HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 58 144. van ZATERDAG 19 Juli 1890. op ZONDAG 20 Juli 1890. Nieuwsberichten Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8b. Twaalfde Jaargang. TELEPHOON NUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Smeding. Avondmaal. Nam. 2 nre, Barbas. Dankzegging. *s Avonds 6 ure, Hoog. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, B. ter Haar Romeng, emer. pred. (Voor Snet/ilage). Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Avondmaal. Bakenesser Kerk. Vrije beurt. Voorm 10 ure, Hoog. Waalsche Kerk. Geen dienst. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, O. Casemier theol. stud. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Avondmaal. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. Remonstrantsclie Kerk. Voorm. 10 nre, Tide man. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, A. v. d. Bussen pred. te Amsterdam. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, L. Smit, Pred. te Nienw-Vennep. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. O. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. H. Wiersma, Pred. te Amsterdam. Avondmaal. Nam. 2i/s are, J. II. Wiersma, Dankzegging. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Avondmaal. Nam. 2Vs are, Kuylman. Dankzegging en Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 91/2 are, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 are, P. E. Barbas, Pred. te Haarlem. Nam. 2 ure, geen dienst. Sandpoort. Voorm. 10 nre, M. J. Mees. Pred. te Haarlem. Spaar ndam. Voorm. 10 nre, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9V2 are, Ph. Iloedemaker. van Amsterdam. Voorbereiding, 's Avonds 6V2 are, H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 are, O. Schrieke, Nam. 2V2 are, O. Schrieke. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft Maandag de Lawa-kwestie behandeld. De Min. van Kol. verzekerde, dat de Franscbe Regeering ook schriftelijk verklaard heeft, dat zij de noodige maatregelen heeft ver ordend, om de provisoire regeling in het betwiste gebied te herstellen. De heer van Gennep onthield zich thans van kritiek, en wilde naar gunstiger gelegenheid wach ten, om over het beleid der Regeering in deze aangelegenheid zijne meening te zeg gen. Hij zou waarschijnlijk zijne stem geven aan het ontwerp, omdat verwerping tot dadelijke moeilijkheden zou leiden, en omdat thans in de overeenkomst gesohre- ven ia, dat de riviergrens allereerst een pnnt van overweging zou uitmaken. De heer Kransen van de Pntte wenschte ze kerheid, dat Frankrijk aan zijn toezegging gevolg heeft gegeveD. De heer Kappeyne van de Copello vroeg, of Frankrijk erkent, dat de Opper-Marowyne de grens is. De Min. van Kol. gaf op deze vraag een bevestigend antwoord, en herhaalde, dat de Reg. eene schriftelijke mededeeling van Frankrijk had ontvangen, inhoudende de verzekering, dat de provisoire regeling zou worden hersteld. Het ontwerp werd aan genomen met 36 tegen 3 stemmen. Dinsdag kenrde de Kamer goedde lijst van be noembaren voor de Eerste Kamer; de pen sioenen aan de mindere geëmploieerden bij de Rijks-inrichtingende verlenging van diensttijd der militie, met 22 tegen 14 stemmen, nadat de Min. van Oorlog ver zekerd had, dat niet gepraejudicieerd werd op den bij de legerwet vast te Btellen diensttijdde verkoop van duingronden aan de Gemeente Middelburg; de overeen komst betreffende het gymnasium te Emme rik; de verhooging van Hoofdst. 7III voor het vermaken van gewerende ver hooging van het maximum bedrag der zilveren pasmunt in Indië, en met 33 tegen 5 stemmen de subsidie voor den Ouden IJssel. De heer Fransen van de Putte drong krachtig aan bij de Regeering, om handelende op te treden in zake de spuiing te Seheveningen, waarop de Min. van Binnen!. Zaken antwoordde met de verzekering, dat de Reg. alles zon doen waartoe zij bij machte is. Woensdag was eerst het ontwerp tot verzekering der vrijheidsbeneming aan de orde. 't Werd krachtig bestreden door den heer Vlielander Hein, die het vreeselijk vond, dat ieder bevoegdheid zal krijgen om eens anders erf binnen te dringen, lonter op onderstelling, en dat iedereen, ook louter op onderstelling er aan bloot zal staan, dat ambtenaren huiszoeking bij hem doen. Bovendien waren, naar Spre kers oordeel, de vormen voor onderzoek ten eenenmale ontoereikend. De Min. van Justitie konstateerde, dat de wet noodig is tengevolge van het arrest van den Hoogen Raad van 1887. Vóór dien tijd werd huiszoeking tot vrijheidsbeneming toegelaten. Misbruik van gezag door amb tenaren is niet voorgekomen. Optreden van partiknlieren is alleen veroorloofd bij het ontdekken van misdrij ven. De bevoegd heid van ambtenaren tot binnentreden is zeer aan banden gelegd. De heer van Royen zal vóór stemmen, vertrouwende op het beleid en de voorzichtigheid der jnstitie-ambtenaren. De Min. van Justitie beloofde een voortdurend toezicht op de nitvoering der wet. Het ontwerp werd aangenomen met 35 tegen 9 stemmen. Vervolgens was het ontwerp tot regeling van het militair onderwijs aan de beurt. De heer van Alphen maakte bezwaar tegen het externaat aan de Kadetten-school en tegen de hoogere opleiding van zeeofficieren aan de Krijgsschool. De heer Alberda van Ekenstein protesteerde tegen de insinua ties omtrent het Staats-onderwijs aan de Kadetten-school. De heer Fransen van de Putte kwam op tegen de uitsluiting van het officiersschap van alle inlanders. De heer Pijnappel vroeg, of externen aan de Kadetten-school ook overgangs examens moet afleggen. De Min. van Oorlog ant woordde op de tot hem gerichte vragen en verzekerde dat men niet behoefde te vreezen voor nadeelige gevolgen van het onderwijs aan de Kadetten-school. Het ont werp werd goedgekeurd met 34 tegen 8 stemmen. Daarna nam het debat over de Spoor weg-overeenkomsten een aanvang. De heer Verheyen verdedigde krachtig die overeen komsten, als voordeelig voor Amsterdam en Rotterdam. Zijns inziens waren de na- deelen niet overwegend. De heer Prins bestreed de overeenkomsten; zijns inziens zou het internationaal verkeer er niet door gebaat worden, en moest men niet te veel waarde hechten aan de adhaesie-adviezen nit Amsterdam. De heer van Swinderen kon geen aanleiding vinden, om vóór het ontwerp te stemmener zon een groot offer gebracht worden, en de geheele zaak was dat, volgens dezen Spreker, niet waard. De heer van Lier verklaarde zieh voor het ontwerphet binnenlandsch verkeer, meende hij, vooral in het Noorden, zon er door gebaat worden. Te Maurita, in de provincie Barce lona, zijn ernstige onlusten uitgebroken. Al de arbeiders der fabrieken hebben het werk gestaakt. Op verzoek der overheid werden er twee compagnieën soldaten ge zonden, en deze, nadat de werkstakers geweigerd hadden uiteen te gaan, gaven op de oproerlingen vunr, zoodat er verschei- deneu gekwetst werden. Bijna al de fabrie ken te Manrita zijn gesloten. De troepen van den keizer van Ma rokko hebben, naar luidt een bericht nit Tanger, eene geduchte nederlaag geleden bij Salee in een gevecht met den mach tigen stam der Zemnors. Het slecht bewaak te kamp der Marokkanen werd des nachts overrompeld en na een kort gevecht sloe gen de keizerlijken op de vlucht met achterlating van alles wat hen hierin kon verhinderen. Eene menigte officieren wer den gedood en van de manschappen ont kwam slechts een klein deel. De kroon prins is behouden gebleveD, maar hondt zich schnil. Heett men hier te lande over de koude geklaagd, in het Zuiden is de toe stand ook niet aanlokkelijk, althans een particuliere correspondent van de N. R. Ct. bericht dat Gastein onder de sneenw zit, evenals Insprnck, waar b. v. b. de post over den Brenner niet is aangekomen we gens door de sneeuw vorbroken verbindin gen. Om in de stad de communicatie open te honden moets de sneeuwploeg gebruikt worden. Te Isehl wordt in de woningen gestookt. Te Parijs was echter prachtig zomerweder. Eene der genoodigden bij Stanley's huwelijksreceptie heeft van de tentoonge stelde bruidsgeschenken eenige zilveren lepels weggepakt. De diefegge was eene rijke weduwe, die zich niet behoefde te vergrijpen aan eens anders goed uit gebrek. Waarschijnlijk heeft zij de daad gepleegd om een aandenken aan de plechtigheid te bezitten, maar toch is zij veroordeeld tot gevangenisstraf. Sedert ruim een jaar is in de Turksche provincie Macedonië geen regen gevallen. Hierdoor zijn alle te veld staan de vrachten verschroeid en het weinige dat nog zou willen groeien, wordt door ongedierte vernield. Met dien toestand is hongersnood in 't vooruitzicht, en nu heb ben de bewoners zich tot de Turksche regeering gewend tot het verkrijgen van hnlp, doch het arme Turkije kan in dezen nood niet voorzien. Ten einde te helpen zal nn door de provincie eene leening gesloten worden van 200.000 Turksche ponden, waarvoor de regeering zich borg stelt. Bovendien zijn thans in het zwaar be zochte Macedonië de roovers er talryker en driester dan ooit. In de vergadering van den Haag- sohen gemeenteraad, Dinsdag gehouden, kwam in behandeling het adres van negen en zeventig praktiseerende geneeskundigen aldaar en de missive van Gedeputeerde staten van Zuidholland in zake de zomer- spuiingin afwachting van de dingen die komen zonden was een overgroot publiek aanwezig. Het preadvies van B. en W. luidde als volgt: In de zitting van 4 Maart 1890 werd door uwen Raad o. a. besloten, te verkla ren dat het voornemen niet bestaat om gedurende het badseizoen van 1890 te spuien, tenzij bij epidemische ziekten of andere onvoorziene omstandigheden van even overwegend belang. Het feit dat thans 79, d. i. bijna alle alhier praktiseerende geneeskundigen de verkla ring komen afleggen, dat zij met het oog op de in het zuiden van Europa cholera en in onzekerheid of deze ons in korteren of langeren tijd zal bereiken, het niet verantwoord achten te volharden bij het eens genomen beslnit om de bestaande ververschingsmiddelen der grachten tot het einde van het badseizoen ongebruikt te laten, daar alsdan de epidemie zou uit breken in eene bevolking, wier weerstands vermogen verzwakt is, door het gedurende maanden lang inademen van voor de ge zondheid schadelijke dampen, is, naar het oordeel van burgemeester en wethouders, eene onvoorziene omstandigheid als bedoeld in boven aangehaald raadsbesluit. Zij hebben mitsdien de eer Uwen Raad voor te stellen te verklaren dat aanwezig is een geval als boven bedoeld in het slot van meergemeld Raadsbesluit van 4 Maart 1890, en te besluiten dat zal worden gespnid, doch niet anders tenzij in over leg met de commissie van onderzoek in zake de zomerspniing dan overeenkom stig het voorstel van Burg. en Weth. d.d. 17 Febrnari 1890. Met 33 tegen 2 stemmen heeft de gemeen teraad verklaard, dat aanwezig is een geval als bedoeld in het slot van het genoemde raadsbesluit en besloten, dat zal worden gespnid, doch niets anders ten zij in overleg met de commissie voor zomerspniing dan met inachtneming van de noodige voorzorgen. Naar werd medegedeeld zou het spuien reeds aanvangen den 16 Juli des avonds. Ten bewijze van de ingenomenheid met dit raadsbesluit waren op verschillende plaatsen in de stad de vlaggen uitgesto ken. - Op 22 Juli a.8. zal men te Nieuw Vennep (Haarlemmermeer)-feestelijk her denken, het 25 jarig bestaan der R. Kath. parochie.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1