te zien hierdoor arrestatie en na onder zoek aanhouding. Toch is waarschijnlijk een belangrijke slag geslagen, daar men in handen heeft gekregen zekeren Men delsohn, vroeger in Rusland gevestigd, en wegens het deelnemen aan een aan slag tegen den Czaar gevangen genomen met het doel om hem naar St. Petersburg te transporteeren. Gedurende den tocht wist hij te ontsnappen aan zijne bewakers en kwam over Oostenrijk en Zwitserland te Parijs aan. Waarschijnlijk staan de eerstgenoemde arrestaties in nauw verband met die van Mendelsohn. De aangehouden Russen zullen echter niet uitgeleverd worden. Een geit met een soort van broek aan, wekte dezer dagen op een grasveld aan een straatweg even buiten Berlijn ta melijk veel opzien. Het was echter niet, zooals velen in het eerst vermoedden, over dreven kieschheid van plaatselijke over heid of eigenaar, door welke dit dier met dat kleedingst.uk was toegerust. De eigena res had ontdekt, dat de geit, die in den laatsten tijd zeer weinig melk leverde, zelve de melk uit haren uier dronk en zij had nu, om dit te voorkomen, het dier een broekje aangetrokken met het gewenschte gevolg. Door den president der Fransche republiek is het besluit geteekend, waarbij aan den hertog van Orleans gratie is ver leend. De hertog is nu over de grenzen ge zet geworden. Zooals men zich zal herinneren was deze jonge man gevangen genomen wegens het onbevoegd verschijnen binnen Frankrijk als behoorende tot de uitgezette familien, welke vroeger in Frankrijk ge- heerscht hebben. In de gevangenis te Avignon was gedurende drie jaren opgesloten zekere Borras, schuldig verklaard aan moord, dientengevolge ter dood veroordeeld, doch welke straf veranderd was in levenslange gevangenisstraf. Thans is echter geble ken, dat de man onschuldig was en is hij, na een voorbeeldig gedrag in de gevangenis ontslagen. Door een zestal afgevaardigden is nu bij de Kamer een voorstel ingediend tot het verleenen eener vergoeding aan hem die door eene rechterlijke dwaling getroffen is. Te Londen werd Zaterdag eene groo- "te bijeenkomst van Israëlieten gehouden om eene Israëlitische kolonisatie van Palestina te bespreken. Er bleek veel geestdrift te zijn voor het plan. Het voorstel om den grond in den omtrek van den berg Zion voor weide- terrein te bestemmen, werd algemeen goed gekeurd. Eene maatschappij zal voor dat doel aandeelen uitgeven, die bij loting den inschrijvers zullen worden toegewezen. Bismarck, die zich tijdens hij zijn hoog ambt bekleedde, gaarne aan alle plech tigheden en formaliteiten onttrok, verliet thans zijn vreedzame woning om te Ham burg de nieuwe douanen-gebouwen in oogenschouw te nemen. Hij was vergezeld van zijn geheele familie. Het gemeentebe stuur geleidde hem rond. Overal werd hij volgens de Köln. Zty met geestdrift ont vangen, waarvoor de vorst vriendelijk lachend dankte. De uit Appelscha naar Duitschland vertrokken werkslakende veenarbeiders zijn in hunne hoop om aldaar werk te vinden teleurgesteld en keeren terug naar hunne woonplaats. Naar men zegt, zijn ze voornemens aldaar terstond het werk te hervatten. In de veenderijen onder Beets en omstreken wordt dit jaar beduidend min der turf gemaakt. Men ondervindt er reeds de kwade gevolgen van de werkstaking, die daar enkele weken duurde. Groote schade hebben verveners en arbeiders. De eersten krijgen veel te weinig klijn los, en de arbeiders hebben den schoonsten tijd omgeloopen. Een groot deel van de werklieden zijn vertrokken naar elders, doch missen de verdiensten, andere jaren om dezen tijd vergaard. Zoo ooit, dan zal het dit voorjaar den veenwerkers wel zijn gebleken, dat toestanden als nu voorkwa men, onmogelijk houdbaar zijn, en het beter is zich niet door vreemden te laten voorpraten, die van vervenen niet het min ste begrip hebben. In een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal komt de heer Henry Tindal opnieuw op de reeds vroeger door hem verkondigde denkbeelden betreffende 's lands defensie terug, en dat wel naar aanleiding van de aangenomen wet tot verlenging van den diensttijd van twee lichtingen der nationale militie. Tot 30 Jnni blijft de geleginheid tot inschrijving voor den Amsterdamschen Schouwburg nog geopend. Wanneer het geheele bedrag niet op dien datum is volteekend, dan kunnen de inBehrijvers zich van hunne inschrijving ontslagen achten. Een jongen moest Donderdagavond in de Sarphatistraat te Amsterdam zijn lust tot dierenplagerij met den dood be- koopen. Onverwachts sloeg hij een paard, dat door een boer geleid werd, met een stok. Het beest sloeg met de pooten ach teruit en trof den knaap tegen het hoofd, zoodat hij dood ter neder viel. Verleden week Dinsdag had een gelijk geval, eveneens met doodelijken afloop, in de hoofdstad plaats. Volgens het IJ. D. is tegen een fa brikant te Utrecht eene vervolging inge steld wegens het niet binnen tweemaal 24 uren schriftelijk kennis geven aan den Burgemeester van een ongeluk een zijner werklieden overkomen bij het verrichten van werkzaamheden in zijn fabriek. HAARLEM 6 Juni 1890. Zondag 1 Juni hield Haarlemsch Onderling Ondersteuningsfonds, Algemeen Belang, de gewone halfjaarlijksche Ver gadering in de Groote zaal der Sociëteit de Kroon. Uit de verslagen van Secretaris en Pen ningmeester bleek dat het fonds steeds in bloei toenam. Het aantal leden dat in November 189 bedroeg is thans tot 497 geklommen. Niettegenstaande de in het begin dezes jaars heerschende influenza heeft het be- stuur aan al de verplichtingen tegenover de leden kunnen voldoen, zonder tot bui tengewone maatregelen zijn toevlucht te hebben moeten nemen; en steeds f 6 aan de zieken uitgekeerd. De inkomsten bedroegen sedert 1 No vember 1889 1021.961/2, de uitgaven f 574.24, zoodat het batig saldo bedraagt 447.721/2) welke gelden, zooals uit het aanwezige Spaarbankboekje bleek op de Rijkspostspaarbank zijn belegd. Tevens werd medegedeeld, dat zoo spoe dig mogelijk de Koninklijke goedkeuring op de statuten zal worden aangevraagd. De generale repetitie van „de Schep ping", gisteren (donderdag) avond in de muziekzaal van de sociëteit „Vereeniging" gehouden, was drukker bezocht dan dit in den regel het geval is. Door een misverstand kwam de Heer Blauwaert een drie kwartier te laat en kon men eerst omstreeks half acht aanvangen. Over het algemeen werd er goed gezon gen. Van de solisten blonk Mejuffrouw Pia von Sicherer uit. Heden middag werd „de Schelde" van Beniot gerepeteerd. Ook daarbij was de zaal goed bezet. Het werk trok nu reeds in hooge mate de aandacht. De Vlaamsche solisten en niet minder de Heer Rogmans waren recht in hun element. Heden worden aan de Nederlansche mannen-zangvereenigingen, welke deelne men aan den zangwedstrijd alhier in Juli a. s. te houden, de verplichte koren toe gezonden. De 1ste afdeeling ontvangt daar voor „De barre Rots", geschreven door den Heer Philip Loots alhier, op woorden van Da Costa, de 2de afdeeling „Zon neschijn" van den Heer Jac. Kwast te Amsterdam, woorden van Dr. Heye, en de 3de afdeeling „Lentefeest" van den Heer W. Robert met tekst van Ant. de Rop. Genoemde koren zijn nieuw en derhal ve aan H.H. zangers onbekend. In de zes weken, die nu nog voor den wedstrijd liggen moeten ze geleerd en op het con cours met een vrij nommer voorgedragen worden. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier wordt thans eene zeer merk waardige tentoonstelling gehouden van Photohraphische afbeeldingen van meester werken der oude en moderne Nederland- scbe Zilversmidskunst. Voorbeelden der oude kunst geven ons de afbeeldingen der door de Maatschappij Arti et Amicitiae tot stand gebracht heb ben opgeluisterd. Het tafelservies, volgens opdracht van Z. M. Koning Willem III vervaardigd in de fabriek van den Heer Begeer te Utrecht, stelt ons in de gelegenheid de nieuwere kunstwerken te bewonderen. Dit servies is door den Heer Lens in stijl Louis XV ontworpen en bijna uitsluitend door Ne- derlandsche werklieden vervaardigd, een gunstig verschijnsel voorzeker, hetwelk met grond doet vertrouwen op de herle ving van een tak van nijverheid, die eer tijds den roem van ons land uitmaakte. Des Zondags is de toegang vrij. Gisteren namiddag omstreeks 6ys ure, geraakte een 4 jarig knaapje spelen de in de Heerensingetgracht en verdween reeds in de diepte, toen het door eenige personen werd ontdekt. De 14 jarige Dirk van Bavel, woonachtig in de Teijlerstraat, die insgelijks op het hulpgeschreeuw was toegeschoten, begaf zich gekleed te water en had het geluk het kind te redden. Woensdag avond is door middel van braak in een bewoond vaartuig, lig gende in het Spaarne alhier, ontvreemd een bankbiljet van 25 gulden. Van dezen diefstal wordt verdacht de knecht van den schipper, die sedert is verdwenen, genaamd Reinier Dijk, oud 26 jaar, mid delmatig lang en gezet, met eene verwon ding aan één oor. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 8 Juni des voorm. te 10 ure en des namiddags te zes ure in de Noorderkerk optreden Ds. J. Lang- hout. Woensdag 11 Juni 1890 des avonds te acht ure Ds. J. Langhout. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor hroodbakkersknecht. Een voor koper- en metaalgieter. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aard werkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis.) BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 4 Juni. A. A. Ramaker en M. Smit. N. Kroon en A.M.Munk. H. van den Eijkhcff en A. M. Damen. H. J. Leising en A. M. Kuijken. J. Lingg en A. Verbeme. H. Martens en A. F. Mulder. GETROUWD. 4 Juni. J. W. van der Tol en E.van Leeuwen. J. H. D. Riischer en G. Mendel. W. F. Heerens en G. M. de Graaft'. H. Straatemans cn P. Teunisse. G. van Hoften en A. C. de Vogel. 5 Juni. T. ACramer en G. Brouwer. GEBOORTEN. 28 Mei. M. der Kinderen geb. de Boer z. 29 Mei. C. Rooijers geb. Mnller z. M. M. Rijk geb. Toornend d. W. P. van Breugel geb. Kroon z. IJ. Baas geb. Huisken z. 80 Mei. M. van Kessel geb. Scbous z. A. Kroon geb. Prins d. M. W. Elferink geb. Heijns- bergen d. M. H. van Damme geb. Coeree d. -- Hilbrander geb. Zweersz. M. A. Val- braebt geb. Lentz d31 Mei. H. J. Peper geb. Vrijbloed d.C. C.Verpoorten geb. de Laat d. J. C.Vellekatnp geb. Kroon z.S. JSchilt- man geb. van Honschoten d. 1 Juni. F. P. Schornagel geb. Berendrecbt d. C. Bom geb. Straatsma z. M. H. A. Heiligers geb. Jansen z. M. Timmer geb. Daalder z. W. Doek feb.Stoutenbeekz.2 Juni. L.G. Meilandgeb. Ibbing d. G. de Graaf geb. Zijdewind d. H. P. Warnier geb. Kennedij d. M. G. E Snoek geb. Smit d. 3 Juni. J. Braakman geb. Opbroek z.— H. G. Guitenau geb. Walbrinkd. J. Rooze geb. Silvester z. E. C. Versteeg geb van Daalen d. 4 Juni. A. G. Goode geb. Witmond d. J. Petersen geb. Koster z. G. Simons geb. Gudden z. R. Bottelier geb. Visser z. 5 Juni. H. M. Saeijs geb. Spiering z. J. Zwanenbeek geb. Zwolschen z. OVERLEDEN. 29 Mei. A. Wiggers 19 d. z. Burgwal. K. L Bremer 18 j. Keizerstr.30 Mei. W. M. E. Huikmans 9 m d. Oranjeboomslaan C Dier- manse 2 m. z Drappenierstr. J. G.van Galen 14 m. z. Dubb. Buurt. II. M. A. C. G. Eskes 40 j. L. Heerenstr.-31 Mei. F. Traksel geb. van der Pligt30j. Lelicstr.1 Juni. M.deBoer geb. Kwast 37 j. Nassaulaan.—F.W.vanEeden 72 j. Oranjcstr. 2 Juni. N. Bus geb. Luijten 58 j. Spaarne. A. Le Noble t m. z. Rozen- prieelstr. J. G. Ballot 43 j. KI. Houtweg. S. M. S. Antonisse?. j. z. Palmstr. M. W.H. Schweitzer geb. Jansen 28 j. N. Groenmarkt.— 3 Juni. J.W. M.Heijtvelt3j.z. Plantage. C. Kaptijn geb. Willemsc 64 j. Ged. Voldcrsgr. J. J. van den Nieuwenhof 9 m. z. W. Gelde- loozepad. G. Dekker geb. Zijp 66 j. Zomer- vaart. 4 Juni. J. van Aste 66 j. Beeksteeg. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat vanPolitie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene ijzeren ketting. Eene geelme- talen oorbel. Eene tournure. Eene hondenketting. Een notitieboekje. Een nikkelen potloodhouder. Een zak doek met nikkelen horlogeketting. Een kinderschoentje. Twee R. C. kerkboe ken. Een kinderwagen-dop. Een lu cifersdoosje met eenige spielmarken. Twee paternosters. Een muilkorf. Een zilveren insigne van de cricketclub Rood en Wit". Eene kinderparasol Een zak met boekweitengort. Etn twee wielige wagen. Eenige sleutels. Een muilkorf. Eene cantille-zilveren broche. Terug te bekomen bij de Weduwe Swaanswijk, Nassaulaan no 34o, twee gouden ringen en een dito zilveren. Idem bij H. van Bilderbeek, Ursulasteeg no 13, twee R. C. kerkboeken. Idem bij Mejuffrouw Lasscbuit, Gierstraat no 64, een zilveren armband. Idem bij Mejuf frouw Prinsen, Zuid-Brouwerstraat een Spaarbankboekje ten name van Theodoor Bakker. Idem bij F. C. Misset, Wijde Geldeloozepad no 12, een blauwkoralen armbandje met gouden sluiting. Idem bij H. Harte), Barendseetraat no 5, eene kip. Idem bij J. W. F. Hornbnrg, Mo- lensteeg no 16, twee boekjes. Idem bij E. Sernée, Oude Raamstraat no 11, een mnntbillet van 10. Idem bij J. C. Philippo, Znid-Brouwerstraat no 21, eene beurs met geld. In een der der tramwaggons achterge laten Een zakmesje. VEEMARKT, 4 Jnni. Aangevoerd. Prijs. 5 Koeien 180.a f 260. 1 Vet kalf 60. 52 N. Kalveren 8.i 16. 54 Schapen 28.a 33. 214 Lammeren 15.a f 18. 7 Biggen 2 Paarden KAASMARKT, 4 Jnni Aang. en verb. 110 stapels, uitmakende 13875 kazen, wegende 17935 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogram, f 28.25 ELFDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag 8 Juni 1890 des namiddags van 2—4 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, te Purmerend, onder directie van den Heer J. P. GROOT. PROGRAMMA. 1. Salut a Harlem 2. La ltuche d'Or", Ouverture.E. Brepsant. 3. Marche Fuuèbre de ChopinM. Krein. 4. Rêve de Bouheur," Fantaisie.Jos. Kessels. 5. Les Voix du ciel", MaTsche TriomphaleF. JSchweinsberg. 6. La Palme d'Honneur," Ou vertureM. Edzard Greve. 7Lc Courier des Alpes," Pas RedoubleE. Derême. 8. Rose d'Hiver", valseM. J. II. Kessels 9. Sardaoapale", FantaisieE. Launaij. Sociëteit „DE PHOENIX". 3de Abounements concert op Zondag 8 Juui des avonds ten 8 uur door het orkest van het concert gebouw te Amsterdam, Directeur W. KES. PROGRAMMA. 1. Einzug der Gilste auf Wart- burg. Marsch aus TaunhausevR. Waguer. 2. 1812, Ouverture Solenaelle. .F. Tschaikowski, 3. Ungarische TiinzeJ. Brahms. 4. Suite du Ballet SylviaL. Delibes. «.Les Chasseresses. b. Valse leute. cPizzicati. d. Cortege de Bachns. 5. Ouverture ltienziR. Wagner 6Valse capriceA. Rubinstein. 7. Fantaisie sur le Thème du Carnaval de Venise, voor Clarinet Solo voor te dragen door den Heer H. Carpentier. .C. Barbi. 8. Rhapsodie No. 2F. Liszt. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 10 Juni 1890, des namiddags van 12 uur door den Heer W. Ezeeman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. AndanteHaydn. 3. Sonate No. 5J. Rheinberger. a. Grave. b. Adagio non troppo. c. Finale. 4. OffertoireGuilmant. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2