th nmra. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz, met vermelding van Stand, Lokaliteit, Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakonessorgracht. No. 24. Bovenhuis, 325 per jaar, terst. No. 72. Huis met tuin, ƒ220 p. j., 1 Juni. Barro voetstraat. No. 8rd. 2 OngemKamers, ƒ2,50 p.w terst No. 8rd. Gem. Zit- m. Slaapk.,ƒ15 p.m., terst. Bleekerstraat. No. 3c. Vrij huis, J .25 per week, terstond. Boogaardstraat. No 5. Bovenhuis, 1,60 p. w., terstond. Botermarkt. No. 4. Bovenhuis, ƒ2,p. w., terstond. Burgwal. No. 16. Onder- en Bovenkorenzolders, ƒ15 en 20 p.m., terstond. No. 26. Benedenaehterkamer, 1.25p.w., terst. No. 42. Pakzolder, 1.50 per week, terstond. No. 79zw. Benedenhuis met waterl., ƒ2.50 per week, tersfond. Drappeniorstraat. No. 13. Bovenhuis, 1,70 per week, terstond. Frankestraat. No. 9Slaapk. m. kost en bed. ƒ25 p. m. terst. Gasthuissingel. No. 44. 2 Gem. kamers en suite parterre, 30 p. m. Gasthuisstraat. No. 3. Flink Pakhuis m. beseh. zold. ƒ200 p.j. Ged. Oudegracht No. 6. Gem. Voork. m. Alcoof, 20 p.m., Juni. No.12. Winkelhuis, ƒ220 p j., Mei. No. 20. Gem. Bovenveorkamer met bediening, ƒ13 p. m., terst. No. 47. Heerenliuis m. tuin, 325 p. j., terst. Ged. Zijdgracht. No. 37rood, Bovenhuis, ƒ200 p. j. terstond. No51Gem. zit- en slaapk. 20 p.mterst. Gierstraat. No. 76rood. Bovenhuis, 2.75 p. w., terst. Groote Houtstraat. No. 10. GemZit-en Slaapk.,1 25pmterst. No. 36rood. Bovenhuis, 500 p. j. terst. No. 108. Bovenhuis, ƒ350 p. j., terst. No. 159. Gem. Kamer, 25 p. m., terst. Harmenjansweg. No. 57. Huis, 1,80 per week, terstond. Hasselaarstraat, No. 1. Huis met Tuin, 375 per jaar, terst. Te bevragen: Hasselaarstraat 22. Heerensingel. No. 41zwart. Benedenhuis, ƒ2.25 p.w., terst. No. 71c. Benedenwoning' ƒ2,p.w.,terst. Houtplein. No. 28. Bovenhuis, 225 p. j., terstond. Jansstraat. No. 5. Gem. Zit- en Slaapkamer 25 p.m., Juni No. 87. Gem. Kamers, ƒ30 p. m., terst. Kampersingel. No. 14. 2 Kamers, geheel of gedeeltelijk ge meubileerd, /16,of 20 p.m. No. 44. Benedenhuis met tuintje m. waterlei ding, ƒ350 per jaar, tegen Mei. Kerksplein. No. 7. Bovenhuis, /2,50 p. w., terst. Klein Heiligland. No. 7. Kelder, voorz. van duiaw. 35 p j. terst. No. 34. Bovenvoork., ƒ1.25 p.w., terst. No. 34. Gem. Kamer m. kost en bed., 25p.m., terstond. No. 56. Gem. Kamer m. alkoof 35 p.m. terst. No. 56. Slaapkamer, ƒ1,p.w. terst. No. 80. Benedenachterk, 0,75 p. w. terst. Kinderhuisstraat. No. 9. Vrij Huis, ƒ2.25 per week, terstond. Kleine Houtstraat: No. 19. Slaapk. 5 p.m. desverkiezend m. kost. No. 22. Gem. Kamer, ƒ12 p.m, terstond. No. 43. Gem. Voork. met vrije Slaapk., kost en bediening, ƒ30 per maand, terst No. 49. Gem. Voorkamer, ƒ14 p. m. terst. No. 68zw. 2 Kamers, 20 p. m., terstond. No. 103. Gem. Kamer, /14 p. m. terst. No. 132. Gem. Zit- en Slaapk., 1 tp.m., terst. Kleine Houtweg. Klein-Zorg, Villa m. gas- en waterl., ƒ1000 per jaar, terstond. Koningstraat. No. 4. Gem. Zit- en Slaapk., ƒ35 p.m. tst. No. 6. 2 net Gem. Kamers, ƒ32 p. m. terst No. 12. Gcm. Slaapkamer, ƒ10 p.m., terst. No. 27. 2 Gem. Voork., apart opg., ƒ25 p. m. No. 39. Bovenhuis, 4.50 per week, terstond. No, 39. Kelder, ƒ70 per jaar, terstond. Korte Annastraat. No. 5. Werkplaats, 1,75 p. w., terstond. Korte Jansstraat. No. 6. Gem. kamers, 15 p. m., terst. Korte Poellaan. No. 29. Pakhuis en Erf, 0,75 p.w.,terst. Korte Zijlstraat. No. 6. Gem Kamer m. Slaapk., 12 p.m., terst. Krom. No. 43. 2 Gem. kamers m. Alcove, 25 p.m No. 52. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Kruisstraat. No. 15. Kelder, 100 per jaar, terstond. Kruisweg. No. 26rd. Twee Ongem. Kamers, ƒ12 p. ra. Lange Margarethastraat. No. 28. Bovenwoning, ƒ1,75 p. w., terst. Lange Raamstraat. No. 11. Bovenhuis, ƒ1,50 p. w., terst. Lange Veerstraat. No. 36. Bovenhuis, ƒ351} per jaar. Leidschestraat. No. 7. Huis met tuin, 3,50per week, Juni. No. 39. Huis met tuin, ƒ250 perjaar, Aug. No. 62. Huis met tuin, ƒ3,— p. w„ terst. Leidsehe Vaart. No. 30. Gem: Zit- en Slaapkamer, desver- kiczeude met kost en bediening, terstond. No. 132. Heerenhuis met Tuin, gas- en wa terl., 8 kamers, /600 p. j., 1 Oct. Lombardsteeg. No. 5. Vrij Bovenhuis, 2.50 per week, terst. Maarten Heemskerkstraat. No. 17. Heerenhuis, 325 per jaar, terst. Maarten Spiesstraat. No. 14. Gem. Zit- en Slaapk., ƒ25 p.m., terst. No. 16. Gem. Kamers, 15 'smaands,terst. Magdalenastraat. No. 4. Ben. winkelhuis f'i p.w. terst. Molenpad. No. 8. Huis, 325 p. j., terstond of 1 Aug. Nassaulaan. No. 5. Benedenhuis, ƒ2.75 per week, terst. Nassaustraat. No. 25. Benedenhuis, 2,80 per week, terst. Nieuwe Gracht. No. 1. Gem. kamers, ƒ22 p.m., terstond. Nieuwe Groenmarkt. No. 17. Kelder, ƒ0,50p.w.en 20 p.j., terst. Noorder Schoolsteeg. No. 1. Pakhuis, ƒ2,per week, terstond. Oranjestraat. No. 90. Bovenuuis, ƒ2.p. w., terst. Ostadestraat. No. 4. Bovenhuis, 2.25 p.w., terstond, Oudeweg. No. 49j. Huis, ƒ1,80 per week, terst. Ridderstraat. No. 17rood. Gem. Boven- Zit- en Slaapkamer. ƒ25 per maand, terstond. Ripperdapark. No. 9. Villa m. tuin, 9 kaïn., ƒ700 per jaar. No. 14. HuiS met Tuin, 600 per jaar, terst. Schootersingel. No. 35zw. Benedenhuis, ƒ200 per jaar, terst. Sohooterstraatweg. No. 7. Huis met tuin, 550 p. terstond. No. 20. Huis met Tuin, ƒ600 p. j., terst. Schoutensteeg. No. 5. Bovenhuis, ƒ1,75 per week, terst. Spaarne. No. 36rood. Vrije Slaapkamer, kost en in woning, 40 per maand. Spaarnwouderstraat. No. 35. Bovenhuis, 2,50 p. w., terstond. Spekstraat. No. 4. Winkelhuis, 600 per jaar, 1 Juli. Turfmarkt. No. 34. Gem. Benedenvoorkamer, 20 p.m. Verl. Krans Halsstraat. No. 13. Huis en Tuiu, ƒ3.p.w., terst. No. 19. Huis eu Tuin, ƒ3.p.w., terst. Warmoesstraat. No. li. Bovenhuis, ƒ4.00 p. w. terstond. No. 14. Bovenhuis, ƒ250 p. j., terstond. No. 22. Kamer m. kost en bed. ƒ30 p. m., terst. Wilhelminastraat. No. 37. Huis met Tuin, ƒ600 p. j., Nov. No. 61. Heerenhuis m. 10 k. en tuin, ƒ950p. j. Wilsonsplein. No. 3. Twee gem. Kamers, parterre a suite met tuin, 25 p. m., terstond. Zijisingel No. 2. Heerenhuis met gr. Tuin, ƒ800 p. j terst. Te bevragen Hasselaarstr. 22. Zijlstraat. No. 30. Bovenhuis, ƒ260 per jaar. Bij D. A. BRAAKENBURG. Een Heerenhuis ƒ275 per jaar te Beverwijk. Bij J. P. A. NELISSEN, Spaarne 2. Een groot Heerenhuis met Tuin, gas- en waterl., 6 kamers en kelder, 500 per jaar, Mei te aanvaarden. Bij KRANS ERDTSIECK, Nassaulaan 76. In het midden der stad een goed droog pakhuis, drie jaren in gebruik geweest tot berging van boeken. KRUISSTRAAT 43. Bovenétage 3 a 4 Kamers, Gem. of On gem desverkiezende met bediening. Het Verslag van het Comité tot onderstand der slachtoffers van de ramp te Antwerpen op 6 September 1889 heeft thans het licht gezien. Aan dit in vele opzichten merkwaardige stnk ontleenen wij het volgende Het Comité bestond uit 24 leden, ge splitst in drie afdeelingende eerste hield zieh bezig met de gezinnen der dooden en der verdwenen slachtoffers, de tweede met de gekwetsten, de derde met de stof felijke schade. Het comité hield eiken dag zitting tot het aanhooren der klachten. In het geheel werden onderzocht 423 gevallen van dood, 265 van gewonden of zieken en 745 aanvragen tot vergoeding van stoffelijke schade. De gezinnen die een verlies te betreu ren hadden of gekwetsten hadden, ontvin gen voorloopig vergoeding voor het derven van dagloon, terwijl aan de behoeftige bevolking in den omtrek der ramp, die zonder woning of middelen van bestaan geraakt was, mede onmiddellijk hulp werd verleend. Deze voorloopige uitdee- lingen eisohten eene som van fr. 88.011.59. Twintig weezen uit zeven gezinnen I! werden voorloopig verpleegd op kosten van het Comité. Hunne toekomst is thans ver zekerd tot den leeftijd waarop zij kun nen gerekend worden in hun eigen onder hond te voorzien bijna 45.000 fr. waren hiermede gemoeid. In 38 huisgezinnen is een der echtge- nooten gedood. Voor deze zijn 32 onmid dellijke lijfrenten van wednwen of weduw naars en vijf andere personen gekocht; dit vorderde ruim 216.000 fr. Ten bate van 413 kinderen werd tot den leeftijd van achttien jaar eene rente verzekerd van 120 francs per jaar, waar voor bijna 105.000 frencs noodig was. Verder was 25.000 francs noodig om 142 kinderen der slaohtotfers op den dag hunner meerderjarigheid eene som van 300 francs nit te keeren. Verder zijn aan 58 gezinnen 97 spaar boekjes uitgereikt tot een bedrag van 72.700 francs terwijl de uitdeelingen in geld 17.S50 francs beliepen, en 15000 francs werd uitgegeven voor lijfrenten aan onden of gebrekkelijken. Voor de licht gewonden zijn de gemis te dagloonen en de kosten van verpleging betaald tot een bedrag van ruim 4000 francs. Voor de ernstige gevallen, welke meer tyd van herstel eisohten, werden boek jes beschikbaar gesteld waarop maande lijks over zekere som kon beschikt worden. Deze tijdelijke onderstand vereischte 20.529 francs. Tot vergoeding voor stoffelijke schade waarvoor 745 aanvragen ingekomen en 683 toegestaan zijn, is uitgegeven 115.395 francs. Het geheele bedrag der uitgaven beloopt fr. 803.942.27 welke som door de ont vangen giften geheel gedekt is. Het Comité brengt verder een woord van warmen dank voor de welwillende medewerking die het mocht ondervinden. Zooals men weet, rijzen in Rusland gestadig klachten betreifende de behande ling der staatsgevangenen in Siberië. Geen van deze berichten bereikten evenwel den troon, steeds worden de desbetreffende stuk ken achter gehouden. Thans begint de zaak voor de gevangenen een gunstiger aanzien te verkrijgen, want de schoonmoeder van den Czaar, de koningin van Denemarken heeft zich er mee bemoeid. Alle klachten zijn door haar verzameld en er is gezorgd, dat de stukken hem zijn ter hand gesteld. Het gevolg is dat de keizer een streng onderzoek in doet stellen zoo omtrent de gevangenen als de ambtenaren die in deze hunne macht en bevoegdheid overschreden hebben. Een duel te paard vond Dinsdag te Memphis tusschen twee rijke jongelieden plaats. Over een ruimte van 2 mijlen was het terrein voor het gevecht aangewezen. Ter wijl de rniters in vollen galop elkander voor bijreden wisselden zij schot op schot. Ten slotte viel de een dood van zijn paard en zakte tegelijkertijd de ander door bloed verlies ineen. De laatste zal waarschijnlijk herstellen. Het ruiterstandbeeld, dat keizer Wilhelm te Berlijn voor zijn vader wil oprichten, zal geplaatst worden op het Museum-eiland, en wel daar waar de beide nieuwe bruggen in een krnispnnt zullen samenkomen. Het gedenkteeken komt dan voor het op te richten museum in renais- sance-stijl te staan. De rijkskanselier Caprivi heeft, naar wordt medegedeeld, bepaald dat alle ver tegenwoordigers van het Duitsche rijk eene aanschrijving zullen ontvangen, waarin wordt gelast ter geschikter plaatse er de aandacht op te vestigen, dat met het aftreden van Prins Bismarck diens invloed op de rijkspolitiek heeft opgehouden en zijne mededeelingen of beschouwingen slechts de waarde hebben van die van elk ander partiknlier persoon. Bij den Dnitschen Rijksdag zijn weer nieuwe plannen aanhangig omtrent het toestaan van gelden voor bet leger. Rijkskanselier Caprivi verklaarde aan de militaire commissie, dat die plannen reeds in gereedheid gevonden werden bij het aanvaarden van zijn ambt en dat hij slechts in zulke plannen had toegestemd, die door zijn ambtsvoorganger reeds vroeger wa ren goedgekeurd, terwijl hieraan verbon den werd de uitdrukkingDe eenvoudig ste zaken vallen ons nog moeielijk, omdat Bismarck zijn gewicht niet meer in de schaal legt. Ligt hierin eene er kenning van de verdiensten van den ex- kanselier, dan is hierin tevens opgesloten, dat men dit middel moet te baat nemen, om de nieuw aangevraagde gelden te ver krijgen, m. a. w. dat omtrent het toestaan van een krediet door den Rijksdag nog geen voldoende zekerheid bestaat. Na tuurlijk is dit alweer koren op den molen voor Bismarck, niettegenstaande hij offi cieus voor de politiek is dood verklaard. Met de wetenschap van een en ander zal het de vraag zijn of hij niet nog een be langrijk aandeel heeft in Dnitsehlands politiek. Te Londen is een lid van den nni- verseelen vredebond nit Philadelphia aan gekomen, die een nieuw voorstel tot oplossing van de ElzasLotharingsche kwestie medebrengt. Deze vredestichter, Conrad Stollmeyer genaamd, van ge boorte een Dnitseher, doch thans Ameri- kaansch burger, wil uit de rijkstanden een onafhankelijk hertogdom, gelijk Luxem burg, maken. De onafhankelijkheid zal gewaarborgd worden door Engeland,Oos tenrijk en Ruland. Wijl de meerderheid der bevolking in Elzas-Lotharingen katholiek is en Duitseh spreekt, wil Stollmeyer een Oostenrijk- sehen prins tot hertog verkiezen. Frank rijk moet bovendien het Dnitsche rijk een schadevergoeding van 2 milliarden aanbieden. Frankrijk is tegenwoordig erg po pulair bij de Russen, tengevolge van het zoeken in Parijs naar nihilisten, waarvan er thans weer twee gesnapt zijn. Vele monjiks, geestelijken, hebben in hunne kerken kaarsen ontstoken tot heil van Frankrijk en te Moskou, Kieff, Riga en Odessa trokken jniehende volketroepen door de straten metLeve de CzaarLe ve Frankrijk. De Engelsche Lancet bespreekt de jongste eholerageruchten. Uit Berlijn is gemeld, dat een ziekte, die tot dusverre voor cholerine werd gehouden en die eeni- gen tijd geleden in Astrakan, Kieff en andere deelen van Zuid-Rusland woedde, nu blijkt cholera te zijn. Te gelijker tijd kwam uit Petereburg het bericht, dat de cholera, die in Mesopotamië heerscht, in westelijke richting scheen te trekken en dat de ziekte zich reeds westelijk van de Wolga in Zuid-Rusland verspreidde, ter wijl van Turksche zijde beweerd wordt dat de cholera uit de dalen van Euphraat en Tigris geheel verdwenen is. De Lancet houdt dit alles voor zeer wel mogelijk en ziet in de richting, waar in de besmetting zich beweegt, een duide lijk gevaar voor Europa. Naar aanleiding van het wegzenden van drie werklieden is in het kolenbek ken der Loire eene werkstaking onder de mijnarbeiders uitgebroken, welke groote verhoudingen heeft aangenomen. Zij eisohenloon 6 a 8 francs bij acht werk uren per dag, schadeloosstelling voor ge kwetste arbeiders en toewijzing van 3600 kilo kolen aan iederen werkman. De mijn- directien zijn eerder geneigd de exploita tie op te geven dan in deze voorwaarden te treden. Te Lyon ontstond eene werkstaking on der het personeel van de gasfabriek. Da delijk is echter het werk voortgezet door manschappen van de infanterie daar in garnizoen liggende. In het Engelsche Hoogerbnis is een wet ingediend tot het beteugelen der mis bruiken ontstaan dooc de levensverzeke ringen en begrafenisfondsen voor kleine kinderen. Geen kind beneden vijf jaar mag hooger verzekerd zijn dan vijf pond, bene den tien jaar niet hooger dan zes pond enz. Verder zal het geld niet aan de onders maar aan de begrafenis-onderneming moe ten betaald worden, terwijl de oorzaken van den dood van kinderen voortaan nauwkeuriger dan vroeger zullen aange duid worden. Twee werkstakers hebben zich in de nabijheid van Praag doodgeschoten. Een derde, slechts gewond, verklaarde, dat zij, aan de uiterste ellende prijsgegeven tenge volge van de werkstaking besloten hadden zich te dooden in de hoop dat hnn dood nuttig voor hun medearbeiders zou zijn en een oplossing der tegenwoordige crisis zou verhaasten. Gedrukt bjj DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem,

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 6