PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 44 ïlityave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8ö. Twaalfde Jaargang. van ZATERDAG 7 Juni 1890 Nederianésohe Vereeniging ter kvardsping van Zondagsrust. Doet Uw inkoopen liefst niet op Zondag Waarom zoudt gij, geheel onnoodig, de zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 8 Juni 4890. Nederd. Herv. Kerk. E E 0 U I E K Nieuwsberichten. SBLEPHOONNUMMER T—f A A T* "E"? Ti^T TT TELEPHONISCHE V E RBI NDIN 8 OMhx&LS &r Jm 4. t%* %<■-- tjpiïséii ?WWM^I 144. JUL .X& -O. ti^ss» ^<5 fJLILIse IW-- JLjL met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk» Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte, VERSCHIJNT t Dinsdag- en Vrijdagavond Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling Haarlem. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Snetlilage. Voorm 10 ure, Smeding. Nam. 2 ure, Barbas. Ie Zondag, 's Avonds 6 ure, Schriekepred. te Zand- voort. (Voor Hoog). Nienwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Barbas. Waalsclie Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Collecte pour les églises et les personnes nécessiteuses. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Lulbersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Pries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, TP. II. Stenfert Kroese, pred. te Enschedé. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, IPciss. Bennebroek. Voorm. 10 ure, P. Pcaux Pred. te Wijk aan Zee. Beverwijk. Voorm. '10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, IC. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. 1>. van Arkel. Nam. 2J/2 ure, geen dienst. 'e Avonds 7 ure in Maranatiia, de Heer van Asselt, Oud-Zendeling. Mededeelingen over Rusland. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 9V2 nre> Buchfi Eest._ Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. 2Vs ure, C. van Koetsveld C.Ez. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. Bcrgsma. Vel8en. Voorm. 9y3 ure, II. TPaardenburg. Doopsbediening. 's Avonds 61/2 ure, II. TPaardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2Vs ure, geen dienst. De Raadsvergadering van 4 Juni jl. scheen veel belangstelling bij het publiek te hebben opgewekt. Wat men enphemis- tisch de tribune zou kunnen noemen was meer dan bezet, blijkbaar door belangstel lenden in de benoeming van twee hoofden van openbare Scholen B en A. Aan de eer ste werd benoemd de Heer J. D.Franse, aan de tweede de Heer C. de Beer. De Heer H net had een uitvoerige mis sive gezonden, waarin hij verklaarde nog geen antwoord te hebben ontvangen van Z. M. den Koning, inmiddels een anderen brief te hebben opgezonden en tevens be loofde zijn meening omtrent de punten der Agenda van dezen dag te znllen uiteen zetten. Tijdens de Raadszitting oEtving de Voorzitter daarop een telegram waarin de Heer Huet mededeelde plotseling de stad te hebben moeten verlaten, en daarom met het toegezegde stuk niet te zijn gereed geko men. Het leeningsplan had een kleine wijzi ging moeten ondergaan. Gedeputeerde Sta ten meenden, dat het niet aanging nu de oude leeDing werd geconverteerd eu een nieuwe van f 160.000 daarbij gevoegd, voort te gaan met de aflossing van de oude leening ad 2van het oorspronke lijk bedrag. Huub inziens, zou dan de nieuwe leening eerst na aflossing van de vorige lee ning aan de beurt van aflossing komen. De heer de Lanoy keurde het geheele plan af. Volgde men den wensch van Ged. Staten dan zou de geheele leening in 42 jaar zijn afgelost en dit was te veel ge- ëischt van de belastingschuldigen. Ged. Staten hadden nu eenmaal vastgesteld dat meu 2% moet aflossen, het was niet van belang ontbloot, van deze opinie in hooger beroep te komen. Daarom scheen het gewenscbt het geheele leeningplan uit te stellen en dan liever 3 series van f 800.000 uit te geven, hetgeen tevens de beursnoteering gemakkelijker zon maken. De Heer Macaré meende dat het niet aanging de nieuwe leening in oude en nieuwe schuld te splitsen. Wilde men dit evenwel doen, dan moest men niet verge ten, dat ten slotte de 160.000 met 10% jaarlijks werd afgelost. De Heer de Kanter merkte op dat in 1880 Ged. Staten geen bezwaar hadden ge had tegen de thans voorgestelde wijze van handelen, maar meent met B en W te moeten medegaan omdat het thans gevaar lijk schijnt van de voorgeschreven methode af te wijken, nu de leening zoo kort op handen is. Nadat nog de Heer Enschedé in het licht had gesteld dat hier niet van con versie maar van aflossing sprake is en dat het dus voldoende kan zijn de nieuwe leening van 800.000 met f 16.000 af te lossen, kwam men toch tot het besluit aan den eisch van Ged. Staten toe te geven en de jaarlijksche aflossing met f 3000 te verhoogen. Als het waar is, wat herhaaldelijk in den Raad is beweerd, dat Amsterdam slechts tot Vs% aflossing verplicht is, schijnt deze hooge eisch tegenover de Haarlemsche burgerij niet wel te verklaren. Tot onderwijzeres werd benoemd Mej. H. J. G. Pilger en tot onderwijzers de Heeren J. C. C. J. L. Manuel en de Heer S. B. van Dorp. Deze laatste benoemingen geschiedden zonder daarbij optegeven aan welke school de nienwbenoemden zouden worden aan- De plaatsing van het nienwe Kurhaus, door de HH. Postnma c. s. aangevraagd in de Koekamp, alias Frederikspark, gaf aanleiding tot breedvoerige beschouwin gen. B. en W. achten het Frederikspark niet geschikt en wenschen het badhuis liever te plaatsen in den Hout aan het einde van den kleinen Houtweg. Hiermede vereenigd zich de Commissie voor den Hout. De Heer Krol, sprak met den meesten lof van het plan in het algemeen, en van de deugdelijkheid van het staalwater in het bijzonder, maar had bezwaren tegen het voorgestelde gebouw. Ook wensohte hij gaarne te weten in welke verhouding de gemeente zou staan tegenover adressan ten, en of adressanten van plan waren, zelve als ondernemers op te treden of hun rechten aan anderen af te staan. De Heer Macaré zag het liefst het bad huis verrijzen tegenover het Hofje van Heythnizen, om ruimer omgeving te heb ben. Ten slotte werd op voorstel van den Heer van Dieren Bijvoet besloten de zaak in eene commissie van 3 Raadsleden, de Heeren Prins, Maoarè en Bijvoet met B. en W. en de adressanten te samen teoverleggen Na dit besluit kwam de scboolquaestie aan de orde. De Voorzitter herinnerde hoe vroeger de accijnsen de grondslag uitmaakten van de gemeenteflnanciën. Toen deze vervielen, nam het 4/s van het personeel de plaats daarvan in. Te kwader ure was evenwel besloten deze bijdrage van het Rijk aan de gemeente te iixeeren, hetgeen voor ge meenten die vooruitgingen noodlottig dreigde te worden. Men moet das of op nienwe inkomsten bedacht zijn of de uitgaven inkrimpen. Dit laatste nu was mogelijk op het gebied van het onderwijs. De toevloed van leerlingen nit andere gemeenten, dwoDg Haarlem tot groote uit breiding der bestaande scholen, hetgeen niet anders kon geschieden dan ten koste van Haarlemsch burgerijWeerde men nu die „buitenlanders" dan was de zaak ge reed. Men behoefde geen nienwe scholen te bouwen, op de bestaande kwam meer ruimte en de gemeentekas behoefde niet meer te worden bezwaard. In het voorstel van B. en W. was daar enboven de bepaling opgenomen dat zoo lang het niet noodzakelijk was, geen uit sluiting zou plaats vinden. Aan ouders van leerlingen nit omlig gende gemeenten, was de mogelijkheid van nitslniting ook altijd voor oogen gehouden zoodat van moreele verplichting geen sprake kon zijn, en eindelijk had de Inspecteur van het M. O. te kennen gegeven dat als men tot dezen maatregel overging, de Staat dit met leede oogen zou zien, waaruit Spreker opmaakte, dat casu quo misschien wel op hoogere subsidie van Rijkswege zon zijn te rekenen. In dat geval zon men natnnrlijk op het besluit terng kunnen komen. De Heer von Reeken becijfert, dat de aanstaande vermeerdering van scholen en personeel de gemeente op f 25.000 jaar lijks zal komen te staan. De gemeente geeft f 50 toe voor iederen leerling die de H. B. S. bezocht, dit is toch wat te veel gevergd ter wille van hen die niet in de gemeente gevestigd zijn, en daarom komt het ook hem voor billijk te zijn, de leerlingen uit andere gemeenten nit te slniten. Worden dan nog volgens het voorstel de schoolgelden verhoogd dan is de moeielijkheid overwonnen. Dit voorstel van B. en W., met en be nevens het plan om de Middelbare school voor meisjes mede nit het oogpnnt van zuinigheid, tot een hoogere school voor lager onderwijs onderwijs te maken, werd met doodsche stilte ontvangen. Geen der Raadsleden sprak een woord, en bij de stemming volgde la mort sans phrase. De verwijdering der leerlingen uit den vreemde werd verworpen met alle stem men op ééne na, die van den Heer von Ree ken evenzoo het voorstel tot degradatie van de H. B. S. voor meisjes. Het voor stel van de verhooging der schoolgelden werd verworpen met 16 stemmen tegen 6. Deze behandeling van het voorstel van B. en W. moet minstens onheusch worden genoemd. In ons eommunisisch vaderland, wordt altijd nog de zelfstandigheid der gemeenten ontzien en de solidariteit der belangen van alle medeburgers zooveel mogelijk voorbijgezien. Van dit standpuDt hadden B. en W, volkomen gelijk en was er ook overi gens veel tegen hun stelsel in te brengeD, zonder iets te zeggen het geheele plan af te stemmen, pleitte zeker niet voor de kracht der argumenten van de tegenstan ders. De instructie van den Stadsklokkenma- ker werd gewijzigd. De verhuring van de Hoofdwacht werd goedgekeurd. Overeenkomstig het advies der Commis sie voor de reclame werd besloten en aan de Wed. Pel een gratificatie toegekend. Het adres tot verzekering van werk lieden tegen ongelukken, werd door B. en W. gunstig ontvangen. Ze wenschten de beslissing hierover echter nit te stellen tot na het onderzoek omtrent hetgeen hierover in den Gemeenteraad te Rotter dam was voorgevallen, zou zijn afgeloopen. De Esschildersslootqnaestie werd mede uitgesteld. Verschillende verslagen worden voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel om een perceel in de Ja- cohstraat af te staan aan de Commissie tot spijsuitdeeling aan behoeftigen, vond algemeenen bijval. Over de conditie waarop dit zal plaats vinde, zal in een volgende vergadering wor den beslist. Gedurende de laatste dagen zijn te Parijs eenige Russische studenten aange houden, en wel op grond van hunne proef neming met ontplofbare zelfstandigheden en van welke men onderstelde, dat zij die nen moesten tot een misdadig doel. Vau een komplot scheen geen sprake. Nn is het volstrekt niet vreemd, dat in scheikunde studeerende jongelieden in het bezit zijn van zelfstandigheden die ontplofbaar zijn, maar de politie scheen meer in het geval

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1