HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 42 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegraeht 8(5. Twaalfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 24 Mei 1890. op ZONDAG en MAANDAG 25 en 26 Mei 1890. Nieuwsberichten. Telephoonnummek TELEPHONISCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandsnf,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommera 3 centen per stuk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Verste Pinksterdag. Collecte voor de zending in alle beurten behalve vroegbeurt, kinderkerk en namid dagbeurt, ten behoeve van het Ned. Zen dingsgenootschap, de Utrechtsche Zendings- vereeniging, de Rotterdamsche Zendings- vereeniging en het Java-comité. Groote Kerk. Verste Pinksterdag. Vroegpr. 7 ure, Boog. Voorm. 10 ure, Snethlage. Nam. 2 ure, Stcaan. 's Avonds 6 ure, Smeding. Tweede Pinksterdag. Vroegpr. 7 ure, Knottenbelt. Voorm. 10 ure, Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, C. J. van Arkel, Pred. te Noord wykerhout. Collecte voor de zending. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nieuwe Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Moeton. Ie tekst. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Barbas. Jans-Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Tweede Pinksterdag. Voorm 10 ure, Snethlage. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Bïlbrander. Waalsche Kerk. Eerste Pinksterdag Voorm. 10 ure, Bebry. Collecte pour les missions Néerlandaises. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Mulder. Klein Heiligland). Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Mees. Ticeede Pinksterdag Voorm. 10 ure, Poolman. Colleote voor het Ned. Zend.-genootschap. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Craandijk. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Collecte voor het Ned. Zend.-genootschap. Kerk der Broedergemeente. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, JVeiss. H.H. Kerkvoogden berichten met dank zegging ontvangen te hebben van mevrouw M.f 2,50 voor de verlichting in de Groote Kerk. Gecollecteerd door HH. Diakenen den 11 Mei 11. in de Janskerk. Beverwijk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 nre, O. Boon. Tweede Pinksterdag Voorm. 10 ure, J. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Eerste Pinksterdag Voorm. 10 ure, J. Sepp. Tweede Pinksterdag Voorm. 10 ure, geen dienst. Bloemendaal. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, J. H. Wiersrna, Pred. te Amsterdam. Collecte voor de zending. Nam. 2V2 ure, geen dienst. Ticeede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, J. B. van Arkel. Heemstede. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Hillegom. Eerste Pinksterdag. Voorm. 91/2 ure, M. Buchli Eest. Tweede Pinksterdag. Voorm. 91/2 ure, M. Buchli Eest. Houtrijk en Polanen. Eerste Pinksterdag Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Collecte voor de zending. Tweede Pinksterdag Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Collecte voor de zending. Sandpoort. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 nre, J. van Zoenen Martinet. Collecte voor het Ned. Zendeling-genoot schap. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, A. E. van Deinse Pred. te Heemskerk. Spaarndam. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, geen dienst, 's Avonds 7 nre, H. J. Bergenia. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 nre, H. J. Bergenia. Velsen. Eerste Pinksterdag. Voorm. 91/2 nre, JVaardenburg. 's Avonds 61/2 ure, B. IVaardi Tweede Pinksterdag Voorm. 91/2 ure, II. Haard Zandvoort. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Collecte voor de Zending. Nam. 2V2 ure, geen dienst. Tweede Pinksterdag Voorm. 10 ure, O. Schrieke. De Volkszangschool. Het Departement Haarlem der Maat- schapy „Tot Nut van 't Algemeen1" zal eene zangles doen openen voor jongelieden, die de school verlaten hebben en lust ge voelen zich in den zang te blij ven oefenen. Het komt ons voor, dat dit een loffe lijk streven is, dat niet genoeg kan ge waardeerd worden en waaraan wij ook niet twijfelen, dat door velen zal worden ge volg gegeven. Na onderzoek toeh is geble ken, dat de Maatschapy daartoe is over gegaan, omdat er zoo vele, zeer vele van de vroegere leerlingen der nu gedurende 38 jaren bestaande Zangschool, leden van de hier ter stede bestaande Zangverenigin gen zijn geworden eu omdat er in die 38 jaren zooveel meer onder volwassenen aan den zang gedaan wordt, dan vroeger, aar zelt zij niet den jongelieden de gelegen heid te geven, den tijd, verloopende tus- schen de schooljaren en den leeftijd, waarop zij zich bij eene vereeniging kunnen aan sluiten, zoo te doen aanvullen, dat zij zoowel de theorie als de praktijk kunnen onderhouden. Is het dus voor velen eene aangena me afwisseliug, niet minder is het eene nuttige, die zoowel hen zelve als de ver- eenigingen ten goede moet komen. Het trekt zeer de aandacht, dat de Volkszang school bezocht wordt door leerlingen van bijna alle lagere scholen nit de gemeente en dat er onderwijzers zijn, die het be zoeken hunnen leerlingen sterk aanraden, omdat zij er voor Vereeniging en Kerk de goede vruchten van ondervinden. Wan neer wij daarbij nu mededeelen, dat het bezoeken dezer te openen Zangles geheel kosteloos kan geschieden, herhalen wij het wij meenen, dat door velen daarvan ge bruik zal worden gemaakt en dat de les spoedig eene aanzienlijk getal deelnemers zal tellen. We raden daarom elk aan het zijne, zooveel in zijn vermogen is, daar aan door deelneming of opwekking tot deelneming bij te dragen. Een gevaarlijke tocht maakten de luchtreizigers der Figarodie dezer dagen te Enghien in Henegouwen opstegen. In de ballon bevonden zich de heer en me vrouw Laguerre, de heer Périvier en 2 luchtschippers, Jovis en Mollet. Nauwelijks was de ballon van den grond en boven het meer of een hevig on weder brak los. De ballon bereikte een hoogte van 4000 meter en begon toen plotseling met hevi ge snelheid te dalenDe reizigers wierpen alles weg wat in de mand was, doch het hielp niets, verdrinken scheen onvermij delijk. Ten laatste ontdeden zij zich ook van een deel hunner kleeding. De ballon rees weer, de wind nam hem op en wierp hem te midden van een hevigen regen in het bosch aan den meeroever. Van daar begaven de reizigers zich naar het dichtst bijzijnde dorp, waar hun hulp werd ver schaft. Stanley moet het denkbeeld geop perd hebben de negers uit de zuidelijke staten van Amerika naar Midden-Afrika terug te brengen, om het land aan den boven-Congo te ontginnen. In een gezond klimaat en een vruchtbaar land, dat in vele opzichten op Arkansas, Mississippi en Louisiana gelijkt, zonder de moerassen, zou elk hunner vk. Eng. mijl in eigen dom kunnen krijgen, waarop zij suikerriet, katoen, citroenen, tarwe en rijpt zouden kunnen kweeken. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat een in de nabijheid van het spoorwegsta tion Kaipiais gelegen bnskruitmolen in de lucht is gevlogen. Vijf personen werden gedood en het in de nabijgelegen woud geraakte in brand, zoodat een daarin ge legen kruitmolen bedreigd werd. De sedert eenigen tijd bestaande brandschellen te 's-Gravenhage zullen vol gens de denkbeelden van den telegrafist der brandweer aldaar zoodanig gewijzigd worden, dat het voortaan hetzelfde is voor het afloopen der schel, of men de knop vasthoudt of loslaat, en het onmogelijk is, hoe onhandig men ook trekke, om den stroomloop in andere brandschellen te verbreken. De werkstakende veenarbeiders te Appelscha hebben eenparig het besluit genomen de werkstaking vol te honden. Enkele personen, die reeds weder aan het werk gegaan waren, hebben daarmede weer opgehouden. Naar men mededeelt, zijn enkele arbei ders al werkzaam bij den hooibouw, Uit Venloo meldt men, dat Zondag een aantal personen bniten de gemeente de glasruiten van een bierhuis hebben ingeworpen, en Maandag middag een das- danig bombardement met steenen herhaald by een bierhuis, aan de Maas gelegen. Alle ruiten werden verbryzeld, en alles wat onder het bereik dier projectielen kwam, onderging het zelfde lot. De bewoners, die naar boven vluchtten, losten later een schot, waarvan de kogel door de deur ging, doch niemand trof. Een koffiehuis, naast de R. H. B. school was daarna aan de beurt, en ook daar is menig voorwerp vernield. Laat in den avond gelukte het den maréchaussees, de daders in handen te krygen. De beide eerstgenoemde bierhuizen wor den onder de verdachte hnizen van on tucht gerangschikt. De houders zyn bei den Duitsohers. In het Westland worden thans de eerste vroege aardappelen aan de markt gebracht in de bekende zeer kleine mand jes. Deze waar wordt goed betaald, doch de moeite en zorg in aanmerking nemende, waarmee zy geteeld wordt, is dit ook noodzakelyk. Deze aardappelen worden onder het glas getrokken en zoo vroeg mo gelijk om de druivenmnren nitgepoot, waar menigmaal een driedubbel dek van matten hen nog niet tegen de vorst kan beschutten. Ook worden de eerste kasdrui ven verzonden nit de Wateringsche war me kassen. De aanvoer van asperges is nog niet overvloedig. Woensdag namiddag omstreeks 1 ure ontdekte men te Nuuspeet, dat er brand was ontstaan in een dennenboseh, ten zuiden vau het dorp. De ingezetenen, door klokgelui van den brand verwittigd, zagen al spoedig dat een groot bosch jon ge dennen, van de familie Lagerwey, on geveer 34 nur van het dorp, in brand stond. In het begin begon men er aan te wanhopen den brand meester te worden, totdat ongeveer ten 2 nren 30 soldaten en twee onderofficieren uit het kamp by Oldenbroek op het terrein kwamen en met groote krachtsinspanning zag men zich toen eindelyk in staat den brand te be perken. Circa 9 hectaren zyn echter een prooi der vlammen geworden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1