HA A PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 54 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Ouaegraehf Twaalfde Jaargang. 144, van ZATERDAG 5 Juli lb90 Opleidingsscholen Burgerschool voor jongens en meisjes. Bericht. op ZONDAG 0 Juli 1890. N ieu wsberichten ïelephoonnummsh telephonische vekbindin8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandanf,25. franco p. post 40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak. Prijs per Advertentie yan 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- Bn Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. en De aangifte tot toelating tot deze Scholen geschiedt by de hoofden van die inrichtingen vóór den 15en Juli. Haarlem, 30 Juni 1890. De Burgemeester, E. A. JORDENS. De uitgevers van „iiaarlemsch Advertentieblad" berichten, dat het feuilleton „Jolin Treverton's Kruis" als een keurig boekwerk van tivee deelen, zoolang de voorraad strekt, voor de abonné's van dit blad verkrijg baar is tegen betaling van Een Gulden. Ook van de vorige feuilletons „Liefde en Plicht", „Door Eigen Kracht" „Bride van Schotland" en „Het Gou den Kalf' zijn nog eenige ex. tegen betaling van Een Gulden voor de inteekenaren bij de uitgevers van dit blad verkrijgbaar gesteld. Collecte voor de Chr. school voor on- en minvermogenden in alle beurten, be halve vroegbeurt, kinderkerk en namid dagbeurt. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Barbas. Voorm. 10 ure, G. 6'. Boomer, pred. te Ritthem. "(Voor Knottenbelt). Nam. 2 ure, Moeton. 5e Zondag, 's Avonds 6 ure, Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm 10 ure, Swaan. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, O. Schrieke, Pred. te Zandvoort. Voorbereiding H. Avondmaal. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Moeton. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debrg. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Lutherselie Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Fries. Avondmaal. Remonstrantsclie Kerk. Voorm. 10 ure, TiAeman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weit». Beverwijk. Voorm. 10 ure, C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, A". A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2% ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuglman. Hiïiegom. Voorm. 91/2 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 21/2 ure, B. J. Swaan, Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, II. J. Bergenia. Doopsbediening. Velsen. Voorm. 91/2 ure, II. JFaardenburg. Doopsbediening. 's Avonds 6V2 ure, Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, S. H. Buytendijk, Pred. te IJsseistein. Nam. 21/2 ure, O. Schrieke. Voorbereiding H. Avondmaal. Tweede Kamer. In de zitting van Dins dag werd het debat over de regeling van het Militair Onderwijs voortgezet. De hee renen van Vlijmen en Seyffardt verdedig den krachtig de vorming van Kadetten buiten de Akademie, waardoor zij beter leeren bevelvoeren en hun roeping als soldaat kennen. De Min. van Oorlog be riep zich voor zijn stelsel op de adviezen van de inspektenrs der wapens, die daar door eene praktiesche opleiding in vol doende mate gewaarborgd achteD. De eerste militaire vorming, beweerde de Min. is even goed op de Akademie te verkrijgen. Bij aan neming van het am. van de Komm. van Rapp. zou de Min. het wetsontwerp niet verder verdedigen. Het bedoelde am. werd met 48 tegen 15 stemmen verworpen. De nieuwe, door de Reg. aangebrachte wijziging werd door de heeren Schim- melpenninck van der Oye en von Löben Seis, dankbaar aanvaard. Zij trokken hun amendementen in, die zij in 't belang van het bizonder onderwijs voorgesteld hadden. Die amendementen waren principieel be streden door den heer Goeman Borgesius, die daarin zag eene poging om terug te komen op een eenmaal aangenomen Ka dettenschool, waarvan hij anders geen voorstander was. De Min. Oorlog ver wachtte, dat er door onders zeer weinig gebruik zou gemaakt worden van een op leiding hunner zonen bniten de Akademie alleen zij zouden het doen, die ernstige gemoedsbezwaren hadden, en daaraan kwam de door de Reg. aangebrachte wij- zigiDg te gemoet. De heer v. d. Feltz, oorspronkelijk voor de Kadettensohool, was er nu tegen, nu door wijziging de school geheel van karakter was veranderd. De heeren Rooseboom, Roëll en Zaayer verklaarden zich tegen het maken van externen tot militairen. De heer Schaep- man beweerde, dat elk externaat evenzeer kon voldoen aan den voorstander van bet bizondere, als aan die van het openbare onderwijs. Met 57 tegen 35 stemmen werd een externaat in de wet opgenomen. De heeren Gnyot en Land achten detachee ring van zeeofficieren naar een hoogere Krijsschool onnut en overbodig. De Min. van Oorlog antwoordde, dat de bedoeling was, slechts enkele officieren van de Zee macht de lessen der hoogere krijgs school te doen volgen Art. 43 instelling der inspektie over instellingen van militair onderwijs) werd goedgekeurd nadat de Min. eene vraag van den heer F. Mackay ge antwoord had. De wet was daarmede af gehandeld, over welke de eindstemming Donderdag na de pauze zal plaats hebben. In overleg met de Reg. is het ontwerp op de Rijks waterstaat s-werken van de agenda afgevoerd. Daarop zijn gebracht de interpellatie van den heer Guyot (Voortzetting), en die vau den heer Do- mela Nieuwenhuis (Werkstakingen te En schedé). De heer Brantsen heeft verlof gevraagd en gekregen voor een interpel latie over de heffing van loodsgelden op de Schelde. Toen Woensdag het debat zou aanvan gen over de nadere verklaring met Frank rijk over de grensscheiding in Suriname, verklaarde de Voorzitter zich bereid ko- mitee-generaal te doen honden, indien een lid dat mocht verlangen. De eerste bespre ker was de heer E. Crémers. Hij noemde de zaak moeilijk en netelig, raadselachtig en treurig. De Kamer, hoe ook geneigd de Regeering te steunen, kan haar beleid niet onbesproken laten, evenmin als de houding van Frankrijk, welks regeering schijnt meêgesleept door de zucht naar vergrooting van koloniaal bezit en verblind door het ontdekte goud. Nogmaals konsta- teerde Spreker het goed recht van Neder land, en hij kan het niet gelooven, dat Frankrijk inmiddels gondkoncessieën zon hebben uitgegeven, in strijd met de over eenkomst en zonder dat de Nederl. Regee ring er iets van wist. Spreker klaagde over geheimzinnigheid bij de Reg. en eindigde met te vragen, of het feit waar is, dat Frankrijk goud-koncessies uitgeeft. Dan zon, meende bij, de waardigheid van Nederland eischen, niet met de behande ling voort te gaan. De heer van Nunen verdedigde de Reg., die volgens hem niet anders kon handelen. Voor de keuze van een anderen scheidsrechter bestond geen motief. De toestemming tot een onbeperkte bevoegdheid van een arbiter heeft ons stand punt niet verzwakt, eer versterkt. De heer Beaufort sloot zich aan bij den heer Cre mers, wees op het labyrinth, waarin wij verkeeren ten opzichte van het standpunt van Frankrijk en achtte de uitbreiding der bevoegdheid eens arbiters eene groote politieke fout, nadeeiig voor de zaak in de toekomst, en zonder voordeel, omdat wij, die onze rechten beoosten de Maro- wijne opgaven om eene riviergrens te krijgen, nu toch eene landgrens zouden kunnen krijgen. Door deze uitbreiding van bevoegdheid zal ook de arbitrage geschaad worden. De heer Brantsen v. d. Zij pp was oordeel, dat men aan de Reg. dank schuldig was voor het verdrag, en dat de aanneming daarvan de eer en het belang van het land bevordert. De keuze van een anderen scheidsrechter had de geheele arbitrage kunnen doen mislukken. De heer Veegens weigerde mede te werken, om aan Frankrijk te geven een rechtstitel op het bezit van het ons toekomend grond gebied. Ook de heer Boreel van Hogelan- den verklaarde zich tegen het ontwerp. De Min. van Buitenl. Zaken verzekerde, dat de Fransche Regeering orde heeft gegeven, om alles op het betwiste gebied tot het status gvo terug te brengen. Ook de Min. van Kol. verdedigde het ontwerp. Nadat er komitee-generaal gehouden was, verklaarden de heeren van Houten en Schaepman te vertrouwen, dat het status quo op het betwiste gebied zon worden hersteld. Daarna werd de nadere verkla ring met Frankrijk goedgekeurd met 51 tegen 21 stemmen. Een voorstel van den heer Sehimmel- penninek v. d. Oye en acht andere leden, om de legerwet te stellen in handen eener Kommissie van voorbereiding is aangeno men met 53 tegen 29 stemmen, doeh die voorstel van den heer Cremers zal op Kommissie nit 7 leden bestaan. Binnen kort zal tnsscheD Buenos- Ayres en Montevideo een electrische draad- spoorweg voor brievenvervoer geopend worden. De afstand tnssehen beide steden bedraagt circa 300 K. M. Over dien af stand worden tweeelectrisehe draden gespan nen, waarover de brievenwagentjes zich zullen bewegen. Naar men meldt zouden de brievenmalen over dien afstand in 2 nren kunnen worden overgebracht. Over den ongeveer 30 K. M. breeden La Pla- tastroom worden de draden door twee aan beide oevers van den stroom op te richten torens gedragen op eene hoogte van 80 meter. Een tonrist, zekere Ochcea, die ver leden jaar elf nachten met twee Duitsehe gidsen in le Chalet des Grands Muiets doorgebracht heeft, zonder den top van den Mont Blanc te kannen bereiken, heeft dezen tocht thans volbracht, ondanks de koude en de sneeuw. Het gezelschap kwam op het toppunt te 9 uren 5 in den voor middag en was te half zeven 's avonds te Chamounix teruggekeerd. In Portugeesch Oost Afrika blijft de opgewondenheid tegen de Engelschen heerschen. Te Quilimane is men met een stelsel van boycotten begonnen. Den Britsohen vice-cosul werd zijn woning opgezegd, en hij was verplicht een on derkomen te zoeken bij den Itaiiaanschen consul. De bevolking wil vrij willigerscorp- sen oprichten om zich tegen de Engelsche buitensporigheden te beschermen. Het gemeentebestuur van Amster dam heeft de volgende kennisgeving afge kondigd betreffende de afschaffing van kanaal- en havengelden op het Noordzee kanaal B. en W. van Amsterdam, gelet op het raadsbesluit van 18 September 1889, waar bij zij gemachtigd zijn met den Staat der Nederlanden eene overeenkomst te sluiten, ten einde aan de scheepvaart van Amster dam de vrije vaart te verzekeren van Noordzee tot Amsterdam en van Noordzee tot den Boven-Rijn, en gelet op de wet van 28 Juni 1890, waarbij gemelde over eenkomst is goedgekeurd brengen bij deze ter algemeene kennis: dat volgens de overeenkomst de heffing van kanaal- en havengelden op het Noordzeekanaal zal worden afgeschaft van den dag. waar op deze overeenkomst in werking treedt, zijnde 1 Jnli 1890, voor schepen, welke bestemd zijn voor, of komen van Amster dam. Uit Brussel wordt bericht dat alle mogendheden behalve Nederland de alge- algemeene acte der conferentie tegen den

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1