HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No, 44. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Twaalfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 31 Mei 1890 op ZONDAG 1 Juni 1890. Nieuwsberichten. ÏELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN S met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per atnk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Smeding. Voorm. 10 ure,C. Jteesse, pred. te Vlis- singen. (Voor Barbas). Nam. 2 ure, Swaan. 52e Zondag. Avonds 6 nre, Boog. Nieuwe Kerk. Voorm 10 ure, Snethlage. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, W. v. d. Spek, pred. te Tienhoven. (Voor Moeton). Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Swaan. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Boar lier, pasteur a la Haye. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. E. Burger, pred. by de Eerv. Gemeente te Amsterdam. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Ds. Smeding verzoekt zijne catechisanten van Donderdagavond, voor deze week te komen Woensdagavond op de gewone uren. Ds. Tideman is verhinderd Dinsdag en Woensdag 3 en 4 Juni les te geven. Ds. Swaan noodigt de leden van den Bybelbond hier ter stede nit tot eene samenkomst op Woensdag 4 Juni, 'savonds ten 8 ure, in het lokaal der Chr. Bewaar school in de Oranjestraat. De leden worden beleefd verzocht, de van hunnen naam voor ziene bybelkaart en de maandbriefjes te willen medebrengen. Diakenen der Herv. Gemeente berichten met hartelijke dankzegging dat op Zondag 25 Mei in de Groote Kerk is gecolleoteerd f 60,voor de verbouwing van het Diaconiehuis. De collecte ten behoeve der zending heeft Zondag 11. opgebracht f 161,90. H.H. Kerkvoogden berichten met dank zegging ontvangen te hebben, van „het godsdienstig zanggezelschap" f 10,voor de verlichting in de Groote Kerk. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. lOft ure, S. van Baaien, Candidaat te Utreoht. Beverwijk. Voorm. 10 ure, C. Boon. Doopsbediening. 's Middags 12 ure, J. C. Boon. Hu welij ks-inzegening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2Vs ure, J. B. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. 's Avonds 7 ure, de Heer Asdot, Oud-Zendeling. Zending8-Verslag. Hillegom- Voorm. 91/» ure, M. Buchli Eest. Houtrijk en Folauen. Voorm. 10 are, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. 2Vs ure, G. van Koetsveld C.Ez. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. san Loenen Martinet Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Doopsbediening. Velsen. Voorm. 91/2 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 6V2 nre, H- Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Dr. A. J. Eykman, pred. te Amsterdam. Nam. 21/2 ure, O. Schrieke. Doopsbediening. Reeds sedert eenigen tijd was er sprake van, dat Frankrijk niet zou verte genwoordigd zyn op het aanstaande genees kundig congres te Berlijn, hoewel van Daitsche zijde op de wenschelykheid hier van, in het belang der wetenschap was aan gedrongen, doch van toenadering der Fran- sohen was niets te bespeurentotdat eindelij k een Fransoh geneeskundig tijdschrift er op wees, datFranrijk behoorde vertegenwoor digd te zyn. De regeering heeft nu besloten eenige geneesheeren, onder welke ook offi cieren van gezondheid, naar Berlyn te zen den om aldaar deel te nemen aan de werk zaamheden. Dit besluit heeft een goeden indruk gemaakt. Dit zal de eerste maal zyn sedert twintig jaren, dat Fransche genees heeren op het congres te Berlyn verschijnen Het loopt de Portngeesche regee ring niet mede in haar koloniale bemoei ingen. Thans weer wordt uit Lissabon aan de Times gemeld, dat die regeering het officieele bericht ontvangen heeft, dat Silva Porto, bevelhebber van Bihè (West- Afrika), zich van kant gemaakt heeft, wegens een opstand aldaar onder de neger hoofden uitgebroken, waardoor de Portn geesche expeditie naar Barotse mislukt is. De troepen worden op Bihé geconcentreerd. Door sommige Lissabonsche bladen worden deze verwikkelingen geweten aan kui perijen van Engel schen. Een vernuftig uitgedachte toestel om telephouisch verbonden te worden met eene concertzaal, heeft dezer dagen voor het eerst te Parijs gewerkt. Werpt men een geldstuk van 50 centimes in den toe stel, dan verkrijgt men oogenblikkelijk eene automatische verbinding met eene schouwburg- of concertzaal. Men is thans bezig een telephonisch net aan te leggen, welke deze verschillende toestellen (théa- trophones) verbinden zal met de voor naamste schouwburgen. Toen de Duitsohe keizer Zondag middag met den erfprins van Meiningen te Potsdam naar het stoomboot station reed, en daarbij zelf de paarden bestuurde, werd een paard schiohtig, waardoor het rijtuig omviel. De keizer viel op den rechterarm waardoor deze verwrongen werd, terwijl aan den rechtervoet een zwelling ontstond. Met de Turksche politie is het treurig gesteld en met de justitie niet beter. Men herinnert zich het onlangs voorge vallen schandaal met een Duitsch matroos, dat by na een casus belli was geworden. Thans meldt men een nieuw voorval, dat van slechte waakzaamheid derTurk- sche politie getuigt. Terwijl de heerlva- nofi, secretaris der Russische legatie te Konstantiuopel met zyn beide dochters te Buyukdere wandelde, wierpen plotseling vijf jonge Turken, leerlingen der militaire school, zich op de dames en sleepten haar mede. De heer Ivanoif maakte alarm en onmiddellijk waren de matrozen van een Russisch vaartuig bij de hand, die de jon gelieden achterna liepen. Vier werden ge vat en hun de jonge meisjes ontrukt. De Russische gezant De Nelidoff wei gerde de jonge Turken nit te leveren, wijl hy geen vertrouwen stelde in de Turksche justitie. Dit hielp. Terstond werd een krijgsraad bijeengeroepen en deze veroordeelde de schuldigen tot 4, 8 en 10 maanden gevan genisstraf. De saltan voegde daarbij nog verbanning naar Tripoli. De Russische gezant is door dit vonnis tevreden geBteld, zoodat de zaak nu uit den weg is geruimd. De oudste zoon van den prins van Wales, prins Albert Victor is tot hertog van Clarence en Avondale benoemd. De nieuwe hertog, 27 jaar oud, is hierdoor politiek mondig verklaard, wordt lid van het Hoogerhuis en zal voortaan zyn vader van een deel zijner maatschappelyke ver plichtingen en, zooals het bijwonen van plechtigheden ontheffen. Parijs is bezooht door een geweldi gen Pinksterstorm. In het Bois de Boulogne lag de grond zoo vol bladeren, als ware het eensklaps herfst geworden. Ook de vruchtboomen in den omtrek leden veel schade, zoo door den wind als door den hagel, die in zeldzaam groote korrels naar beneden viel. Te Chioago heeft men getracht met dynamiet het gedenkteeken te vernielen, opgericht ter eere van de poiitie-agenten en anderen, die bij de anarchistische op- loopen het leven verloren. De lont der helsche machine werd door den regen uit gedoofd. Volgens sommige bladen hebben eeDige poiitie-agenten de machine of bom zelf ge plaatst, ten einde zich gemakkelijk den naam van bijzondere waakzaamheid te ver schaffen. Te Drachten is eene vereeniging Floralia opgericht met het doel om voor al bij kinderen het bloemenkweeken te bevorderen. Kinderen van 8 tot 15 jaar kunnen 5 potten met stekjes bekomen te gen 2 cent den pot. In het najaar moe ten de potten met planten weder ingele verd worden, om er alsdan eene tentoon stelling met prijzen van te honden. Een aantal firma's te Amsterdam, die in porselein, aardewerk, glas, krame- rijen enz. handelen, hebben een uitvoerig gemotiveerd adres aan de Tweede kamer verzonden, waarin zij hun bezwaren bloot leggen tegen het ingediende wetsontwerp tot heffing van invoerrechten naar de waarde. Zy oordeelen, dat de voorgestelde re geling zonder voor de schatkist de goede gevolgen te hebben, die de regeering zich daarvan voorstelt, groote bezwaren zal medebrengen; tot taatbare onbillijkheden zal aanleiding geven en bepaaldelijk de handelaren in het vak van adressanten en hunne clienteele grovelijk zal benadeelen. Een vischkooper te Hellevoetsluia is in bezit van een volwassen bot, waar van wordt medegedeeld, dat dit dier er uitziet alsof twee dezer platvisscheu met de buikzyden tegen elkander zyn vastge groeid. Het vreemdsoortige exemplaar heeft vier oogen, een dubbele rnggegraat en twee rugzijden op de gewone wijze gewelfd en geklenrd. Indien men dezen wonder- visoh in 't leven kan honden, zal hy aan den Rotterdamschen dierentuin worden opgezonden. Volgens het Handelsblad had een vreemde vangst in het Rijks Entrepotdok te Amsterdam plaats. Eenige werklieden zagen langs de kade een jongen arend op zyn gemak rondwandelen. Het gelukte den vogel te vangen. Men daoht dat het een vluchteling uit Artis was, doch by onder zoek bleek dat daar geen vogel werd ver mist. Men heeft het dier aan Artis ge schonken. In den nacht van 25 op 26 dszer werd te Wageningen een ingezetene wak ker door het geblaf van een hond. Hy vond toen in zyn slaapvertrek een hem onbekend persoon, die daar binnengedron gen was. Deze gaf op, brood en logies to begeeren, maar maakte zich nit de voeten, terwyl de andere bewoners de hnlp der politie waren gaan inroepen. Het is echter gelukt nog denzelfden nacht den man, H. F. Taffiani genaamd, in handen te krijgen. Het bleek een oud bekende der justitie te zyn, die op 5 Mei uit de rijks-werkinrichting te Veenhuizen we»d ontslagen. Waarschijnlijk heeft de politie hier eene goede vangst gedaan. De man is gevankelijk naar Arnhem getrans porteerd. Te Hoenderloo onder Apeldoorn stierf een drietal weten geleden eene jong gehuwde vrouw in het kraambed. Thans is in de woning waar die vronw overleed, in eene linnenkast het geraamte van een pasgeboren kind gevonden. De politie heeft termen gevonden, om een streBg onder zoek in te stellen. De geldelijke moeielykheden, waarin de koninklijke fabriek van stoom- en ande re werktuigen te Amsterdam verkeert, wor den hoofdzakelijk geweten aan de te lage aannemingssom van het ia aanbouw zijn de pantserdekschip. Die som bedraagt f 2,557,000. De heer Land, lid der Twee de kamer, becijfert nu uit gegevens in de Engineering, dat een schip als het bestelde door Engelsche fabrieken voor circa twee ton minder geleverd zou zyn. Hy voert dit niet aan om den bouw onzer oorlogs schepen in het buitenland te bepleiten, maar om te bewijzen, dat te lage pryzen niet de oorzaak der financiëele moeielyk heden knnnen zyn. Te Kauter, gemeente Clinge, is een moord op een kind gepleegd. De ongehuwde moeder, om met haar beminde te kunnen trouwen, zou dezen hebben toegelaten haar kind van kant te maken. De dader zou voortvluchtig zyn. Volgens gerueht te Breda in omloop zou er plan bestaan de twee eerste studil|

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1