HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 59 144. van WOENSDAG 23 Juli 1890. Uitgave van DE EB VEN LOOSJES, Gedempte Ouaegrachi 8(5. Twaalfde Jaargang. ÏE1EPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. n franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De Nationale Zangwedstrijd. De feesten van de Koninklijke Lie dertafel zgn Vrijdag avond op waardige wijze geopend met eene Concert op de Groote Markt. Hoewel dit concert het eerste nnmmer was van het programma werd het echter voorafgegaan door een extra nnmmer. Het bestond in het aanbieden van een gedenkalbum aan den Directeur van Zang en Vriendschap door de werkende leden dier Liedertafel. Het bevat behalve eene sierlijke opdracht, een verdienstelijk aqua rel, voorstellende het portret van den Heer Robert en eenige teekeningen betrek- j, king hebbende op de geschiedenis der Vereeniging, de portretten en de namen der tegenwoordige werkende leden. Het geheel is gebonden in rood fluweel met zilver gemonteerd. Tegen acht uur was de groote, ruime markt geheel bezet met belangstellenden. De noodige voorzorgen waren genomen, dat slechts van eene zijde in de omlig gende etraten werd gereden. Toen de gas illuminatie van de mu ziektent en die van Gebrs. Brinkman waren ontstoken en het witte lieht der electrische lampen de Markt als in een zee van gloed en glans zette was het overzicht van de feestplaats tooveraohtig. De ver-1 siering van café Brinkman, bestaande uit trophëen waarop o.a. voorkwamen de na men van de oprichters der Liedertafel, waarvan nog twee in leven zgn, wier namen dan ook in gonden schrift aan den geveltop prijkten, voldeed uitstekend. Het programma voor den avond was tegen half elf onder veel toejuiching af gewerkt. Dat onze volksliederen, zoo fraai door de feestgevende liedertafel gezongen, niet veel geestdrift wekten, schijnt nn eenmaal in ons volkskarakter te liggen; men ergere er zich dus niet aan. Zooveel te meer teekenen van belangstelling nam men waar voor de Liedertafel zelf. Van enkele woningen werd Bengaalsch vuur afgestoken, waardoor de indrufc verhoogd werd. Na afloop van het Concert scheidde het publiek slechts noode van de Markt, die zelfs toen nog haar gezellig aanzien langen tijd behield. Van wanorde of iets dat er naar geleek, werd niets waarge nomen. Tot in den nacht bleven nog eenige groepen zingende jongelui levendigheid bij zetten aan de stad. De Zaterdag begon met regen motregen, plasregen al naarmate men naderde tot het nur van den optocht, toenemend regen en niets dan regen. Natuurlijk had dit invloed op het uit steken der vlaggen, die anders bij zoo'n gelegenheid zooveel vroolijkheid aanbren gen. De vraag, zal de optocht plaats heb ben hield de gemoederen in spanning en in verband met het droevige weer was men in deze nogal pessimistisch gestemd. Doch, 'tliep meê! Hoewel geen zonnetje doorbrak, toch werd het droog, in zoo verre, dat op den bepaalden tijd de stoet zich in beweging stelde. Van de Vereeni- gingen, die zich aangemeld hadden nam een geen deel aan den optocht en een deed zieh vertegenwoordigen. Beiden, Tiel's Lieder tafel Orpheus en Niedorp's Mannenkoor, namen ook geen deel aan den wedstrijd. De verschillende deputaties der mededin gende vereenigingen, geheel of gedeeltelgk in rijtuigen voorafgegaan door het stedelijk muziekkorps en gevolgd door de hoornmn- ziek der jagers maakten eene goede ver tooning en trokken eene menigte toeschou wers, terwijl bovenal de fraaie vaandels met de verschillende overwinningsteekens kleur en leven aan den stoet bijzetten. Niettegenstaande den buitengewoon grooten toeloop bleef ook bij deze gelegenheid de orde overal ongestoord. Toen had de ontvangst plaats der Zan gers in de „Vereeniging" met een flinke toespraak door den president der Lieder tafel, den Heer de Lanoy, waarna het welkomstlied werd gezongen en de eerewijn Pas had de optocht hare ronte afgelegd of de regen begon weer met verdubbelde kracht, doeh nu zonder vrees te veroor zaken van een gedeelte der feestviering in 't water te doen vallen, of 't moest zijn, dat het eenigen weerhouden had tegen woordig te zgn bij het concert in den Hont, den Zangers aangeboden in Trouw moet blijken. In den loop der laatste vier en twintig uren was er alweer ver andering gekomen in de Jury; de Heer Heinze te Muiderberg was verhinderd als lid der Commissie van beoordeeling tegen woordig te zijn. In zijne plaats werd de heer L. Scbiegel benoemd. Van de vroeger plaats gehad hebbende veranderingen was reeds melding gemaakt. Een half uur na den gezetten tijd, dns te zeven nur nam de wedstrijd een aan vang. Elk der vereenigingen zon in de eerste afdeeling zingen het verplichte koor D e Barre Rote, woorden van da Costa, getoondicht door den Heer Ph. Loots, be nevens een nnmmer naar keuze. De Barre Rots bevat veel technische moeilijkheden. Om het te vatten, moet men het eenige malen hooren en daar was gelegenheid toe Zaterdag avond. Niettegenstaande den overstelpenden overvloed van bezwaren gelegen in into natie, tempo-en maatverandering, mag ge zegd worden, dat de mededingende ver eenigingen over 't algemeen zich loffelijk kweten. In hoeverre van muzikaal genot hier sprake kon zijn, behoort in't midden gelaten te wordeD,of 't moest wezen dat een zacht van verlichting den hoorder ont snapte, als de eene of andere klip in den weg, zonder stagnatie te veroorzaken, was overwonnen. Heel anders was het met de nummers naar kenze. Hier viel veel te genieten. Menig welgeplaatst applaus viel hier de verschillende Vereenigingen ten deel. Jnist met klokslag twaalven stierven de laatste aceoorden weg van de laatste Ver eeniging en toen verwijderde zich de Jnry om te beraadslagen over de toekenning der prijzen. Tegen half een werd de uitslag mede gedeeld als volgt: Eerste prijs, Mannen Zangvereeni- ging Aurora, Arnhem, gouden medaille, geschonken door Teylers genootschap met eene premie van Honderd vijftig galden. Tweede prijs, Liedertafel Apollo, Amsterdam, verguld zilveren medaille met eene premie van Vijf en zeventig gulden. Derdeprijs, Mannen zangvereeniging Fidelio, Utrecht,verguld zilveren, medaille. Vierde prijs, Mannenkoor Cecilia, Amsterdam, zilveren medaille. Vijfde p r ij s, Mannen Zangvereeni ging Sappho, Hoorn, zilveren medaille. Zesde prgs, Zangvereeniging Kunst na Arbeid, Amsterdam, bronzen medaille. Hoeveel zioh onderwerpende aan de nitspraak der Jury, bestond de meening dat Haarlems Zangenot een prijs had toe gekomen. Niet alleen heeft deze Lieder- I tafel vele moeilgkheden van het verplichte koor glansrijk weten te boven te komen, maar ook in het koor naar kenze, Meiplan ting van Sehmöliing, had het koor goede momenten. Het niet slagen had echter geen aanleiding mogen geven tot het terug trekken voor den prima-vista zang. De Zondag begon met regen, regen en weer regen. Het pnbliek, nit den aard der zaak uitgesloten van den Wedstrijd voor Prima Vista Zang, moest das een goed heenko men zoeken. Gelukkig klaarde het weer tegen elf nur wat op, doch het dik-grijze zwerk vertoonde geen enkele belofte. De uitslag voor dezen belangrijken wedstrijd, waaraan zes Vereenigingen deel namen was Eerste afdeeling. Eerste prgs, Mannen Zangvereeniging Aurora, Arnhem, verguld zilveren medaille. Tweede prgs, Wormerveers Man nenkoor, zilveren medaille. Derde prijs, Mannen Zangvereeni ging Sappho, Hoorn, bronzen medaille. Tweede afdeeling Eerste prgs, ver guld zilveren medaille, niet toegekend. Tweede prgs, Mannen Zangver eeniging Amieitiae, Amsterdam, zilveren medaille. Derde prgs, Mannen Zangvereeni ging Crescendo, Haarlem, bronzen medaile. Derde afdeeling Eersteprijs, Man nenkoor Cecilia, den Haag, verguld zil veren medaille. Tweede prijs, Liedertafel Enterpe, Amsterdam, zilveren medaille. Voor den aanvang van de Tweede af deeling, Zondag namiddag te half twee, wachtte de feestgevende Liedertafel eene verrassing. Uit de verschillende mededin gende Vereenigingen had zieh eene Com missie gevormd tot het aanbieden van een stoffelijk blijk van sympathie aan Zang en Vriendschap. Het bestaat nit een schoonen zilveren Lauwerkrans, waarvan de over handiging met eene korte aanspraak door den Heer van Duinen van Amieitiae, Amsterdam, plaats had. De Heer De Lanoy, Voorzitter van Zang en Vriendschap, be dankte in welgekozen bewoordingen allen voor dit blijk van waardeering. Een en ander had plaats onder lnide toejuichingen van het publiek, dat in groote getale aanwezig was. Na dit korte intermezzo nam de Wed strijd een begin. Vijf Vereenigingen namen hieraan deel. De uitslag was: Eerste prgs, de Haarlemsche Zang vereeniging Crescendo, gouden medaille, geschonken door de gemeente Haarlem met eene premie van Tweehonderd galden. Tweede prijs, Liedertafel Onder linge Oefeniag te Amsterdam, vergnld zilveren medaille met eene premie van Honderd gulden. Derde prgs, Haagsch mannenkoor, een verguld zilveren medaille met eene premie van Vijftig gulden. Fel werd erin deze afdeeling gestreden. Het verplichte koor, Zonneschijn van J. A. Kwast, bevat naa6t de groote moeielijkheden,prachtige melodieen en werd door allen met animo gezongen. De koren naar kenze werden zeer gelukkig ten ge- hoore gebracht. Met de nitspraak der Jnry scheen men het algemeen eens te zijn, hoewel men een onderscheiding gaarne had toegekend gezien aan de Winsehoter Liedertafel Orpheus, een klein, maar rein koor, dat zijn nummer naar keuze, Heimweh van J. Heim, roerend schoon voordroeg. Vóór den gezetten tijd was de zaal reeds weder gevnld tot het bijwonen van den Wedstrijd voor de derde afdeeling. De beide eerste prgs winnende Vereenigingen nit de eerste en tweede afdeelingen, Man nen Zangvereeniging Aurora uit Arnhem en Crescendo van Haarlem streden om den Eereprijs, bestaande in een zilveren lauwer krans. Aurora koos hiervoor De barre Rots, het verplichte koor nit de eerste afdeeling en Crescendo het verplichte koor uit de tweede afdeeling, Zonneschijn. Heerlijk kwamen hier opnieuw de eigen schappen dezer Vereenigingen nit. Toch kon omtrent de uitspraak der Jnry geen twijfel bestaan. Zij kende den Eereprijs toe aan Crescendo. Toen volgde de Wedstrgd van Uitnemendheid, deelnemende Ver eenigingen :Liedertafel Enterpe, Amsterdam endeKoninklijke Zang- vereenigingCecilia 's-Gravenhage. Het verplichte koot »oor deze afdeeling Lentefeest, door den Directeur van Zang en Vriendsohap, den Heer W. Robert, was als hoogst realistisch van opvatting en als zeer moeielijk gezet, uitstekend voor deze beide eminente Vereenigingen geschikt. De niterst fijne nnanceering, de buitengewone techniek, in het algemeen de heerlijke voordracht van beiden nadert het volmaak te. De indrnk was dan ook de Jnry hier stond voor een moeilijk vraagstuk, vooral toen de uitvoering van beide nummers naar kenze nog tot hooger waardeering stemde. In niet geringe spaning werd de uit spraak verbeid. UitslagEersteprijs, Cecilia van 's Gravenhage, Gouden medail le met vijf honderd gulden. Tweede prijs, Enterpe van Amster dam, Gonden medaille. Deze beslising was gevallen met zeven van de elf stemmen. Na afloop begaf men zich naar de So ciëteit „de Phoenix", waar de feestviering nog eenigen tijd werd voortgezet. De Liedertafel Crescendo werd daar met fanfares ontvangen. Van onbekende zijde ontving deze Vereeniging nog twee schoone kransen, een voor de leden van Crescendo en een voor den Directeur. Aan den rijtoer werd Maandag ochtend door velen deelgenomen. Daarna had de plechtige uitreiking der Prijzen plaats ten Stadhnize. Met eene passende toespraak werd de ze bijeenkomst door den Wethouder, den HeerDr. C. G. von Reeken geopend, waarna de uitreiking plaats vond onder de bravo's der verschillende deputaties en verdere be langstellenden. Bij het overhandigen van den eereprijs aan Crecendo, werd deze Vereeniging nog op buitengewoon hartelijke wijze afzon derlijk toegesproken en gelnkwenscht. Deze toespraak werd door den Heer Savrij na mens Crescendo beantwoord, waarna men, na een woord van dank door den presi dent van Zang en Vriendschap niteen ging. Zoo behoort thans dit feeBt weer tot de geschiedenis, doch het waren feestda gen, gewichtig voor de kunst. De verschil lende Vereenigingen hebben hunne krachten onderling knnnen metennienwe krachten hebben zij knnnen putten nit de waar deering van hare capaciteiten; zelfs daar waar hare krachten te kort schoten, konden zij zioh leeren aangorden tot nienwen strijd, of een prikkel ontvangen tot nieuwa krachtsinspanning.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1