HAARLEISOH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN Uitgave van DE ERVEN' LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Twaalide Jaargang. 144. van ZATERDAG 26 Juli 1890. op ZONDAG 27 Juli 1890. KRONIEK. N ieuwsberichten No. 60 lElïPHOOSdCMMEÏ TELEPHONISCHE VERBINDIN6 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentièn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Barbas. Voorm 10 ure, Hoog. Nam. 2 ure, Barbas. 's Avonds 6 ure, N. de Jonge, pred. te Brussel. (Voor Moeton). Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, E. Barger, pred. te Am sterdam. (Voor Smeding). Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Rilbrander,%o\i\.-va\vre. WaalscUe Kerk. Voorm. 10 ure, Dehrij. Christelijk Gereforni. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der YereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, A. P. G. Jorissen, pred. te Rotterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, N. de Jonge, pred. te Brussel. ■Collecte voor de Evangelisatie te Brussel. In dank ontvangen door l)s. Smeding voor de Chr. school voor on- en minver mogenden uit de catechisatiebus van den Heer Bremer f 6, Nederd. Herv. Kerk. Bonnebroek. Voorm. 10 ure, IV. Beekhuis Pred. te Uitgeest. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Bevestiging van lidmaten. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, D. A. IVempe, Cand. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. H. Wiersma, Pred. te Amsterdam. Nam. 21/2 ure, geen dienst. Heemstede Voorm. 10 ure, Smeding Pred. te Haarlem. Hillegom Voorm. 9t/s ure) M. Buchli Eest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9Vs ure, geen dienst. Nam. 2 ure, O. Schrieke, Pred. te Zandvoort. Sandpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 7 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 91/3 ure, H. Waardenburg, Avondmaal, 's Avonds 61/2 ure, II. Waardenburg. Dankzegging. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 21/2 ure, geen dienst. Na mededeeling der ingekomen stukken stelde de Heer Dr. von Reeken in de ver gadering van Woensdag 1.1. aan de orde een paar wijzigingen in de Burgeravond school. Deze werden eenparig goedgekeurd en diensvolgens zal de teekenzaal worden uitgebreid. Leerlingen, die zulks verlan gen zullen van enkele vakken kunnen worden vrijgesteld en andere zullen uit sluitend onderricht in de Fransche taal ont vangen. Aan den Heer A. van der Spek zal een gratificatie van f 150 en aan den Heer H. Nederkoorn een gratificatie van ƒ50 worden toegekend, terwijl eindelijk een nienwe assistent voor het teekenon der wij 3 zal worden benoemd. Een vertimmering aan de H. B. S. met 5 jarigen cursus werd mede goedgekeurd. De voorgestelde verdieping van het Spaarne binnen deze stad lokte eenige gedachtenwisseling nit. De Commissie van fabricage en B en W meenden het werk, dat ƒ30.770 zou moeten kosten, over 3 jaar te verdeelen. De Heer Prins kwam hier tegen op. Hij meende, dat men bij znlk een nuttig werk niet op f 1000 moest zien, die men aan rente zou bespa ren. De Heer Figee ondersteunde dit denk beeld. Het was z. i. technisch veel beter het geheele Spaarne tegelijk, dan het mid den vak alleen uit te diepen, aangezien door de strooming en stoombooten, dit vak zeker weder zonde toevloeien. Daar enboven was het bij uitbesteding in eens veel eer mogelijk door concurrentie voor- deelige prijzen te bedingen. De Heeren Wethouders meenden, dat verondieping toch niet te voorkomen was, door hetgeen uit de Bakenessergracht en de Singels zoude afzakken. Hiervoor koesterde de Heer Figee geen vrees, daar die vaar ten niet zoo sterk bewogen werden, door strooming en scheepvaart. De Heer Macaré beklaagde zich, dat het vaarwater niet door het gewoon on derhoud op de behoorlijke diepte was gehouden. Nn zag men zich alweer ge noodzaakt eeD groote last op het nage slacht te leggen. De Heer von Reeken wees er op, dat ook by het beste onderhond eindelyk vernieuwing noodig wordt en bovendien de eischen van de scheepvaart aanmer kelijk zijn gestegen. Men wil thans een diepte van 3 M. 10.A.P. Het amendement om het geheele Spaarne uit te diepen wordt daarop aan genomen. De voorgestelde Bestratings- en Riolee- rings-werken buiten de AmsterdamBche poort worden goedgekeurd. Aan de Wed. Huykman-Topsvoort wordt een gratificatie toegekend van f 300. B en W stelden daarop voor aan de Opleidingsschool voor jongens het aantal onderwijzers met twee te vermeerderen twee klassen van die school tijdelijk over te brengen naar den Stads Doelen en plannen te beramen tot stichting en in richting eener nieuwe opleidingschool. Door nieuwe leerlingen en de splitsing der klassen was de bestaande school te klein geworden. B en W. wezen er op, dat 48 leerlin gen nit naburige gemeenten hier den door slag gaven, maar dat ze niet durven vooratellen, die leerlingen af te wijzen, aangezien in een vorige vergadering over dit pnnt ongunstig beslist was. De Heer Macaré traohtte hierop te be- toogen dat de Opleidingsschool aan de gemeentenaren geen geld kostte en een nieuwe school dus zooveel zorg niet be hoefde te verwekken voor onze finantiën. De Voorzitter antwoordde hierop, dat de zaak thans niet principieel werd be handeld, maar dat hij verwacht had dat de Heer Macaré in de vorige vergadering hierover had gesproken, toen het voorstel van B. en W. betreffende die zaak aan de orde was. De Heer Macaré verklaarde hierop des tijds te hebben gezwegen, omdat men tij- dens het sluiten der leening finantieele beschouwingen achterwege wilde laten. De Heer von Reeken meende, dat een beschouwing zoo optimistisch als die van den Heer Macaré zeker geen kwaad aan het welslagen der leening zon hebben ge daan. De Heer Waller stelde zich voor door verhooging van schoolgeld veel van het bezwaar te verminderen. De Heer Macaré meende dat indien werd aangetoond dat de school door het schoolgeld werd betaald, de wet geen verhooging toestond. De Heer von Reeken meende echter dat men de kosten der scholen door elkan der moest nemen, en dan bestond er zeker recht tot verhooging van leergeld. Besloten werd overeenkomstig het voor stel van B en W. De Heer H. Swaanswyk werd tot on derwijzer eerste klasse bevorderd. Benoemd werden de Heeren M. Eikelen boom, J. Tym K. de Boer tot onderwijzer, benevens Mej. J. Jansen, tot onderwijzeres. Tot onderwyzer 2de klasse werd benoemd de Heer B. J. Visscher, terwijl eindelyk de Heer Ij. J. Sloog tot makelaar in roerende goederen werd aangesteld. Niets meer te verhandelen zijnde ging de Vergadering te 3y2 uur uiteen. Een voor Nederland niet zeer vriendschappelijk schrijven in zake het standpunt ingenomen op de anti-slaverny conferentie komt voor in de Nation, van een oudlid der Belgische Kamer. Nederland, heet het in dit schryven, is jaloersch van België en gunt het den rijken, welvarenden en machtigen Kongo-Staat niethet zal daarom nooit toestemmen in het heffen van invoerrechten. Verder worden eenige punten aange haald, welke zouden moeten dienen om te bewijzen, dat het er Nederland steeds om te doen is geweest om België te belet ten zijne vleugels uit te slaan op het gebied dat Nederland het zijne acht, name lijk handel, koloniën en de zee. Door trein 5 van de H. IJ. S. M. is Woensdag tusschen Delft en Schiedam overreden een man uit Delft die naar zyn land ging. De ongelukkige was lijdende aan doofheid. Te Vlijmen verbrandden de vorige week tengevolge van het inslaan van den bliksem te gelijk drie hnizen, waarvan twee, omgeven* van hoog geboomte, dioht by elkaar stonden en het derde geheel afgezonderd stond. In den nacht van Vrij- dag op Zaterdag brandde een molen geheel af. Men vermoedt dat deze brand ontstaan is door het heetmalen van eenig stukje metaal, dat zich in de te vermalen run bevond. Te Eindhoven was dezer dagen een oud Indischen militair overleden, onder omstandigheden die de jnstitie aanleiding gaven tot het in hechtenis nemen van eene weduwe met haar zoon by wie hy inwoon de. By nader onderzoek der geneesheeren is gebleken dat de man aan verstikking is gestorven door het overmatig gebruik van sterken drank. De gearresteerden zijn onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Te Etten (gem. Gendringen» zyn drie ryksveldwachters gedetacheerd gewor den, om te zorgen dat de administratie van het kroondomein de verschuldigde tienden knnne innen. Evenals het vorige jaar is in eene weide eene keet opgeslagen, waarin een der veldwachters verblijf zal honden. By die keet znllen de tiendgar- ven worden bijeen gebracht, welke dan later gedorscht worden, om het zaad en stroo vervolgens te verkoopen. Eene kar, beladen met kruideniers waren, waaronder een hond liep, geraakte te Hoofddorp door het nitechieten van een grooten hond, in eigendom toebehoorende aan een der ingezetenen van Haarlemmer meer, te water. De eigenaar der kar heeft hierdoor eene niet onbelangrijke schade. In 't belang der veiligheid, ware het te wenschen, dat zulke dieren, waarvan er verscheidene te Hoofddorp dag en nacht rondloopen, vastgehouden moesten worden. De harddraverij te Hoofddorp (Haar lemmermeer) wordt wegens die te Clingen- daal en Gouda gehouden in plaats van 31 Juli op 29 Juli a.s. Nieuw Vennep (Haarlemmermeer) was Dinsdag j.l. in feestgewaad. Men vierde het 25 jarig bestaan der R. C. parochie aldaar. Reeds voor lang had men het plan geopperd dit feest niet on gemerkt te laten voorbijgaan en in 't bizonder den Stichter en milden Schenker, den eersten Pastoor, den Heer Bruisters, thans te Nienwveen, niet te vergeten. Reeds vroeg in den morgen, waren dan ook een 75 tal paarden met hunne berij- ders op 't dorp om hun eersten pastoor van de grens der gemeente af te halen en hem onder luid gejnbel van eene toegestroomde schare, in het prachtige uit en inwendige versierde tempelgebouw bin nen te leiden. Aangedaan door al die dankbaarheid zijner vroegere gemeentenaren en al die huldeblijken, wees genoemde pastoor by het betreden van het spreekgestoelte, op het heden en 't verleden. Vele geestelijken woonden deze plech tigheid by, en waren getuigen van de innige gehechtheid zyner vroegere ge meentenaren. Des avonds gaf men mede door illuminatie en vuurwerk zyne ingenomenheid met ge noemd feest te kennen. HAARLEM, 25 Juli 1890. Z. H. de Prins Wilhelm van Sak sen Weimar en gemalin bezocht Woensdag het stedelijk museum in gezelschap van den Heer Mr. P. N. Engelbert, burgemees ter van Zandvoort, met echtgenoote. Voor het examen in de Fransche taal zyn geslaagd de dames O. en H. S. Lorey, beiden alhier, en C. E. Sobels te Bloemendaal. Door de Synode der Ned. Herv. Kerk is benoemd- tot quaestor-generaal Dr. C. G. von Reeken alhier.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1