gescholden en om zich daarover te wrekenj vertelde de vronw aan den agent, dat de man des morgens van dien dag van de straat een emmer had gestolen, die zij den agent aanwees. Deze hracht de man met de emmer naar het barean waar spoedig bleek, dat de emmer werkelijk gestolen was. In de kooien der leenwen in de Amsterdamsche diergaarde zijn thans niet minder dan acht welpen. Het wijfje van het giraffenpaar is overleden. Het verwrik te zich den nek bij het opstaan, wat bij deze beesten altijd met eigenaardige moeie- lijkheden gepaard gaat. Alom in den lande worden toebe reidselen gemaakt, of zijn plannen in over weging om den vijf en zeventigsten ge denkdag van den slag van Waterloo, 18 Juni feestelijk te vieren. Sedert Maandag, 2en Pinksterdag, wordt te Amsterdam vermist het zoontje van den heer F. in den Langen Neizel. Het knaapje was dien dag met zijn znsje gaan wandelen; beiden hadden zich toen eenigen oogenblikken opgehouden in het wachthuisje van de Edammer stoomtram op het Damrak en daar zitten knikkeren, vpaarna het meisje een kind dat nog sleohts zeer onduidelijk spreken kan zich met een ander meiste, dat haar ken de, had verwijderd. Toen het kort daarna |j in in het tramhuisje terug kwam, was haar broertje verdwenen. Het knaapje was een aardig, aanvallig kereltje, de trotsch zij ner ouders, die natuurlijk wanhopig zijn. Yan het meisje kan men niets te weten komen; zoodra haar iets omtrent haar broertje gevrasgd wordt, begint zij te huilen maar spreekt geen woord. Met een der eerstvolgende booten der Noord-Amerih. Sloo/nv.-Maatsch. zullen van Amsterdam 46 diamantslijpers naar Amerika scheep gaan, omdat de toekomst van hun vak daar betere vooruitzichten aanbiedt. „Een bfoord-Brabanter1' schrijft aan De Tijd dat in een groote streek zijner provincie het arme volk uit de arbeiders klasse zucht onder den druk der gedwon gen winkelnering en dat de wijze, waarop men daar met den minderen man omspringt, den toets der critiek niet kan doorstaan. Zelfs spreekt hij van „Eussische toestan den" en hoopt, dat de enquête-commissie deze zaak eens aan een nauwgezet onder zoek zal onderwerpen. Zeven jaren geleden verloor eeH ar beider te Biervliet op de hoeve de Konij nenberg zijn horloge, terwijl hy aan het hakken der vruchten was. De vorige week, by het verrichten der zelfde werk zaamheden, vond hij het zilveren uurwerk weer terug; wat wel eene zeldzaamheid genoemd mag worden. Het werk aan den innndatiedyk te Hoofddorp nadert ras zijne voltooiing, zon der verdere hindernissen. Dezer dagen zal van wege het Rijk overgegaan wor den tot het aanbesteden eener dubbele com municatie- tevens inundatiesluis bij Aals meer, een gedeelte inundatiedijk in de richting van Hoofddorp en voorts de zand- ophoogingen voor een te maken fort in Haarlemmermeer. Het kohier van den hoofdelyken omslag der gemeente Haarlemmermeer o- ver 1890, is thans door den raad vastge steld op f 11702. De bevolking bedraagt ruim 15000 zie len, waarvan 1100 betalenden, verdeeld over 40 klassen. De vrij streoge nachtvorsten hebben gedurende de laatste nachten niet geringe schade veroorzaakt. Vooral in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. heeft het zoo danig gevroren, dat bij verschillende landbouwers in de omstreken van Haarlem de te veld staande boonen en aardappelen zijn bevroren. De beetwortelsnikerfabriek „Hol land" te Houtrijk en Polanen wordt ook weder dit jaar aanmerkelijk uitgebreid de hoeveelheid gecontracteerde beetworte len is in IJ- en Haarlemmermeerpolder zoowel voor deze als andere fabrieken ech ter minder dan het vorige jaar. HAARLEM 3 Juni 1890. Het volgende adres is 29 Mei j.l. door de Afdeeling Haarlem van den Bond van Ned. Ond. aan den Raad verzonden Aan den Raad der gemeente Haarlem geeft, naar aanleiding van de voordrachten voor Hoofden van kostelooze scholen te Haarlem, met verschuldigden eerbied te kennen, de Afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers, dat zij het ten zeerste zon toejuichen, indien de Raad kon besluiten, Haarlemsche onderwijzers aan te stellen tot Hoofden aan de vacante scholen, en dat wel om de volgende redenen 1° liet is in het belang der Gemeente; indien zich bij de onderwijzers de over tuiging vestigt, dat zij hunne verdien sten, na korter of langer tijd, op die wijze gewaardeerd zullen zien, kan het niet uitblijven, of zij zullen zich met ver dubbelden ijver op de vervulling van hunne taak toeleggen en zich inspannen, op de hoogte van het onderwijs te blij ven de Haarlemsche onderwijzers, die gedu rende verscheidene jaren in de Gemeente werkzaam zijn, kennen uit den aard der zaak beter de organisatie der scholen en den geest der bevolking, waardoor de samenwerking tusschen onderwijzers en ouders meer tot haar recht komt; c. verdienstelijke onderwyzers zullen er minder naar trachten, in andere gemeen ten eene betrekking te verkrijgen 2° het is in het belang der Onderwijzers a. de bevordering van een Haarlemsch Ond. tot Hoofd zal in den regel de be vordering van twee onderwyzers tot hoogeren rang tengevolge hebben b. nit de benoemingen tot Hoofd, in den laatsten tijd gedaan, blijkt, dat in de meeste gemeenten de keuze valt op onder wijzers uit de gemeente zelf, zoodat Haarlemsche onderwyzers weinig kans hebben, buiten Haarlem Hoofd te wor den dat daardoor het beginsel gehandhaafd zou worden, in een Uwer vergaderingen van 1886 by de bevordering van den Heer D. P. Graaf tot Hoofd der Burger school, door den Heer Krelage op zoo welsprekende wijze verdedigd en toen door den Raad toegepast. 't Welk doende, enz. Zondag had op het Noorder-Bui- tenspaarne alhier de Universiteits wedstrijd plaats. Als altijd was de breede weg langs het Spaarne dicht bezet met belangstel lenden. Te twee ure nam de wedstyd een aanvang. Aan No. I, Universiteits wedstrijd voor Vierriems gieken, Oude vier, baan 3200 M, werd deelgenomen door Njord (Leiden) La- ga (Delft), Triton (Utrecht) en Nereus (Am sterdam). Laga (Delft) kwam het eerst aan in 14 min. Voor No. II, Single sculling outriggers, baan 1500 M., had zich een deelnemer aan gemeld. Binnen den gestelden tyd werd deze afgelegd door den heer v. Rhede v. d. Kloot, aan wien de zilveren medaille werd toe gekend. In No. III, Tweeriems gieken, Juniores, baan 3200 M, behaalde Triton (Utrecht) de overwinning in 16 min. 19 sec. Bij No. IV, Tweeriemsgieken, Seniores, baan 3200 M, was het (Amsterdam) die het eerst aankwam in 16 min 14V2 sec- No. V, Vierriemsgieken, Juniores, werd gewonnen door Nereus, (Amsterdam) in 14 min, 12 sec. Gedurende de maand Mei laatstleden is het Museum van Kunstnijverheid alhier door 1258 personen bezocht. Zondag '1 Juni werd de kegelwed strijd aan „de Phoenix" alhier met 22 vereenigingen voortgezet. Even als op den tweeden Pinksterdag heerschten er, dank zij de goede admini stratie en de degelijke organisatie van het geheele feest een uitmuntende orde en een gnlle vroolyke stemming. Er werd ook nu dapper gegooid en menigmaal ging er een luid gejuich op, wanneer een met kracht aangebrachte bal alle negen kegels tegen de grond deed stuiven of een te scherp opgezette bal nog „een mooien zeven', werd. Leiden spande in alle opzichten de kroon. „Ada", „Uitspanning door Inspan ning" en „Houdt Plank", alle uit ge noemde stad, behaalden resp. met 258, j 246 en 246 den lsten, 3den en 4den prijs. Rotterdam hield zich niet minder goed. De bekende „Krans" kreeg met 248 pun ten den 2den prijs, terwijl „Regiment" (Rotterdam) met 227 punten den 5den prijs mocht verwerven. De banen van „de Phoenix" werden door H.H. kegelaars ten zeerste geroemd en de geheele inrichting van het terrein, met den sohoonen aanleg, belangstellend in oogen- schouw genomen. Dit doet vermoeden, dat deze wedstijd niet de laatste aan „de Phoenix" zijn zal. Het feest werd in den middag opgeluisterd door de muziek van de Schiedamsche schutterij. In den afgeloopen nacht omstreeks 2 ure is door den adjunct-inspecteur van politie Bakker aangehouden een bekende jeugdige dief, oud 16 jaren, in het bezit van een mand en een zak waarin 16 ko nijnen, die hij even te voren had ontvreemd van verschillende erven in de Amsterdam straat. De vorige week heeft hij alhier terecht gestaan ter zake diefstal van ko per aan de werf „Conrad", terwijl hij reeds vroeger voor gelijke misdrijven ge vangenisstraf heeft ondergaan. Het stedelijk museam van schilde ryen en oudheden op het Raadhuis werd in de afgeloopen maand bezocht door 267 betalende personen en door 277 gratis. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorloop er. Een voor portier. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Een voor koper- en metaalgieter. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis.) VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG A Juni 1890. 's namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Mededeeling van ingekomen stukken Rekest afd. Haarlem van den Bond van Nederl. onderwijzers tot benoe ming hoofden van scholen. Brief eigenaren betrokken gronden om trent bebouwing open terrein tusschen Wagenweg en Wijde Geldeloozepad Brief regentes St Elisabeth's of Groote Gasthuis, bennoeming regenten. Goedgekeurde besluiten. 2. Voorstel Burgemeester en Wethouders tot verhooging der verplichte jaarl. aflossing van de nieuw aan te gane geldleening met advies Commissie van Financiën. 3. Voordracht B. en WW. benoeming twee hoofden openbare Scholen. 4. Idem. Idem. benoeming onderwyzeres Kostel. School lett B. 5. Idem. Idem. benoeming van onderwy zers Kostel. School lett C. 6. Voorstel idem op verzoek om afstand van grond in den Hout ten behoeve Van de Staal waterbron met advies Comm. Hout en plantsoenen en adres bewo ners perceelen aan de Baan. 7. Idem. Idem. verbetering toestand ge meente financiën door beperking uit gaven onderwijs met schry ven Mr. A. C. Waller en advies Comm. van fi nanciën. 8. Idem. Idem. wyziging instructie Stads klokken- en horlogemaker en stads- klokkenspeler. 9. Idem. Idem. wijziging reglement Stads Bibliotheek. 10. Idem. Idem. vaststelling 4e suppl. be grooting en Staten af- en overschry- ving begrooting dienst 1889 met ad vies Comm. van finaniën. 11. Idem. verhuring „Hoofdwacht" met idem. 12. Rappoit speciale Commissie uit den Raad omtrent reolamatien plaatsel. dir. belasting. 13. Idem. Idem. Gratificatie Wed A. Pel met advies Commissie pensioenen. 14. Idem. Ideïn. verzekering werklieden tegen ongegelukken. 15. Idem. Idem. Esschildersloot en ooBte- lyk uiteinde Ged. Rustenburgersloot. 16. Verslag 1889 Comm. van toezicht hooger onderwijs. 17. Verslag 1889 Comm. van toezicht middelb. onderwijs. 18. Verslag 1889 Comm. van toezicht lager onderwys. 19. Rapport Gasopzichter over April. KENNISGEVING Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ingevolge art. 5 der wet van 28 Juni 1881, (Stbl. uo. 97), gewijzigd bij de wet vau 23 April 1884 (Stbl. no. 54) en bij die van 16 April 1885 (Stbl. no. 78), ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van A. Schreijnders om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis en eene kamer van het perceel aande Lange Begijnestraat no. 10. Haarlem21 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens. Be Secretaris. A. A. Land. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 31 Mei 1890 in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Heerenhuis en Erve, Groote Houtstraat No. 136, 17830, opgehouden. - 2. Huis en Erve, Kleine Houtstraat No. 45, 1445, H. London. 3. Huis en Erve met Tuin, Jansweg No. 21 zwart en rood, ƒ5505, J. Vander qq. 4. Hnis en Erve, Oranjeboomslaan No. 155. 5. Huis en Erve, Oranjeboomslaan No. 157. De perceelen No. 4 en 5 te zamen/1930,, G. Veen. 6Huis en Erve, Lange Margarethastraat No. 4, ƒ1880, C. Nederkoorn. 7. Huis en Erve, Gierstraat No. 25, ƒ4150, G. de Vleeshouwer. 8. Boerenwoning met atz. opg Bovenw. Stal ling voor 10 stuks Hoornvee, Hooihuis, Wagenhuis en Erf, Molensteeg No. 31, 2425, H. C. Tombergb qq. 9. Huis en Erve, met eeu daarachter ver heeld Huisje eu Bleekveld, Burgwal No. 61, 63 en 65 A, ƒ2965, Th. Hartoch qq. 10. Huis en Erve, Papenlorenvest No. 26 en 28 zw. en rd /19S0, J. Drieduiten, -ril. Huis en Erve met Tuin eu een afzonderlijk Huis daarachter, Anthoniestraat No. 21,. ƒ2500, C. J. van Zalen Jr. «12. Winkelhuis eu Erve, Spaaruwouderstraat No. 4, ƒ2225, H. Bannink. 13. Huis en Erve, Kerhofstraat No. 6 G, ƒ510, J. L. Hangjas. «14. Huis en Erve met afz. opg. Bovenw., Nobelstr. no. 3 zw. en rd., 2100, J. Graaff. «15. Twee Huizen en Erven met grooten Tuin. Wijde Geldeloozepad No. 43 en 41, ƒ3200, J. J. Guldemond. «16. Winkelhuis en Erve, Korte Annastraat No. 2, ƒ1550, F. Visschers. «17. Huis en Erve, Patientiestraat No. 13, ƒ1070, L. J. van Os. 18". Huis en Erve met grooten Tuin, Lange Hofstraat No. 13,/1620, D. J. v.d. Linden. «19. Huis en Erve, De Witstraat No. 34, ƒ580, J. v. d. Berg. i 20. Huis en Erve, Korte Lakenstraat No 6, ƒ860, M. Nieuwjaar. 21. Huis eu Erve, Korte Lakenstraat No. 4d, ƒ510, A. Glaser qq. 22. Huis en Erve, Lange Lakenstraat No. 19c. 23Huis eu Erve, Lange Lakenstraat No. 19d. De perceelen No. 22 en 23 te zamen ƒ1555, A. Bertling qq. «24. Dubbel Heerenhuis eu Erve met Tuin,. Spaarne no 29, 12950, J. J.v.Scheijndel qq. 25. Huis en Erve, Ridderstraat No. 6, ƒ2955» opgehouden. «26. Winkelhuis en Erve, Wijngaardstraat No ll, ƒ2480, opgehouden. Markt van 2 Juni 1890. Aardappelen. Aangev. 80, verk 80, H.L. L. pr. 1.25 H. pr. 3.25 p. H.L. Boter. Aaugev. 460, verk. 418 K.G. L. pr. 1.10 H. pr. 1.20 p. K.G- Biggen. Aangev. 102, verk. 91 stuks. L. pr. 7.50 H. pr. 18.00 p. stuk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 2 Juni Witte tarwe f 7.35 Gerst 4.60 Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Mei 1890. Aardappelen. Aangev. 940, verk. 940, H. L. L. pr. ƒ1.50, H. pr. ƒ2.75 p. H. L, Boter. Aaugev. 4780, verk. 1594 Kilog. L. pr. ƒ1.00, H. pr. ƒ1.25. Biggen. Aangev. 379, verk. 341 st. L. pr. 7.00, H. pr. ƒ20.00. TIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 4 Juni 1890, des avonds ten 8 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1MarschLachner 2. Ouverture Le Barbier de Seville.Rossini. 3. Isolden's Liebes TodWagner. 4. L'Arlesienne, SuiteBizet. 5Ouverture op Schubert's Liederen.Suppé. 6. A ways Joyful, GalopHecker. 7. Improvisatione, WalzerGun'gl. 8. Grosse Fantasie aus der Oper TannhauserWagner. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 5 Juni 1890, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bacb. 2. MelodieGuilmant. 3. Sonate No 4Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante religioso. c Allegretto. d. Allegro maestoso e vivace. 4. Elsa'sBrautzug zum MQnster..E. Halven. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2