N ieuwsberichten. een juweeltje. Rogmans sloot de rij met de Zigeuner-Ballade van Sachs, natuurlijk op waardige wijze. En toen dat alles voorbij was rees nog maals het Koor op om, als Haydn, het Soli Deo Gloria te stempelen op den schoo nen arbeid der afgeloopen dagen. Het zong met vuur en bezieling het slotkoor uit de Schepping Sing dem Herrn alle Stimmen. Dank ihm alle seine Werke. Zondag avond hield men réunie aan de sociëteit „de Phoenix" waar de Directie den Leden der Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst een zeer schoon con cert aanbood. Er werd een druk gebruik van gemaakt en onder gunstig weder sle ten de aanwezigen eenige aangename uren. Met dit concert eindigde het zoo belang rijke en welgeslaagde muziekfeest van Toonkunst. B. Tweede Kamer. De Kamer is weder ver gaderd. In de zitting van Donderdag heeft de heer van Gijn den Min. van Fin. ge ïnterpelleerd over de heffing van registra tie-rechten bij publieken verkoop van Koopmansgoederen. De Min. verklaarde zich bereid aan het verlangen van den interpellant te voldoen om de staten 18831890 betreffende de geheven regis tratierechten bij genoemden verkoop over te leggen. Het ontwerp tot goedkeuring van de Indiesche kredieten werd goedge keurd. Daarna waren aan de orde de ont werpen tot goedkeuring der overeenkom sten met Amsterdam betreffende de afschaf fing der kanaal- en havengelden op het Noordzee-Kanaal en overdracht van het Entrepót-dok aan Amsterdam. De heer A. van Dedem kwam op tegen deze loslating van rechten en klaagde over bevoorrech ting bij publieke werken van Noord- en Zuid-Holland boven andere provincieën. De heer Rooseboom kwam op tegen den verkoop door het Rijk van strooken grond, noodig voor militaire doeleinden, met recht van terugkoop boven de waarde. De Min. van Fin. verdedigde de overeenkomsten in het algemeen belang, en verzekerde, wat be treft de opmerkiog van den heer Roose boom, dat het Rijk recht had bij terug koop te weigeren, indien de gevraagde prijs te hoog mocht zijn. Afschaffing van andere tollen moet op zich zelf beschouwd worden. Bij regeling der werkzaamheden werd bepaald, dat Dinsdag aan de orde zouden zijn de Spoorweg-overeenkomsten, de interpellatie van den heer Rooseboom betreffende het adres-Tindal, de regeling van het militair onderwijs en de bepalin gen betreffende de Rijks-waterstaats wer ken. Het ontwerp betreffende de afschaf fing van rechten op het Noordzee-Kanaal en de overneming van het entrepót-dok werd aangenomen met 69 tegen 15 stem men, nadat de Min. aan den heer Domela Nieuwenhuis niet had kunnen toezeggen voorstellen te doen tot afschaffing van alle tollen en rechten op de binnenlandsche kanalen. Verder werd goedgekeurd de wijziging der instruktie voor de Algemeene Reken kamer, na aanneming met 54 legen 25 stemmen van een am. van den heer Roëll, om by staking van de stemmen, de be slissing aan te honden tot de volgende vergadering, en, wanneer dan de stemmen weder staken, de stem des Voorzitters te doen beslissen. Goedgekeurd werd het ontwerp tot bekrachtiging der provinciale belasting en van twee provinciale heffin gen in Noord-Brabant. Het ontwerp tot aanwijzing van de hooge en gewichtige betrekkingen, die benoembaar maken voor het lidmaatschap der Eerste Kamer lokte eerst een aanval van den heer van Kerk- wgk uit op den Min. van Binnenl. Zaken, die zich als kamerlid voor grooter uit breiding verklaard had, maar nu zelfs die uitbreiding besnoeid had. De Min. bracht eenige wijzigingen in het ontwerper volgde nog eenig debat tusschen hem en de heeren van Kerkwijk, de Geer van Jutphaas, Roëll, Rooseboom, Levyssohn Norman en Heemskerk aangenomen werd een am. van den heer de Geer, om leden van Gedep. Staten verkiesbaar te stellen, zonder de bepaling, dat zij dat lidmaat schap gedurende meer dan 6 jaren moe ten hebben bekleedevenzoo een am. van de Komm. van Rapp. om op te nemen den Voorzitter van het Kollege voor Zee- visschergenevenzoo een ander am. van de Kommissie om op te nemen de Voor der Kamers van Koophandel in gemeenten boven de 20.000 zielen evenzoo een am. van den heer Rooseboom, om verkiesbaar te stellen de hoogleeraren der JPolytech- niesehe School. Een am. van den heer Levyssohn Norman om ook de Voorzit ters der Indiësche Kamers van Kooph. op te nemen onder de benoembare werd verworpen, en daarna werd het gewijzig de ontwerp goedgekeurd. In October a.s. zal het eene eeuw geleden zijn, dat de groote Fransche dioh- ter De Lamartine werd geboren. De aca demie te Macon heeft het voorstel gedaan dien geboortedag plechtig te gedenken. Het Engelsche parlement heeft we der de vergunning geweigerd om een onderzoek in te stellen of verbinding van Frankrijk met Engeland door middel van een tunnel onder het Kanaal mogelijk en wenschelgk zou zgn. Met 234 tegen 153 stemmen viel de beslissing uit tegen het onderzoek, eene stemmen-verhouding veel gunstiger dan toen het voorstel de eerste maal het par lement bereikte. Wanneer deze verhouding blijft winnen, dan zou het kunnen zijn, dat te eeniger tijd een parlement de ge vraagde vergunning zou verleenen. Het hoofdmotief was alweer de verdediging, en hoewel de vraag werd gedaan of Enge land niet een tunnel zou kunnen verde digen, waarvan de ingang niet wijder was dan een der deuren van het lager huis, volgde de opmerking, dat door aan leg van voor de verdediging noodige forten enz. de belastingschuldigen alweer zwaar der zouden gedrukt worden. De heer Dumay heeft in de Fran sche Kamer de regeering geïnterpelleerd omtrent de in vrijheid stelling van den hertog van Orleans. Het antwoord luidde dat hier gedacht moest worden aan eene daad van goedertierendheid, welke met de staatkunde volstrekt niets te maken had. De interpellant stelde toen eene mo tie voor, waarby de Kamer haar leedwe zen uitspreekt, dat de verleende gratie aan den hertog niet vergezeld is gegaan van denzelfden goedgunstigen maatregel ten opzichte van hen, die veroordeeld zgn ter zake van werkstakingen. De minister ver zocht evenwel de Kamer de eenvoudige orde van den dag aan te nemen en hier toe werd besloten. Na zgne uitzetting is de prins naar Brussel vertrokken, waar bg door de ko- ninklgke familie hartelgk is ontvangen, zóó zelfs, dat er al weer dadelgk sprake was van eene verloving met prinses Cle mentine, welk bericht echter reeds is te gen gesproken. Een te Qmeestown binnen gekomen Engelsch schip rapporteerde op 10 mglen afstand van de kaap Browhead een Hol- landschen schoener te hebben gezien, door veertien visschersvaartuigen omringd. De schoener, dien men voor een drgvenden drankwinkel hield, werd door een kruiser vervolgd. Adeline Patti, die op de terugreis uit Amerika een zware verkoudheid heeft opgedaan, moet, om hare stem te sparen, bgna al hare zomer-engagementen hebben afgezegd. Zg is nu op haar kasteel Graig y nos, in Wales dat zg vooreerst niet denkt te verlaten. In de vorige week is brand ontstaan in de zaal van het tentoonstellings gebouw te Fortworth, Texas, bij gelegenheid van eene Zanguitvoering even nadat het feest een aanvang genomen had. Onder het pu bliek ontstond eene paniek, waardoor de uitbreiding der vlammen nog werd ver meerderd. Gelukkig kwam men op de ge dachte om in de houten wanden der feest zaal openingen te hakken waaraan verscheidene honderden personen hun leven dankten. Dertig menschen kwamen toch nog in de vlammen om en een vgftigtal bekwam ernstige verwondingen. Wegens vermoeden van valschheid of om andere redenen zgn in 1889 onder scheiden muntstukken aan het muntcollege ter beoordeeling toegezonden. Wel was het aantal belanggk minde r dan in de voorafgaande drie jaren, maar toch werd door het muntcollege de valschheid uitge sproken van: 42 rgksdaalders, 74 guldens, 2 halve guldens, 30 kwartjes, 24 dubbel tjes, de schending van 6 rgksdaalders, 15 guldens, 3 halve guldens en 1 kwartje; de schending en waarde-vermindering van 1 tienguldenstuk, 3 guldens en 3 dubbel tjes de gebrekkige fabricatie van 6 rgks daalders, 56 guldens, 3 halveguldens en 2 dubbeltjes. De Hollandsche schilderschool heeft zich bg de verkooping der schilderg-ver- zameling van den heer Rothan te Pargs weder schitterend gehandhaafd. Er waren 262 schildergen, waarbg 120 werken van oude Hollandsche en Vlaamsche meesters. Een Frans Hals bracht op 38.000 francs, een van Goyen 10.000 en eene kleinere van dien meester 2500, 5100, 3900, 3600 en 2350 francs, een Berkheyde behaalde den prgs van 10.000 francs. De kantonrechter te Apeldoorn heeft den loodgietersknecht te Apeldoorn, die op 29 Maart jl. den dag waarop de kerk afbrandde als loodgieter werk zaam was geweest op het dak dier kerk, veroordeeld tot 2 geldboeten van f 10, ter zake van het aanleggen van vuur op zoo korten afstand van een gebouw, dat daardoor brandgevaar kon ontstaan. Bg hevige hilte heerscht te New- York watergebrek. Slechts weinige gebou wen worden tot op de eerste verdieping van drinkwater voorzien. Een nieuwe lei ding kan niet voor half Juli water leve ren. De toestand is zeer ernstig, daar de overgroote meerderheid der bevolking van van toevoer verstoken is. In Hongarge daartegen heerscht strenge koude, zoo zelfs, dat het gesneeuwd heeft. De weerkundigen voorspellen dien tengevolge ook aanzien- Igke verlaging van den thermometer in Weslelgk Europa. In de Ned. Herv. kerk te Sloten (N. H.) kwam men de vorige week tot de ontdekking, dat een der offerbussen openge broken was, terwgl aan de andere pogingen tot inbreken waren aangewend. Men weet natuurlgk niet hoeveel er ontvreemd is, doch de inbreker heeft den geheelen in houd niet medegenomen 62Vs cent is er jn gebleven. Tegen een boterkoopman van Schip luiden is door de politie te Delft eene hoeveelheid boter ter onderzoek in beslag genomen, aangezien men omtrent de kwa liteit bedenkingen koesterde, zgnde zg niet voorzien van de aanduiding margarine of surrogaat. Te Amsterdam had het volgende eigenaardige tooneeltje plaats. Een sergeant der infanterie, die iets met een bediende uit een manufactuurwinkel in de Van der Helststraat aldaar had af te rekenen, noo- digde laatstgenoemde herhaaldelgk op straat af te maken. Er kwam een groote schare uit de buurt op de proppen en ieder zag wel, dat de sergeant er vooraf een borrel op had gezet. De man uit den winkel hield zich lang achterwege, maar voldeed eindelijk aan de uitnoodiging tot de kloppartg. Het zou voor den sergeant, die zich blijkbaar in zgn tegenpartg vergist had, slecht zgn afgeloopen, als niet een millicien zijn «meer dere" was komen ontzetten en met betrek- kelgk weinig kwetsuren van het oorlogs veld wist te verwgderen. De totale opbrengst van de te Utrecht gehouden fancy fair heeft bedragen f 25,432.47, waarvan na aftrek van alle onkosten een bedrag van 22,331.89Vs aan regenten van het Nederlandsch gast huis voor behoeftige en minvermogende ooglgders is overhandigd. HAARLEM 10 Juni 1890. Nog steeds was het raadslid, de heer Mr. R. H. J. Gallandat Huet het antwoord wachtende op zgn schrgven van 30 April aan Z. M. den Koning, niettegenstaande van verschillende zgden werd beweerd dat dit reeds zou zgn ontvangen. Den 6 Juni is den schrgver afschrift van het bedoelde stuk geworden. Het bevat de ken nisgeving aan den adressant, dat diens klachten en beschuldigingen tegen den burgemeester van Haarlem voor zoover de ze handelingen betreffen die niet vallen buiten de beoordeeling der Regeering, bij onderzoek ongegrond zgn gevonden. Het oorspronkelgk stuk was gedateerd van 19 Mei 1890. Naar wg vernemen zal op 12 Juni verschgnen Tweede Brief aan Z. M. den Koning van R. H. J. Gallandat Huet, Zgden- Gaas-Reeder, met Een Inwgdig en Een Toe-tje (Voor Rekening van den Schrgver) Het boekje zal voor 20 cent verkrgg- baar worden gesteld. Volgens eene statistiek, getrokken uit de bescheiden der Amsterdamsche brand weer blijkt dat gedurende het tijdvak 1885-1889, dus in vgf jaren, in de Hoofd- 1 stad 1526 branden geblusclit zgn welke ontstaan waren door petroleum. De oorzaak van deze menigte ongeval len moet in de eerste plaats gezocht wor den in de omstandigheid dat het in Ne derland straffeloos ieder vrg staat petroleum te verkoopen, zelfs dan, wanneer die ver keert in een toestand, waaruit elk ooo-en- blik gevaar voor lijf en goed kan ontstaan.. Dit gevaar kan worden verminderd door eene wet op den invoer van petrolenm. In verband met een en ander is door den heer J. A. Bakker alhier samengesteld eene proeve van wet op den invoer van petroleum, regelende het ontvlammings- punt enz. welke proeve zal worden aan geslagen op de tentoonstelling van de Vereeniging tot bevordering van veiligheid te Amsterdam. Het ontwerp bestaat uit 13 artikelen, bevattende de begripsbepaling van petro leum, het verbod van invoer dier vloeistof waarvan het ontvlammingspunt gelegen is beneden 40 graden Celsius, behoudens de uitzonderingen, benevens regeling om trent het opslaan van deze; strafbepalin gen voor overtreding en omschrgving van de wgze van toezicht. Gedurende de afgeloopen maand zgn door de politie alhier 43 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Mei van het vorig jaar was dit getal 38 dus 5 minder. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Een voor koper- en metaalgieter. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis.): KENNISGEVING Burgemeester en Wethouders van Haarlem,, brengen ingevolge art. 5 der wet van 28 Juni 1881, (Stbl. no. 97), gewijzigd bij de wet van 23 April 1881 (Stbl. no. 54) en bij die van 16. April 1885 (Stbl. no. 78), ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van G. Verhoogt om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in twee kamers en den gang van het perceel aan de Raamvest. no. 17. Haarlem5 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd. E. A. Jordens. JDe Secretaris. A. A. Land. Markt van 9 Juni 1890. Aardappelen. Aangev. 112, verk. 112 H.L. L. pr. f 1.50 H. pr. 8.00 p. H.L. Boter. Aaugev. 406, verk. 348 K.G. L. pr. 1.05 H. pr. 1.20 p. K.G. Biggen. Aangev. 109, verk. 92 stuks. L. pr. ƒ7.50 H. pr. 18.00 p. stuk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 9 Juni Witte tarwe 7.35 Gerst f 4.50 TWAALFDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 11 Juni 1890, des avonds ten 8 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. MarschKriens. 2. Ouverture OhéronWeber. 3 .Wals uit de operette "The MikadoSully van 4. Grande PantaisieHerzeelen. 5. Ouverture Si j'etais Roi...Adam. 6. Braut-chor a. d. Oper Lo hengrin Wagner. 7. LcColibri, Polka voor Picolo soloSennelich. (Uit te voeren door den Heer George Smidt.) 8. Errinnerung an Balfe, Fan tasieBeltre. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 12 Juni 1890, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Grosser religiöser Marsch....F. Lux. 3SonateKümstedt. a. Moderato. 1). Adagio. c Finale. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2