroeger te sluiten. De Heer Stolp, Bijvoet en von Beeken verklaren zich mede voor vervroegde slniting. De Voorzitter zon gaarne aan het ver zoek tot vroegere sluiting voldoen als de Baad mede wil werken tot een wijziging der Politieverordening waarbij overal slni ting wordt bevolen waar gelagen worden gezet. Daar hiertegen echter eenige juridische bezwaren werden in 't midden gebraoht, stelt hij voor vooralsnog geen wijziging te bespreken maar aan adressanten te berich ten dat de Baad niet van zins is de kermis af te schaliën, maar dat men middelelen zal heramen om te komen tot beperking daar van. Dit wordt goedgekeurd. Hierop werden wederom de onde plaatsen voor de kermis aangewezen. Een paar voorwerpen van textiele knnet, in het bezit dezer gemeente, worden voor de tentoonstelling te Amsterdam in bruik leen afgestaan. Op twee bezwaarschriften tegen de sup pletoirs aanslagen in de plaatselijke directe belasting werd goedgunstig beschikt. Het gold hier de vraag of de aanslag van een belastingschuldige verhoogd kon worden als hij in den loop van het jaar door zijn huwelijk in een andere categorie van be lastingschuldigen wordt gebracht. B. en W. ondersteunden het verzoek van adressanten, de meerderheid van den Baad deelde in hun gevoelen. Pnnt 11 en 12 der Agenda werden uit gesteld. Tot onderwijzer aan de opleidingsschool werd benoemd de Heer J. H. Scholte, aan de kostelooze school Iett. B. de Heer F. H. M. Spruitenbnrg, tot lid der gymnas- tiekcommissie de Heer S. Boog. De Heer Huet vraagt hoe het met het onderzoek naar het water staat. DeVoorzitter antwoordt datopeene plaats thans water is gevonden op 75 Meter, een hoogte die gelijk staat met de top van den St. Bavotoren, maar dat ook nog op andere plaateen een onderzoek wordt ingesteld. Voorts verzocht Z.Ed. de Baadsleden in gesloten vergadering bijeen te komen om daarin het kohier te bespreken, en sluit daarmede de vergadering. Het proces tegen het blad l'Egalité dat aangezet heeft tot den moord van den Duitschen keizer, zou den 8sten dezer voor het hof van assises te Parij a in behande ling komen. De vervolging is niet ingesteld op aanzoek van den Duitschen gezantde Fransohe regeering is uit eigen beweging daartoe overgegaan, hetgeen door Dnitsch- land met welgevallen is gezien. Het is gebleken, dat de gevangenbe waarder te Finsterroth in Wurtemberg er volstrekt geen bezwaar in vond, den een of anderen gevangene verlof te geven om 's avonds nit te gaan. Een praatzuchtig boertje, zelf tot die gelukkigen behoord hebbende, heeft dit verklikt. Dit mannetje, tot eenige dagen gevangenistraf veroor deeld, klaagde dat zijn bed niet warm ge noeg was, en toen gaf de cipier hem vrij heid om eiken avond naar hnis te gaan, ten einde hij zieh eens goed zon knnnen koesteren, onder voorwaarde van den vol genden ochtend terug te komen. Het boertje nam met alle blijdschap dit aanbod aan en voldeed stipt aan de voorwaarde, maar heeft het niet kunnen verzwijgen. Dien tengevolge werd de cipier ter verantwoor ding geroepen, en beklaagt zich nn, te moeten ondervinden dat ondank 'ewe- relds loon is. Want het loon zijner goed hartigheid bestaat in eene veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf, na tuurlijk zonder eenig voornitzioht op zoo veel vrijheid als hij den gevangenen toe stond. Emin-paeha, de man die door En- gelsche hulp in Afrika ie opgezocht ge worden door Stanley, gaat in Duitschen dienst overhij wordt Duitschlands ver tegenwoordiger in Oost-Afrika. De En- gelsche bladen nemen dit Emin zeer kwalijk terwijl er ook Duisohers zijn, die bezwaren zien en moeielijkheden met Engeland in 't verschiet achten. Emin Pacha en dat mag na al het geschreeuw wel vreemd ge noemd worden heeft openlijk alle soli dariteit met Engeland en met Stanley afge wezen. Hij verklaart, nimmer de hulp der Engelschen ingeroepen te hebben, iets wat vroeger toch algemeen werd aangenomen. Te Weenen is door omstreeks 15,000 metselaars het werk gestaakt. Een 800 bakkersknechts staakten het werk bij die meesters, die zieh niet aan de onlangs gesloten overeenkomst hebben ge- honden. Een deel der schrijnwerkers te Weenen kondigde een grève tegen 5 April aan. Te Praag ijveren de letterzetters voor den 8-uren dag en voor den algemeenen vrijen dag op 1 Mei, wat de patroons geen van beiden willen toestaan. Te Gablenz en Tamzwald, in Bohemen, hebben bijna alle werklieden der gasfabrie ken den arbeid gestaakt, en te Marburg liepen 1500 arbeiders van de Zuidelijke spoorwegmaatschappij nit hun werk. Ook zijn op verscheidene plaatsen werkstakingen van schoorsteenvegers voorgekomen. Meer dan 1000 houtwerkers te Liibeck hebben het werk gestaakt. Zij verlangen voornamelijk hooger loon. Aldaar verwacht men binnen kort een werkstaking onder de havenarbeiders en zeelieden. Een groot aantal der werkstakende schoenmakers te Londen heeft den arbeid hervat en afwachting van den uitslag der onderhandelingen vaD hunne vertegenwoor digers met de patroons. In Catalonië heeft de werkstaking zieh tot de wevers en spinners in verschillende steden uitgebreid. Te Tarassa hebben ook de metselaars we gens geweigerde arbeidsvermindering het werk gestaakt. Te Lemberg hebben de tooneelspelers het werk gestaakt en is de schouwburg gesloten. De politie te Marseille is er in geslaagd om een lid in handen te krijgen van de bende, die te Londen, Parijs en Madrid valsche effecten in omloop heeft gebracht. De in hechtenis genomene heet Nazi en moet het hoofd der bende zijn. Men vond in zijn woning eene groote hoeveelheid val sche stukken. Zijn vrouw is eveneens gear resteerd en men is zijn medeplichtigen op het spoor; men meent, dat zij Marseille nog niet verlaten hebben. -Keulen zal weldra electrisch verlicht worden, en wel vanwege de gemeente zelf. Zeer levendig is de strijd geweeBt over het stelsel dat men zou toepassen, dat der gelijkgerichte, dan wel dat der wisselstroo- men. Na jarenlang overleg is door den gemeenteraad met 38 tegen slechts 3 stem men besloten tot de oprichting van een electrisch station met wisselstroom-exploi tatie. Keulen zal de eerste stad in Dnitsch- land zijn, die het gezamenlijke electrisch licht van een wisselstroomstation buiten de bebouwde stadsgedeelten ontvangt en wel over afstanden tot 60 K.M. Te Berlijn stierf dezer dagen een oud heer, een kamerbewoner, die van de menschen niets wilde weten. Alleen tegen de kinderen van zijn bovenburen, een arm gezin, toonde hg zich altijd vriendelijk. Voor eenigen tijd werd hij ziek en toen zorgde de moeder dier kinderen en zij zeiven goed voor den ouden zonderling. Hij deelde hun mede dat de oorzaak van zijn ziekte was verdriet over het verlies van bgna zijn geheele vermogen. Maar moeder en kinderen bleven even hartelijk voor hem zorgen, alleen rekenden zg nu geen geld meer voor allerlei ver sterkende middelen. De onde stierf, waarop rouwende neven en nichten dadelijk ver schenen. Het testament werd gelezen, neef bleek er warmpjes in te zitten, maar hij had alles vermaakt aan de kinderen van zijn bovenburen. Zondag ie te Pargs door 23 kanon schoten den volke aangekondigd, dat de Eiffeltoren weer toegankelijk is gesteld. Omstreeks 10.000 personen hebben dien dag van de gelegenheid gebruik gemaakt, om van de hoogten van het panorama over de stad. Men zou gemeend hebbeD, zegt een der bladen, nog in de dagen der groote tentoonstelling te zijn. Te Strijp waren eenige jongens een revolver machtig geworden en kochten voor acht cent kruitzg begaven zich naar eene afgelegen plek om het pietooi daar af te schieten, maar niemand dnrfde het aan, toen eindelijk een 14 jarige knaap het waag de. Hij ontstelde echter zoo hevig door den knal, dat hij met moeite zich naar hnis kon sleepen en weldra ten gevolge van den schrik overleed. Te IJmuiden is een begin gemaakt met de afgraving der duinen voor de ont worpen visschershaven. De voorberei dende werkzaamheden, het leggen van een spoorbaan en het maken van een steiger is reeds afgeloopen. Te Maastricht is gevankelijk bin nengebracht een Duitscher, verdacht van diefstal met verzwarende omstandigheden De gearresteerde, vergezeld van nog twee andere personen, die nog voortvluchtig zijn, zgn Maandag morgen op klaarlichten dag de woning van eene winkeliereter te Vaals binnengedrongen en hebben, na de vrouw door een slag op het hoofd onschadelijk te hebben gemaakt, het huis doorzocht en zieh van het aanwezige geld meester ge maakt. Zaterdag morgen omstreeks 7 nnr streek te Utrecht een roofvogel in de Choor- straat neder en pakte een kleinen hond op, waarmede hij naar den Domtoren vloog. Zondagmorgen is in den Grooten IJpolder de groote landbouwers woning van de erven Hnyser te Amsterdam, bewoond door den bedrijfboer J. Vlegel in den tgd van slechte 3 uur geheel door brand ver nield. Met moeite werden de koeien gered, 8 paarden kwamen ondanks de vele po gingen tot redding in de vlammen om. Verder werden alle landbouwbenoodigd- heden benevens circa 300 H.L. graan door het vuur verteerd. De oorzaak is onbekend. Den geheelen dag hebben de beide aan wezig zijnde brandspuiten water gegeven. HAARLEM, 8 April 1890. Het gewone orgelconcert in de Groote- of St. Bavokerk van Donderdag middag gaf aan de talrijke bezoekers een bgzonder ge not door de welwillende medewerking van Mej. Lina Wijgers, sopraanzangeres nit Amsterdam. De dame wisselde op hoogst verdienstelijke wijze het orgelspel af, met het zingen van eene kerkaria van Stradella (16451680) en twee liederen „Lita- ney" van Schubert en „Scheiden" van Biehard Hol. Buitengewoon sympathiek klonk dit ge zang door het ruime kerkgebouw. De stem van Mej. Wijgers heeft een welluidend, aangenaam timbre, is vol en klankrijk en intoneert daarbg onberispelijk rein. De

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1